Głos podczas dyskusji w senacie: Przecież dzisiaj nie jest tak, że można powiedzieć, że wszystkie pielęgniarki, które mają olbrzymie doświadczenie, są gorsze od pielęgniarek, które mają 2-letni staż i wyższe wykształcenie.

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych

29 czerwca 2017 - Senat dziś (godz. 9.05) przyjął ustawę o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia bez poprawek, czyli w brzmieniu uchwalonym przez sejm w dniu 8 czerwca 2017 roku. Ustawa zostaje skierowana do podpisu prezydenta...

Wczoraj senacka komisja zdrowia rozpatrywała poprawki do ustawy zgłoszone na plenarnym posiedzeniu senatu.

Zajęło to komisji około jednej minuty. Dokładnie nie wiem bo nie włączyłem stopera.

Dziś senat załatwił sprawę w około 3 minut. 

Ustawa zostaje skierowana do prezydenta. 

Zresztą nie wiem, może już podpisał. Mamy juz godzinę 9.19

Czyli podział pielęgniarek i położnych pozostaje taki jak opublikowaliśmy w bieżącym numerze miesięcznika branżowego - Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych - nakład 30 tysięcy egzemplarzy. 

 

Mariusz Mielcarek 


Posiedzenie senatu w dniu 28 czerwca 2017 toku

Senator Leszek Czarnobaj:

Jeżeli w kontekście tego, o czym mówił senator Misiołek, spojrzymy na tabelę pokazującą obecne różnice między pielęgniarkami, które posiadają wyższe wykształcenie, i tymi, które go nie posiadają… Oczywiście ja również jestem za tym, aby każda pielęgniarka w Polsce posiadała wyższe wykształcenie, to jest element, na który również należy zwrócić uwagę, ale realizujmy go w dłuższej perspektywie. Przecież dzisiaj nie jest tak, że można powiedzieć, że wszystkie pielęgniarki, które mają olbrzymie doświadczenie, są gorsze od pielęgniarek, które mają 2-letni staż i wyższe wykształcenie. Tego rodzaju sprawom należałoby się jeszcze raz przyjrzeć, wsłuchać się w decyzje, przepraszam, czy raczej sugestie strony społecznej i wziąć je pod uwagę. Również dlatego, że jest dzisiaj taka sytuacja, o czym mówił senator Grodzki, że tak dobrej sytuacji gospodarczej i dobrej sytuacji budżetowej – tak jak słyszymy i o czym też czytamy – dawno już nie mieliśmy. W związku z tym to jest ten moment, w którym powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie: czy chcemy zachęcać młodych ludzi do tego, aby przychodzili do tego zawodu, czy chcemy w perspektywie poprawiać wynagrodzenie w ochronie zdrowia, czy też chcemy, stosując małe kroczki, udawać, że coś robimy?

źrodło: stenogram posiedzenie senatu

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Zobacz także:

Aktualności według działów:
Działalność wiceministra zdrowia (pielęgniarki)
Dofinansowane specjalizacje
Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych

Komentarze użytkowników

#1  2017.06.30 17:37:31 ~ona

Rebus-tytuł "Współczynnik płacy". Która pielęgniarka wykonuje więcej pracy? Pielęgniarka po LM pracuje na oddziale, wprowadza młodsze pielęgniarki w oddział, przekazuje im zasady funkcjonowania oddziału oraz swoje doświadczenie. Pielęgniarka mgr wprowadza się w oddział i pracuje w ten sam sposób co pielęgniarka po LM posiadając dyplom zgodny z obecnym tokiem kształcenia. Według proponowanego współczynnika płacy pielęgniarka młodsza dostaje wypłaty dwa razy tyle co pielęgniarka starsza. Naprawdę ale w tym nie ma sensu i logiki.

#2  2017.06.30 17:41:51 ~Aqua

To jest ten MOMENT, żeby zejść ze sceny. Miłośnik brydża "PO CICHU " popiera ponowne rozdanie ?

#3  2017.06.30 17:56:51 ~Do #2

Z pierwszego zdania zrozumiałam, że chcesz starsze koleżanki wysłać na emerytury. Z drugiego nie zrozumiałam nic, pewnie dlatego, że jestem "nieuk" po SM, choć ze specjalizacją. W brydża grywam.

