Podział pielęgniarek: na pielęgniarki zabiegowe i pielęgniarki pielęgnacyjne.

Pielęgniarki i pielęgniarstwo.

PODZIAŁ PIELĘGNIAREK: NA PIELĘGNIARKI ZABIEGOWE

I PIELĘGNIARKI PIELĘGNACYJNE. 

Polecamy także do obejrzenia: 

Liczba pielęgniarek: "Ja rozumiem, że to państwa może śmieszyć" - mówi wiceminister zdrowia. 

Liczenie pielęgniarek to przykład radosnej urzędniczej twórczości. 

Podzielono liczbę pielęgniarek przez liczbę łóżek. Wyszedł wskaźnik 0,99 CUD?

"Pielęgniarki kradniemy sobie nawzajem".


Z uzasadnienia (fragment) wyroku Sądu Okręgowego: 

W pozwanym Szpitalu są dwie grupy pielęgniarek: zabiegowe i pielęgnacyjne. Pielęgniarki zabiegowe zajmują się zabiegami związanymi z przerwaniem ciągłości tkanek, w szczególności dokonują iniekcji, zakładają drogi dożylne, podają leki. Pielęgniarki te mają zakaz wykonywania zabiegów wkłucia bez rękawiczek. Pielęgniarka zabiegowa nie ma kontaktu z wydzielinami pacjenta, typu kał i mocz. Pielęgniarki zabiegowe nie zajmują się pielęgnacją pacjenta, która należy do drugiej grupy pielęgniarek.

Każda pielęgniarka odpowiada za 2-3 boksy w Oddziale, albo pielęgnuje jedno dziecko np. kąpie je od rana, jeżeli pielęgnacją nie zajmują się rodzice, albo sprawuje nadzór nad pielęgnacją wykonywaną przez rodziców.

Aby przeciwdziałać zakażeniom, pacjenci są, jeśli jest to możliwe, izolowani, albo są kohortowani tzn. pacjenci, z takim samym zakażeniem, umieszczani są w jednym boksie. Jeżeli nie ma możliwości izolacji, pilnuje się, żeby pielęgniarka, która opiekuje się pacjentem, u którego stwierdzono jakieś zakażenie, nie opiekowała się innym pacjentem. Wystarczającym zabezpieczeniem jest przestrzeganie procedur sanitarnych.

(...)

W Szpitalu funkcjonuje Zespól Kontroli Zakażeń Szpitalnych, w którego skład wchodzi: lekarz, pielęgniarka i mikrobiolog.

Nadto w Szpitalu opracowano pisemne procedury, w zakresie zapobiegania zakażeniom szpitalnym, które mają zapobiegać roznoszeniu się wirusów i bakterii. Łącznie obowiązuje około 25-27 takich procedur. Wśród nich wymienia się m.in. mycie rąk środkami dezynfekującymi, przy każdym dojściu i odejściu od pacjenta; procedury sprzątania; zeszyty kontroli; procedury odkażania sprzętu wielorazowego użytku; procedury związane z nieszczęśliwym zakłuciem przez personel oraz procedury odkażania inhalatorów; szkolenia przeprowadzane przez pielęgniarkę epidemiologiczną. Każdy Oddział ma dodatkowo również swoje wewnętrzne procedury.

Personel, którego dotyczy dana procedura, pisemnie potwierdza zapoznanie się z nią. Oprócz procedur istnieje plan dezynfekcji i higieny, który obejmuje szczegółowe instrukcje, co do zasad dezynfekcji poszczególnych sprzętów. Poza tym, na każdym Oddziale, znajduje się zeszyt sprzątania i dezynfekcji, wpisy w zeszycie są na bieżąco kontrolowane przez pielęgniarkę oddziałową, a także przez pielęgniarkę epidemiologiczną. W Pozwanym Szpitalu pielęgniarka oddziałowa osobiście kontroluje stan sprzątania, a okresowo robi to pielęgniarka epidemiologiczna.

wybrał: Mariusz Mielcarek


Zobacz także:


Komentarze użytkowników

#1  2019.04.23 14:47:40 ~Hihi

To nie tak jak ja. Ja myje chorych, podaję jedzenie. Robię opatrunki, iniekcje czyli wszystko co tylko możliwe :'(pozdrawiam

#2  2019.04.23 15:10:44 ~Moge

Wlasnie tak jest prawie w kazdym szpitalu ze pielegniarka jest od wszystkiego najpierw zmienia pampersy potem rozdaje posilki w miedzyczasie wkluwa venflony jeszcze toaleta posmiertna potem transport pacjenta na badane 1-2 przyjecia pobierze krew mocz na posiew i jeszcze do apteki ktora jest w innym budynku skoczy po zaopatrzenie a to do laboru po krew plytki itp j przetoczyc je trzeba i leki w kompiterze rozpisze zmieni opatrunki na odlezynach pozbiera pacjenta z podlogi lub szuka go po calym szpitalu i tak w nieskonczonosc mozna by wymieniac. Przykre ale prawdziwe niestety

#3  2019.04.23 15:11:02 ~hmm

Taka zabiegowa która chodzi zwykle na ranki ma tam 12tki? W sumie dobry pomysł jeśli chodzi o pediatrie. jeśli tylko na ranki to wątpię by druga grupa czekała kolejne 15h, aż przyjdzie zabiegowa. Widać ze to z sadu wiec nie ma co komentować, tu nie chodzi o podział sam w sobie lecz o podział ze względu na zarzuty wobec zakażeń szpitalnych o którw się pewnie sprawa toczy.

#4  2019.04.23 15:23:28 ~do 2

Ale receptek nie piszesz

#5  2019.04.23 20:49:27 ~Yxuz9

U nas to samo co u1 i 2 jesteśmy od wszystkiego nie ma żadnego podziału bo jest nas za mało.

#6  2019.04.24 00:00:08 ~Ola

Na cóż ten podziała się zda, jak lekarz idzie na obchodzie i bez rękawiczek bada każdego pacjenta, w przychodni przyjmuje kilkudziesięciu pacjentów i przez cały dzień nie umyje rąk, zastrzyki dostawowe bez rękawiczek i nie ma na niego bata.

#7  2019.04.24 01:01:32 ~plg do 6

Czy zastanowiłaś się co napisałaś? Pielęgniarki i lekarze mają parchatą skórę od dezynfekcji rąk i poprzegryzane przełyki.Lekarz,czy pielęgniarka nie ma obowiązku do wszystkich czynności zakładać rękawic.Ciesz się,że są jeszcze tacy lekarze i pielęgniarki, którzy chcą Ciebie trącić gołą ręką.

#8  2019.04.24 12:57:44 ~Beata

Pielęgniarki wypełniajł teź, a moźe przede wszystkim, tony durnych papierów, z których nic nie wy ika. Na zajęcooe się chorym nie mają juź niestety czasu.

#9  2019.06.03 07:18:21 ~Zofia

A co z pielęgniarkami które nie musiały zdawać matury bo była nie obowiązkowa ,z rocznika 1960 ,1961,1962,na kursy mogą iść

#10  2019.06.03 07:20:08 ~nie

Mam matury bo nie była obowiązkowa mam 59 lat rocznik 1961

Dodaj komentarz