Ministerstwo zdrowia - informacja dla absolwentek liceów medycznych w aspekcie zmienionej dyrektywy 2005/36/WE.

Uznawanie kwalifikacji zawodowych polskich pielęgniarek w UE.

 

Informacja
dla absolwentek liceów medycznych w aspekcie zmienionej dyrektywy 2005/36/WE


Pielęgniarka posiadająca dyplom liceum medycznego, która chciałaby podjąć pracę w państwie Unii Europejskiej po 1 stycznia 2014 r. (czyli po wejściu w życie unowocześnionej dyrektywy 2005/36/WE), powinna przede wszystkim zgłosić się do organu rejestrującego w danym kraju by uzyskać informacje na temat warunków uzyskania rejestracji. W poszczególnych krajach często funkcjonują wewnętrzne przepisy korporacyjne regulujące tę kwestię w różny sposób.

Pielęgniarka, absolwentka liceum medycznego, przed wyjazdem powinna przetłumaczyć dyplom u tłumacza przysięgłego (niektóre kraje wymagają dodatkowego poświadczenia go w MSZ, MZ lub ambasadzie danego kraju – dlatego ważne jest aby wcześniej poznać wymagania danego organu rejestrującego). Niezbędne jest też uzyskanie zaświadczenia z okręgowej izby pielęgniarek i położnych, wydawanego osobom chcącym podjąć pracę na terenie UE. Zaświadczenie takie ważne jest 3 miesiące i zawiera informacje m. inn. na temat posiadanego wykształcenia (dyplomu), stażu pracy czy braku prowadzonych postępowań w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej.

Należy pamiętać, że zmiany dotyczące uznawania dyplomów liceum pielęgniarskiego nie oznaczają ich automatycznego i bezwarunkowego uznania w innych krajach UE, bez konieczności spełnienia warunków wynikających z przepisów dyrektywy oraz krajowych uregulowań. Ważna u wyjeżdżających absolwentów liceów medycznych powinna być świadomość konieczności spełnienia podstawowego warunku umożliwiającego podjęcie pracy, jakim jest posiadanie co najmniej 3 letniego stażu (pracy) w zawodzie pielęgniarki w ostatnich 5 latach.

Warszawa, 4 grudnia 2013 roku

.

Zobacz także:

Aktualności według działów - uznawanie kwalifikacji zawodowych polskich pielęgniarek w krajach UE

.

Komentarze użytkowników

#1  2013.12.05 16:58:47 ~gość

No i jak zwykle u nas. Niby coś zmienili ale tak naprawdę wszystko po staremu. A"głupie" niech się cieszą. Zatrważająca ignorancja i pycha Tych co na górze. Żenujące dla nas, bo prawdopodobnie będziemy pośmiewiskiem po wszech czasy za to, że dajemy się tak wpuszczać w maliny.

#2  2013.12.06 09:57:20 ~gość

Chciałabym zapytać jak to wygląda z położnymi i pielęgniarkami po studium medycznym

#3  2013.12.06 11:20:20 ~bena

Miało być tak pięknie a jest jak zwykle.

#4  2013.12.07 08:33:53 ~piel

Studium Medyczne to nie jest średnie wykształcenie! dlaczego nie nogą tego uzmysłowić sobie panie z izb! Średnie wykształcenie to takie kiedy po szkole podstawowej idziesz do szkoły dalej i kończysz ją to masz wtedy tę szkołę jako średnią! a A wszystko co jest ponad to już wyższe! bez tytułu( patrz! obecnie licencjat! )A ze kiedyś nie było takiego nazewnictwa to nie róbmy z ludzi że mają średnie wykształcenie! bo w świetle prawa nie mają średniego!

#5  2013.12.07 09:25:24 ~pola

Otóż to. W Polsce liczą się tylko papiery, a nie doświadczenie. A póki co papiera nie masz, na którym wyrażnie pisze, że masz tytuł licencjata. Tzn. że masz wykształcenie średnie i tyle w temacie.

#6  2013.12.07 13:01:19 ~bea

Do piel:rozśmieszyłaś mnie swoim wpisem, masz wykształcenie policealane, a nie licencjackie, jest to zasadanicza różnica. Owszem miałyście najkrótszą ścieżkę do uzyskania tytułu licencjata - tzw. ścieżka D, ale trzeba sobie zadać trochę trudu, aby to mieć.

