Pielęgniarki - MZ: "olbrzymie podwyżki dla personelu medycznego".

Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych.

MZ: OLBRZYMIE PODWYŻKI

DLA PERSONELU MEDYCZNEGO 

Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 4 kwietnia 2019 roku:

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski:

(...)

Oczekiwania pracowników są coraz wyższe i staramy się te pieniądze na to przeznaczać, m.in. kontynuowaliśmy wypłaty wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych w ramach porozumienia, które podpisał minister Marian Zembala. Dodatkowo zostały zmienione zasady dotyczące włączenia do zasadniczego wynagrodzenia tych środków, które były przewidziane wcześniej. Podobne porozumienie zostało podpisane z lekarzami, dotyczące wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 6750 zł. W rozmów prowadzonych z dyrektorami szpitali wynika, że te środki są często niewystarczające.

Lekarze anestezjolodzy, chirurdzy, kardiolodzy inwazyjni nie chcą pracować za 6750 miesięcznie, oczekują wyższego wynagrodzenia.

(Poseł Monika Wielichowska: Byli obecni w czasie protestu.)

W związku z tym to jest problem systemowy dotyczący zbyt małych kadr albo zbyt wielu miejsc udzielania świadczeń, jak również związanej z tym olbrzymiej konkurencji o pracowników i olbrzymich podwyżek wynagrodzeń personelu medycznego. To jest jedna sprawa.

Druga sprawa, którą podnoszą dyrektorzy szpitali, dotyczy tego, że w przypadku pielęgniarek w całości zostały zabezpieczone środki w wysokości wynikającej z dodatkowego wskaźnika uzgodnionego z Narodowym Funduszem Zdrowia, uwzględniającego w wartościach ryczałtowych wszystkie pochodne dla pielęgniarek i położnych. Z danych, jakimi dysponuje Narodowy Fundusz Zdrowia, jeśli chodzi o wynagrodzenia lekarzy specjalistów, takie statystyki posiadają również Narodowy Fundusz Zdrowia oraz ministerstwo, z danych, jakimi dysponują dyrektorzy szpitali powiatowych, wynika, że te dodatkowe świadczenia, które otrzymali dyrektorzy szpitali, nie wystarczają na pochodne, czyli część środków jest niezabezpieczonych. W szczególności jest to widoczne w sytuacji, gdy lekarze po dokonaniu zmian biorą więcej dyżurów i w związku z tym znacząco więcej pochodnych jest dla tych lekarzy. Ponieważ mają wyższe wynagrodzenia zasadnicze, automatycznie pochodne od dyżurów i liczba dyżurów wzrastają. Część lekarzy zmieniło kontrakty na wynagrodzenia, na dyżury związane z etatową działalnością, w związku z tym faktycznie dyżurów związanych bezpośrednio z etatem jest znacząco więcej i wobec tego rosną koszty...

Ze stenogramu posiedzenia sejmu wybrał: Mariusz Mielcarek 


Zobacz także: Pielęgniarki specjalizują się na potęgę!

Zobacz także: MZ: 1100 zł dla pielęgniarek. Będzie kontrola tego szpitala.

Zobacz także: Pielęgniarka - najpierw wymagane kwalifikacji, potem nowy podział pielęgniarek.

Komentarze użytkowników

#1  2019.04.06 23:59:49 ~piel

NIE POPIERAM STRAJKU NAUCZYCIELI BO NAUCZYCIELE NIE POPARLI STRAJKU PIELĘGNIAREK . . . NIE POPIERAM STRAJKU NAUCZYCIELI BO NAUCZYCIELE PRZED PODWYŻKĄ ZARABIAJĄ WIĘCEJ NIŻ PIELĘGNIARKI PO PODWYŻCE. . . NIE POPIERAM STRAJKU NAUCZYCIELI BO NAUCZYCIELE MAJĄ PRZYWILEJE KTÓRE NALEŻĄ SIĘ PIELĘGNIARKOM. . . . . . NIM POPRZEMY INNYCH, POPIERAJMY SIEBIE NAWZAJEM BEZ WZGLĘDU NA WYKSZTAŁCENIE I RODZAJ SKOŃCZONEJ SZKOŁY PIELĘGNIARSKIEJ.

#2  2019.04.07 00:08:58 ~piel

NIE POPIERAM STRAJKU NAUCZYCIELI BO ODWROTNIE NIŻ PIELĘGNIARKI , NAUCZYCIELE DOSTAJĄ WIĘCEJ NIŻ DAJĄ . . . .

