Wiceminister zdrowia (pielęgniarka) w senacie powiedziała: "Specjalistki... Bo na tych osobach nam najbardziej zależy. Ta ustawa ma taki charakter, bo chcemy zmotywować pracowników służby zdrowia do zdobywania specjalizacji". Pani wiceminister wygłasza pogląd pod z góry założoną tezę. Wypowiedź pani wiceminister brzmi jak fałszywa nuta. Ale o tym wkrótce.

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych

29 czerwca 2017 - Senat dziś (godz. 9.05) przyjął ustawę o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia bez poprawek, czyli w brzmieniu uchwalonym przez sejm w dniu 8 czerwca 2017 roku. Ustawa zostaje skierowana do podpisu prezydenta...

Wczoraj senacka komisja zdrowia rozpatrywała poprawki do ustawy zgłoszone na plenarnym posiedzeniu senatu.

Zajęło to komisji około jednej minuty. Dokładnie nie wiem bo nie włączyłem stopera.

Dziś senat załatwił sprawę w około 3 minut. 

Ustawa zostaje skierowana do prezydenta. 

Zresztą nie wiem, może już podpisał. Mamy juz godzinę 9.19

Czyli podział pielęgniarek i położnych pozostaje taki jak opublikowaliśmy w bieżącym numerze miesięcznika branżowego - Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych - nakład 30 tysięcy egzemplarzy. 

 

Mariusz Mielcarek 


Posiedzenie senatu w dniu 28 czerwca 2017 toku

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko:

Jeżeli chodzi o kwestię wynagradzania pielęgniarek i osób z poszczególnych kategorii, Szanowni Państwo, to weźmy pod uwagę nawet te minimalne podwyżki, które proponujemy w ramach tej regulacji. W przypadku grupy zawodowej pielęgniarek bez specjalizacji w perspektywie 5-letniej nastąpi wzrost o ok. 1 000–1 200 zł. Jest to wzrost o ok. 60% wynagrodzenia zasadniczego. Szanowni Państwo, wiemy doskonale, że wynagrodzenie pracownika ochrony zdrowia składa się z wynagrodzenia zasadniczego, jak również z pochodnych. W przypadku pracowników medycznych pracujących w systemie zmianowym pochodne stanowią nawet ponad 60% wynagrodzenia zasadniczego, więc myślę, że operowanie kwotą 1 tysiąca 400 zł czy 1 tysiąca 600 zł netto jest nie do końca właściwe. No, można też uznać, że pracownicy mają różne obciążenia, nie tylko ustawowe, ale również te zaciągane prywatnie, a te kwoty mogą się znacząco różnić, więc proponujemy posługiwanie się kwotą brutto. Jest to ewidentny wzrost.

(...)

W przypadku pielęgniarek ze specjalizacją i z wyższym wykształceniem ten wzrost jest jeszcze bardziej widoczny, bo obecnie panie, które przychodzą do zawodu po zakończeniu studiów magisterskich i po uzyskaniu specjalizacji, zderzają się z propozycją 2 tysięcy 200 zł, 2 tysięcy 300 zł, 2 tysięcy 400 zł. Po wejściu w życie tej regulacji specjalistki… Bo na tych osobach nam najbardziej zależy. Ta ustawa ma taki charakter, bo chcemy zmotywować pracowników służby zdrowia do zdobywania specjalizacji. Myślę, że nie musimy tutaj dyskutować na temat tego, jak ważne są konkretne, specjalistyczne umiejętności, jeśli chodzi o realizowanie świadczeń. I ta ustawa ma do tego motywować. Pielęgniarka specjalistka w 2021 r. będzie miała wynagrodzenie zasadnicze w wysokości minimum – powtarzam: minimum – 5 tysięcy 200 zł. Obecnie jest to kwota ok. 2 tysięcy 200 zł, 2 tysięcy 300 zł, 2 tysięcy 400 zł. Oczywiście są i wyższe wynagrodzenia, ale z takim problemem też się zderzamy. Jest to wyraźna oferta dla osób, które chcą podnosić swoje kwalifikacje.

źrodło: stenogram posiedzenie senatu

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Zobacz także:

Aktualności według działów:
Działalność wiceministra zdrowia (pielęgniarki)
Dofinansowane specjalizacje
Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych

Komentarze użytkowników

#1  2017.06.29 20:03:34 ~Asdas

Pionek systemu !

#2  2017.06.29 20:06:22 ~X

Zdrajca

#3  2017.06.29 20:11:32 ~Ana

Baju baju benialuki farmazony kłamstwo itp

#4  2017.06.29 20:17:24 ~-iwo

A co z mgr pielęgniarstwa bez specjalizacji?

#5  2017.06.29 20:22:14 ~zuza

Luuudzieeee to wszystko w przeciagu 5 lat? znowu chwyt zeby zatrzymac chciwe emerytki przy zawodzie a co z mlodymi ? znowu kontrakty za glodowe stawki .

