Uchwała Zjazdu Krajowego PiP w sprawie składek członkowskich ma takie brzmienie, które uniemożliwia pielęgniarkom i położnym na kontraktach opłacenie składki członkowskiej od stycznia 2012 roku. Zobacz pismo redakcji Portalu do Prezesa Naczelnej Izby PiP.

Składki członkowskie ściągane od pielęgniarki i położnej.

 

                                           Poznań, dnia 30 stycznia 2012 roku

 

 

 

                                                       Pani
                                                       Grażyna Rogala – Pawelczyk
                                                       Prezes
                                                       Naczelnej Rady
                                                       Pielęgniarek i Położnych
                                                      
Warszawa

 

Uchwała nr 19 VI Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych z dnia 7 grudnia 2011 r. w sprawie wysokości składki członkowskiej oraz zasad jej podziału, określa wysokość miesięcznej składki członkowskiej także w odniesieniu do osób wykonujących zawód pielęgniarki, położnej w ramach działalności gospodarczej – indywidualnej bądź grupowej praktyki zawodowej i innych członków samorządu nie wymienionych w § 2 pkt 1-2 przedmiotowej uchwały. Wysokość tej składki ustalono jako: 1% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla przedsiębiorstw bez wypłat z zysku, ogłaszanego przez Prezesa GUS za ostatni kwartał poprzedniego roku kalendarzowego.

Należy podkreślić z całą stanowczością, że Prezes GUS nie ogłasza przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla przedsiębiorstw bez wypłat z zysku. Ogłasza tylko przeciętne miesięczne wynagrodzenie dla przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku.

Ze względu na fakt, że składka członkowska powinna zostać opłacona do 15 dnia miesiąca za poprzedni miesiąc (styczeń 2012), proszę o przytoczenie w trybie pilnym opublikowanego przez Prezesa GUS przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla przedsiębiorstw bez wypłat z zysku, za ostatni kwartał 2011 roku.

                                                       Mariusz Mielcarek

                                                         Portal i Gazeta

                                                    Pielęgniarek i Położnych

                                               www.pielegniarki.info.pl

                                     www.gazeta.pielegniarki.info.pl

.

Zobacz więcej w przedmiotowej sprawie. .

Komentarze użytkowników

#1  2012.01.31 21:28:50 ~szkolna

I prawidłowo , bo dlaczego mamy narzuconą wysokość składki nie od swojego kontraktu? Nawet los się temu sprzeciwia.

#2  2012.01.31 22:47:13 ~~~lch

Dlaczego izby nie wystawiają rachunku czy też faktury? Mam wrażenie ,że nie rozliczają się z tych dochodów z Urzędem Skarbowym?

#3  2012.01.31 22:55:28 ~zulu gula

Dziękuję, że zwrócił pan na to uwagę panie Mariuszu, tylko proszę zmienić datę w piśmie.

#4  2012.02.01 10:25:55 ~Re

A się dziwię,że jeszcze ktoś finansuje tych darmozjadów :(

#5  2012.02.01 13:17:22 ~ania05

Własnie wczoraj obcieli nam kontrakt w długoterminówce ,pensja wyniesie na rękę 1250 zł .ile mam zapłacic składki ?

#6  2012.02.01 16:23:28 ~gość

37.70zł czyli 3% swojego dochodu

#7  2012.02.01 17:42:01 ~mua

Zachciało się kontraktów to teraz płaćcie głupie

#8  2012.02.01 18:02:38 ~piel

Zażądajmy od izb faktur i zwróćmy się jeszcze raz do TK o wydanie ostatecznej opinii, czy musimy obligatoryjnie należeć i płacić na izby!

#9  2012.02.01 21:53:50 ~racja

Nie wiem jak się za to zabrać ale mam ogromną chęć coś zrobić aby dać nauczkę izbom, tym jak wyżej napisano darmozjadom.Nie wiem czy wiecie ale izb jest 45, wiceprzewodniczących się namnożyło choć członków coraz mniej, pomnóżmy to przez podane na portalu wynagrodzenia to ogrom pieniędzy idzie na utrzymanie bezsensownych etatów.A ponadto te trzynastki z zysków.skąd te zyski?

