12 maja wmawia się pielęgniarkom...

Pielęgniarki i pielęgniarstwo 2019.

Od kilku ładnych lat na Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje w dniu 12 maja ten sam tekst. Mamy 12 maja 2019 roku. Lecimy...

Wobec innych zawodów jak: górnik, informatyk, cukiernik, stoczniowiec nikomu do głowy nie przychodzi mówienie o misji, powołaniu. W społecznej świadomości to "normalne" zawody.

Natomiast mówienie o "misji" i "powołaniu" wobec osób wykonujących zawód pielęgniarki, pielęgniarza, położnej, położnego odbieram jako głoszenie tezy, że osoby te powinny wykonywać zawód niezależnie od poziomu ich wynagradzania oraz warunków jego wykonywania. Z założenia mają się poświęcać!

Po raz kolejny muszę wysłuchiwać, że  zawód pielęgniarki i położnej to "misja" i "powołanie". Głoszenie takich stwierdzeń odbieram jako wpisywanie się w nurt przyzwolenia dla lekceważenia ponad dwustutysięcznej rzeszy osób wykonujących te zawody w Polsce! Od kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi po ministra zdrowia, czego nasza grupa zawodowa doświadcza na co dzień.

Zawód pielęgniarki i położnej to zawód taki sam jak inny!

Natomiast jako czynny zawodowo pielęgniarz z dużym niesmakiem słuchałam pieknych słów o "słusznym szacunku dla pracy pielęgniarek i położnych", "ogromnym szacunku dla pracy i dokonań" wypowiadanych z okazji dnia 8 maja i 12 maja. Nie chcę takiego szacunku podszytego totalną hipokryzją! Chcę takiego systemu ochrony zdrowia, który będzie mnie traktował i wynagradzał jak profesjonalistę. Nie chcę takiego systemu ochrony zdrowia, który podobno jest biedny jak mysz kościelna, a opłaca jeden dyżur lekarski kwotą wyższą niż pielęgniarska jałmużna za cały miesiąc pracy. Nie chcę takiego systemu ochrony zdrowia, który wypłaca "kierującym oddziałami szpitalnymi" milionowe dywidendy od wartości kontraktów z NFZ, a pielęgniarkom protestującym przez ponad 20 dni "organ założycielski szpitala" rzuca jak ochłap 100 złotych brutto, jako wzrost pielęgniarskiej jałmużny. Tak funkcjonujący rynek ochrony zdrowia ma znamiona przestępczego systemu, który uwłaszczył się na bazie ogólnonarodowego majątku, jaki stanowiły jeszcze nie tak dawno szpitale i przychodnie!

Mariusz Mielcarek

 

Komentarze użytkowników

#1  2019.05.12 09:19:40 ~Gg

Podpisuje się ma pan racje

#2  2019.05.12 14:48:54 ~Piel

100/100

#3  2019.05.12 15:04:29 ~P24

Brawo podpisuję się pod tym w 100 procentach

#4  2019.05.12 17:22:12 ~Gabi

Popieram w całości.wypchajcie się z takimi uznaniami.życzeniami.

#5  2019.05.12 21:28:52 ~Ania

Racja

#6  2019.05.13 08:01:05 ~Piel.

A kto w ogóle słyszy o naszym święcie chyba my same i też nie wszyscy.O wymienionych powyżej świętach w komentarzu głównym wie całą Polską bo dostatecznie długo mówi się o wielkim trudzie w tych zawodach. Nareszcie na Grupie Pielęgniarek Cyfrowych przeczytałam, ze trzeba mówić o naszej roli zawodowej (najlepiej by było ze wszystkich klinik, oddziałów, przychodni i in.placówek medycznyc włącznie z medycyną szkolną tu też sa stany zagrożenia życia a pielęgniarka jest sama! I niejednokrotnie pisalam o powyzszym ze to jest bardzo wazne i akcja ruszyla SPC podjelo wyzwanie a jeszcze nie tak dawno mówiono że nic to mowienie nie da i pisanie.Da ale tylko merytoryczne i do spoleczeństwa poprzez wszystkie możliwe media!

#7  2019.05.13 08:12:45 ~do 6

Popieram bardzo dobrze napisane i dodam od siebie że ludzie w tych zawodach wyżej wymienionych mają zawsze życzenia, nagrody od rządu i uroczystości i oczywiście we wszystkich mediach Io tym się mówi a w tvp a to norma. A u nas to co roku święto dla pań w czepkach w hotelu Gromada bez przedstawiciela mediów choćby jednego a po co szanowac zawód publicznie? szanowanym trzeba płacić I tak się docenia i szanuje trudny i odpowiedzialny nasz zawód !

#8  2019.05.13 08:16:13 ~piel.

6,7 prawda i jeszcze jedno a może jakiś dyrektor dał czekoladki z okazji naszego święta? Jak w ubiegłym roku w Kutnie a może gdzieś rajstopy dali? Piszcie :))) ale i :((( Przykre!

