Recepta na medyczną marihuanę bez wychodzenia z domu – jak przebiega proces?

2 min czytania
Aktualności
Recepta na medyczną marihuanę bez wychodzenia z domu – jak przebiega proces?

Aby w aptece móc kupić legalnie susz konopny, potrzebna jest recepta na medyczną marihuanę. Tą jednak można otrzymać nie tylko w czasie wizyty stacjonarnej u lekarza, ale również w ramach konsultacji zdalnych, czyli odbywających się na odległość. Co należy wiedzieć o receptach online na medyczną marihuanę? Zapraszamy do artykułu!

Marihuana medyczna w Polsce – co trzeba wiedzieć?

W naszym kraju marihuana do celów leczniczych została zalegalizowana w 2017 roku, jednak nie każdy może po prostu udać się do apteki i ją kupić. Aby móc kupić legalnie leczniczą marihuanę, trzeba posiadać wystawioną przez lekarza receptę, a do tego należy przejść natomiast wcześniej kwalifikację do terapii konopnej. W Polsce medyczna marihuana przepisywana jest w wielu różnych przypadkach, w tym szczególnie, jeśli dotychczasowe leczenie pacjenta nie było wystarczająco skuteczne lub generuje nasilone działania niepożądane. Zalecaną metodą korzystania z suszu konopnego jest waporyzacja, w czasie której nie dostają się do płuc szkodliwe związki, jak chociażby przy paleniu suszu konopnego.

Lecznicza marihuana z apteki różni się od tej, którą można dostać na czarnym rynku. Przede wszystkim ma pewną jakość oraz skład jakościowy i ilościowy składników czynnych. Jej uprawy są bowiem nadzorowane, podobnie jak produkcja, poza tym podlegają kontrolom i muszą spełniać wyśrubowane normy. Nie znajdziemy w niej również groźnych dla zdrowia (lub życia) domieszek, które nie są rzadkością w produktach z czarnego rynku.

Recepta na marihuanę medyczną bez wychodzenia z domu

Uprawnienia do wystawiania recept na leczniczą marihuanę mają wszyscy lekarze, którzy mogą wystawiać recepty RPW z wyjątkiem lek. weterynarii. Choć marihuana medyczna w Polsce może być przepisana przez różnych lekarzy, najlepiej zgłosić się do osoby, która zna lecznicze konopie i ma doświadczenie w prowadzeniu terapii konopnych u pacjentów. Ważne jest zatem w tym przypadku nie tyle to, jaki lekarz może przepisać medyczną marihuanę, ale to jaki lekarz poprowadzi terapię profesjonalnie. Z tego powodu często pacjenci wybierają placówki specjalizujące się w terapii konopnej, również te działające online – recepta na medyczną marihuanę może być wystawiona np. w CentrumMarihuany.pl.

Konsultacje zdalne z lekarzem z możliwością otrzymania recepty na susz konopny cieszą się zainteresowaniem z wielu powodów. To wygodne rozwiązanie dla pacjentów z mniejszych miejscowości, którzy nie mają w okolicy doświadczonego specjalisty od terapii konopnej. To również opcja na szybki kontakt z lekarzem, gdy w placówkach stacjonarnych terminy są odległe. Opcja ta nie wymaga również wychodzenia z domu, co może być pomocne, gdy pacjent nie czuje się na siłach lub nie ma czasu na dojazdy do specjalistów.

Gdzie i jak zrealizować receptę na marihuanę leczniczą otrzymaną online?

Wstawiona pacjentowi przez Internet recepta na medyczną marihuanę nie różni się od recept wystawianych stacjonarnie na tego typu produkty. Taki sam jest również sposób jej realizacji, z tą różnicą, że należy wcześniej zorientować się, która apteka zajmuje się sprzedażą suszu konopnego oraz która posiada go na stanie. Aby zrealizować receptę, należy natomiast podać farmaceucie jej kod czterocyfrowy i swój numer PESEL dla uwierzytelnienia. Alternatywnie podać można farmaceucie również kod kreskowy e-recepty, który znajduje się na jej wydruku informacyjnym – wówczas numer PESEL nie będzie już potrzebny. To pacjent decyduje, która metoda realizacji e-recepty na medyczną marihuanę bardziej mu odpowiada.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

564 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Haluksy - objawy, leczenie operacyjne i pozaoperacyjne

2 min czytania
Haluksy, znane również jako paluch koślawy, to powszechny problem ortopedyczny dotykający wiele osób, zwłaszcza kobiet. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądoweWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – resort zdrowia o liczbie spraw sądowych wytaczanych przez pielęgniarki dyrektorom szpitali...

3 min czytania
Wiceminister zdrowia: nie mamy danych o „ogromie” spraw sądowych wytaczanych przez pielęgniarki wobec dyrektorów szpitali… Liczba pozwów sądowych wytoczonych przez pielęgniarki dyrektorom…
Aktualności

Czy pielęgniarki i lekarze są gotowi na nowe uprawnienia pielęgniarek?

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Wiele tematów wzbudza żywą wymianę opinii wśród pielęgniarek i położnych. Tak też właśnie było z postem zamieszczony na naszym Facebooku,…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Senator: Pielęgniarki zostały zdegradowane. Współczynniki pracy obniżione.