Izba pip - protest w sprawie poz oraz pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej.

Pielęgniarstwo rodzinne i długoterminowe.

.................................

Stanowisko
Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 4 grudnia 2013 roku dotyczące treści Zarządzenia Nr 69/2013/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 27 listopada 2013 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna skierowane do: Premiera RP, Ministra Zdrowia, Parlamentarzystów, Prezesa NFZ, Przewodniczącej Rady Społecznej NFZ


Naczelna Rada Pielęgniarek  i  Położnych  stanowczo  sprzeciwia się  stosowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia praktykom, w których Prezes NFZ dopuszcza się zmian w treści Zarządzenia niezgodnych z wcześniej przekazanym do konsultacji społecznych projektem. Treść projektu została zmieniona z dnia na dzień bez uzgodnienia z przedstawicielami samorządu pielęgniarek i położnych z ogromną stratą dla środowiska. Naczelna Rada od wielu lat wnioskuje do Prezesa NFZ o wzrost środków na realizację zadań w zakresie pielęgniarki PÓZ. W związku z faktem, że treść przyjętego Zarządzenia w istotny sposób różni się od treści projektu i uzgodnień w trakcie spotkania z Panią Prezes NFZ w miesiącu sierpniu 2013 roku wnosimy o wprowadzenie do treści Zarządzenia procedur dodatkowo finansowanych zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

 

Stanowisko
Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 4 grudnia 2013r.
dotyczące projektu zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej

 

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych zgłasza stanowczy sprzeciw wobec proponowanych w projekcie zmian, które doprowadzą do całkowitej likwidacji świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych, co jednocześnie będzie skutkowało pozostawieniem bez opieki tysiące potrzebujących pacjentów i ich rodzin.
NRPiP domaga się natychmiastowego podjęcia działań w sprawie zmiany zapisów w/w projektu, w części dotyczącej świadczeń w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej oraz zasad jej finansowania. Wejście w życie Zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w proponowanej formie będzie przyczyną marginalizacji pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej na rynku usług zdrowotnych lub całkowitego jej upadku. Proponowany projekt Zarządzenia, w części dotyczącej zasad sprawozdawania, rozliczania i finansowania w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej należy odrzucić i uznać jako skandaliczne pogwałcenie praw pacjenta! Narodowy Fundusz Zdrowia, w tym przypadku narzuca w trakcie już istniejącej opieki nad pacjentem zmianę zasad rozliczania osobodnia na stawkę rażąco niską, stosuje w ten sposób monopolistyczną praktykę wobec pacjentów i świadczeniodawców! Jest to czyn społecznie nieakceptowany narusza zasady współżycia społecznego i zasady równego traktowania obywateli wynikające z Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.
Samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych wzywa do natychmiastowego podjęcia działań eliminujących niekorzystne zapisy, które zagrażają właściwej opiece nad pacjentami oraz pielęgniarkom realizującym świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej.

.

Komentarze użytkowników

#1  2013.12.06 12:10:24 ~ja

Dlaczego tego sie nie naglasnia ludzie powinni wiedziec co NFZ kombinuje i w jaki sposob chce pozbyc sie klopotu czyli zlikwidowac dlugoterminowke ,bo do tego to wszystko zmierza.

#2  2013.12.06 12:20:22 ~ja

Nfz to banda ignorantow ,ktorzy nie widza nic poza papierami dla nich nie liczy sie czlowiek tylko kasa ,zeby jak najmniej jej wydac.Niech rusza dupy za swoich wygodnych stolkow i wyjda do ludzi ,niech ida w srodowisko zobacza jak ludzie borykaja sie z choroba z kalectwem.

#3  2013.12.06 14:15:15 ~maria

Też uważam ,ze jakby w mediach zrobiło się głośno ,to reakcja byłby pozytywna dla pielęgniarek i pacjentów. Zasada - nie mówi się o problemie to widocznie go nie ma .

#4  2013.12.06 19:24:15 ~wolna

Tylko pytanie brzmi: które media odważą się to puścić w telewizji czy radiu ogólnopolskim, skoro informacja ta nie stawia w korzystnym świetle rządzącej koalicji. W moim szpitalu był kiedyś protest. Były media, prasa, radio, telewizja lokalna.Koleżanki i przewodnicząca związku formułowały dość długie wypowiedzi, bardzo gorzkie i trafne. w mediach podane były tylko krótkie fragmenty nie oddające dokładnie rzeczywistości.Dlaczego tak? Bo ktoś tak polecił, bo ograniczony czas antenowy.Reasumując: w komunie była inwigilacja, teraz też jest, były podsłuchy, donosiciele, teraz też są,tylko teraz w białych rękawiczkach, w majestacie prawa. Czyli komuna kołem się toczy!

