E-recepta – Jak działa?

1 min czytania
Aktualności
E-recepta – Jak działa?

W ostatnim czasie polska ochrona zdrowia przeszła wiele modernizacji, mających na celu przystosowanie jej do coraz bardziej cyfrowego świata oraz podniesienie ogólnych standardów opieki medycznej.

Jedną z takich znaczących zmian modernizacyjnych było bez wątpienia wprowadzenie e-recept. Zastąpiły one tradycyjne recepty wypisywane przez lekarzy na papierowych blankietach i dzięki temu unowocześniły, a jednocześnie usprawniły proces przepisywania leków. 

Jak działa e-recepta? 

E-recepta, czyli elektroniczna recepta, to dokument wystawiany w specjalnym systemie informatycznym dostępnym online z poziomu przeglądarki internetowej. Aby ją zrealizować, pacjent musi podać w aptece przekazany przez lekarza kilkucyfrowy kod dostępu i swój numer PESEL albo zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) i pokazać farmaceucie zarejestrowany tam wpis z zamówieniem leków. Dla osób, którym wydaje się to nieco zbyt problematyczne, przewidziano dodatkowe udogodnienie pozwalające na automatyczne ściąganie e-recept na skrzynkę e-mailową – wtedy nie trzeba podawać w aptece swojego numeru PESEL albo logować się do IKP, wystarczy wyświetlić e-mail z kodem QR na ekranie telefonu. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać skomplikowane, w praktyce jednak recepta online jest bardzo wygodna dla wszystkich, którzy z niej korzystają. Lekarzom daje możliwość łatwego zarządzania prowadzoną farmakoterapią, pacjentom pozwala na zdalny odbiór i śledzenie historii swojego leczenia, zaś farmaceuci dzięki niej nie muszą się już głowić nad rozszyfrowywaniem trudnych do odczytania odręcznych lekarskich zapisków.

Skąd wziąć e-receptę? 

Recepta online może zostać wystawiona przez każdego lekarza, uzyskamy ją więc bez problemu zarówno w swojej przychodni rodzinnej, jak i prywatnym gabinecie lekarskim. Istnieje również możliwość zamówienia jej na internetowych platformach medycznych, takich jak homedoctor.pl, w trakcie teleporady lub niezależnie od niej. To ostatnie rozwiązanie jest najwygodniejsze i najszybsze, dlatego poleca się szczególnie w nagłych przypadkach, wymagających pilnej interwencji – wystawiona zdalnie e-recepta potrafi być wtedy prawdziwym ratunkiem.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki w sejmie wystąpiły w czepkach. Słusznie?