Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych - Przyszłość umów cywilnoprawnych pielęgniarek

Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych

 

      

      

 

Posiedzenie plenarne Sejmu w dniu 5 października 2016 roku

 

Poseł Aleksander Mrówczyński:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze!

Bardzo się cieszę, że w ramach dialogu społecznego mogę w imieniu pań pielęgniarek i panów pielęgniarzy zadać pytanie Panu Ministrowi. Część personelu pielęgniarskiego, a sięga to prawdopodobnie roku 2000, może ciut później, świadczy dzisiaj usługi poprzez tzw. samozatrudnienie. Otóż, jak wówczas mówiłem, zwłaszcza panie pielęgniarki były przymuszane do tworzenia własnych firm, musiały zakupić pomieszczenia, najczęściej przychodni lekarskich, które były w danej miejscowości. Zainwestowały środki i tak te świadczenia wykonują do dzisiaj. Dzisiaj obawiają się i słyszą, iż te umowy cywilnoprawne mogą ponownie zostać zamienione na umowę o pracę, z tym że, Panie Ministrze, minął pewien czas, kilkanaście lat. Te panie są o tyle starsze, o tyleż lat. I obawiają się, że zostaną one zastąpione młodszymi koleżankami, że w momencie, kiedy taka decyzja nastąpi, po prostu nie będą miały pracy. Moje pytanie brzmi: Czy formy umowy cywilnoprawnej dla tej części osób po prostu zostaną zachowane w najbliższym czasie? Dziękuję bardzo.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Warczyński:

Pan poseł Aleksander Mrówczyński pytał o samozatrudnienie i o możliwości kontynuacji wolnych zawodów. No, tu należy powiedzieć, że zarówno zawód lekarza, jak i pielęgniarki są zawodami tzw. wolnymi i do tego zawodami zaufania publicznego, wobec tego jedną z ich wielkich domen jest możliwość samozatrudnienia. Podobnie jak w przypadku takich zawodów, jak prawnicy, którzy należą do tej grupy, przez to, że są wolnymi zawodami, mają możliwość samozatrudnienia. Czytaj dalej...

 

Zobacz więcej artykułów z najnowszego numeru Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

 
Zobacz także:
 

Komentarze użytkowników

#1  2016.11.19 22:20:14 ~isa

A to że pielęgniarki i nie tylko one pracują etat za etatem. Kończą pracę w jednym zakładzie i biegną do drugiego. tutaj nikt nie liczy godzin. O czym my mówimy!

#2  2016.11.20 11:55:04 ~Ewa

Prace beda mialy, bo pielegniarek brakuje tylko ile dostana na godzine i jaki zakres obowiązków.Chcialabym poznac te panie, ktore mają wlasne przychodnie i same w nich pracują.

#3  2016.11.20 13:56:08 ~milka

U mnie w pracy mamy takie co z dyżuru na dyżur jadą! a młode szukają pracy! a MÓWIMY o brakach ,ze pielęgniarek brakuje! sama długo nie mogłam znaleźć pracy! bo wszędzie były te co na 3 stołkach siedzą!

#4  2016.11.20 14:22:05 ~ja

W głowie mi się nie mieści, że są jeszcze takie pielęgniarki, które chcą być wyzyskiwane na umowach cywilno-prawnych. I w dodatku obawiają się, że mogą nie dostać zatrudnienia z powodu wieku w którym są. A ileż jest tych młodych pielęgniarek?

#5  2016.11.20 14:27:24 ~cd ja

No tak, skoro jadą na dyżur z dyżuru to może tak się zdarzać, że młode mają problem ze zdobyciem zatrudnienia. No to są skutki tych umów. Powinny takie umowy zniknąć. Ale rządy, które je wprowadzały wiedziały co robią.

#6  2016.11.20 15:02:38 ~Zenon

Drogie panie wydaje mi sie ,że czegoś nie rozumiecie o co tu chodzi.To nie chodzi o pielęgniarki ktore łapiąc co sie da ,pracują na umowę zlecenie( zdarzasie, że i na umowę o dzielo) u tych przedsiebiorcow. Tu chodzi o działalność gospodarczą finansowana przez NFZ. ze srodkow publicznych .

#7  2016.11.20 20:46:24 ~@

Bo pielęgniarki mało rozumią

#8  2016.11.20 21:20:20 ~Mikołaj

Poszedłem na studia aby przejąc po mamie firmę, i teraz kiedy lada moment mogę ją przejąc to się dowiaduje ze kilkadziesiąt wydanych tysięcy zł nie będzie opłacalne ? Aby poprawić pielęgniarstwo rodzinne wystarczy zakazać lekarzom podpisywać kontraktów dla pielęgniarek i sprawa rozwiązana. Każda pielęgniarka zadba o swoje najlepiej.

#9  2016.11.20 21:59:12 ~Do Mikolaj

Dotyczy to tez pielegniarek między innymi szkolnych, ktore tez podpisują kontrakty. One są lepsze od lekarzy jesli chodzi o ekonomię i stąd ten lament.

#10  2016.11.21 10:48:23 ~@@@

Pier . . . ol . . ne ! umowy cywilnoprawne ! W zyciu wole zdechnac!

#11  2016.11.21 10:53:14 ~piel

KLAMSTWO w Polsce nie brakuje pielegniarek ! ! ! ! ! Iformacja ze brakuje to jest jedno wielkie KLAMSTWO i Propaganda ! Ktos mi tu zarzuci ze nie mowie prawdy . Pielegniarki nie moga w Polsce znalezc pracy !

#12  2016.11.21 10:56:43 ~@

Po trzy etaty lapiecie , a inne pielegniarki zdychaja z glodu bo pracy nie moga znalezc . P I E R D O L O N E umowy cywilnoprawne . Poprzewracacie sie w pracy z przepracowania i wyczerpania a nie odpuscicie takie jestescie zachlanne! Nie Prawda jest ze w Polsce brakuje pielegniarek . W Polsce pielegniarka pracy nie moze dostac!

#13  2016.11.21 11:02:06 ~@

Pacjenci narzekaja ze pielegniarki sa niegrzeczne i ordynarne . Nienawidza pielegniarek pacjenci ! A jak ma byc taka pielegniarka przepracowana mila i grzeczna kiedy nie odpoczela i ciagnie 400 godzin w miesiacu! Tylko co to pacjenta obchodz i ma racje ja mu przyznaje racje i mu wspulczuje takiej opieki pielegniarskiej przepracowanej . A sa pielegniarki ktore nie mogo wogole znalezc pracy przez kolezanki z Umow Zlecenia i Umow cywilnoprawynch ! ZAKAZAC PIELEGNIARKOM PRACOWAC PONAD 40 godzin tygodniowo . POWINNO BYC TO W USTAWIE ZAKAZANE . . . . zadam takiej ustawy by zakazac pielegniarkom pracowac ponad 40 godzin tygodniowo na jakiejkolwiek umowie !

#14  2016.11.21 11:25:59 ~do @

Absolutnie masz rację,wszystko co piszesz to prawda!

#15  2016.11.21 14:33:02 ~do @

Cała prawda o której wszyscy wiedzą i mają to w du.e.