NSZZ Solidarność - tzw. podwyżki dla pielęgniarek "naruszają ład prawny, ład społeczny i ład pracowniczy".

Tzw. podwyżki dla pielęgniarek i położnych.

 

 

                                                               *Kliknij po więcej informacji

 

 

 


 

 

15 grudnia z inicjatywy ministra Konstantego Radziwiłła w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie z udziałem związków zawodowych i samorządów medycznych

 

Tematem spotkania była sprawa wzrostu wynagrodzeń – zarówno rozwiązań doraźnych jak i systemowych.
Przedstawiciele samorządów i związków zawodowych przedstawili ocenę aktualnej sytuacji i propozycję rozwiązań kryzysu jaki nastąpił po wprowadzeniu rozporządzenia w sprawie podwyżek dla pielęgniarek i położnych.
Wszyscy uczestnicy spotkania potwierdzili iż utrzymanie rozwiązań zapisanych w wyżej wymienionym rozporządzeniu nie jest możliwe, rozwiązanie to – jak ocenił Jarosław Lange członek Rady z NSZZ Solidarność w trakcie Rady Dialogu Społecznego narusza ład prawny, ład społeczny i ład pracowniczy.
Uczestnicy spotkania w Ministerstwie Zdrowia rozważając zapisy prawne stwierdzili że nie chodzi o odebranie podwyżek dla pielęgniarek i położnych ale o przygotowanie ustawy o charakterze incydentalnym, która objęła by wszystkich pracowników oraz wskazywała źródło finansowania podwyżki.
Pracodawcy bowiem podkreślili iż realizacja kolejnej transzy podwyżek dla pielęgniarek i położnych zmusi ich do ograniczenia wydatków na świadczenia zdrowotne i spowoduje dalsze zadłużanie szpitali.
Konkludując minister zdrowia stwierdził: w systemie musi być więcej pieniędzy – może to nastąpić między innymi poprzez przejęcie finansowania części procedur przez budżet Państwa. Jednocześnie stwierdził iż w najbliższym czasie przedstawi propozycje rozwiązań doraźnych jak i modeli docelowych.
Szanując instytucje dialogu społecznego, przy Ministerstwie Zdrowia zostanie powołany Zespół Branżowy, który niezwłocznie ma rozpocząć prace.
W celu znalezienia optymalnych rozwiązań minister zwrócił się do polskich placówek dyplomatycznych o zebranie informacji jak funkcjonują systemy płacowe w innych krajach i posłużyć się tym jako wzór do negocjacji.
Przedstawiciele NSZZ "Solidarność" zadeklarowali gotowość do współpracy nad rozwiązaniami systemowymi, ale podkreślili że w pierwszej kolejności muszą być przygotowane i wdrożone podwyżki obejmujące wszystkie grupy zawodowe funkcjonujące w ochronie zdrowia.
Kolejne rozmowy odbędą się w styczniu przyszłego roku.

 

Powyższy komunikat opublikowano na stronie NSZZ solidarność

 

 

                                   *Kliknij po więcej informacji

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2015.12.17 13:50:03 ~Ona

Co za banda pierd. niedość że podzielili pielęgniarki na dobre i gorsze ( bo jak się okazało cześć pielegniarek zostało pominięte ) to mają bezczelność tak zachowywać. Jak lekarze dostają podwyżki to NIKT nie protestuje. Pielęgniarki niech wyjeżdżają a wami będą się opiekować salowe i rodzina.

#2  2015.12.17 13:52:18 ~iza

UWAGA; POLSKIE PIELĘGNIARKI WYJEŻDŻAJĄ Z TEGO KRAJU!

#3  2015.12.17 15:26:16 ~JJJJJ

Jak lekarze za PO otrzymali ogromne podwyżki i zarabiają po 30-50 tysięcy złotych na miesiąc - to jest ok. Nikt nie wspomina, że przez ich uposażenia upadają szpitale, pogłębia się przepaść finansowa między zawodami medycznymi, i że naruszony jest ,ład prawny, społeczny i pracowniczy, W ochronie zdrowia liczy się ( w Polsce) tylko lekarz. Inni są nieważni.

#4  2015.12.17 15:57:16 ~JJJJJ

Cd Jako pielęgniarka z 34-letnim stażem pracy odradzam młodym wybór zawodu pielęgniarskiego. Jeśli nawet skończycie studia, to wyjeżdżajcie z kraju.W krajach zachodnich są większe uprawnienia, szacunek i pieniądze. Praca w Polsce to marnowanie czasu i zdrowia. By się czegoś dorobić musiałam wyjeżdżać za granicę i sprzątać czyjeś domy.Owszem mam dom, samochód,chanel-owskie kosmetyki, ale pieniądze na to zarobiłam poza granicami Polski. Moja ojczyzna patrzyła tylko jak mnie wykorzystać i oszukać.Ofiarowała mi niewiele.

#5  2015.12.17 17:02:27 ~,,,,

Ja również,za to czego się dorobiłam,dziękuję zagranicy.Z pracy pielęgniarki w Polsce,nie mam NIC ! Jak sobie o tym pomyślę,chce mi się płakać. Pielęgniarki nie wykonujcie tego zawodu w Polsce ! Przykre,ale prawdziwe.

#6  2015.12.17 19:22:02 ~samba

Podzielam zdanie poprzedniczek ,zaczynałam pracę 36 lat temu,pierwsza pensja to 2200,dzisiaj po 36 latach mam na rękę 2600 ,w tym prawie jedna czwarta nocy nieprzespana,apeluję do młodzieży nie podążajcie tą ścieżką, szkoda życia.Na szczęście lubię swój zawód {jestem położną} i mam duże wsparcie ze strony mojego męża,gdyby nie to nie byłabym się w stanie utrzymać.

#7  2015.12.17 19:53:04 ~JFK

Miłe Panie, a nie dziwi was fakt, że przed artykułem jest zamieszczona reklama pracy poza granicami kraju? Może "oni" wcale Was tu nie chcą? Kiedyś mówili że zatrudnią Ukrainki. Dopóki się nie zbierzecie razem, nikt Was nie będzie bronił. Na chwilę obecną, wasze siły są rozproszone. PS. Patrzę na Waszą sytuację na przestrzeni lat. Moja Mama była pielęgniarką, obecnie na emeryturze (1260Pln), żona pielęgniarka - tak wyszło :)

#8  2015.12.18 00:17:14 ~do 7

Już się zebrały na wiecyku w warszawce ze swymi przedstawicielkami - negocjatorkami ( izbowymi wyjadaczami ). Kupa obciachu, dużo szumu, a od stycznia będzie NUL ! . FIGA Z MAKIEM i zapie.ać za grosze, osłabione sławetnym brutto brutto. Podzielone i pałające niechėcią. W Polsce nikt z Rządu nie wie, kim jest pielęgniarka i ile znaczy w systemie. Odejście od łóżek, to naprawa świadomości Rządzących. Czy akceptujecie dotychczasowe dysproporcje płac lekarzy i pielęgniarek 15:1 ? Minister rozmawia z Solidarnością, a gdzie sławetne negocjatorki ZZPiP ? ! .

#9  2015.12.18 11:10:05 ~piel

W tej wyliczance co zaburzają "podwyżki" brakuje jeszcze, że przyczyniają się do pogłębienia efektu cieplarnianego