Liposomalna witamina C i witamina C 1000 – dlaczego warto je stosować?

2 min czytania
Aktualności
Liposomalna witamina C i witamina C 1000 – dlaczego warto je stosować?

W sezonie zimowym prawie wszyscy mogą być narażeni na przeziębienie lub grypę. Nadal panuje zagrożenie związane z COVID-19, przy czym nie jest już tak wysokie, jak na początku pandemii. Zimą warto postarać się ochronić organizm przed ryzykiem pojawienia się tego rodzaju chorób, gdyż takowe wykluczają człowieka na wiele dni z normalnego funkcjonowania. Poza tym mogą wywołać wiele poważnych powikłań. Sprawdź, jaka odmiana witaminy C najlepiej może zadziałać!

Znaczenie witaminy C dla organizmu

Witamina C jest najbardziej znana z tego, że wykazuje właściwości wspomagające organizm w zapobieganiu infekcjom oraz w ich zwalczaniu. Najczęściej stosowana jest w sezonie jesienno-zimowym, gdy bardzo łatwo jest się przeziębić lub zachorować na grypę. Jest niezbędna dla zdrowia jamy ustnej (na przykład niedobór tej witaminy może wywołać szkorbut). Eliminuje stany zapalne dziąseł i może zmniejszać ryzyko pojawienia się próchnicy. Ma również znaczący wpływ na kości, skórę i układ nerwowy. Poprawia samopoczucie człowieka i jest zalecana do stosowania przy stanach depresyjnych. Jest niezbędna do właściwego gojenia się wszelkiego rodzaju ran. Wspomaga przyswajanie się żelaza.

Witamina C znajduje się w naturalnych produktach takich jak acerola, owoce cytrusowe (w szczególności pomarańcze, mandarynki i grejpfruty), granaty, kiwi, owoce dzikiej róży, jabłka, agrest, brukselka, jarmuż, brokuły, natka pietruszki, szpinak, buraki i pomidory. Angielskie powiedzenie „An apple a day keeps the doctor away” (w tłumaczeniu: jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka) nic nie traci na swym znaczeniu, ale zawsze można się wspomagać suplementami diety typu witamina C 1000 lub innowacyjna wit. C liposomalna, która na chwilę obecną wyróżnia się najwyższą wchłanialnością.

Witamina C liposomalna — co to za odmiana?

Liposomalna witamina C to zamknięte w lipidowej osłonce cząsteczki witaminy C, które nie podrażniają błony śluzowej żołądka. Największą zaletą tej witaminy jest to, że wchłania się aż w 98%. Dzieje się tak, gdyż dzięki lipidom ta postać witaminy C nie jest metabolizowana w wątrobie. Dla porównania standardowa witamina C, nawet jeśli jest to wit. C 1000, może się wchłaniać maksymalnie w 60%. Pojawiają się przypuszczenia, że ta forma witaminy skuteczniej chroni skórę przed oddziaływaniem promieni UVA i UVB. Z tych powodów najczęściej rekomendowana jest właśnie liposomalna witamina C.

Jak w przypadku wszystkiego, nie należy przesadzać z dawkowaniem witaminy C w formule suplementacyjnej. Co do zasady, nie można przekraczać dziennej dawki witaminy C zalecanej przez lekarza, pielęgniarkę, farmaceutę lub producenta. Nadmierne dawki mogą wywołać na przykład biegunkę (ale faktycznie muszą to być mocno przesadzone dawki). Ogólnie rzecz ujmując, przedawkowanie nie jest toksyczne. 

Uważać z dawkowaniem powinny osoby z tendencjami do tworzenia się kamieni nerkowych. Witamina C może mieć niekorzystny wpływ na działanie innych leków. Przykładem jest jednoczesne zażywanie paracetamolu, gdzie mogą pojawić się objawy takiej jak nudności i wymioty. Z tego powodu osoby stosujące farmakoterapię w sposób trwały powinny konsultować dawkowanie z lekarzem pierwszego kontaktu lub ze specjalistą.

Witamina warta uwagi: K2MK7

Witamina K2MK7 to najbardziej przyswajalna postać witaminy K2. Jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach. Jest ważna dla prawidłowego krzepnięcia krwi. Może zmniejszać ryzyko występowania zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu. Bardzo korzystnie wpływa na mineralizację i gęstość kości. Jest w szczególności zalecana dla dzieci i młodzieży z uwagi na możliwość wspierania prawidłowego rozwoju kości. Jest bezcenna dla kobiet w okresie okołomenopauzalnym i ogólnie dla osób starszych, gdyż zapobiega pojawieniu się osteoporozy.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

762 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płac

Działacz izby pielęgniarek deprecjonuje pielęgniarki zaszeregowane do grupy 5 i 6.

1 min czytania
Działacz izby pielęgniarek: w programie telewizyjnym: „dyrektorze, panie pielęgniarki będą przychodziły wykształcone”. W kwietniowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych poruszamy kwestię…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki LM i SM dzięki „krętym ścieżkom” są nadal pielęgniarkami.