Podział pielęgniarek. Jest zgoda ministra i związku.

4 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Podział pielęgniarek. Jest zgoda ministra i związku.

Skłóć pielęgniarki posiadające te same uprawnienia zawodowe, dzieląc je na grupy

Od ponad 40 dni trwa protest medyków. Mamy za sobą zwroty akcji dotyczące losów zapowiadanej zmiany siatki płac. Akcja jest nudna jak flaki z olejem. Natomiast redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych z obowiązku i z rzetelności dziennikarskiej, na bieżąco przekazuje środowisku pielęgniarskiemu informacje w przedmiotowym zagadnieniu.

Właściwie najbardziej interesujący jest dla pielęgniarek i położnych aspekt dotyczący sposobu podziału na grupy. A bardziej ściśle, to według jakiego klucza proponuje się pogrupować pielęgniarki i położne oraz przypisać im współczynniki pracy.

Dla nawet okazjonalnego obserwatora serialu pt. Jak skutecznie skłócić pielęgniarki i położne, jest oczywistą oczywistością, że nasza grupa zawodowa powinna być zaszeregowana w jednej grupie i przypisany jej jeden współczynnik pracy. Natomiast za studia lub specjalizację pielęgniarek oraz kursy kwalifikacyjne powinny być przyznane dodatki. Pod jednym warunkiem. Tytuł magistra, licencjata oraz specjalisty, a także ukończony kurs kwalifikacyjny musi skutkować rozszerzeniem kompetencji zawodowych czyli zakresu uprawnień i obowiązków.

Minister zdrowia proponuje nowy podział pielęgniarek i położnych

Zobaczmy jaki nowy podział pielęgniarek i położnych na grupy zaproponował minister zdrowia. Poniżej cytujemy grupy z siatki płac – projekt z dnia 7 października – według pomysłu ministra zdrowia.

Zachowano oryginalne brzmienie.

  1. – pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa z wymaganą specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia,
  2. – pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia (studia I stopnia) i specjalizację albo pielęgniarka ze średnim wykształceniem i specjalizacją,
  3. – pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia na poziomie magisterskim,
  4. – pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia,
  5. – pielęgniarka albo położna wymagająca średniego wykształcenia, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, po 10 latach pracy w zawodzie.

Tak na marginesie bardzo ciekawym zagadnieniem jest kwestia: gdzie minister zdrowia w powyższej nowej siatce płac zaszereguje pielęgniarkę lub położną, która nie posiada tytułu specjalisty, po 5 latach pracy w zawodzie? Redakcja portalu zwróci się z zapytaniem w tej sprawie do ministra zdrowia.

Wniosek: obecny podział pielęgniarek i położnych, obowiązujący od dnia 1 lipca 2021 roku dzieli pielęgniarki i położne na 3 grupy. Natomiast minister proponuje nowy podział oparty na 5 powyżej wymienionych grupach.

Pani Krystyna Ptok popiera podział pielęgniarek i położnych autorstwa ministra zdrowia

Zasadnicze pytanie, na które szuka obecnie odpowiedzi środowisko pielęgniarskie brzmi: jak do powyższej propozycji ministra zdrowia odnieśli się protestujący medycy, wraz ze związkiem pielęgniarek.

Protestujący medycy w odpowiedzi na propozycję ministra zdrowia, w dniu 14 października 2021 roku, przedstawili wizję podziału pielęgniarek i położnych, którą cytujemy poniżej w pełnym brzmieniu. Warto podkreślić, że jest ona odmienna od propozycji przedstawionej przez protestujących medyków w dniu 9 września 2021 roku, przed rozpoczęciem protestu w dniu 11 września.

  1. pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa/położnictwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia;
  2. pielęgniarka albo położna z tytułem zawodowym licencjat, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa/położnictwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia; Pielęgniarka albo położna z prawem do wykonywania zawodu uzyskanym na poziomie średniego wykształcenia, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa/położnictwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie;
  3. pielęgniarka, położna, z tytułem zawodowym na poziomie magisterskim,
  4. pielęgniarka, położna, z tytułem zawodowym na poziomie licencjackim,
  5. pielęgniarka albo położna z prawem do wykonywania zawodu uzyskanym na poziomie średniego wykształcenia, który nie posiada tytułu specjalisty w swojej dziedzinie lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, jednak posiada co najmniej 10 lat pracy w zawodzie.

Znów na marginesie bardzo ciekawym zagadnieniem jest kwestia: gdzie protestujący medycy w powyższej siatce płac zaszeregują pielęgniarkę lub położną, która nie posiada tytułu specjalisty, po 5 latach pracy w zawodzie? Redakcja portalu zwróci się z zapytaniem w tej sprawie, także do Pani Krystyny Ptok przewodniczącej związku pielęgniarek.

Z porównania grup pielęgniarek i położnych zaproponowanych przez ministra zdrowia oraz z propozycją przedstawioną przez protestujących medyków wynika, że są one… takie same.

Wobec powyższego, mamy w omawianej materii, porozumienie pomiędzy ministrem a protestującymi medykami. Widać, że 30 godzin negocjacji zaowocowało sukcesem ministra zdrowia. Przekonał do swojego podziału pielęgniarek i położnych, protestujących medyków wraz ze związkiem pielęgniarek. Dlaczego protestujący medycy wycofali się ze swoich wcześniejszych postulatów płacowych?

W skrócie można podsumować, że minister zdrowia oraz związek pielęgniarek są za poniższym podziałem:

  1. Pielęgniarka, położna z tytułem magistra ze specjalizacją;
  2. Pielęgniarka, położna z tytułem licencjata, ze specjalizacją oraz pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem ze specjalizacją;
  3. Pielęgniarka, położna z tytułem magisterskim,
  4. Pielęgniarka, położna z tytułem licencjata;
  5. Pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem, po 10 latach pracy w zawodzie.

Jakie skutki niesie dla pielęgniarek i położnych powyższy podział na grupy, wkrótce na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych oraz czy przynosi poprawę w kontekście obowiązującej siatki płac pielęgniarek i położnych. Siatki płac, która jest niesprawiedliwa oraz dyskryminująca rzesze pielęgniarek i położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 269

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8189 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: same to sobie robimy.

1 min czytania
Pielęgniarki o decyzji minister zdrowia w sprawie siatki płac pielęgniarek i położnych… W artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych z dnia…
Aktualności

Innowacyjne sposoby na poprawę higieny rąk

2 min czytania
Pracownicy ochrony zdrowia są narażeni na częsty kontakt z patogenami – poprzez przebywanie z pacjentami, dotykanie newralgicznych powierzchni np. klamek czy poręczy…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – minister zdrowia chce pomóc dyrektorom szpitali w klasyfikacji stanowisk pielęgniarek w siatce płac.

1 min czytania
Wiceminister zdrowia o opracowaniu standardu klasyfikacji stanowisk pracy pielęgniarek do danej grupy siatki płac… Publikujemy wypowiedź wiceministra zdrowia pana Marka Kos na…
Komentarze
×
Aktualności

Ile dla pielęgniarki za zmierzenie ciśnienia?