"W szczególności nie są jednakowo traktowani lekarz i pielęgniarka/ położna wykonujący czynności w tym samym pomieszczeniu, jednakowych warunkach i okolicznościach". Poseł pisze do ministra zdrowia w sprawie stanowisk pracy o szczególnym charakterze, w kontekście wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej.

Emerytury pomostowe dla pielęgniarek i położnych.

 

Portal Pielęgniarek i Położnych w 2011 roku to:

3 mln odsłon,

milion odwiedzin,

430 000 unikalnych użytkowników.

..

Interpelacja
w sprawie zmiany dotychczas obowiązujących przepisów w zakresie wykazu stanowisk o szczególnym charakterze i ewidencji pracowników wykonujących pracę o szczególnym charakterze oraz natychmiastowej zmiany sposobu realizacji ustawowego obowiązku umieszczania stanowisk pielęgniarek i położnych w wykazie stanowisk o szczególnym charakterze i ewidencji pracowników wykonujących pracę o szczególnym charakterze
.

Szanowny Panie Ministrze,
działając na liczne prośby kierowane ze środowiska pielęgniarek i położnych oraz na podstawie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 2003 r. Nr 221, poz. 2199 z późn. zm.), proszę o podjęcie działań w przedstawionej poniżej sprawie.
Pielęgniarki i położne w kierowanych do mnie apelach, żądają zmiany dotychczas obowiązujących przepisów w zakresie wykazu stanowisk o szczególnym charakterze i ewidencji pracowników wykonujących pracę o szczególnym charakterze oraz natychmiastowej zmiany sposobu realizacji ustawowego obowiązku umieszczania stanowisk pielęgniarek i położnych w wykazie stanowisk o szczególnym charakterze i ewidencji pracowników wykonujących pracę o szczególnym charakterze.
W obecnym stanie rzeczy o umieszczeniu zawodów pielęgniarki i położnej w w/w wykazie stanowisk decydują jednoosobowo kierownicy podmiotów leczniczych. Pielęgniarki i położne zwracają uwagę, iż w tym zakresie dochodzi do nadużyć i dyskryminacji ich grup zawodowych.
W szczególności nie są jednakowo traktowani lekarz i pielęgniarka/ położna wykonujący czynności w tym samym pomieszczeniu, jednakowych warunkach i okolicznościach. Ustawowe określenie „Prace personelu medycznego w zespołach” nie różnicuje stanowiska lekarza i pielęgniarki, bądź położnej. Aktualnie jednak w w/w wykazie, na poziomie podmiotów leczniczych umieszczania są wyłącznie lekarze, podczas gdy pielęgniarki i położne są bezzasadnie pomijane.
Wobec powyższego, pielęgniarki i położne żądają natychmiastowego uregulowania przedmiotowego problemu w sposób gwarantujący przestrzegania konstytucyjnej zasady równości, niedyskryminujący ich środowiska oraz umożliwiający sprawowanie kontroli w tym zakresie.
W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:
1. Czy dostrzega Pan problem dyskryminacji środowiska pielęgniarek i położnych w obowiązujących przepisach w zakresie wykazu stanowisk o szczególnym charakterze i ewidencji pracowników wykonujących pracę o szczególnym charakterze?
2. Czy i jakie działania podejmie Ministerstwo w tej sprawie?
Z poważaniem
Kazimierz Moskal
Warszawa, dnia 25 kwietnia 2012 r.

.

Zobacz także:

Aktualności według działów - emerytury pomostowe pielęgniarek i położnych

Akcja społeczna redakcji Portalu i Gazety - WYEGZEKWUJ SWOJE PRAWA. Ustawa reguluje jakie prace wykonywane przez pielęgniarki i położne to prace o szczególnym charakterze. Ale pracodawcy oszukują! Sprawdź dlaczego! Oraz jakie ma to konsekwencje dla pielęgniarek i położnych. Czytano 18 000 razy. 37 KOMENTARZY.

.

