Pielęgniarko! Położno! Dasz 450 zł - wypiszesz receptę.

Recepty pielęgniarek i położnych.


W uzasadnieniu do ustawy o receptach pielęgniarek i położnych minister zdrowia zapisał, że ta ustawa będzie także oddziaływać na organizatorów kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych. Dlaczego? Będą bowiem prowadzić szkolenia „na kursie specjalistycznym w zakresie ordynacji leków czy kontynuacji leczenia, a tym samym wzbogacać swoją ofertę szkoleniową”. Jakie stanowisko prezentuje ministerstwo zdrowia w kwestii finansowej w kontekście „recept pielęgniarek i położnych”, najlepiej zobrazuje opublikowanie uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji publicznych oraz stanowiska ministerstwa zdrowia w przedmiotowej sprawie. W uzasadnieniu wyrażono także pogląd, że „jednostkowy koszt kursu specjalistycznego może wynieść ok. 450 zł. Koszt kursów będzie pokrywany ze środków własnych pracodawców lub pielęgniarek i położnych, które będą chciały nabyć uprawnienia wynikające z projektowanej ustawy. Ponadto Minister Zdrowia zakłada alternatywne rozwiązanie dotyczące finansowania kształcenia w ramach Nowej Perspektywy Finansowej.”
Jaki może być rynek przedmiotowych szkoleń? Około 120 tysięcy osób do przeszkolenia! To wynika z innego fragmentu uzasadnienia do ustawy, w którym zapisano: „Proponowane zmiany uzasadnia obecna liczba pielęgniarek (powyżej 90 tys.) i położnych (13 tys.) posiadających wyższe wykształcenie zawodowe na poziomie studiów pierwszego stopnia oraz liczba pielęgniarek (powyżej 16 tys.) i położnych ( 3 tys. ) posiadających wykształcenie na poziomie studiów drugiego stopnia”. Należy tutaj podkreślić, że tych osób do przeszkolenia będzie znacznie więcej, gdyż w uzasadnieniu do przedmiotowej ustawy nie brano pod uwagę specjalistek w dziedzinie pielęgniarstwa i położnictwa, którym ostatecznie także przyznano prawo ordynowania leków, w tym wystawiania na nie recept.

Zobacz komentarze na Facebooku

Powyższy artykuł pochodzi z najbliższego  wydania Gazety Pielęgniarek i Położnych pielegniarki.info.pl (styczeń-luty 2015), nakład 70 tysięcy egzemplarzy.

 

Mariusz Mielcarek

 

Komentarze użytkowników

#1  2015.01.17 09:26:45 ~nurse

Ile razy można mówić że polskie pielęgniarki nie sa do tego przygotowane i nie chcą wypisywać recept. rządy powinny brac przykład z zachodu tam trzeba mieć doktorata i zostać Nurse practitioner, aby móc wypisac receptę na leki. Leki to działka lekarzy a nie pielęgniarek.

#2  2015.01.17 11:32:28 ~ala

Do NURSE proszę nie mówić za wszystkie pielęgniarki, nie mała część naszych koleżanek chce większych uprawnień zgodnie z kompetencjami i wykształceniem, pozwólmy na zmiany i zmieńmy myślenie. pozdrawiam

#3  2015.01.17 11:37:37 ~DRFOTOSHOP

WYPISUJMY RECEPTY ZA LEKARZY ZA DARMO, BO MINISTER ZDROWIA (LEKARZ) NAM NIE ZAPŁACI ZA NOWE UPRAWNIENIA. BEDZIEMY PŁACIC ZA DODATKOWE UPRAWNIENIA I WYKONYWAC PRACE ZA LEKARZY.

#4  2015.01.17 14:07:39 ~EWA

Wypisywanie recept- to śmierdzi kryminałem na odległość! Aż dziw bierze,ze cos takiego jest mozliwe! Cieszę się,ze nie jestem juz pielegniarka w Polsce,która zarabia marne pieniadze,obowiazki ma za siebie,lekarza,salową i pomoc pielegniarki(których w Polsce jeszcze nie ma) i dodatkowo stres za wypisywanie recept na LEKI!