#4  2017.06.30 18:25:38 ~mm

Kiedy juz wszystkie pielęgniarki po LM odejdą na emeryturę zostaną same mądre koleżanki z mgr i zarobią 5300. Gratulacje

#5  2017.06.30 18:40:00 ~aga

Mam mgr i specjalizację oraz 27 letni staż pracy, nie wieżę w żadne podwyżki, a jak takowe będą to obawiam się że zostanę bez pracy. Dlatego jestem za strajkiem bo nasz zawód nie potrzebuje takiego zróżnicowania

#6  2017.06.30 18:49:17 ~OBSERWATOR

Dookoła te same pierdolety panie Mielcarek i g. z tego wielkie - tabele, srele itp.itd. A DZIŚ KONKRETNIE PIĘKNY POWAŻNY PROTEST RATOWNIKÓW MEDYCZNYCH NIE ŚMICHY-CHICHY I GROSZE W BUTELCE ! WSTYDZIECIE SIĘ PAZERNE Z 3 ETATÓW I TE INNE LENIWE I ZASTRASZONE KAPO-ODDZIAŁOWYMI ŻE NIE POTRAFICIE TAK PROTESTOWAĆ ZJEDNOCZYĆ SIĘ RAZEM ! NIE PÓJDZIETA JAK ONI BO POKORNE I ROBOTNE I PAZERNE I BEZROZUMNE KOBITY Z ŁĄK I PÓL ! GDZIE ROZUM GDZIE INTELIGENCJA ?

#7  2017.06.30 18:51:05 ~Aqua

Do 3 - To nie do pielęgniarek. Dobrze grać w brydża, bo uczy logicznego myślenia. Pozdrawiam :)

#8  2017.06.30 18:52:04 ~ja

Do 6 WIELKA PRAWDA skończcie z tymi naukami pielęgniarskimi bo wymiotować się chce walczyć godnie ramię przy ramieniu o pielęgniarską godność finansowo-zawodową skandal, żeby tak osieracać na co dzień własne dzieci pazerne egoistki !

#9  2017.06.30 18:53:27 ~pielęgniar

Do 6 tak brawo ratownicy jesteście dziś na ustach głównych mediów a jak pielęgniarki protestują to - wiadomo medialna cisza !

#10  2017.06.30 18:55:24 ~erek

Skończcie te głosy w marnej dyskusji by panu mielcarkowi to służyło - ulica i protest to jest przed nami - natychmiast !

#11  2017.06.30 19:04:33 ~Aqua

D o 6 - ROZUM dawno połknęła chciwość, a INTELIGENCJA to cecha, którą posiada każdy ale nie każdy potrafi nią dysponować. Po co marzyć.

#12  2017.06.30 20:23:03 ~elisa

A kodeks pracy mowi wyraznie o jednakowym wynagrodzeniu dla pracujacych na takich samych stanowiskach i wykonujacych taką sama prace! Czy mloda z magistrem umyje lepiej osrany tylek od tej starej tylko po liceum? Nie! Mloda tylka nie umyje bo ona nie po to sie uczyla! Po co pielegniarkom tytul magistra! My stare powinnysmy natychmiast zastrajkowac i to tak powaznie bo bedziemy pracowac za darmo i jeszcze nam ukradna dodatek zagwarantowany na 4 lata! Hańba z tym popieprzonym krajem! Żałuję ze wróciłam do tego burdelu!

#13  2017.06.30 20:38:08 ~Aqua

Może doczekamy się takiej chwili, gdy WRODZONE PROSTACTWO będzie można leczyć transfuzją błękitnej krwi.

#14  2017.06.30 20:42:53 ~magister p

Tak w dzisiejszych czasach liczy się wykształcenie,po to są studia ,specjalizacje i kursy ,ale z tym uposażeniem magistrów pielęgniarstwa bez specjalizacji to jakaś sensacja ,teraz będzie sieć szpitali jedne pielęgniarki otrzymały za magisterkę inne nie ,a co z kontraktami ,na kontraktach ,ale na kontraktach maja 5 zł do każdej godziny i oni najlepiej na tym wyszli

#15  2017.06.30 20:44:07 ~kontraktow

żadne brutto ,brutto tylko 5 zł do każdej godziny,to już coś

#16  2017.06.30 20:48:34 ~Aqua

KTO DA WIĘCEJ ?

#17  2017.06.30 20:50:24 ~;)

Pani Aqua, czy Pani w ogóle gdzieś pracuje ? Czy tylko siedzi przed komputerem i klika na forum ? , ciągle Panią przy każdym temacie widzę.

#18  2017.06.30 20:54:09 ~Do 12

A czy pielęgniarki pracujące po 500- 600 godzin w miesiącu pracują zgodnie z kodeksem pracy?

#19  2017.06.30 21:01:34 ~Aqua

Do 17 Nie ładnie być ciekawską / ciekawskim :) Nie zmieniam" tożsamości" wraz z wejściem na portal. Pracuję ok 168 godzin w miesiącu nie 500.

#20  2017.06.30 21:03:54 ~Aqua

17 - nieskromnie dodam woda to życie.

#21  2017.06.30 21:37:22 ~:)

I dobrze, bo jest szansa na to, że wieloetatówki pobiegną na uczelnię. Przez to będą musiały zrezygnować z kilku dodatkowych dyżurów. Boję się tylko jak to przeżyją, bo to może być dla nich bardzo bolesne doświadczenie.