#6  2017.06.29 20:24:18 ~obserwator

Do iwo - do roboty na specjalizacje i to jeszcze prawdopodobnie z zakresu oddzialu na jakim obecnie pracujesz:)

#7  2017.06.29 20:40:00 ~piel

Już widzę, jak dadzą zarobić jakimkolwiek pielęgniarkom w tym kraju.

#8  2017.06.29 20:48:01 ~Bo

Tak się zastanawiam-specjalizacja przydatna w pracy.A jeśli zmienicie i z R-ki przejdziecie na okulistykę? Przecież nikt nie da rady pracować do usmiechnietej śmierci na ciężkich oddziałach. A jeśli P.minister tak zależy tylko na piel.mgr ze specjalizacja,to znaczy że resztę lekceważy i się z nią nie liczy.I tylko przejscie na m-c na jeden etat może przywołać do rozumu wierchuszke.Oni nie słuchają gadania,apeli itp,itd.

#9  2017.06.29 21:13:40 ~maria

No to kiedy zaczynamy,już czasu nie ma,nie łudźvie się że będzie lepiej.tylko nasze stanowcze działanie ,ale wspólnie wszystkie razem może coś zmienić czyli strajk generalny z natychmiastowym odejściem od łóźek ale nie na dzień tylko do skutku

#10  2017.06.29 21:36:09 ~do 5

Jak można pisać takie bzdury ! od kiedy starsze pielęgniarki blokują ci etaty ? we Wrocławiu jak ktoś chce się przyjąć na etat to od razu go przyjmą, szczególnie jak jest młody, przecież jest coraz mniej pielęgniarek.

#11  2017.06.29 21:47:47 ~piel

Uważam, że zrobienie specjalizacji nawet parę lat przed emeryturą nie jest problemem, może zadziałać odmładzajaco, ale mgr to za późno i za drogo. Zrobili nas w konia i trąbią o sukcesie, ale myślę, że wiedzą co robią, liczą na rynek, że jakoś to będzie, że pojawi się więcej opiekunek, ale my stare już się nie dorobimy przed emeryturą i szkoda chorych, którzy mogą stać się ofiarami okresu przejściowego.

#12  2017.06.29 22:02:28 ~piel. dypl

Jaką okoliczność prawną obserwujemy w świetle art.32 Konstytucji RP jeżeli:1) program szkoły felczerskiej, która obejmuje średnie wykształcenie medyczne jest wykładany na studiach lekarskich daje wykształcenie wyższe, a uzupełnienie wykształcenia do wyższego przez pielęgniarki na tzw. studiach pomostowych i uzyskanie przez nich tytułu licencjata (Ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. o szkolnictwie wyższym art. 2 ust.4.), nie daje takiej sytuacji jak w przypadku lekarza? ,2)Ustawodawca identyfikuje w pełni różnorodność w poziomie wykształcenia lekarza, a pomija w przypadku np. pielęgniarek ?

#13  2017.06.29 23:30:33 ~piel

Co za brednie. Proszę wyjaśnić dobrze, że dostaną tylko piel zgodnie z wymaganym stanowiskiem pracy. Ile potrzeba mag z spec na oddziale? Mgr- oddziałowa, spec-30%. A cała reszta za pół cennika i koniec.

#14  2017.06.30 00:31:29 ~do 13

A od kiedy zarządzanie personelem jest tożsame z wykonywaniem zawodu medycznego ?

#15  2017.06.30 00:39:01 ~piel

Inne kraje są w dużej potrzebie ,brakuje tam pielęgniarek jeszcze bardziej niż u nas, Proponują nam pracę , przed naukę języka i pomoc w załatwieniu formalności .Nie ma tam stawiania warunków mgr. czy specj. potrzebna jest tam do pracy po prostu pielegniarka. Nasze władze zachowują się jakby miały miliony pielęgniarek ,młodych ,wykwalifikowanych i mogą sobie tak wybierać w tych milionach .Żałosne ,kto tam siedzi i wymyśla te brednie. Kpią sobie z nas. Gdzie są nasze związki ? nasze szanowne izby pielęgniarskie?

#16  2017.06.30 05:36:54 ~Do #13

Mylisz ustawę podwyżkową z wymaganiami NFZ.Przy kontraktowaniu rodzajów świadczeń NFZ podaje wymagania kwalifikacyjne personelu. W przypadku pielęgniarek zwykle jest to procentowy udział pielęgniarek z określoną specjalizacją lub kursem kwalifikacyjnym. Magisterium czy licencjat nie ma znaczenia. Inaczej jest w ustawie podwyżkowej - tutaj nie uwzględnia się kursów kwalifikacyjnych a tylko specjalizację i magisterium ze specjalizacją. Ustawa określa tylko wymóg posiadania specjalizacji, nie określa czy zgodnej z miejscem pracy. Mogą być różne interpretacje tego zapisu. Myślę, że w tym temacie powinno ukazać się stanowisko MZ.

