Pielęgniarek nie cenią! Porównanie pensji pielęgniarki, opiekuna, sekretarki.

Wynagrodzenie pielęgniarki względem innych zawodów.


UPOKARZAJĄCE! WYSOKOŚĆ PODSTAWY:

PIELĘGNIARKI, OPIEKUNA , SEKRETARKI

W 2022 ROKU

Zobacz także: 

Szpital Wojewódzki - zarobki pielęgniarek względem: administracji, lekarzy, obsługi.

Podziękowania w imieniu pielęgniarek. Za co?

Pielęgniarki zarabiają fatalnie! Zarobki pielęgniarek z podziałem na województwa.

GUS - średnio pielęgniarki zarabiają 4,6 tys. złotych.


Nikt nie ma wątpliwości, że lekarz powinien zarabiać najwięcej w ochronie zdrowia. Natomiast forsowanie przez ministerstwo zdrowia zrównania płacy pielęgniarek z wynagrodzeniem opiekuna oraz sekretarki powinno spotkać się z totalnym protestem naszej grupy zawodowej.

Mariusz Mielcarek

Według ministerstwa zdrowia najniższe wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek i położnych, zgodnie ze współczynnikami pracy zapisanymi w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, na dzień 31 grudnia 2019 oraz 2021 roku, mają kształtować się następująco:  

Grupa 6 - Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny albo inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1–5 albo pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik wykonujący zawód medyczny, wymagający wyższego wykształcenia, bez specjalizacji (w tej grupie mieści się według pani wiceminister Józefy Szczurek-Żelazko skretarka medyczna z wyższym wykształceniem pracująca na oddziale szpitalnym - dopisek redakcji portalu)

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto do 31.12.2019 r  - 2847 zł 

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto w 2021 r. - 3651 zł

GRUPA 7 - Pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto do 31.12.2019 r - 4095 zł

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto w 2021 r. - 5251 zł 


GRUPA 8 - Pielęgniarka albo położna, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, albo pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto do 31.12.2019 r  - 2847 zł 

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto w 2021 r. - 3651 zł


GRUPA 9 Pielęgniarka albo położna inna niż określona w lp. 7 i 8, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto do 31.12.2019 r  - 2496 zł 

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto w 2021 r. - 3201 zł. 

Grupa 10 - Fizjoterapeuta albo inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1–9 albo pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik wykonujący zawód medyczny, wymagający średniego wykształcenia (w tej grupie mieści się według pani wiceminister Józefy Szczurek-Żelazko opiekun medyczny - dopisek redakcji portalu)

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto do 31.12.2019 r  - 2496 zł 

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto w 2021 r. - 3201 zł.

źródło: dane mz 

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Zobacz także: 

Szpital Wojewódzki - zarobki pielęgniarek względem: administracji, lekarzy, obsługi.

Podziękowania w imieniu pielęgniarek. Za co?

Pielęgniarki zarabiają fatalnie! Zarobki pielęgniarek z podziałem na województwa.

GUS - średnio pielęgniarki zarabiają 4,6 tys. złotych.


Zobacz także: Pielęgniarki: tak nas traktował ordynator!

Zobacz także: Pielęgniarki - miesięcznik branżowy - pielęgniarka pomyliła krew...

Zobacz także: Pielęgniarkę zwolnił szpital. O ukaranie dyrektora wystąpiła... policja! 


Komentarze użytkowników

#1  2019.05.03 16:43:12 ~jagaryba

Opiekun medyczny jest w 11 grupie ze współczynnikiem 0,58 . I tak została mi policzona podwyżka w zeszłym roku. Panie Mariuszu nie siej zamętu . Bardzo Cię proszę. W moim szpitalu różnica między opiekunem medycznym a pielęgniarką bez specjalizacji po liceum medycznym jest 1450,50 zł ; a sprzątającą i opiekunem 50 zł. Pozdrawiam.

#2  2019.05.03 17:50:01 ~Plg.

A u mnie w szpitalu jest tak jak napisał pan Mariusz. Pielęgniarka i opiekunka zarabiają tak samo. Upokarzajace, po co tyle lat się uczyć.

#3  2019.05.03 19:36:43 ~P

Faktem jest że te siatki się zdezaktualizowały zanim weszły w życie. nie są satysfakcjonujące te wynagrodzenia, w międzyczasie dużo się zmieniło.