#5  2013.12.07 10:25:45 ~mika

Panie pracujące w długoterminówce nie liczcie na Izby piszcie same , e-meil , listy , protesty bezpośrednio do Ministra Zdrowia , NFZ, Wojewodów, Prezydentów Miast , Proście o interwencję, każda z Was . Izby mają czasem bardzo pokrętne intencje , niby piszą w waszej sprawie , tylko co innego później wychodzi.

#6  2013.12.07 16:56:14 ~mhvjvy

Jakie to wszystko jest w tej Polsce ch.jowe :-) Pozdrawiam zza granicy

#7  2013.12.07 17:25:32 ~`

No tak wszystko ciagle drozeje a oni maja czelnosc obnizyc pielegniarkom prawie o polowe zarobki to skandal .

#8  2013.12.07 21:19:07 ~Ala

Dlaczego same pielęgniarki opieki długoterminowej nie zabierają głosu?

#9  2013.12.07 21:24:43 ~bb

Bo już nie mają siły z roku na rok jest coraz gorzej

#10  2013.12.08 14:54:11 ~tak

Oczywiście że ministerstwo chce zlikwidować długoterminówkę, już raz próbowało. Tylko czekać aż zlikwiduje hospicjum domowe. Wszystkie obowiązki przejmą środowiskowe tak jak było kiedyś.Nie ma kasy więc kombinują co by tu polikwidować a najlepiej przepisami które zniechęcą do podpisywania kontraktów. Szkoda tylko pacjentów ale kogo to teraz obchodzi!

#11  2013.12.08 19:03:38 ~piel.

Do miki:w swej wrogości do izb zatraciłaś logiczne myślenie i nie widzisz kto zabiega o sprawy piel. opieki długoterminowej. A Ty co zrobiłaś w tej sprawie? Napisałaś tylko komentarz jak zwykle plując jadem by wywołać kłótnię! a fe obrzydliwe!

#12  2013.12.08 19:53:27 ~do 11

Właśnie piszę wszędzie we własnej sprawie. Izby zrobiły na szaro nie raz czy dwa moją grupę zawodową. Wiem co piszę , bo izby reprezentują ofiarnie tylko środowiskowe i położne POZ reszta dla nich to zwyczajne śmiecie do płacenia składki! , którymi nie warto się zajmować o ile nie będą potrzebne do realizacji wzniosłych celów w/w. Obecnie zajęły stanowisko , bo zostały przyparte do muru przez długoterminówkę, i oczywiście przy tym piecu chcą upiec pieczeń dla środowiskowych.Na wszystko pieniędzy nie starczy, to komu obetną?

#13  2013.12.08 21:21:58 ~Anam

Gdyby Izby dbały o nasze interesy to nie dopuściłyby do takiego projektu :-(

#14  2013.12.08 22:54:11 ~mn

Pytanie do P Prezes NIPIP :Czemu nie zabiera Pani głosu w mediach jak uczyniłby to prezes Izb Lekarskich? Czy poddane za mało kasy płacą Czy nie ma Pani czssu bo praca w naczelnej przeszkadza naukowcowi pracującemu w Lublinie?

#15  2013.12.08 23:23:16 ~zła

Oczywiście Prezes z nieodłącznymi piel . środowiskowymi i położnymi POZ. Czy kontrakty po 7-9 tys to dla koleżanek jeszcze za niskie? ze należny ich wspomagać z puli długoterminówki zwłaszcza, gdy ma się , trochę" pacjentów w UNI i bierze się za nich forsę?

#16  2013.12.09 15:58:09 ~gość

Do Pani "zła".Proszę pacjentowi z UNI, który przyjedzie na urlop 2 tygodniowy zrobić przez 10 dni zastrzyki dojeżdżając do pacjenta 30 km. za stawkę kapitacyjną 2,22 zł, bo tyle NFZ płaci. Pacjent po tych 2 tygodniach ponownie wyjeżdża do UNI, a NFZ zabiera kapitację 2,22zł, Jak była zadaniowa forma rozliczenia w POZ, to NFZ za zastrzyk płacił 5 zł. Proszę za taką kwotę zrobić zastrzyk. pozdrawiam

#17  2013.12.09 17:16:16 ~?

NFZ proponuje ze zaplaci POZ 25 zl za zmiane opatrunku u chorego a pielegniarce dlugoterminowej za komplesowa opieke obcina 40% stawki za ciezka prace przy chorym.To jesli ja czyli pielegniarka opieki dlugoterminowej bede chodzila do pacjenta z przewlekla rana tez dostane 25 zl? a moze majac takiego chorego pod opieka nie bede tej rany musiala opatrywac bo od tego bedzie srodowiskowa?

