Czym się różni zwolnienie lekarskie online od tradycyjnego? Sprawdzamy.

2 min czytania
Aktualności
Czym się różni zwolnienie lekarskie online od tradycyjnego? Sprawdzamy.

Zwolnienie lekarskie online jest opcją, która doskonale sprawdzi się wtedy, gdy umówienie się na stacjonarną wizytę lekarską w dogodnym terminie jest niemożliwe do wykonania. Ze względu na automatyzację, jego wystawienie ściśle powiązane jest z automatycznym obowiązkiem poinformowania ZUS-u i pracodawcy, co jest sporym ułatwieniem. Co należy wiedzieć o zwolnieniach lekarskich online?

Zwolnienie „tradycyjne” a zwolnienie lekarskie online – różnice

Wraz z cyfryzacją polskiej służby zdrowia obowiązującą normą stały się e-recepty i e-zwolnienia. Tuż po nich weszły w życie również e-recepty online i e-zwolnienia online, czyli dokumenty wystawiane przez Internet. To duże ułatwienie dla pacjentów, którzy nie mogą z jakiegoś powodu w porę umówić się na konsultację stacjonarną. Rozwiązanie to odciąża także służbę zdrowia świadczącą pomoc na miejscu, gdyż wielu pacjentów stawia na kontakt z lekarzem przez Internet, przez co kolejki są krótsze.

Nie każdy orientuje się, jak wygląda zwolnienie lekarskie elektroniczne, jednak warto zaznaczyć, że dokument niczym nie różni się od tych wystawianych stacjonarnie. Podstawową różnicą, biorąc pod uwagę zwolnienie L4 „tradycyjne” i online, jest forma konsultacji medycznej z lekarzem. W pierwszym przypadku pacjent udaje się do gabinetu lekarskiego, gdzie przeprowadzany jest wywiad ustny i ewentualnie wykonywane jest badanie. W drugim przypadku pacjent pozostaje w domu i kontaktuje się z lekarzem, wykorzystując możliwości, jakie daje telemedycyna.

Jak dostać zwolnienie lekarskie?

Jeśli nie możesz na czas zarejestrować się na stacjonarną wizytę lekarską, opcją jest e-zwolnienie lekarskie, które możesz otrzymać bez konieczności wychodzenia z domu. Nie każdy wie, jak dostać zwolnienie lekarskie przez Internet, więc należy wspomnieć, że zdalne konsultacje medyczne z możliwością wystawienia L4 oferuje wiele podmiotów medycznych. Może być to chociażby zwolnienie lekarskie online w NaszaRecepta, czy też w innym wiarygodnym serwisie. Nie obawiaj się, jak wygląda zwolnienie lekarskie elektroniczne, gdyż – jak wspomniano wcześniej – nie różni się ono niczym od tego wystawianego stacjonarnie.

Co jeszcze należy wiedzieć o zwolnieniach lekarskich „tradycyjnych” i online?

Kwestie związane ze zwolnieniami lekarskimi wystawianymi online i stacjonarnie wciąż budzą wiele kontrowersji wśród pacjentów. Często pojawia się na przykład pytanie, czy można anulować elektroniczne zwolnienie lekarskie. Jest to jak najbardziej możliwe – np. kiedy okaże się, że w L4 był błąd. Lekarz ma na to 3 dni robocze od stwierdzenia nieprawidłowości w dokumencie.

Kolejna sprawa, której obawiają się pacjenci, to dostarczenie informacji o zwolnieniu do ZUS i pracodawcy. I tu jednak obawy pojawiają się nad wyrost, gdyż wszystko jest zautomatyzowane i proste. Nie trzeba zatem martwić się, że lekarz nie wysłał e-zwolnienia do ZUS, gdyż wszystko odbywa się automatycznie i kolejne kroki są ze sobą powiązane w systemie.

  • W momencie, gdy e-zwolnienie lekarskie jest pacjentowi wystawiane, informacja ta trafia bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Informowany jest ponadto o tym fakcie pracodawca posiadający konto PUE ZUS. Jeśli pracownik zatrudniony jest w kilku miejscach jednocześnie, informacja o jego niezdolności do pracy trafia do wszystkich (posiadających konto PUE ZUS) pracodawców.
  • Inną kwestią jest sytuacja, jeśli pracodawca nie posiada takiego konta. Wówczas pracownik ma obowiązek poinformowania go, że wystawiono mu zwolnienie lekarskie online. Konieczne jest również wtedy dostarczenie do pracy dokumentu potwierdzającego niezdolność do pracy.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1248 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
Komentarze
×
AktualnościZakażone pielęgniarki

Szczepienia pielęgniarek obowiązkowe. Decyzja ministra.