Dotychczas dofinansowane studia pomostowe ukończyło 17 793 osób. Planuje się, że przedmiotowe studia odbędzie około 34 tysięcy pielęgniarek i położnych. Ostatni nabór na rok akademicki 2013/2014.

Dofinansowane studia pomostowe 2012.

Portal Pielęgniarek i Położnych w 2011 roku to:

3 mln odsłon,

milion odwiedzin,

430 000 unikalnych użytkowników.

.

Podajemy za ministerstwem zdrowia kilka danych dotyczących dofinansowanych studiów pomostowych dla pielęgniarek i położnych:

  • do kwietnia br. dofinansowane studia rozpoczęło 24 251 osób,
  • dyplom ukończenia tych studiów uzyskało 17 793 studentów,
  • przedmiotowe studia prowadziło dotychczas 68 uczelni,
  • skontrolowano 34 uczelnie. W 6 z nich kontrola nie wykazała nieprawidłowości.

Powyższe dane pochodzą z prezentacji przygotowanej przez dyrektora Departamentu Pielęgniarek i Położnych Ministerstwa Zdrowia Panią Beatę Cholewkę i przedstawionej w dniu 14 maja br. - zobacz całą prezentację.

Uwaga! Ostatni nabór na dofinansowane studia pomostowe odbędzie się na rok akademicki 2013/2014. Natomiast nadal będą mogły się odbywać studia pomostowe, gdyż datę ostatniego naboru na studia pomostowe usunieto z ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Warto też podkreślić z punktu widzenia statystycznego, że powyżej zaprezentowane dane nie obejmują danych dotyczących pielęgniarek i położnych, które ukończyły studia pomostowe - pełnopłatne i same pokrywały koszt związane z ich odbywaniem.

Mariusz Mielcarek

.

Zobacz także:

Artykuły z Gazety Pielęgniarki i Położnej:

Studia pomostowe - praktyki zawodowe w sądzie

Działanie Ministerstwa Zdrowia w zakresie programu „dofinansowane studia pomostowe” można porównać z wręczaniem wiązanki kwiatów zawiniętych w gazetę, w której uprzednio przechowywano ryby.

Aktualności według działów:

Studia pomostowe

Dofinansowane studia pomostowe

Studia pomostowe jeszcze krótsze

Studia pomostowe fikcyjne praktyki zawodowe

.

Komentarze użytkowników

#1  2012.05.30 16:10:16 ~piel

Każda powinna skończyć pomostówkę, skończyłyby się wreszcie licytacje dotyczące wykształcenia

#2  2012.05.31 11:29:14 ~Betinka

A ktoś policzył, ile pielęgniarek za swoje pieniądze ukończyły pomostówki ?

#3  2012.06.03 15:41:38 ~miki

A ktoś policzył ile w ogóle studentów płaci za swoje studia i nie narzeka ? Pomostówki nie są obowiązkowe i nie rozumię dlaczego wy macie nie płacić.

#4  2012.06.03 20:24:37 ~???

Istotny wpływ na treści kształcenia zawodowego ma obszar zainteresowań i wypracowanych umiejętności oraz wiedzy osób, które w przeszłości działały w jego obrębie. Podręczniki do historii medycyny albo pielęgniarstwa w zasadzie informują, że w Polsce pielęgnowaniem chorych zajmowały się osoby świeckie i duchowne, mężczyźni i kobiety.W Ustawie o Pielęgniarstwie (1935 r.) wymienione zostały osoby świeckie i zakonnicy, kobiety i mężczyźni. Podstawową ich czynność określono jako pielęgnowanie chorych. Skąd osoby mające wpływ na treści kształcenia pielęgniarek i pielęgniarzy w Polsce posiadają informacje, że ludzie, których kojarzymy jako postacie historycznie zajmujące się pielęgnowaniem chorych, były osobami niezdolnymi do uczenia się i wytwarzania w zakresie pielęgnowania chorych?

#5  2012.06.04 18:57:13 ~do ???

Z logicznego myślenia. Jakby były zdolne to by się uczyły a nie zostały pielęgniarkami.

#6  2012.06.05 21:32:17 ~do 5

Sprecyzuj, jakie to zdolności człowieka są mu potrzebne do uczenia się?

#7  2012.06.05 22:01:14 ~ja

Ale ta piątka nie wie co pisze! pewnie problem z IQ. a tu kłania się wiedza ogólna- proszę wymienić dokładnie wszystkie akademickie treści kształcenia, które są przekazywane pielęgniarkom - piątka skup się start - liczymy czas !

#8  2012.06.06 16:22:20 ~do \"piel\

Czym się różni zakres wiedzy uzyskanej przez 5 lat w LMP,od tej na pomostówce? Kiedy wreszcie ktoś się ocknie i sprawi,że przestanie być wyciągana kasa od naiwnych?

#9  2012.06.06 17:00:59 ~mika

Sądzę, że niczym,poza bieganiem po zaliczenia fikcyjnych praktyk i nieobecnością w pracy.W pracy też nie skupiają się na tym co się dzieje, bo myślą jak azłatwić zaliczenie i tak wkoło.Tak wyglądają te studia.

#10  2012.06.13 12:09:20 ~piel

Po co studiować pielęgniarstwo lepiej być opiekunem

#11  2013.02.25 12:07:10 ~piel.

Pozostaje problem pielęgniarek, które chciałyby ukończyć studia pomostowe pełnopłatne, ale aktualnie nie pracują. Drogę do ich rozpoczęcia zamyka wymaganie aktualnego zatrudnienia.