#7  2013.12.08 19:34:51 ~mgr piel

Do bea1 mam magisterskie pielegniarskie a nie studium! tylko dlaczego nie rozumiecie i czytać z nim nie umiecie!

#8  2013.12.13 17:21:32 ~ja

Studium Medyczne(dla osób z maturą)zostało zrównanne znaczeniem z licencjatem,na podstawie dyrektywy unijnej, dotychczas było uznawane jako pomaturalne a teraz jako studia zawodowe nie majace nic wspólnego z pełnymi studiami.I dawne studium i licencjat robiło sie i robi po maturze.Dla UE i Studium i9 licencjat to to samo.Wykształcenie średnie medyczne maja absolwentki dawqnego Liceum Pielegniarskiego i absolwentki Studium bez matury.

#9  2013.12.13 17:31:43 ~do bea

Obecne licealistki robią licencjat w 3 lata.Dawne studium trwało od 2 do 3 lat,w zależnosci od szkoły(2 lata pielegniarstwo ogólne,2,5 roku połoznictwo,3 lata studium psychiatryczne), później mogły robić pomostówki(nauka początkowo trwała 5 semestrów,obecnie 3-4).Więc moja droga nie pieprz,że to była prosta droga.Nie jest wina pielegniarek,że ktoś wpaDŁ na genialny pomysł zeby zmienić system nauczania.To nagle znajdzie sie jakiś głab,który zacznie truć,ze stara matura jest niewazna,ze wazna jest tylko nowa.Dyplom nie daje nam uprawnień do zawodu.Te uprawnienia daje nam Prawo Wykonywania Zawodu otrzymywane po zrobieniu dyplomu.Kazda z nas wykonuje tą sama odpowiedzialna pracę,bez względu na rodzaj szkoły.

#10  2013.12.13 20:07:19 ~anna

Nie dostalam rejestracji w Irlandii, jestem juz tutaj 6 lat wiec unowoczesniona dyrektywa mnie nie dotyczy,nie mam 3 letniego stazu pracy w zawodzie w ciagu ostatnich 5 lat, takze moj dyplom moge sobie wsadzic w.nie bede sie tu wyrazac gdzie :)Ale zapraszam kolezanki tu wciaz brakuje pielegniarek,powodzenia.

#11  2013.12.18 09:52:59 ~tosia

mile panie zeby pracowac za granica jako pelegniarka posiadajaca -tzw pin--- pierwsza rzecz to jezyk jezeli nie zna sie dobrze jezyka nie ma tu za graniceprzyjezdzac tu trzeba biegle pisac i dobrze poslugiwac sie jezykiem w owie inaczej nic z tego zadne dyrektywy ni pomoga tu przycodzisz do pracy musisz z wszystkimi rozmawiac np po angielsku musisz znac jezyk medyczny inaczej nie masz po co przyezdza bo mozesz tylko wpasc w klopoty JEZYK JEZYK JEZYK BO PIELEGNIARSTWA UCZYS SIE TU OD OCZATKU A ZWLASZCZA JAK JESTES POLKA GDYZ POLSKIE PIELEGNIARSTWO JEST DALEKIE OD CYWILIZOWANEGO JEZYK JEZYK JEZYK TO JES NAJWAZNIEJSZE JEZELI NIE ZNASZ JEZYKA NIE WYBIERAJ SIE BO SIE ROZCZARUJESZ

#12  2013.12.19 23:00:11 ~do tosia

Tosia co ty belkoczesz? .co to znaczy ze polskie pielegniarstwo jest dalekie od cywilizowanego,co ty bredzisz .pilas cos?