#5  2015.01.17 14:16:44 ~obs

W ogóle wstyd być polską pielęgniarką ! Ewa dobrze piszesz, OGŁOSZONA OBECNIE GOTOWOŚĆ STRAJKOWA W WIELU ZAWODACH ! A BOJAŻLIWE POLSKIE PIELĘGNIARECKI NA 5 ETATACH A RODZINA NA BOK, O NIC NIE WALCZĄ WKRÓTCE NAUCZYCIELSTWO I PANIE WOŻNE OTRZYMAJĄ 13 PENSJĘ A PIELĘGNIARKI SZCZĘŚLIWE NA 5 ETATACH, KONTRAKTACH LEPIEJ NIE ZAKŁADAJCIE RODZIN I DO ZAKONU SIOSTRZYCZKI PO CO OSZUKIWAĆ BLISKICH CO SIĘ NA PEWNO POMŚCI !

#6  2015.01.17 14:57:42 ~piel.marta

Pracuję w oddziale psychiatrycznym od 4 miesięcy Opiekuję się z koleżanką średnio 35 pacjentami. Jedna odpowiada za zabiegi druga za obserwację. Każdy przyjmuje średnio 5 leków 3 razy dziennie, dwie dawki na zmianie dziennej i jedna na nocnej. Czyli u jednego pacjenta na dziennej zmianie trzeba podbić pieczątką wydanie każdego leku tj. ok. 10 pieczątek, to pomnożyć przez liczbę pacjentów to jest 350 - 400 pieczątek. Oczywiście plus podpis. Do tego historie pielęgnowania, badania, zabiegi, skierowania, wypisy pielęgniarskie, dezynfekcja, raporty i h. wie co jeszcze. Mało, że idzie zwariować to jeszcze ręka boli od walenia pieczątką. Pieczątki malutkie, słabo czytelne, psują się. ALE RECEPTY WYPISYWAC NIE BĘDĘ I KOLEJNYCH PODBIĆ PIECZATKI NIE BĘDZIE!

#7  2015.01.17 16:14:13 ~wielebna

Nie martwicie się , znajdą się takie "ambitne" i wyłoża 450zł na ten kurs, aby stać się ulubienicami swoich władców i panów lekarzy, czyt bogów, i będą to robic za darmo, bo arlukowicz mówił jasno i wyraźnie że kasy na to nie przeznaczy, a to odpowiedzxialnośc jest, można człowieka zabic

#8  2015.01.17 18:49:00 ~ja

Do wypisywania nagłówków do tej pory wystarczyła rejestratorka,nawet po podstawówce,przepisywała też leki z zostawianych karteczek czy kart chorych.Często jeszcze za pana doktora przybijała pieczatke a ten łaskawie machał parafkę.Ale to on odpowiadał za ewentualne błedy.Teraz ta sama robotę będa robic magisterki i licencjatki po uprzednim godzinnym kursie za który z własnej kieszeni wybula 450 zł(nie łudźcie sie,ze zapłaci pracodawca)i prokurator oraz NFZ do nich wyciagnie łapska.

#9  2015.01.17 23:49:33 ~piel

Kochane koleżanki NARESZCIE mówimy jednym głosem (chociaż w tej sprawie). Popieram każdą wypowiedź, ale błagam NIE DAJMY SIĘ WYKORZYSTAĆ ! My mamy dość swojej odpowiedzialnej pracy, pielęgniarka to nie służąca lekarza! Pozdrawiam

#10  2015.01.18 11:37:03 ~Krisi

Pracuję w przychodni .Obsługuję jednocześnie gabinet zabiegowy ,chodzę w teren jako piel. rodzinna,czasem jestem w rejestracji.W gabinecie zabiegowym wypisujemy za lekarzy L4 .Dzienie na wypisanie zwolnien tracimy ok. 3-4 h każdego dnia.Nie wyobrażam sobie wypisywania recept za lekarzy .I nigdy z własnej woli nie pójdę na kurs za 450 zł.