#10  2012.02.02 08:07:29 ~piel.

Witam, Panie Mariuszu zwracam się do Pana i proszę o podanie,czy w dalszym ciągu płacenie składek to: - obowiązkowa,niekonstytucyjna przynależność do Izb? .Jeżeli tak jest,to proszę aby Pan nam pomógł w tej kwesti.Moje przedmówczynie wszystkie mają racje,a może wynajmijmy prawnika,który nam pomoże. Z naszego środowiska wybierzmy odważną osobę,która bedzie nas reprezentowała.

#11  2012.02.02 10:21:20 ~jojo

Jeśli samorząd PIP tak bardzo chce działać dla nas pielęgniarek, niech to robią społecznie! Darmozjady!

#12  2012.02.02 10:24:53 ~jojo

A jeśli samorząd jest bardzo przydatny ministerstwu, niech rząd ich utrzymuję. Okazałoby się, że izby szybko zostałyby rozwiązane:-). Oby szybko

#13  2012.02.02 15:05:42 ~hahaha

Ależ uchwała hahahaha tak to jest jak pampersowe głąby w izbach biorą sie za konstruowanie powaznych pism hahahah.Ubawiłem się setnie.Teraz pewnie wynajmą armię prawników aby to odkręcić, tylko pytanie kto ich opłaci? Niech zgadnę.

#14  2012.02.02 15:18:58 ~ania05

Do mua -mnie się nie zachciało kontraktów ,mnie zwolniono z DPS na podstawie uchwały i byłam zmuszona załozyć działalność na długi termin mądralo .żeby pracować .

#15  2012.02.02 15:35:41 ~do admina

Mam pytanie. To,że NIPiP się ośmieszyła tą uchwałą to jedno.Druga sprawa dotyczy konstytucyjności tej uchwały.Czy płaci się 1% własnego wynagrodzenia czy 1%wybranego wynagrodzenia? Ironizując napiszę,że jesteśmy w UE i możemy śmiało płacić 1% średniego wynagrodzenia pielegniarskiego w UE.Czy wiadomo coś Panu na temat konstytucyjności tej uchwały? Czy zostały podjete kroki zmierzajace do odwołania zarządu NIPiP? Czy wszystko zostaje po staremu i dalej będzie-wolnoć Tomku w swoim domku?

#16  2012.02.02 16:40:52 ~do racji

Pytasz skąd te zyski- z opłat za każdy wystawiany nam przez Izby świstek .

#17  2012.02.03 15:41:50 ~i co

Nikt mnie nie pytał czy chcę należeć do Izb, nikt mnie nie pytał czy chcę samorząd w takim kształcie , nikt mnie nie pytał czy chcę utrzymywać tę bandę darmozjadów, nikt mnie nie pytał czy chcę by ktoś decydował za mnie.Dlaczego się wobec tego tak dzieje, że wbrew mojej woli zmusza się mnie do czegoś , czego nie chcę . Gdzie ta demokracja?

#18  2012.02.03 18:59:59 ~Zofia

Koleżanki w marcu będą okręgowe zjazdy - składajcie masowo wnioski o zwołanie nadzwyczajnego zjazdu krajowego i wtedy delegaci nich odkręcają uchwałę o wysokości składek. jak nic nikt nie bedzie robił to nadal będzie tak samo. Samorząd to MY! 3/5 członków samorządu kiedy złoży wnioski to MUSI odbyć się nadzwyczajny zjazd. Nie narzekajcie ciągle tylko róbcie coś, to od nas zależy ich los! Niech się boją darmozjady!

#19  2012.02.03 22:17:44 ~NZOZ

Do ani05.Nie przesadzaj z tym 1250 na rękę.Chyba w żadnym OWNFZ tak mało nie płacą.Sama mam kontrakt.Odnośnie izb.W naszym powiecie na zebraniu przed wyborem delegatów na zjazd było 12 pielęgniarek w samym szpitalu powiatowym pracuje ok 250. Wniosek? Nie chodzimy na wybory nie narzekamy. Będziemy płakać i płacić.