#13  2013.12.29 22:14:11 ~Malgosia

Do Tosia: Kochana,ja rownież bywałam za granicą:UK,Niemcy i Swiss:do wszystkich wyjezdżałam praktycznie bez znajomości języka;więc nie demonizuj i nie strasz.Dwa:w Niemczech(w niektórych landach)poświadczenie języka na poziomie B2(czyli minimum znajomości jakie powinno się mieć)odbywa się przy urzędniku w formie:"Dzień dobry,mialam u Państwa termin".tak więc nie jest to Native Speaker:jak widać. Język tak.Ale można go szkolic w danym kraju a nie na polskich pseudo-szkółkach.A co do"polskiego pielęgniarstwa":jesteśmy na tym samym poziomie.Rożnica polega na tym,że w innych krajach jesteś wprowadzana w zawód.U nas masz dwa dni na oddziale i słyszysz:"jesteś za wolna.nie nadajesz się"-oraz 45 pacjentow na 2 piel w oddziale zabiegowym przy 13 zabiegach.

#14  2014.01.04 10:22:09 ~tosia

p malgosiu BEZ ZNAOMOSCI JEZYKA W STOPNIU BIEGLYM TERAZ NIKT PANIA NIE ZATRUDNI NA STANOWISKU PIELEGNIARKI MOZE PANI PRACOWAC JAKO ASYSTENT PIELEGNIARKI ZA POLOWE PIENIEDZY JAK PANI SOBIE WYOBRAZA PISANIE OBSERWAJI PACJENTA NIE ZNAJAC JEZYKA BIEGLE ISANEGO JA PANI PODA PACJENTOWI LEKI NIE ZNAJAC JEZYKA JEZYKMEDYCZNY AGIELSKI JEST BARDZO TRUDNY A DO ZADAN PIELEGNIARKI NALEZA TE CZYNNOSCI JAK PANI ZDA RAPORT KOLEZANKOM PRZYCHODZACYM NA ZMIANE NIE UMIEJAC JEZYKA --TAK PODZIELAM PANI PODLAD ZE MOZNA PRAOWAC Z SLABA ZNAJOMOSCIA JEZYKA ALE JAKO ---SYSTENT PIELEGNIARKI JEST TYLE BADAN RIZNYCH TU SPECJALISTYZNYCH E PACJENTOW OBSLUGA ROZNYCH NOWOCZESNYCH UERZADZEN TO JAK TO PANI OPANUJE NIE ZNAJAC JEZYKA JAK PANI WYKONA ZLECENIA JAK PANI ZROZUMIE POLECENIA PANI MALGOSIU TERAZ JEST JUZ KONKURENCJA BEZ OBREJ ZNAJOMOSCI JEZYKA ODPADNIE PANI ZARAZ NA ROZMOWIE REKRYTACYJNEJ CZETO Z 20 OSOB REKRUTOWANYCH WYBIERAJA 2--3 TO JUZ NIE TE CZASY

#15  2014.03.25 16:58:53 ~ostry64

Szanowne Panie Pielęgniarki oraz Panowie Pielęgniarze Dyrektywa która miała nas wszystkich zrównać ma równi z innymi Pielęgniarkami i Pielęgniarzami w Unii Europejskiej jest farsą .Ja obywatel polski chcąc wykorzystać dyplom pielęgniarza który otrzymałem kończąc Studium Medyczne i zarejestrować w Duseldorfie by podjąć prace w/w zawodzie ,oprócz tego posiadam mgr,Socjologii czyli można uznać ze wszystko w zakresie społecznym muszę w Niemczech ukończyć szkołę która będzie wyrównywała poziom wykształcenia jedynie 1650 godzin .Mam pytanie dla kogo ta dyrektywa i komu nasze ,GÓRY,mydlą oczy . Pozdrawiam i życzę szczęścia w uznaniu dyplomu

#16  2014.05.31 17:30:26 ~Svizzero

Do ostry64 Dlaczego nie przeprowadzisz sie do Szwajcarii. Wiele osob z Niemiec to robi. Tutaj nie beda Ci tak rzucali klod pod nogi jak w Niemczech. Moj blog:www.polskipielegniarzwszwajcarii.bloa.pl

#17  2014.08.26 13:41:26 ~maggii

Zapomniano dodać w artykule o uznaniu kwalifikacji pielęgniarek po liceum medycznym że mimo wejścia w życie dyrektywy zacznie ona działać dopiero w listopadzie 2015 ! a przynajmniej takie informacje przekazano mi w mojej okręgowej izbie pielęgniarek , więc jak by nie patrzeć d. jest z tyłu . Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło , doskonały czas na szkolenie języka w mowie i piśmie co jest niezbędne żeby pracować gdziekolwiek w UE.