#4  2019.05.03 19:38:03 ~do 2

Bez urazy, ale gdybyś się "tyle lat uczyła" nie zarabialabyś jak opiekunka, bo byłabyś w grupie 7 a nie 9. Co oczywiście nie zmienia faktu, że masz rację, to upokarzające by pielęgniarka zarabiała tyle co opiekunka. Ale trzeba sobie powiedzieć szczerze - jak sobie dasz tak masz. Pora zmienić miejsce pracy zamiast narzekać.

#5  2019.05.03 20:21:33 ~P

Powinnyśmy wywalczyć ekwiwalent za szkodliwe warunki pracy i urlop zdrowotny

#6  2019.05.03 21:08:38 ~Plg

Popieram 5.

#7  2019.05.03 21:40:57 ~Elonora

Do #4 no i tutaj zaczyna się problem. Siatki płac wyraźnie opisuję, iż im wyższe wykształcenie tym lepsza płaca. Słuchając, wychodzi na to, że większość pielęgniarek ma średnie, bądź najniższe wyższe (licencjat). W naszym szybko rozwijającym się zawodzie to praktycznie nic. Jak wejdzie automatyzacja to b.szybko posypią się etaty dla tych średnich. Ekwiwalent dobra rzecz, ale może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego nie mamy m.in. trzynastek? Dlaczego w szpitalu nie mamy darmowych obiadów, tylko często bierzemy to co zostało po pacjentach? Szczególnie chciałabym przeczytać co o tym sądzą Izby Piel. i związki zawodowe - bo składki pobierają, ale coraz więcej tracimy.

#8  2019.05.04 02:19:21 ~ku pamięci

" Kto się stawia, ten ma z tego mimo wszystko jakiś zysk. A kto słucha i ulega, ten najpierwszy bierze w pysk "

#9  2019.05.04 13:25:42 ~Ja

Opiekun - podstawa 2700 brutto, pielęgniarka - podstawa 3200 brutto.

#10  2019.05.04 14:21:11 ~Przyjaciel

Pocałunek piel no wiecie gdzie

#11  2019.05.04 15:45:59 ~Ja

Zaczną cenić jak ich zabraknie :) ale wtedy na leczenie stać będzie najbogatszych jak w USA

#12  2019.05.04 16:27:19 ~plg

Popieram #5. Zgodnie z artykułem przynależę do grupy 5, i nigdy takiej podstawy nie miałam. Nadmienię, że 25 lat pracy przy łóżku pacjenta. Doją nas a my dalej się dajemy.

#13  2019.05.04 16:35:55 ~Do Elonory

Po pacjentach nie jemy. Kim Ty jesteś ? Posiłki przynosimy z domu.Czasami nie są nawet ruszone.Zabieramy z powrotem do domu.

#14  2019.05.04 17:59:24 ~ja

Roznica pomiedzy pielegniarkami po dawnej szkole a obecnej to ponad 2000. A kobiety po dawnych szkolach sa w wieku emerytalnym. I zamiast im podniesc zeby mogly dostac lepsza emeryture daje im sie mniej.

#15  2019.05.04 18:13:16 ~Do 4

Jestes bezczelnie chamska. Pielegniarki po poprzednich szkolach tez sie uczyly. To nie ich wina,ze sie urodzily wczesniej, ze kiedys nie bylo studiow pielegniarskich. Kiedy je utworzono to jedyna uczelnia ksztalcaca pielegniarki byla w Lublinie,po latach(w sumie nie tak dawno) otworzono w Bydgoszczy. Zeby sie ksztalcic trzeba bylo dostac skierowanie z zakladu pracy. Mogla byc skierowana 1,gora 2 osoby z calego szpitala,nauka trwala 5 lat. Uczelnia ksztalcila pielegniarki administracyjne np.dyrekcja kierowala naczelna,przelozona,dyrektorow szkol pielegniarskich. Kiedy zlikwidowano licea i 2 letnie studia zawodowe utworzono licencjaty i zamknieto pielegniarkom z dawnych szkol mozliwosc nowego ksztalcenia. Zrobiono to calkiem niedawno gdy powolano pomostowki. Ale prawie 80%pielegniarek po dawnych szkolach jest w wieku przedemerytalnym i emerytalnym. I nie maja czasu na ponawianie posiadanego od 30-40 lat dyplomu po to zeby dostac lub nie dostac wiekszych pieniedzy. Bo to,ze je obiecano nie wiadomo czy w ogole beda

#16  2019.05.04 20:57:24 ~Gość

Do wszystkich pań opiekunek trzeba było się uczyć

#17  2019.05.04 21:12:00 ~do 15

Super komentarz,popieram,pozdrawiam

#18  2019.05.04 21:26:36 ~do 15

Kształciłam się w starym systemie.Wydałam sporo na licencjat.Robię specjalizację.Cały czas podnoszę kwalifikacje.Też chciałabym by to doceniono.Wiem jaki był system.Ale licencjat w pewnym momencie można było za darmo zrobić wystarczyły chęci.Mam 53 lata.Ja mogłam Pani też.