#3  2019.04.07 00:19:11 ~piel

Porównajcie 50-letnią pielęgniarkę pracującą w szpitalu w systemie zmianowym z 50 -letnią nauczycielką a zobaczycie komu naprawdę należy się urlop dla poratowania zdrowia i wcześniejsza emerytura. . .

#4  2019.04.07 00:37:43 ~Iśka

A ja twierdzę że każdy powinien zarabiać godnie. A napuszczanie jednych na drugich jest okropne. Dlatego nie ma jedności wśród ludzi w Polsce bo każdy myśli tylko o sobie i żeby innym dokopać.

#5  2019.04.07 00:56:51 ~Anna

A ja mam w nosie ich strajk! W poniedzialek ide do pracy normalnie-pracuje w szkole.Jeśli mnie do niej nie wpuszcza zadzwonię na policje ze uniemożliwiają mi wykonywanie swoich obowiązków!

#6  2019.04.07 01:06:44 ~Iśka

Podejście w nosie mam strajk jest nie na miejscu. Mam rozumieć że podwyżki też pani nie chce. Tak wygląda podejście ludzi do ludzi. Dlatego nie ma jedności tylko zazdrość.

#7  2019.04.07 04:31:47 ~Grzegorz

To ilu pacjentów zmarło na sorach ostatnio?

#8  2019.04.07 06:25:29 ~Ala

Czy oby na pewno ludzie, którzy zmarli na SORach, zmarli przez pielęgniarki? Bo tak sugeruje ostatnia wypowiedź!

#9  2019.04.07 06:52:47 ~Gabi

Każdy ma prawo do strajku.

#10  2019.04.07 08:18:43 ~W kur

Mozna tylko zazdroscic przewodniczacych zwiazku zarowno policjantow,nauczycieli itd Mowia jednym glosem w dzien a nie po nocach A te PANIE po LO, ktore nas reprezentuja boja sie Walczyc o swoje i tylko sie zgadzaja Bo Tak wypada bo to misja ,posluga itd wlasnie takie pierdoly, pranie mozgu przeszly w tych LO, SM TO NIE POSLUGA TO ZAWOD

#11  2019.04.07 08:44:03 ~El

Panie po LO i SM mają zdecydowanie większe pojęcie o pracy niż te cudowne mgr

#12  2019.04.07 08:49:13 ~Iśka

W jedności siła. A pielęgniarki nie są solidne. Jedna drugiej zazdrości. Jak przychodzi do strajku to wszystkim dobrze ale dorabiać ponad siły w innych placówkach to pierwsze. Robimy same sobie tze niedźwiedzią przysługę. Bo jak by nie dorabiała za parę złotych to by musiały znaleźć się pieniądze na wyższe płace bo nie było by komu pracować. A tak przychodzą na inne oddziały zielone, nie mając pojęcia o pracy na danym oddziale, często zmęczone po dyżurach na swoim macierzystym oddziale. A osoby tam pracujące muszą pilnować wszystkiego. Taka to pomoc.

#13  2019.04.07 09:04:38 ~Piel

Jeżeli już to LM, a nie LO

#14  2019.04.07 10:39:58 ~Tomek

Nie rozumiem, jadu''w kierunku nauczycieli. To staje się żałosne. Ludzie, o jakich piszecie przywilejach. Moja żona od ponad 30 lat jest n-lem. Nigdy nie była na urlopie zdrowotnym. Zawsze cos przeszkadza, przygotowanie uczniow do konkursu, pozniej egzaminu. Jeśli jedzie do lekarza specjalisty, bierze urop bezpłatny. W czasie ferii przygotowuje testy, uczniów do konkursu, załatwia wycieczki. Wakacje, do 15 - 20 lipca pisze z koleżankami plany wynikowe na nastepny rok. Ale o tym nikt nie pisze, nie mowi, bo po co. Wygodniej jest oczerniac niż bronić. To oczywiste! Kiedy jedzie na tydzień z uczniami na wycieczkę, Drodzy Panstwo, nie dostaje dodatkowego wynagrodzenia. A odpowiedzialność 24/24 h. Wraca zestresowana i potwornie zmęczona. Żeby nie przedluzac, za sleczenie nad kartkówkami, sprawdzianami, scenariusza i. Nie dostaje WYNAGRODZENIA. Robi to kosztem rodziny, a w szczególności swoich dzieci. To normalne. Każdy z Państwa za dodatkową pracę, po godzinach ma placone. W różnych opcjach, ale nie nauczyciel. Poza tym, urop ma w najdroższych miesiącach, sezonach. I jeszcze jedno od 20 sierpnia -wraca do pracy:przygotowanie sal, dokumentów, rady. TO DZIĘKI TEJ KLASIE LUDZI, MAMY WYKSZTAŁCONE SPOŁECZEŃSTWO(pielęgniarki, lekarzy.) Na całym świecie ten zawód jest szanowany, opłacany - godnie, doceniany.