Komentarze użytkowników

#1  2012.05.08 10:14:28 ~ja

Nie rozumiem też dlaczego pielęgniarka z "R" ma przywileje a ze zwykłej nie,tak samo jak pielęgniarka z OIOM ma a inna nie.Wszystkie wykonują pracę cięzką,szkodliwą i o szczególnym charakterze

#2  2012.05.08 17:30:13 ~gość

Czy uważasz że pielęgniarka w poradni też wykonuje pracę o szczególnym charakterze chyba nie

#3  2012.05.08 18:39:04 ~JOLKA

Pielęgniarki anestezjologiczne wykonują pracę w szczególnych warunkach ! pyły , gazy , pole magnetyczne ,rtg ,srodki żrące dezynfekcyjne! i stres- reanimacje! to są szczególne warunki! jakby ktoś nie wiedział a i jeszcze jedno! dzwiganie pacjenta po przebudzeniu az narkozy ułożenie go ze stołu do łóżka i zawiezienie do pop-u łożkiem! czy nie wystarczy jak tak wykona się 4 operacje? jestem po takim dniu jak wypluta za 1800zł dziękuję czekam na emeryturę z utęskniem !

#4  2012.05.08 21:12:08 ~beata

Muszę się zgodzić. Nie każda pielęgniarka pracuje w warunkach szkodliwych. Należy również rozróżnić pracę w warunkach szkodliwych i pracę uciążliwą. Aczkolwiek muszę przyznać, że przepisy są ułomne. Pracując w pracowni RTG ze względu na szkodliwość obowiązuje 6 godzinny dzień pracy. Ale dyżur w tej samej pracowni może być już 24 godzinny i nie jest on szkodliwy.

#5  2012.05.08 21:13:21 ~wybacz

Wybacz, ale nie dramatyzuj! , do przenoszenia pacjenta ze stolu oparycyjnego sluza odpowiednie rolki, na bl. operacyjnym pracuja takze salowe i lub salowi. wychodzi na to ze sama bidulo przenoisz tego pacjenta. nawiasem mowiac, pielegniarka stojąca przy stole lub biegająca po oddziale bedzie miala zylaki konczyn dolnych, anestezjologiczna zylaki odbytu. Tyle w temacie

#6  2012.05.09 07:55:52 ~JOLKA

Do wybacz! jakoś nie mam żyl, może w Twoim szpitalu są i rolki i salowe , zapraszam do mnie ! do pracy ! może Ty w nosie dłubiesz i nie wiesz jaka to praca ! powodzenia w dłubaniu w nosie!

#7  2012.05.09 08:45:58 ~necia

Jolcia zgadzam sie z toba!

#8  2012.05.09 09:17:52 ~ZuzaPiguł

Do JOLKA. Czy uważasz, że na bloku pracują tylko piel. anestezjologiczne? Czy przypadkiem może wpadłaś na to, że i instrumentariuszka czasem by się tam praydała? Ona tzn. instrumentariuszka pracuje w takich samych warunkach jak anestezjologiczna. I też dźwiga pacjentów. Pozdrawiam

#9  2012.05.09 09:36:16 ~magda

Wszystkie mamy kontakt z ludzmi, a oni sa rozni, jedni ci powiedza ze sa chochy a inni nie, a czy pan lekarz poinformuje nas ze dany pacjent jest nosicielem hiv? chyba raczej nie, oni dbaja o siebie, a pacjent moze byc elegancki i pod krawat. Codziennie dzwigamy ponad norme, jest nas za malo, robione sa zdjecia rtg przylozkowo, pacjenci wymiotuja ,pluja, krwawia, pratkuja. A wiec wszystkie jestesmy zagrozone. Poza tym mamy zylaki, zmiany w kregoslupach, zespoly ciesni i rowka n. lokciowego, zarazamy sie gruzlica, ale u nas to nie sa choroby zawodowe, ale u lekarzy tak a szczegolnie stomatologow, pozdrawiam wszystkie pielegniarki serdecznie i gratuluje kolezankom takiego posla!