#22  2017.06.30 22:21:14 ~pielęgniar

Baby baby tylko się przekrzykujecie wierzycie w podwyżki, ledwo dostałysmy obok brutto brutto przejżyjcie na oczy i się nie żryjcie, nikt nikomu nie zabrania pracowac na 2 etatach tylko niech obowiązki wykonuje się prawidłowo, a czy mgr czy nie to jak pójdziesz na internę to będzie się papmery zmieniać bo taki nasz zawód i nikt ciebie nie tytułuje tak jak mnie z 15 letnim stażem mgr i specj nikt mnie nie pyta jaki mam tytuł jak sie ma 50 pacj i 2 piel

#23  2017.06.30 22:39:21 ~ana

Jestem za strajkiem!

#24  2017.06.30 23:11:27 ~Mgr, specj

Pierd.ic.c a le pielęgniarstwo i Pielęgniarki!

#25  2017.06.30 23:12:59 ~Jola

Wieloetatówki nie pracują zgodnie z prawem, żeby dojechać z roboty do drugiej roboty muszą wcześniej wyjść z pracy . U nas tak jest wcześniej wychodzi później przychodzi nawet o godzinę a my nato pozwalamy. Trzeba im tego zabronić niech biorą dyżury tylko w wolne dni. Wtedy nie będą mogły brać doby i to już sporo da, nie pozwalajmy im na to i nie pracujmy za nie kiedy wczesniej wychodzą lubsię spóźniają przecież nie dzielą się. Z nami nie dajmy się wykorzystywać.

#26  2017.07.01 04:00:35 ~Do #25

Jeżeli pozwalacie na taką pracę wieloetatówek to Wasz problem. NFZ ma harmonogramy pracy pielęgniarek, nie zajmuje się jednak tym tematem. Kiedyś skontrolowano lekarzy i zdarzało się, że niektórzy pracowali jednocześnie w dwóch miejscach.

#27  2017.07.01 07:41:56 ~Aqua

DO 23 - ZACZYNAJ !

#28  2017.07.01 11:40:29 ~piel

Źałosne to pielęgniarstwo jak źaden inny zawód. 6 i 16 PRAWDA a nasze przedstawicielki nic dla nas nie robia tylko wymyślają nowe podzialy w środowisku i co nam z tego przyjdzie? Myślicie, źe zaraz dadzą pieniążki. Zapewne nowe , stopnie '' w karierze zawodowej wymyślą aby źerować na naszym środowisku. Historia lubi się powtarzać

#29  2017.07.01 17:13:45 ~ortograf

Do agi #5. Gdybyś posiadała tytuł mgr to pewnie byś nie napisała " nie wieżę". Aż źle się na to patrzy. No chyba, że chcesz zamieszkać w wieży.

#30  2017.07.01 17:18:11 ~piel

To tak jak w wierszu o Jerzym

#31  2017.07.01 17:22:23 ~?

Do #12. Jeżeli praca pielęgniarki polega wyłącznie na wymyciu "osrenego tyłka" to płaca adekwatna do czynności. I jeszcze jedno, pielęgniarki można wymienić na opiekunki medyczne będzie jeszcze taniej. Czy wówczas powiesz ze za wymycie " osranego tyłka" należy się taka sama płaca jak opiekuna medycznego?

#32  2017.07.02 10:41:06 ~Zosiaww

Wyszło na to że taka sama opiekun medyczny współczynnik 0.64

#33  2017.07.03 09:44:22 ~piel.dypl.

Agua to ta z tych pielegniarek nowoczesnych co pracujac potrafi jeszcze w tym samym czasie obslugiwac tel.kom. czyli W pracy tylko mysli co tu nie robic zeby nic nie robic bo palce zajete cztowaniem:D:D

#34  2017.07.03 09:49:14 ~mgr.pieleg

A jaki szpital zatrudnia opiekunow w takiej ilosci zeby piel. nie byla obecna na sali? bo ja takiego nie znam dyrektorzy wiedza ze piel. to 3 w jednym zrobi swoje jak zabraknie salowej to i za salowa i za lekarza jak trzeba w naglym wypadku wiec poco opiekunki? opiekunki to w DPS ach juz sa od dawna tam pielegniarka jest pielegniarka i koordynuje praca.

#35  2017.07.03 09:55:10 ~LM 2 lata

Ja tak sie zastanawiam kto w szpitalu na oddziale po 15 tej wezmie na siebie odpowiedzialnosc za caloksztalt pracy jak jest do tej pory? tzw.piel.oddzialu lub inaczej starszej? skoro bedzie podzial w wynagrodzeniu? rozumie ze panie z wyzszym stana na czele i pokaza co potrafia?