#11  2015.01.18 14:03:59 ~pika

Popieram Wielebną i Krisi. Z tą różnicą, że u nas L-4 piszą rejestratorki, ale ich jest coraz mniej. Ja oprócz gabinetu zabiegowego biegam robić opatrunki do gab.chirurga i gab.medycyny pracy. Pamiętacie jak były plany, że za każde wypisane L-4 lekarze mieli dostać 10 zł? Wtedy wszyscy chcieli pisać! Jak ten zamiar niewypalił to piszą za darmo pielęgniarki albo rejestratorki.A co kursów to u mnie przychodni będą mieć dochtory problem, bo z nas 4 pielęgniarek żadna nie ma licencjata.Zresztą jak byśmy go zrobiły to wszystkie wyjeżdżamy z tego kraju. Po co mi licencjat w Polsce? Tak więc nie łapiemy się na kurs, z czego się cieszymy.

#12  2015.01.18 15:14:10 ~WIELEBNA

Zarabiam tyle co pani listonoszka pracując na bardzo ciężkim oddziale, patrząc na cierpienie ludzi, rodzin, śmierć. Mam ogromną odpowiedzialność, a jeśli nie włoży się w to całego serca to nie wytrzyma się w tej pracy tygodnia bo trzeba być dla każdego i odczuwać z tego satysfakcje, tyle, że wynagrodzenie sprowadza cie na ziemie, że czujesz się jak taka szmata od podłogi, nic nie jest warte twoje wykształcenie, wiedza i umiejętności, spada diametralnie poczucie wartości i sensu tego co robisz. a praktyki- koszmar, jak to przejdziesz to nic cie nie zagnie, ale stracisz dużo z takiej beztroski, zdrowego egoizmu, wiary w ludzi, w siebie też i dostaniesz tak po dupie. najgorsze jest to ze nie zapowiada się wcale ze ma być lepiej.kolejne kursiki a ty płac, bo cie na to stac, kolejne zadanie do wykonania za darmo wyreczajac panów doktorów, którzy nie maja przed tytułem dr.nauk medycznych,a wszyscy mówia do nich DOKTOR

#13  2015.01.18 15:51:20 ~kama

Do krisi- trzeba było nie pchać się w środowisko i doprowadzać do upadlosci kolezanki ze środowiska.Przez takie ulegle jak wy tracą pracę. Pózniej dzwoni pacjent zmuszony przez lekarza rodzinnego do podpisania deklaracji na swoja pielegniarke i okazuje sie ze pani nie ma czasu bo w zabiegowym siedzi. I prosi swoja "stara "pielegniarke o pomoc.

#14  2015.01.18 19:24:04 ~mada

Do kama - Koleżanko masz rację w ocenie Krisi. Zostałam zatrudniona jako pielęgniarka środowiskowa przez Łódzkie Centrum. Jak się okazało pracodawca przygotował dla mnie jeszcze dodatkowe zadania: praca w gabinecie zab, w rejestracji (obsługa POZ, stomatologii, rehabilitacji), punkt szczepień (1100 dzieci), dlatego że jestem mgr i miałam staż pracy powyżej 5 lat w POZ to jeszcze otrzymałam medycynę szkolną w nagrodę. Wszystko to w ramach 1 etatu, za 2000 zł. Powiedziałam NIE, to mi podziękowano za pracę. Najgorsze jest to, że nie wykonywałam pracy pielęgniarki w środowiskowej (np. patronaży u niemowląt). Dodam jeszcze, że Centrum obecnie posiada 2 certyfikaty ISO w zakresie 9001 i 14001, czyli otrzymuje jeszcze dodatkowe pieniążki za JAKOŚĆ z NFZ!