#9  2019.05.13 08:19:34 ~Anka

Tych zawodów było by więcej policjanci wojsko nauczyciele strazacy itd. zawsze bębnia o nich w tvp kilka razy dziennie jak mają swoje święto !

#10  2019.05.13 10:27:45 ~Ja

6-9 konkretne komentarze i na temat lekceważą nas jak mogą.Tak to prawda z tymi cyfrowymi. Kiedyś napisałam ważny kometarz na grupie pielegniarek cyfrowych to prawdopodobnie ktoś młodszy odpisał cyt."stare pielęgniarki to tylko narzekają" - ręce opadają.Niestety musiałam o tym napisać, mimo że z naszymi pielegniarskimi podziałami walczę od kilku lat - w żadnej grupie zawodowej tego nie ma. Skupmy się zawsze na meritum, bo banalne i nic nie znaczące komentarze a nie wspomnę o tych nawet wulgarnych i oczywiście i o podzialach. Takie powinny być odrazu usuwane przez adm.Krótki przerywnik a czasem stosowny żarcik tak, jak najbardziej ale właśnie czasem.Ważne są merytoryczne przemyślenia i wnioski.

#11  2019.05.13 10:41:14 ~nurse

Nie chcę, nie chcę, nie chcę - to w kontekście komentarza głównego. Ale co konkretnie robimy z tym? Harówka na kilka etatów non-stop i 100 zł też chętnie brane jak dają. Tak jak i 4 letnia slynna podwyżka w ratach.Wieczne dziadowanie i żebranina. Ludzie w innych zawodach szanują się np. nauczyciele, policjanci, lekarze.Podwyżka wg ludzi wymienionych zawodów ma nie być w ratach i nie była! I to jest szacunek dla siebie i grupy zawodowej!

#12  2019.05.13 11:06:55 ~Piel.

Do 11 super, brawo ale do kogo to dotrze? W wielkiej strategii wg Szczurek wiceministrowej -pielęgniarki miało być właśnie odpowiednio z uznaniem naszej roli zawodowej obchodzone nasze święto i co? I promocja zawodu! I nadal nic - mydlenie oczu i harówka na kilka etatów i kiepska praca przemeczonych pielegniarek Często się słyszy negatywne komentarze o nie miłych pielegniarkach. Koleżanka - pielęgniarka ostatnio zawiozła z wielkim bólem nogi ojca prawie 90-latka i ratowniczka młoda, ratownik też młody, uciszali jej ojca (nie krzyczał tylko pojękiwał) i wprost go uciszali, żeby nie stękał bo oni muszą się wyspać.Karygodne. Koleżanka powiedziała, że takiego zachowania nie daruje.al Gdy o tym komuś opowiedziałam to bardzo się zdziwiła ta osoba, ze rodzinom pielęgniarek się nie pomaga a tym bardzie, żeby koleżanka po fachu w taki sposób uciszała chorego zamiast walczyć z bólem? No tak ważniejsze było dla niej pazerstwo i zarabianie kasy kolejnego dnia gdzieś tam ! Co za podłość a o etyce zawodowej i kulturze nie wspomnę !

#13  2019.05.13 11:10:34 ~do 12

Prawda dużo w naszym zawodzie chamstwa.Też jestem pielęgniarką i mialam kogos bliskiego w szpitalu - słów brak! Harówka i byle jaka praca i kto na to pozwala?

#14  2019.05.13 11:20:26 ~uzup.od 13

Oczywiście pazerna harówka na kilku etatach kosztem pacjentów I kto na to pozwala? To jest odwalanie dyżurów.

#15  2019.05.13 11:53:36 ~Piel.

A min.Szumowski ogłosił nie tak dawno w tvp w Faktach, że pielęgniarki jest teraz bardzo dobrze.I co wy na to?

#16  2019.05.13 11:57:00 ~Misiek

Po co te dywagacje dajcie zarobić wszystkim normalnie aby mogli godnie żyć min.4000 netto i nie ma problemu, ciężko wam to zrozumieć, a dla SZARLATANA z Torunia są pieniądze

#17  2019.05.13 13:11:30 ~od 15

Miało być pielegniarkom

#18  2019.05.13 13:16:41 ~Piel.

A gdzie w tym roku bawiły się Panie w czepkach i jak? Menu za moje składki jakie było? I jak zwykle wszystko w wielkim ukryciu bez jednej kamery ? A tanty tany jakie tam były Żuki zagrały znowu czy inne tam? Strach się śmiać ;)

#19  2019.05.14 07:50:21 ~do 12

Pielęgniarki to jak ofiary przemocy.Ktoś ich poniewiera i leje za nic,a one biedulki "winę" biorą na siebie.Jeszcze tylko powinny przeprosić że żyją.

#20  2019.05.14 12:54:08 ~ad 19

100/100

#21  2019.05.18 22:16:25 ~Maris

Nic dodać, nic ująć.