#20  2012.02.04 00:26:06 ~do i co

Napisałaś, ,nikt mnie nie pytał czy chcę samorząd w takim kształcie (.)nikt mnie nie pytał czy chcę by ktoś decydował za mnie (.). Bardzo proszę - nie kłam! Były wybory, BYŁ CZAS, KIEDY WŁAŚNIE POSTAWIONO PYTANIE - KTO CHCE I POTRAFI NAS GODNIE REPREZENTOWAĆ? KOMU UFAMY? WTEDY MOGŁYŚMY DECYDOWAĆ! Ale Ty na wybory zapewne nie przyszłaś lub być może nawet byłaś (? ) ale nie wstałaś i nie powiedziałaś głośno jaka jest ,TWOJA WOLA"! DLACZEGO WIĘC TERAZ WYPISUJESZ TAKIE BZDETY, że niby coś ,WBREW TWOJEJ WOLI" SIĘ ODBYŁO? Przy okazji takich zdarzeń (jak np. wybory do różnych władz) warto byłoby zastosować sakralne zapytanie ,jeśli ktokolwiek zna przyczynę dla której małżeństwo to nie może być zawarte niech wyjawi to teraz albo zamilknie na wieki". I jeszcze pisemne oświadczenie od wszystkich, koniecznie!

#21  2012.02.04 08:28:38 ~piel

Wypowiedź solistki zespołu Mazowsze,Wstyd powiedzieć, artysta zespołu,zarabia najniższą krajową, / ok 2000,- zł / Wstyd! coś w tym jest. I piszę to z całym szacunkiem dla zespołu. Widzę tu analogię do zawodu pielęgniarki -arza.

#22  2012.02.04 10:57:57 ~szkolna

Do izb zapisano mnie obligatoryjnie, jako rzecz obowiązkową . Składkę narzucono mi również odgórnie, z moim zdaniem nikt w izbach się nie liczy, ani go nie słucha. Kiedy 3 lata temu poskarżyłam się tam na niską wartość kontraktów na medycynę szkolną niewystarczającą do utrzymania praktyki , kazano mi zrobić kosztorys na 1 gabinet, kiedy obecnie na 1 piel na etat przypadają 2-3-4-5 gabinetów zależnie czy to wieś czy miasto.Nasłuchałam się jak trudno dla nas szkolnych zdobyć pieniądze , bo środowiskowe to dopiero mają wydatki. Po wyjściu z izb koleżanka środowiskowa wsiadła do nowego BMW , a ja na rower by zaoszczędzić na biletach. Od tego czasu przestałam płacić na izby i uczestniczyć w jakichkolwiek zebraniach . Chcę się wypisać z Samorządu na stałe . Jeśli cofną mi prawo wykonywania zawodu to nie za błąd w sztuce tylko za niepłacenie składek. O jedną piel. szkolną będzie mniej , ale jak widać to już bez większego znaczenia.

#23  2012.02.04 11:27:02 ~ania05

Do NZOZ -widać że albo się nie rozumiemy albo nie masz pojęcia o kontraktowaniu usług długoterminowych .Osobodzień w ŁÓDZKIM -22.50 zł ,zminiejszenie kontraktu do 4 pacjentów .policz sobie ile byś zarobiła .Bo mi wychodzi 1250 zł na rękę .

#24  2012.02.04 12:53:45 ~do 23

Przecież NZOZ kontraktuje świadczenia opieki długoterminowej ,a następnie zatrudnia pielęgniarki ze szpitala za psie pieniądze do wykonywania tych świadczeń, to skąd ma tak dokładnie wiedzieć ile tobie przypada na rękę. Liczy ile jej zostaje.