#15  2015.01.18 20:17:57 ~kaśka

Certyfikaty ISO w zakresie 9001 i 14001 TO BZDURA, fałsz i zakłamanie! wiem o tym ok kilkunastu lat:) otóż z tego tytułu szpital otrzymuje więcej punktów, a pielęgniarki NIC za to nie dostana prócz pseudo-pochwałę od specjalistów jakości

#16  2015.01.18 23:39:56 ~Majka

Nie musimy robić tego kursu, to po pierwsze. Po drugie, mamy obowiązek odmawiania realizacji zleceń i wykonywania poleceń, które przekraczają nasze uprawnienia. Po trzecie, zróbcie to na własny użytek i nie chwalcie się w miejscu pracy. Jest wiele patologii i niesprawiedliwości w naszych zakładach pracy, ale żeby się uniezależnić finansowo i wizerunkowo trzeba wziąć na siebie pewne zobowiązania i dokształcać się, nawet własnym kosztem. Pamiętajcie, że prawo nas chroni i nie bójcie się sprzeciwić!

#17  2015.01.19 20:57:32 ~zuźka

Koleżanki, otrzymujemy możliwość, a nie obowiązek wypisywania recept. Ja także jestem przeciwna temu chociażby z powodu ponoszenia odpowiedzialności za swoje czyny, a także braku wynagrodzenia za tę pracę. Pamiętajcie o różnicy , o której piszę wyżej. To nie obowiązek! A tak swoja drogą, to skoro inne grupy strajkują i dostają to, co chcą, to czemu my nie strajkujemy? Brak jest jakiegoś centrum koordynacji w postaci Naczelnej Izby, bo im jest bardzo dobrze i mają nas w du.e. Ot, i cała tajemnica. Przywódcy związkowi górników też mają wysokie pensje, ale im się chce coś robić, a naszym darmozjadom i Izby, to uważają, że forsa się należy jak psu zupa. Trzymta sie dziewczyny.

#18  2015.01.20 01:09:17 ~pielegn.

Dziewczyny co sie dzieje z naszym zawodem, to wszystko jest nie do wytrzymania co jest teraz. Jestesmy maksymalnie wykorzystywane i często wysmiewane, że do tego stopnia dajemy sie poniżać. Zero szacunku, bo jak można kogos takiego szanowac, kto robi prawie za darmo i wszystko co mu sie każe.Jeszcze nigdy nie było tak źle w naszym zawodzie jak jest teraz. Kiedy wreszcie wyjdziemy na ulice? Ja już tego nie wytrzymuje, nie moge patrzec na to wszystko. Jesli nic sie nie zmieni w najbliższym czasie, to wyjeżdżam. Wstydze sie byc już teraz pielęgniarką i nie wytrzymuje tego ciągłego poniżania.

#19  2015.01.20 01:24:38 ~pieleg

Jak to jest możliwe, że zatrudnia się pielęgniarkę, która studiowała 5 lat, ma magistra, odpowiada za życie i zdrowie i otrzymuje pensji najniższą krajową i zatrudnia sie sprzątaczke bez jakiejkolwiek szkoły i odpowiedzialności i też ma najniższą krajową. Pytam jak to jest mozliwe? bo ja tego nie moge zrozumieć.

#20  2015.01.20 15:13:33 ~stokrotka

W tym kraju wszystko jest możliwe-do 19. Dlatego póki będą takie władze w Izbach jakie są obecnie na lepsze nie zmieni się NIC. Władze Izb myślą jakby wspierać modyfikację i dostsowanie planów nauczania naszego zawodu na Ukrainie po to aby ukraińskie pielęgniarki mogły pracować w Polsce zamiast ZAJĄĆ się naszymi sprawami. Im jest tak wygodnie, dobra pensja co miesiąc wpływa i jedynym ich zmartwieniem jest to aby dotrwać do emerytury. Zatem póki same się nie zjednoczymy i nie weźniemy spraw w SWOJE ręce to możemy nadal wyjeźdzać do innych państw i pracować za lepsze pieniądze ale trzeba się uczyć języków i dostosowywać się do panujących tam zwyczajów.

#21  2015.01.20 15:14:59 ~stokrotka

Chętnie bym się zaangażowała w proces zmian dotyczących naszego zawodu pod kątem aktualnych problemów ale do tego potrzebny jest zespół odważnych, zdecydowanych na działanie ludzi, którzy nie wycofają się pod wpływem nacisków otoczenia.Ludzi którzy będą mieli odwagę publicznie się wypowiadać i nie bać się konsekwencji swojego działania.

