Pielęgniarki z grupy 7 z podstawą 4186 PLN.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarki z grupy 7 z podstawą 4186 PLN.

Senator pisze do ministra zdrowia w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek

Pan
Adam Niedzielski
Minister Zdrowia

Szanowny Panie Ministrze,

Do mojego Biura Senatorskiego zwróciły się pielęgniarki, pielęgniarze i położne z tytułem magistra pielęgniarstwa i specjalizacją zatrudnione w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Perzyny w Kaliszu z prośbą o pomoc w rozwiązaniu ich problemów wynagrodzeniowych w związku z ostatnimi regulacjami płacowymi obowiązującymi od 1 lipca 2021 r.

Osoby te czują się bardzo pokrzywdzone faktem, że najbardziej wykwalifikowany ich zdaniem personel pielęgniarsko-położniczy, który powinien być zaszeregowany do grupy 7 – z najniższym wynagrodzeniem 5478 PLN – został w grupie 8, z najniższym wynagrodzeniem wynoszącym 4186 PLN. Czują się jak niepotrzebny „drogi balast”, który był dobry jak podnosił swoje kwalifikacje w swoim własnym czasie, kosztem swoich rodzin i wielu wyrzeczeń – za własne pieniądze.

Po wielu przeprowadzonych rozmowach zarówno z ww. grupą zawodową, jak i dyrektorem szpitala, gdzie zatrudnione są te osoby, z przedstawicielami organu prowadzącego szpital (WSZ w Kaliszu) oraz kilkoma dyrektorami szpitali w Polsce, borykającymi się z podobnymi problemami a chcącymi, jak najlepiej i zgodnie z prawem je rozwiązać, pojawiły się pytania i wątpliwości, na które chciałbym uzyskać odpowiedzi od Pana Ministra.

Senator zgłasza wątpliwości oraz pytania w sprawie realizacji ustawy regulującej płace pielęgniarek i położnych

1. Czy wynagrodzenie pracownika zatrudnionego po 31 maja 2021 r. na stanowisku pracy objętym regulacjami ustawy w sprawie wynagrodzenia zasadniczego u danego pracodawcy, uwzględnia się do wysokości dodatkowych środków na podstawie których NFZ określa współczynniki korygujące, wskazane w Rozporządzeniu w sprawie ogólnych warunków, a jeżeli tak to czy koszt zatrudnienia takiego pracownika zostanie przez NFZ „zrefundowany“?;

2. Czy wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w miejsce osoby, która na dzień 31 maja 2021 r. była zatrudniona u danego pracodawcy, która jednakże po tym dniu rozwiązała z pracodawcą stosunek pracy, uwzględnia się do wysokości dodatkowych środków na podstawie których NFZ określa współczynniki korygujące, wskazane w Rozporządzeniu w sprawie ogólnych warunków, a jeżeli tak to czy koszt zatrudnienia takiego pracownika zostanie przez NFZ „zrefundowany“?;

3. W przypadku określonym w pytaniu 2, w sytuacji gdy części składowe wynagrodzenia tego pracownika są inne (wyższe) od wynagrodzenia pracownika wykazywanego na dzień 31 maja 2021 r., to czy powstałe różnice uwzględnia się do wysokości dodatkowych środków na podstawie których NFZ określa współczynniki korygujące, wskazane w Rozporządzeniu w sprawie ogólnych warunków, a jeżeli tak to czy te dodatkowe koszty zatrudnienia takiego pracownika zostaną przez NFZ „zrefundowane“?;

4. Czy wynagrodzenie pracownika zatrudnionego po 31 maja 2021 r. na stanowisku pracy objętym regulacjami ustawy w sprawie wynagrodzenia zasadniczego u danego pracodawcy, uwzględnia się do wysokości dodatkowych środków na podstawie których NFZ określa współczynniki korygujące, wskazane w Rozporządzeniu w sprawie ogólnych warunków, a jeżeli tak to czy koszt zatrudnienia takiego pracownika zostanie przez NFZ „zrefundowany“?;

5. Czy w przypadku, gdy z pracownikiem (zaszeregowanym do 8 grupy wymienionej w załączniku do ustawy w sprawie wynagrodzenia zasadniczego), który po dniu 1 lipca 2021 r. rozwiązał z pracodawcą stosunek pracy, a który na dzień 31 maja 2021 r. był zatrudniony u danego pracodawcy, pracodawca zawrze nową umowę o pracę i zgodnie z przedstawionymi dokumentami wymagane kwalifikacje na dotychczas zajmowanym stanowisku pracy uzasadniają zaszeregowanie takiego pracownika np do grupy 7, to czy tak ustalone nowe wynagrodzenie uwzględnia się do wysokości dodatkowych środków na podstawie których NFZ określa współczynniki korygujące, wskazane w Rozporządzeniu w sprawie ogólnych warunków, a jeżeli tak to czy koszt zatrudnienia takiego pracownika zostanie przez NFZ „zrefundowany“?

Uprzejmie proszę o możliwie szybkie udzielenie mi odpowiedzi.

Z wyrazami szacunku
Janusz Pęcherz
Senator RP
21 września 2021 roku

Aktualizowane informacje, w zakresie obowiązujących regulacji płacowych, dotyczących wynagradzania pielęgniarek i położnych publikujemy w aktualnościach w dziale – nowa siatka płac.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3 / 5. Ilość głosów: 75

Bądź pierwszym, który oceni wpis

763 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Specjalne rabaty dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Profesjonalna i stylowa odzież medyczna dla pielęgniarek i położnych Praca medyków to nieustanne wyzwania i ogromne zaangażowanie, a więc warto zadbać o…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki – zmiany w grupach zaszeregowania.