#17  2017.06.30 05:53:19 ~Etat

Gdybym chciala zrobic licencjat pomostowy, to jeszcze gdzies jest taka mozliwosc? Chcą bym sie ksztalcila, to niech mi to umozliwią. Jesli nie, to zapewne wykombinuja cos, za gruba kase, bez tego wiele osob ma zamknietą droge do mgr z piel czy położnictwa. P.s Z wielu powodow nie zrobilam lic gdy byla taka oferta kilka lat temu, zatem dziekuje za komentarze, ze moglam wtedy zrobic.

#18  2017.06.30 06:12:25 ~Do #17

Na stronie http://www.mz.gov.pl/system-ochrony-zdrowia/kadra-medyczna-i-ksztalcenie/pielegniarki-i-polozne/kraszpip/akredytacje-uczelni/lista-uczelni-ktore-uzyskaly-akredytacje-dla-kierunku-pielegniarstwo2/ znajduje się wykaz uczelni, które posiadają aktualną akredytację dla kierunku pielęgniarstwo z informacją - uczelnie uprawnione do prowadzenia studiów pierwszego stopnia mogą również prowadzić tzw. „studia pomostowe”

#19  2017.06.30 06:38:13 ~Do ~Etat

Jesteś dorosła kobietą, więc weź sprawy w swoje ręce. Nikt nie zaprowadzi Cię na studia, pamiętaj, że chcieć to móc ;) Samo labidzenie nie pomoże.

#20  2017.06.30 06:48:59 ~?

Do#17. Może jeszcze mają za ciebie spędzać wszystkie weekendy na uczelni, może jeszcze za ciebie mają zadawać egzaminy, napisać pracę, obronić ją a tobie dać podwyżkę płac?

#21  2017.06.30 07:34:53 ~gość

Dzisiaj protestują ratownicy,w telewizji wypowiada się ich przedstawiciel- młody, sympatyczny,elokwentny facet,rzeczowo i sensownie odpowiadający na pytania redaktora.Do społeczeństwa idzie bardzo pozytywny przekaz o tym zawodzie.A pamiętam wystąpienia naszych pielęgniarskich gwiazd podczas protestów i jest mi po prostu wstyd.Zestrojona baba mówiąca od rzeczy,albo nie potrafiąca sensownie skleić zdania mogła tylko wzbudzać niechęć wręcz wrogość,że czegoś się domaga.Tak to z pozycji widza wygląda.

#22  2017.06.30 07:36:16 ~ana

DO 2021 ROKU MOZE DUŻO SIE ZMIENIĆ! TO GRA NA ZWŁOKĘ ! POTEM ZNOWU COS SIE WYDARZY!

#23  2017.06.30 07:56:58 ~do 16

Zajrzyj do tekstów obejmujących tą tematykę z okresu PRL (są na stronie Sejmu w dziale legislacja) i zobaczysz jakie idee są kontynuowane przez NFZ czy innych decydentów w Polsce.

#24  2017.06.30 11:34:44 ~iwonka

Może ta ustawa nie jest idealna ale pomimo wielu niedociągnięć to jednak pierwszy krok w kierunku zmiany na lepsze. Ja akurat pracuję w szpitalu klinicznym (mgr i spec) gdzie na pensję nie mogę narzekać ale bardzo wiele koleżanek po fachu pracujących w małych szpitalach na pewno będzie miała szanse na godniejsze zarobki nawet bez mgr i specjalizacji (3200 brutto w 2021). Tak jak mówię mogłoby być lepiej ale w końcu widać szansę na poprawę w Polskim pielęgniarstwie.

#25  2017.06.30 13:04:54 ~do 24

A od kiedy lub w jakiej okoliczności, pomijanie danych w tekście naukowym dla medyka z wyższym wykształceniem jest 'niedociągnięciem'?

#26  2017.06.30 13:07:14 ~Do #23

Polecam również "Podręcznik pielęgnowania chorych" autorstwa CE. Gedicka. Rok wydania 1838.

#27  2017.06.30 13:15:10 ~Do #25

Co pominięto i w jakim tekście naukowym ?

#28  2017.06.30 13:35:43 ~Do # 20, d

Jestescie okropne, nie dziwie sie ze srodowisko pielegniarek i poloznych ma taką a nie inną opinię. A tak dla informacji: mam mgr z innej dziedziny,więc wiem co znaczy stidiowac( napisalam i obronilam dwie prace z wynikiem bardzo dobrym), pracowac i prowadzic dom, wychowywac dzieci. Niedawno zdalam egzamin specjalizacyjny. Skonczcie juz jątrzyc, naprawdę to już zenujace. Wiecej empatii drogie kolezanki.

