Kiedy stosuje się inhalacje?

2 min czytania
Aktualności
Kiedy stosuje się inhalacje?

Inhalacje to obecnie popularny sposób na walkę z wieloma chorobami. Zobacz, czym dokładnie są inhalacje i kiedy warto skorzystać z tej metody. Czy są jakieś przeciwwskazania do jej stosowania! Podpowiadamy!

Czym jest inhalacja i kiedy warto ją zastosować?

Inhalacja to metoda polegająca na wdychaniu pary z wód mineralnych bądź leków. Rozwiązanie to jest niezwykle skuteczne w przypadku przeziębienia bądź podczas zapalenia zatok lub zapalenia oskrzeli. Dzięki inhalacji w łatwy sposób można pozbyć się zalegającej wydzieliny bądź nawilżyć śluzówkę. Sposób ten sprawdzi się również doskonale w przypadku astmatyków i alergików. Inhalację można w bardzo prosty sposób przeprowadzić samemu w domu, bądź zakupić specjalny nebulizator.

Substancje używane podczas inhalacji w przypadku zapalenia zatok

Najprostszą inhalację przeprowadzisz z użyciem soli fizjologicznej. Aby uzyskać pożądane efekty, zabieg należy powtarzać przez okres 5-7 dni. W przypadku zapalenia zatok doskonale sprawdzą się również różnego rodzaju olejki jak olejek sosnowy, olejek eukaliptusowy lub olejek lawendowy.

Substancje używane podczas inhalacji w przypadku suchego i mokrego kaszlu

Inhalacja to również świetne rozwiązanie w przypadku kaszlu. Zobacz, jakie substancje warto stosować w przypadku suchego, a jakie w przypadku mokrego kaszlu.

Kaszel suchy

W przypadku kaszlu suchego warto sięgnąć po substancje, które nawilżą śluzówkę. Doskonale sprawdzą się więc preparaty ziołowe takie jak rumianek czy rozmaryn. Doskonale sprawdzi się również sól fizjologiczna oraz olejek z drzewa herbacianego.

Kaszel mokry

W przypadku mokrego kaszlu najważniejsze jest odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Warto sięgnąć więc tu po leki, które rozrzedzą zalegającą wydzielinę. Doskonale sprawdzą się również zioła takie jak rumianek, szałwia oraz lipa.

Przeciwwskazania do wykonania inhalacji

Inhalacja nie jest odpowiednia dla każdego. Istnieje bardzo wiele przeciwwskazań do jej wykonania. Zaliczyć tu można między innymi:

  • niewydolność serca,
  • wysoką gorączkę,
  • krwotoki,
  • nowotwory,
  • niewydolność krążenia.

Jeśli więc cierpisz na którąkolwiek dolegliwość sięgnij po inne metody leczenia.

W jaki sposób można przeprowadzić inhalację?

Inhalację można przeprowadzić na kilka sposobów. Niewielką ilość olejku możesz nanieść na chusteczkę i wdychać. Jeśli chcesz przygotować mieszanki kilku olejków bądź ziół, umieść je w misce, a następnie zalej gorącą wodą. Kolejnym krokiem jest pochylenie się nad przygotowaną mieszanką i wdychanie roztworu pamiętając, by głowa przykryta była ręcznikiem. W przypadku inhalacji przeprowadzanych u dzieci najlepszym rozwiązaniem jest zakup inhalatora bądź nebulizatora. Taka forma jest najbardziej przystępna dla dzieci.

Inhalacja to niezwykle skuteczne rozwiązanie w przypadku zapalenia oskrzeli, zapalenia zatok, kaszlu czy przeziębienia. Z powodzeniem może być stosowana również w przypadku dzieci. Zobacz, która metoda najlepiej sprawdzi się w twoim przypadku i bądź przygotowany na ewentualną chorobę!

Jeżeli szukasz więcej informacji to znajdziesz je w artykule: https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/jak-inhalatory-wspieraja-uklad-oddechowy/

Tworząc ten artykuł inspirowaliśmy się m.in. materiałami dostępny na stronie Apteki Internetowej Gemini

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1048 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Nowe skarpetki dla medyków w Sklepie Pielęgniarek i Położnych

1 min czytania
Nowości dla pielęgniarek i położnych W Sklepie Pielęgniarek i Położnych, a dokładnie w dziale gadżety, można znaleźć skarpetki oraz stopki z medycznymi…
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

W szkołach dla pielęgniarek za przedmioty nieprzydatne do pracy dołożyć więcej ćwiczeń praktycznych.

2 min czytania
Posłowie o potrzebie zmianie programów kształcenia w szkołach pielęgniarek… Pod artykułem zapraszamy do wzięcia udziału w sondzie: Czy w szkołach dla pielęgniarek…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki: jaka jest średnia wieku studentów pielęgniarstwa?

1 min czytania
Działaczka OZZPiP powiedziała w Sejmie W dniu 19 marca 2024 roku sejmowa podkomisja stała do spraw organizacji ochrony zdrowia rozpatrzyła informację na…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki - wzrosła liczba magistrów ze specjalizacją.