#19  2019.05.04 23:00:27 ~Gosic

Opiekunowie medyczni to grupa ludzi wyksztalconych posiadaja certyfikat i panistwowe egzaminy zezwalajace na wykonywanie zawodu.Jestescie grupa rozszeniowa iestescie beszszelne za nic macie prace innych pracownikow medycznych

#20  2019.05.05 04:11:50 ~Do 19

Nie wiem czy opiekun medyczny jest regulowany prawnie, egzaminy sa wewnetrzne nie panstwowe

#21  2019.05.05 06:21:52 ~Gr

Do 7 O czym ty mówisz? Kim ty jesteś? Zjadasz po pacjentach? Obleśne!

#22  2019.05.05 08:24:31 ~Alicja

Ktoś zapomniał o pilelęgniarkach z licencjatem i specjalizacją. Jest ich całkiem dużo. Gdzie są nasi przedstawiciele? Ktoś to ustalił bez nich?

#23  2019.05.05 09:58:24 ~Piel

Opiekun medyczny w naszym kraju nic nie może bez pielęgniarki.zawód powstał w 2007 roku.musi zmienić się prawo by porównywać zakres obowiązków czy uprawnienia z pielęgniarkami.opiekunowie walczcie o większe uprawnienia.

#24  2019.05.05 11:06:22 ~do 15

Od4: A Ty bezdennie głupia, bo zamiast upomnieć się o wartość swojej pracy wolisz biadolić na forum internetowym i przegadywać się z obcą babą o wykształcenie.

#25  2019.05.05 11:13:15 ~do 18

Jak nie masz kasy na co wydać to kończ co chcesz. Tylko nie biadol potem że nie dostałaś za to złamanego grosza. Mam nadzieję,że jesteś świadoma tego,że latka lecą.

#26  2019.05.05 13:22:13 ~Aga W

A gdzie magistrowie bez chorych specjalizacj ,ktore są bezsennsowne w obecnym ksztalcie

#27  2019.05.05 13:24:08 ~AgaW

Znam sekretarki medyczne p szkolach przysposobienia zawodowego czyli 6 klas podstawowki tzw specjalnej szkoly

#28  2019.05.05 14:38:41 ~vvd rrewer

Hctn?

#29  2019.05.05 16:25:19 ~Edi

Jaka praca taka płaca,każdy chce podwyżkę ,czemu nie należy się jak każdemu.Ale czy jak chory prosi o zwykłą tabletkę przeciw bólowa to już zaczyna się problem,już nie pisze o innych rzeczach bo to dopiero problem.niestety strach zapytać o co kolejek bo może drogie Panie pielęgniarki mają przerwę i jak się im przerwie to są bardzo zle i o tabletce trzeba zapomnieć.No niestety tak jest w szpitalach lepiej tam nie trafić bo na nic nie możesz liczyć tylko o cud i siłę bo na pomoc od życzliwych pielęgniarek możesz zapomnieć.jednak są też sporadyczne wyjątki tylko skoda że tak mało.

#30  2019.05.06 00:47:14 ~do 29

Przesadzasz, pacjenci z tym problemem już sobie poradzili. W przypadku zbyt długiego terminu oczekiwania na pomoc lekarza czy pielęgniarki, dzwonią po pogotowie rat.

#31  2019.05.07 09:53:25 ~piel

Czytam i nie wierzę , jaki poziom kultury objawiają niektóre koleżanki .wstyd, wstyd ,wstyd.przypominam ,że pielęgniarki po LM to są świetnie przygotowane do zawodu panie. żadna z nich nie poda do linii tętniczej leków dożylnych --- co zdarzyło się PANI MAGISTER cud żę nic choremu się nie stało, Dlatego proponuję , TROCHĘ POKORY .

#32  2019.05.07 15:12:55 ~Tamara

Do 31 Mądra wypowiedź. Tak jest, to prawda.

#33  2019.05.07 20:49:29 ~do 31

O tak! czego jak czego, ale POKORY mogą się od absolwentów LM uczyć wszyscy, nawet zakonnice ich nie przebiją!