#15  2019.04.07 10:43:36 ~Elka

Nie popieram strajku nauczycieli. Ja po 46 latach pracy zawodowej zarabiam netto 3200. Moja odpowiedzialność za życie ludzkie jest ogromna.

#16  2019.04.07 11:13:42 ~#16

Skonczyl SM,moja praca to profesja,nie posługa i z tym wizerunkiem zawodu pielegniarki walcze.Nie uczono mnie sluzalczosci,ale szacunku do siebie i swojego zawodu.Z tym mitem skonczmy wreszcie i przestanmy sobie wzajemnie dopiekać.My starsze pielegniarki idziemy też z duchem czasu.

#17  2019.04.07 11:40:14 ~gg

Nie popieram strajku nauczycieli bo idą na emeryturę w wieku 40 lat jak maja siłę dalej żyć, kawkują się na ogródku od rana, maja siłę jeździć na wczasy, sa zdrowi jak tury , no bo niby po czym chorować, od gadania? , my gadamy do pacjenta 12 godzin dziennie, a nie 4 . Czy pielęgniarka na emeryturze ma siłę, nie bo 60 lat wtedy mamy i jesteśmy utyrane i chore na wszystko od krgosłupa, po nowotwory. Nie popieram strajku nauczycieli bo ja jako rodzic opłacam im wycieczki z dziećmi, nie popieram strajku bo nie znam dobrych nauczycieli nikomu się nie chce, jest bylejakość w szkołach. Jak będa pracować po 40 godz. w tygodniu i chodzić na emerytury w wieku 60 to tak

#18  2019.04.07 12:00:37 ~Piel.dyp.

Jestem piel.ale do tych wszystkich co piszą źle o nauczycielach mam tylko jedno zdanie Trzeba bylo zostać nauczycielem .Takie gadanie tutaj na poziomie przedszkola,a wtedy zdziwienie że o piel.mowia źle.Tez tak czasem uważam że wśród nas są Tępe dzidy. Skoro jesteś taka mądra studiuj np.matematyke i tu przyda się twoja matura hehe bo też ciągle to na forum .

#19  2019.04.07 12:52:03 ~Alal

Nie czaję ale czy w szpitalach pracuja tylko pielegniarki ilekarze? Inny personel też chcialby zarabiać godnie.

#20  2019.04.07 12:58:21 ~Ola

Jak zwykle mowa o pielęgniarkach lekarzach i nauczycielach a gdzie reszta personelu medycznego co nie zarabiają nawet najniższej krajowej.

#21  2019.04.07 13:15:33 ~Do 14

Każdy zawód jest bardzo ważny.Bez nauki dałoby się żyć.Fakt żylibyśmy w Ciemnogrodzie.Bez pielęgnacji drugiego człowieka ,byłaby śmierć.

#22  2019.04.07 13:21:21 ~Do 20

Kto Wam broni walczyć o swoje? Naróbcie też hałasu.My Wam nie bronimy.Pieniędzy waszych nie zabierzemy.Powodzenia.

#23  2019.04.07 13:28:56 ~Plg

Jestem za strajkiem nauczycieli.Chciałabym tylko mieć te same przywileje.Pielęgniarki to grupa b.solidarna.Jak trzeba jednoczą się w 5 min.Tych łamistrajków jest garstka.Może związki mamy do kitu?

#24  2019.04.07 14:03:48 ~Iza

Nauczycielka ma 3200 emerytury a pielęgniarką po 40 latach pracy w szpitalu na zmiany 1800 zł to kto więcej zarabiał? Pielęgniarką za tyle godzin na dyżurach że świętami sobotami i godz. nocnymi. Nie poprę nigdy strajku nauczycieli bo nie mam karty pielęgniarki nie mam ferii wakacji, urlopu na podratowanie zdrowia nie mam nawet choroby zawodowej nie mam nic żadnych przywilejów. Młode dziewczyny uciekajcie od tego zawodu nie bądźcie posługiwaczkami wszystkich nawet największej patologii.

#25  2019.04.07 14:06:56 ~Ewa

Nauczyciela zastąpi ę mam książki dam radę. Niech nauczycielka zastąpi pielęgniarkę czy da radę. Na pewno NIE

#26  2019.04.07 14:20:11 ~Iza

Dla pielęgniarek nie ma od tego Rządu nic. Teraz to nawet krowa dostanie 500zł a tucznik 100zł. Szkoda gadać.