#22  2015.01.20 16:31:57 ~do21

Wśród pielęgniarek nie ma zbyt dużej liczby osób odważnych, może 0,01% się znajdzie

#23  2015.01.21 14:49:18 ~~gość

wyjaśnię krótko sprawę recept:położne i pielęgniarki nie będą wypisywały recept za lekarza tylko i wyłącznie za siebie i na swoich receptach i dla swoich potrzeb/będzie specjalny wykaz leków,które będziemy mogły wypisywać/To ma min. ułatwić pracę pielęgniarkom pracującym w środowisku domowym.

#24  2015.01.22 15:07:30 ~piel

Artykul z dnia 22.01.2015 Opamietajcie sie kolezanki bo obudzimy sie jak bedzie znowu zapozno Nauczyciele dolaczyli do protestu z innymi grupami zawodowymi a my ciagle sie spieramy ZJEDNOCZYMY SIE ZE SOBA I INNYMI ! ."Nauczyciele chcą podwyżek Nauczyciele rozpoczynają bój o podwyżki. Chcą podniesienia płacy zasadniczej - bez dodatków wynikających ze stopnia specjalizacji - o 700 złotych. W tej sprawie z szefową MEN rozmawiał przed południem przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz."

#25  2015.01.22 15:17:58 ~xyz

Nie rozumiem buntu pielegniarek odnosnie wypisywania recept , mysle ze to lekarze wytworzyli w was ten strach i nikt za nich nie bedzie wypisywal bedzie to nasz obowiazek ktory podniesie prestiz naszego zawodu bo jak narenie nie rozni sie on niczym od opiekunki i sprzataczki! Co do kursow ukonczylysmy szkoly studia kierunek pielegniarstwo i jeszcze nakaz jest zrobienia niektorych naprawde zenujacych kursow , niedlugo nam kaza kurs slania lozek zrobic ineczej nie bedziemy ogly pracowac jako pielegniarki zenada !

#26  2015.01.24 00:06:53 ~hala

To w końcu chcecie wypisywać recepty czy nie? Nigdy nie mówicie jednym głosem a potem pretensje do całego świata, że nikt nas nie szanuje. To którą grupę, zwolenników czy przeciwników wypisywania recept miała popierać naczelna izba ? Zawsze ktoś będzie niezadowolony i napyszczy tutaj ku uciesze redaktora i gawiedzi.

#27  2015.01.24 21:55:44 ~reni

Jestem zadowolona ku przeciwności redaktora, bo mówimy jednym głosem,u nas piel chcą wypisywać recepty, a jak nawet wypiszą bez uprawnień i bez kursu,robię wszystko co mi każą i mam to w dupie

#28  2015.01.25 00:18:33 ~adi

Jestem mgr piel,jestem w rejestracji,zapisuję,i odczulam ,spiro, ekg i mnóstwo innych rzeczy,plus wpisywanie pacjentów do nfz ,l4,itp.koszmar za marne pieniadzę a czasu na rodzinę brak,dla nich zostaje moja zła strona.i jeszcze rp? brak słów

#29  2015.01.25 14:21:40 ~martusia

Pracuję w miejskim na internie i czuję się zaszczycona, ponieważ zarabiam bardzo dużo, z dyżurami nocnymi i łikenkowymi wychodzi średnio 1740 zł na miesiąc, wypłata raz na miesiąc. poza tym oprócz tego, że wykonuję pracę za salowe, sanitariuszy, lekarzy(często trzeba biegać do ich dyżurki i się uśmiechać, ale broń boże nie na nockach! - to jest podstawa aby otrzymać od nich uznanie;) a to jest bardzo ważne aby się wyróżniać z tłumu jakim są Pielęgniarki w polskich szpitalach) oraz opiekunki medycznej i w końcu pielęgniarki;). Pielęgnacja każdego pacjenta jest na niskim poziomie ponieważ jestem zmuszona do wykonania tychże innych, a jakże ważnych czynności za które inni otrzymują sowite wynagrodzenie!