#29  2017.06.30 13:41:10 ~Yxuz9

Do 21 widać, że nie lubisz pielegniarek można napisać kobieta, a nie baba. Jako pielegniarka oglądałam nasze strajki i nie zgadzam się z Tobą. Co do formy protestu to górnicy palili opony przed sejmem w Warszawie i wtedy dopiero coś osiągnęli. Na ten portal raczej nie zaglądaj ludzie pracujacy poza OCHRONĄ ZDROWIA. Jesteś prawdopodobnie jednym z pracowników zazdroszczących nam Zembalowego. Za ciężką i bardzo odpowiedzialną pracę należy się odpowiednio wysoka placa. Kto tego nie respektuje jest albo wyrachowany i okrutny albo głupi.

#30  2017.06.30 13:54:25 ~ana

Takiej SPECJALISTKI od rujnowania polskiego pielęgniarstwa jak józefa to nawet w Bangladeszu nie znajdzie. Ciężką winę ponosi za nasze krzywdy, ale smoła piekielna będzie parzyć.

#31  2017.06.30 14:34:50 ~Obserwator

Do 21. To samo pomyślałem oglądając ten wywiad. Nie ma co porównywać. Dodatkowo czytając komentarze typu "a ja to dopiero mam wykształcenie" nie widzę dla pielęgniarek nawet światełka w tym czarnym tunelu w jaki same zabrnęły.

#32  2017.06.30 14:38:30 ~Obserwator

Do 29. Właśnie przez osoby z taką mentalnością i takim intelektualnym ograniczeniem pielęgniarki zostaną w czarnej d. na zawsze.

#33  2017.06.30 14:43:20 ~ania

Rok temu byłam na wakacjach w Czechosłowacji rozmawiałam z tamtejszymi pielęgniarkami pomimo podobnej przeszłości zarabiają prawie dwa razy więcej. Jak to jest możliwe?

#34  2017.06.30 15:02:14 ~Aqua

Do 33 - gdzie jest ta Czechosłowacja ? Rozumiem, że to żart.

#35  2017.06.30 15:45:25 ~do 27

Projekt ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne, do tej grupy należy też "Uzasadnienie" do projektu.

#36  2017.06.30 16:01:38 ~a

#37  2017.06.30 16:05:15 ~aga

W Czechosłowacji zarabiają więcej u nas nigdy tak nie będzie bo za dużo ludzi chce się dorobić naszymi rękami smutne

#38  2017.06.30 17:20:09 ~Aqua

Do 33, 37 - w 1993 r nastąpił rozpad CZECHOSŁOWACJI.

#39  2017.06.30 17:27:52 ~ms puff

Najciekawsze jest to że NIE WSZYSTKIE PIELĘGNIARKI Z MGR+SPEC "załapią "się na lepsze pieniądze, a tylko te od ktorych te warunki SĄ WYMAGANE. Zatem jeżeli na oddzale jest więcej takich pielęgniarek to chyba pozostają konkursy ? Szykuje się prawdziwy wyścig szczurków,sorry -szczurów.

#40  2017.06.30 19:45:08 ~do 29

Jestem pielęgniarką,biorę zembalowy ochłap i nie będę nawet komentować twoich wypocin

#41  2017.06.30 20:10:49 ~piel.

Czekam.z utęsknieniem

#42  2017.06.30 20:13:42 ~piel.

Czekam.z utęsknieniem

#43  2017.06.30 23:53:44 ~Do 40

Jak dla Ciebie to ochlap to nie bierz oddaj tym co nie dostaję

#44  2017.07.01 04:25:12 ~Do #35

"Uzasadnienie" do projektu ustawy nie jest żadnym tekstem naukowy. Ustawa zresztą nie zawiera zawartego w projekcie uzasadnienia .

#45  2017.07.01 08:11:03 ~do43

Ochłap,bo powinnyśmy zarabiać dużo więcej

#46  2017.07.01 11:51:30 ~Do31,32

Jesteś niekulturalny delikatnie mówiąc nie pozdrawiam bo nie warto.

#47  2017.07.01 13:01:32 ~do46

Obserwator ma rację,pozdrawiam obserwatora

#48  2017.07.01 15:45:28 ~P

Żadną rację tylko frustrację sam siebie pozdrawiasz obserwatorze i gościu w jednym

#49  2017.07.01 18:17:11 ~do48

Bzdura

#50  2017.07.04 23:21:38 ~HA HA

"Pielęgniarka specjalistka w 2021 r. będzie miała wynagrodzenie zasadnicze w wysokości minimum – powtarzam: minimum – 5 tysięcy 200 zł", pani "mini"ster gdzieś po drodze zgubiła magistra, bo specjalistka wg ustawy - 3700!