#18  2013.12.09 17:52:00 ~do gościa

Najpierw ten gościu z zagranicy musiałby znaleźć szanowną środowiskową , później przedstawić jej pisemne zlecenie lekarskie , a następnie uiścić opłatę za dojazd szanownej Pani , bo benzyna przecież taka droga.Ale środowiskowe i położene w POZ przecież mają doświadczenie w sprawowaniu opieki nad zagranicznymi , bo znaczna część ich populacji właśnie tam obecnie przebywa. Te niedoszłe podwyżki , to pewnie tanie linie lotnicze miały opłacić. Trochę nisko te świadczenia wyceniłyście , chyba że to w euro

#19  2013.12.09 18:08:50 ~@@@

Tzn, ze zatrudniajacy nas dostana 15 zl za chorego nam zaplaca dajmy na to 10zl to tak juz bardzo wygorowanie :) za min 1.5 godziny pracy w tym dojazd i opisowka to daje 2 godziny pracy czyli my pielegniarki zarobimy 5 zl za godzine minus podatek, skladka zdrowotna zatrudnieni na stale jeszcze skladka na ZUS i dojazd.

#20  2013.12.09 18:18:10 ~do tak

To nie ministerstwo , tylko lobby pielęgniarek środowiskowych i położnych w NFZ , swoje 5 broszy dodają tu izby. Przecież muszą dbać o interesy swojego elektoratu. Zauważcie jakie pierdoły w uzasadnieniach swoich decyzji podwyżek dla tej grupy zawodowej wypisywali. Siedziały w Warszawie zamiast w środowisku , to i wysiedziały złote jajka , tyle że na razie to nie przeszło. Dalej więc walczą, nie ważne z czyjej kieszeni zabiorą byle mieć we własnej. Długoterminowa zrobi opatrunek , szkolna zrobi bilans , siostra PCK wykona toaletę, rehabilitant wykona ćwiczenia,hospicja domowe zrobią swoje,diabetologiczna , geriatryczna też znajdzie tu pracę , a wszystko idzie na konto środowiskowej jako całokształt opieki pielęgniarskiej nad pacjentami w środowisku. Czy się pracuje, czy bumeluje 2,22 na konto środowiskowej maszeruje.Tyle że tego zakresu pielęgniarstwa tak naprawdę już nie ma , bo się go szanowne koleżanki pozbyły dla własnej wygody. Za co tu więc płacić taką forsę?

#21  2013.12.11 08:04:07 ~asia

Do "Zła" Koleżanko poczytaj rozporządzenia, a potem dyskutuj. Twoja wiedza jest znikoma.

#22  2013.12.11 19:19:00 ~gościu

Głupiś czy cwany , przecież na pacjenta z poza listy masz 7 zl , to po co trzymasz takiego unijnego za 2, 22? ale na dzieci i powyżej 65 r.ż to masz już chyba 4. 44. I to też nie są jednostki skoro twoja populacja to 2750. Czyli z grubsza inkasujesz m-c średnio ok. 8 tys z NFZ. Całkiem sporo nawet jak na polskie pielęgniarskie środowisko. Kto ma więcej mając takie same kwalifikacje i wykształcenie?

#23  2013.12.11 19:32:23 ~do gościa

Przecież zadaniową formę Kolegium oprotestowało i zwalczało jako zło konieczne , bo tam było 5.5tys zł a wy macie więcej . Więc co płaczesz nad rozlanym mlekiem . Skoro wam się pracować na zadaniówce nie chciało to teraz i tak dziękujcie Bogu że fundusz nie każe wam zwracać pieniędzy za pacjentów unijnych z ubiegłych lat. Co tak nawiasem mówiąc jest sprzeczne z prawem i środki nienależnie wydane , winny wrócić do NFZ. O ile się orientuję w świadczeniach gwarantowanych to tych wyolbrzymionych współczynników w rozporządzeniu MZ też nie ma , więc z jakiej racji są wam naliczane przez NFZ.Jedynie szkolne mają wskaźniki MZ, bo służą one do wydłużenia dostępności do świadczeń , a nie do podniesienia poborów.W tym zakresie ogólni jest jakaś paranoja , czym cięższa praca tym gorsze pieniądze. Karze się pielęgniarkę niższą pensją , bo pracuje w szkole specjalnej.Cały POZ musi być poddany nowej wycenie świadczeń , bo jeśli takie same wykształcenie i kompetencje to i takie samo traktowanie.