#27  2019.04.07 15:23:59 ~Plg

Popieram nauczycieli całym sercem.Mają oni ,walczmy i my.Nauczyciele i pielęgniarki ,mają prawo do godnego życia.Walczcie!

#28  2019.04.07 15:29:31 ~Plg

Zamiast zabierać innym ,zawalczmy dla siebie. Może strajki nauczycieli ,otworzą szerzej oczy naszym Paniom na górze.

#29  2019.04.07 15:35:00 ~Plg do 24

Co ty tak wyliczasz.My nie mamy nawet premii ,czy trzynastki.Od tego trzeba zacząć.Gdzie są nasze nadlimity? Czy ktoś inny je przejmuje? Kilka lat temu narobiłyśmy krzyku,to coś nam spadło.Do dnia dzisiejszego cisza.

#30  2019.04.07 15:37:49 ~Plg

Jeżeli coś szybko nie zrobią,nie zatrzymają pielęgniarek w szpitalach.Za żadne pieniądze.Pieniądz zdrowia nie zastąpi.

#31  2019.04.07 15:42:27 ~Do Izy.

Przecież my też mamy dostać jak tuczniki,od września tego roku.Wszak do krów nam daleko,oj bardzo daleko.

#32  2019.04.07 15:46:43 ~Plg

Gdybym była młodsza urodziłabym jeszcze troje dzieci.Problem by się sam rozwioązał ,bez protestów.Dzisiaj nic dla starszych.

#33  2019.04.07 20:09:41 ~ad 15

100/100

#34  2019.04.07 20:13:46 ~ad 24 i 17

1000/1000

#35  2019.04.07 20:21:18 ~ad 14

0/0

#36  2019.04.07 20:24:08 ~ad 18

000 / 000

#37  2019.04.07 20:45:24 ~Magda

Do komentarza Pani Ola - zgadzam się z wypowiedzią. Gdzie jest reszta personelu. A gdzie w tym wszystkim opiekunki osób starszych? Też pracują za grosze dojeżdżając, do kilku podopiecznych w ciągu dnia. Czy Ktoś kiedyś pomyślał, o tej grupie zawodowej. Ciężka fizyczna praca, która ma duży wpływ na choroby kręgosłupa, bóle stawowe itd.

#38  2019.04.07 20:47:19 ~ech

Też chcemy 2 miesiące urlopu jak nauczyciele i też bym chciała roczny płatny urlop na podratowanie zdrowia jak nauczyciele Gdzie są nasze związki,gdzie są nasze Izby chcemy też kartę pielęgniarki jak nauczyciele.

#39  2019.04.07 20:55:47 ~Anna

#do 24 PielęgniarkOM na litość boską!

#40  2019.04.07 21:57:08 ~Aga

A o ratownikach medycznych jak zwykle nic. Czy to nie jest personel medyczny? Ktoś tu się chyba zapomniał. Czym się różnią od lekarzy czy pielęgniarek?

#41  2019.04.08 01:58:24 ~W

Do 20 Chcecie przy pielegniarkach coś zyskać? Nie ! Sami się o to postarajcie Podobno w jedności siła. Zbierzcie się w kupę i walczcie ,nie na cudzych plecach

#42  2019.04.08 01:59:48 ~W

To dotyczy również 40

#43  2019.04.08 12:13:07 ~a_

Wpada tu kilka trolli i w kółko to samo wypisuje. Odpowiem grzecznie:wypad! ;d

#44  2019.04.08 16:30:55 ~Melleeees

No właśnie: 13-stek nie ma, urlopu na poratowanie zdrowia (gdzie personel szpitala pracujący na oddziałach ma styczność z groźnymi patogenami) nie ma, nie mamy pierwszeństwa w rejestracji w NFZ (nie rozumiem dlaczego, przecież zdrowi pracownicy szpitala to podstawa, a źródłem ich chorób to najczęściej szpital w którym pracują! ), nie ma dofinansowania do komunikacji miejskiej dla osób zamieszkałych poza miastem pracy, stażowe wsadzone w podstawy. nie ma co motywują do pracy.

#45  2019.04.11 00:33:52 ~AGA

Opodatkować nauczycielom korepetycje.Skarżą się, że zabierają robotę do domu ? Niech zostają z robotą w szkole i tam niech sprawdzają klasówki, przygotowują się do kolejnych lekcji. a jak minie ósma godzina pracy dopiero niech idą do domu robiąc po drodze zakupy. .