#30  2015.01.25 15:45:05 ~gaga

Do xyz: Twój entuzjazm jest przerażający! Czy naprawdę nie znasz realiów? Kto zapłaci za program, co 2-3 mies. zmieniają się zasady refundacji, a chociażby ten sam lek w jednej chorobie bezpłatny, w innej pełnopłatny. Będziesz sama oceniała, że stan pacjenta pozwala na zmianę odpłatności? i gwarantuję, że kontrole NFZ będą bardzo częste. Pielęgniarki z receptami podniosą statystykę kontroli NFZ,a ile kasy z kar przybędzie, o ho ho !

#31  2015.01.25 16:10:33 ~piel

Cos w tym jest, bo my jesteśmy zmuszone do rozkładania leków i ich odpowiedników siedząc w książce z lekami, dobrze jak się przyuczysz do wykonywana tej czynności, a zyskasz w oczach innych;)Wszystko kosztem pielęgniarek, a lekarze OTRZYMUJA KASĘ ZA podpisane umowy z koncernami farmaceutycznymi, i to jaką! Nie jestem głupia-jestem Pielęgniarką;)

#32  2015.02.07 16:02:24 ~piele

No najlepiej siedzieć w dyżurce i kawę popijać Dziewczyny zacznijmy od inwestowania w siebie licencjat, magister a potem dyskusja na temat pieniędzy. A recepty to plus dla naszego wizerunku. Więcej zaangażowania mówi wam to mgr pielęgniarstwa która pracuje w zwodzie 5 lat

#33  2015.02.07 18:00:30 ~do23

Tak,kolezanki z mgr będa wypisywały recepty na środki,które moznabez problemu kupić w kazdym kiosku ruchu,markecie czy stacji benzywej tj.na podstawowe opatrunki i podstawowe leki np.Apap.Jak dobrze,ze mam dawne Studium i nikt mnie nie zmusi do robienia z siebie małpy.

#34  2015.02.07 18:05:48 ~do 32

Mam 32letni staz w zawodzie,5 letnie studia magisterskie i pi.ę"przywilej"wypisywania recept.Mam wystarczajaco duzo pracy,bardzo odpowiedzialnej i garba sobie na plecy nie wezmę.

#35  2015.02.12 14:56:11 ~ino

Tylko głupia wyda 450 zł na kurs o nazwie "jak uczynić za darmo swoją pracę cięższą." Powodzenia dla naiwnych.

#36  2015.07.07 13:42:16 ~Połozna

Pracuję w poradni K i nigdy nie wypisałam druku L4, chociaż poszło na noże. Pracuję z dwoma kolezankami, które też odmówiły i czworo naszych "doktorów" nagle nauczyło się pisać, podobnie jest z receptami. Same pozwalamy sobie na to jak nas traktują. A jeżeli bedę miała wypisywać recepty to chcę mieć za to zapłacone. W końcu porada receptowa jest opłacana przez NFZ.

#37  2015.10.02 21:49:52 ~położna

Brawo 1 punkt to przy naszych zarobkach //coś// Ja czekam na czasy kiedy przedstawiciele będą się nam kłaniać nisko a nie tylko prawie doktorom czyli lekarzom

#38  2015.11.05 13:41:02 ~mgr piele.

Czytam, Wasze opinie i krew mnie zalewa, jakie nasze środowisko jest zacofane i zakompleksione. Pracuję w POZ zarabiam ok 4 tys, i bardzo się cieszę, że nasze kompetencje zostaną podniesione. Będą one służyć nie lekarzom ale nam i pacjentom. Pacjenci obdarzają dużym zaufaniem pielęgniarki, super będzie ,że obok porady będę mogła wypisać receptę lub skierowanie na badanie, w końcu nasz prestiż został dostrzeżony. A tym Paniom, które pracują za 1,7 tys. gratuluje brak zaradności, same kreujecie się na salowe i sprzątaczki. Trzeba szanować Samą Siebie, żeby ktoś Cię uszanowała!