#24  2013.12.11 19:42:09 ~do Asi

Asiu kochana , gdyby prawnicy NFZ czytali rozporządzenia MZ toby nie było tego portalu b o nie byłoby o czym pisać. Mielibyśmy wadliwy , ale w miarę sprawiedliwy system. To Urzędnicy do spółki z pozerami potrafią rozsadzić każdą strukturę swoimi machinacjami i chciwymi łapkami

#25  2013.12.11 21:12:40 ~Anka

Powtórzę to co we wcześniejszym wątku bo się tego nie da czytać co Wy tu wypisujecie. Oto cały piękny obraz naszej grupy zawodowej, zakrzyczcie mnie, kąsajcie- no proszę.To jest prawdziwa przyczyna dla której polskie pielęgniarstwo dziś tak wygląda, jak wyglada, a Wy kąsacie na oślep. Dlaczego lekarzom się to nie zdarza? Bo nie sr.ą we własne gniazdo ! A Wy co ? Na forum na które każdy może wejść opluwacie się nawzajem. Za judaszowe "dudki" same sobie naplułybyście w twarz. Wiadomo żyć trzeba, a wśród poz są różne środowiskowe jak i w długoterminówce różnie się pracuje. Więc nie wrzucajcie wszystkich do jednego wora, kontrakty po 7-9 tyś to mit, jeżdżenie samochodem dla wygody też nie do końca prawda ( teren o promieniu 12km - jak u mnie). Więc się odczepcie i podyskutujcie jak uzdrowić tą chorą sytuację z długoterminówką

#26  2013.12.11 21:22:21 ~Anka

W rzeczywistości 2750 podopiecznych to jest to max ile może mieć pielęgniarka poz,najczęściej tyle nie ma.(nawet 1800 może mieć i pracować na kontrakcie- musi mieć tylko odwagę )Podwyżki od 2008 roku żadnej, za to koszty działalności co roku wzrastają. A jeżeli chodzi o nieubezpieczonych z poprzednich lat to właśnie nam potrącają co myślę, że wszystkie życzliwe koleżanki bardzo ucieszy.

#27  2013.12.14 13:09:27 ~do Anki

Tak źle i tak nie dobrze. Skoro nie masz tyle to sobie poszukaj , a nie marudź , bo nikt za twoją nieudolność nie będzie płacił.Gdybyś porządnie i z empatią traktowała pacjentów , tobyś nie narzekała, bo miałabyś ich, aż w nadmiarze. Skoro olewa się wszystkich w koło , to i pacjent pójdzie, tam gdzie go lepiej obsłużą i wypnie się na was. Dlaczego długoterminowe mają kolejki? bo rzetelnie i z empatią traktują każdego swojego chorego. Wy Panie przez 14 lat nie pofatygowałyście się , by nawet poznać swoich pacjentów , więc czego chcecie ? by nadal nad wami się użalano i roztaczano parasol ochronny ? dlaczego na siłę mamy was zmuszać do samodzielnej pracy skoro jak widać się do niej nie nadajecie.

#28  2013.12.14 21:19:52 ~Anka do 27

Ja mam akurat więcej niż 1800 i nie uważam, żebym była nieudolna u nas w mieście są tylko kontraktowe poz i pacjenci są zadowoleni, znają nas. Mamy mniej niż te 2750 bo zamiast nachapać się bez opamiętania, wpuszczałyśmy nowe dziewczyny w miejsce tych co odeszły. A wcześniej były rejony po 2000- 2300. Nie będę pisała o niedociągnięciach długoterminówki bo nie sr.m we własne gniazdo. Nie dam się sprowokować, ale proszę po raz kolejny nie wrzucajcie wszystkich do jednego wora. W moim wypadku długoterminówka nie jest zainteresowana bo trzeba dojechać,( na nic kolejki) ale opowiadam się za dziewczynami które w tej opiece pracują bo to są moje koleżanki! Za to że się szarpią z dorabianiem w długoterminówce WIELKI SZACUNEK ! Dlatego w ogóle zabrałam głos w tej dyskusji, nie po to żebym zbierała cięgi od sfrustrowanych koleżanek.Poprostu dlatego że w poz można także pracować "porządnie i z empatią" traktować pacjentów.

#29  2013.12.26 14:49:43 ~Ina

Moi mili Państwo, zanim zaczniecie pisać brzydko o wszystkich przeczytajcie moją wypowiedź. jestem pielęgniarka opieki długoterminowej, byłam na spotkaniach z Prezes NRPiP, widziałam osobiście jak walczyła o nas. To dzięki Jej determinacji utrzymano warunki i podejmiemy rozmowy na 2015. Czytajcie czasem stronę NIPIP