#10  2012.05.09 09:42:10 ~magda

Do powyzszych wypowiedzi: coz widze ze zaczyna sie odwieczny problem jak u lekarzy kto wazniejszy! wszystkie jestesmy tak samo wazne, bo bez nas ten system by padl, bylam swiadkiem strajku pielegniarek przed kilkunasty laty jako sluchaczka studium medycznego, widzialam na chirurgii w czasie praktyk jak potrafilyscie sie zjednoczyc, i tez chcialam, ale teraz jak czytam te wypowiedzi to mi sie wlosy jeza na glowie. PAmietajcie w kupie sila, a wy co? kazda jest tak samo wazna i kazdajest wykorzystywana w pracy za marna pensje, bo naszej pracy nie da sie wycenic i oplacic, i nie mowa tu o wyksztalceiu ale o tym co robimy dla chorych, jak nas zabraknie wtedy wszyscy to zrozumieja! walczmy o swoje tak jak dziewczyny z podkarpackieo, wykorzystajmy swoich poslow, kazde miasto powinno to zrobic, pozdrawiam i idzcie po rozum do glowy

#11  2012.05.10 16:32:46 ~do gościa

Praca w przychodni też jest uciązliwa.Co prawda nie dźwigasz chorych ale mając doczynienia z krwią,moczem,kałem,innymi wydzielinami pcjenta jesteś tak samo narazony na choroby jak pielegniarka w szpitalu bo pacjent nie ma obowiązku informowania o swoich chorobach zakaxnych.W przychodni jesteś też narazony na pobicie(co jest norma,zwłaszcza mohery sa agresywne).

#12  2012.05.10 16:49:58 ~M.I-S

Witam.Jestem 29 rok instrumentariuszką.Od 1,5 roku pracuję w prywatnym szpitalu i mam płacona wyższą składkę do Zus.Z poprzednim pracodawcą mam sprawę w sądzie pracy o uznanie pracy w warunkach szczególnych.Trwa to już 1,5 roku i końca nie widać.Od każdej decyzji PiPu się odwołuje.06,06,2012r mam kolejną rozprawę.Mam nadzieję,że tym razem wygram.Życzę Wam wszystkim uznania warunków szczególnych i dożycia w dobrym zdrowiu do zasłużonej emerytury.Zgłaszajcie sprawę do PiPu,i upominajcie się o swoje.Im nas więcej tym mamy większą szansę być docenione i mieć ciut wyższą emeryturę.

#13  2012.09.24 02:28:02 ~ania

Efekt tego taki, że doktor zatrudniony w tym samym miejscu ma pracę o szczególnym charakterze a pielęgniarka tam zatrudniona nie. Pytam gdzie są związki, izby i Ci co takie gówniane przepisy wprowadzają. czy nie powinni zostać bardzo surowo ukarani pracodawcy , że tak dyskryminują pielęgniarki.Ale to pielęgniarki wykonują najgorszą robotę a pan doktor zbiera jak zawsze śmietankę.( siedząc w gabinecie zamknięty on ma pracę o szczególnym charakterze a ty użerając się z pijakami, psychicznie chorymi,na głodzie narkotycznym i alkoholowym( wszami świerzbem,inne choroby wirusowe wiadomo jakie) z pacjentami OIT-u - nie masz pracy o szczególnym charakterze. Społeczności ty moja zawodowa kiedy przejrzysz na oczy , że trzeba się pchać do władzy bo tam się ustanawia prawo a nikt się nie pyta czy mądre i dobre. Byle coś zmienić choćby było najgłupsze.

#14  2012.12.12 20:18:29 ~ltechnik

Technicy Radiologii maja najbardziej niebezpieczna pracę , działanie promieniowania jonizującego na organizm , komplikacje zdrowotne , zmiany w obrazie krwi , białaczki , i co i zabrano Technikom RTG szczególne warunki pracy - organizujemy sie do pozwu zbiorowego na arenie międzynarodowej za łamanie praw człowieka i pracownika !

#15  2017.08.18 23:54:50 ~Do technik

Super , tak trzymać i się nie poddawać,pokażcie pielęgniarką,że nie kłócicie się o wykształcenie ,tylko wspólnie działacie .