#25  2012.02.04 13:53:09 ~ania05

Do 24 .ja mam usługi pielęgniarskie opieki długoterminowej które sama wykonuję ,nie jestem podwykonawcą ,pracuje sama dla siebie ,mam podpisany kontrakt z NFZ ,jest to moje jedyne żródło utrzymania .dlatego wiem ile mi zostaje po opłaceniu wszystkiego .Więc niech mi nikt nie mówi że to niemożliwe że zostaje mi 1250 zł .Dlatego zadałam pytanie ile mam zapłacic składki na IPiP .BO jesli 1 procent to 12.50 mi wychodzi a nie 36 .

#26  2012.02.04 18:28:31 ~do ania05

Mnie zostaje podobna kwota 1450 za kontrakt szkolny, ale Izbom nie wystarczy nasze 1% na swoje ok. 14 000tys zł pensji, więc mamy wszystkie płacić od średniej krajowej , której większość na oczy nie widziała

#27  2012.02.05 12:37:25 ~bio

Jak pampersówa zarabiająca 1500zł dostaje mozliwość zarobienia 12000zl jak te w izbach to dostaja małpiego rozumu! Przecież one nawet wysłowić się nie potrafią.A ta uchwała to naprawdę mistrzostwo świata:)))

#28  2012.02.07 18:11:16 ~do bio

Nie obrażaj w ten sposób pielęgniarek , bo to nie jest miłe, może sama w przyszłości będziesz potrzebować pampersów i pomocy by je sobie założyć.

#29  2012.02.07 20:58:55 ~do bio

Niska Twoja kultura jeżeli postrzegasz pracę pielęgniarki przez pryzmat pampersów.Jest to jedna z ogromu czynności jakie wykonujemy.Potrzebna jest wiedza z wielu dziedzin żeby umieć poradzić sobie w tym zawodzie i być człowiekiem nadal.Życzę Ci serdecznie żebyś kiedyś musiał/musiała używać pampersów-wtedy zrozumiesz jakie jest ważne kto je Ci je zmienia i czy widzi w Tobie wtedy człowieka czy tylko śmierdzącą rzecz-jak Ty to przedstawiasz! Jeżeli jesteś pielęgniarką to nie jesteś godna tego zawodu!

#30  2012.02.08 16:30:11 ~bio

Do 28 i 29."czy widzi w Tobie wtedy człowieka czy tylko śmierdzącą rzecz-jak Ty to przedstawiasz! ".ALE SIĘ ROZPEDZIŁYŚCIE.CZY JA COŚ PRZEDSTAWIAM? CZY PISZĘ O WSZYSTKICH PIEL? CZY TWIERDZE ŻE WASZ ZAWÓD JEST GORSZY OD INNYCH? CZY COKOLWIEK O WASZYM ZAWODZIE W OGÓLE PISZĘ? "Pampersówą" nazwałam osobę,która myśli o własnych korzyściach,osobę której pazernośc nie zna granic i w końcu osobe która srodowisko pielegniarskie ma w głebokim poważaniu i jako działaczka izb działa na niekorzyśc całego środowiska,KTÓRE DE FACTO ZDRADZIŁY ŚRODOWISKO. BARDZO WAS SZANUJĘ I PROSZĘ NIE PISZCIE RZECZY KTÓRE NIGDY Z MOICH UST NIE PADŁY!

#31  2012.02.08 20:30:42 ~piel.

Http://www.nursing.com.pl/Aktualnosci_Sowackie_pielgniarki_i_poone_odniosy_wielki_sukces_1128.html A jednak mozna. Tylko pozazdrościć.

#32  2012.02.08 21:35:58 ~szkolna

A państwo w naszych izbach obrosło w sadło i piórka i obraża się na pielęgniarki ,które mówią o dysproporcjach płacowych i katastrofalnej dla siebie sytuacji finansowej.Wzrusza ramionami i obrażone obraca się na pięcie, pokazując plecy.Cóż nie stać mnie by wam zapłacić haracz przez was ustalony.Nie dostałam jeszcze od was ani jednego sprawozdania co dla mojej grupy zawodowej zrobiliście , że chcecie za to takiej wygórowanej zapłaty.