Pielęgniarka: nie mam sumienia zwracać uwagi seniorom.

2 min czytania
Aktualności
Pielęgniarka: nie mam sumienia zwracać uwagi seniorom.

Pielęgniarki o zwrotach „siostrzyczko” i „siostro”

Wiele tematów wzbudza żywą wymianę opinii wśród pielęgniarek i położnych. Tak też właśnie było z postem zamieszczony na naszym Facebooku, który został przedstawiony na podglądzie, a dotyczył zwracania się pacjentów do pielęgniarek „siostro” oraz „siostrzyczko”. Pojawiło się tam wiele komentarzy. Pierwszą część komentarzy można przeczytać w artykule pt.

Poniżej kolejne wybrane komentarze pielęgniarek.

  • 37 lat pracy… Ktoś mówi: siostro, co z tego? Znam swoją wartość! Może w ustach młodego pacjenta brzmi to trochę pogardliwie, ale gdy tak nazywa mnie ,,normalny,, lub starszy pacjent, czuję więź, zaufanie z jego strony. To moje odczucia.
  • Nie miałabym sumienia starszej pacjentce lub pacjentowi zwrócić uwagi. Przepracowałam 45 lat z pacjentami w różnym wieku, pacjenci mówili do mnie ,,siostro” i korona z głowy mi nie spadła. Nigdy z tego powodu nie odczułam niższego poczucia własnej wartości. Ktoś możemy powiedzieć no tak to były inne czasy, ale mimo wszystko nie przeszkadzał mi ten zwrot. Teraz czasy bardzo się zmieniły i każda pielęgniarka ma ,,swoje odczucia” oraz sposób w jaki chce, żeby się do Niej zwracano. Pozdrawiam
  • Pacjentom w wieku geriatrycznym rzeczywiście nie ma sensu uwagi zwracać…i nie robię tego. Jednak tym dużo młodszym już tak. I nie choruję na niskie poczucie własnej wartości. Wręcz przeciwnie. Dlatego właśnie, że je znam, to nie zgadzam się na zwrot „siostro”. Skoro czasy się zmieniają, to w tym temacie też pora wprowadzić zmiany. Takie moje zdanie i go nie zmienię. Pozdrawiam wszystkie” siostry” i pielęgniarki

Pielęgniarka: trzeba uświadamiać młodzież, że czasy „siostry” minęły

  • Problemem naszego zawodu jest jego nieokreślona rola. Większość na pytanie co robi pielęgniarka odpowie, że zastrzyki i pampersa zmieni. Czy słowo ,,siostra” kojarzy się z wiedzą, specjalizacją, odpowiedzialnością? Dlaczego w wielu zawodach używa się tytułów: panie doktorze, pani magister w aptece, a pracowali również technicy, do nauczyciela w szkole średniej panie profesorze, panie mecenasie, panie inżynierze itd.? Czy nie jest to forma uznania i szacunku? Czy nie czas, aby społeczeństwo poznało znaczenie pielęgniarek w systemie i dla pacjenta, wiązało zawód z wiedzą i odpowiedzialnością? A co znaczy ,,siostra” = bliska osoba. Nawet Niemcy zmienili ,,chorą siostrę” na fachowca od chorych.
  • Nikt nie mówi o zwracaniu uwagi 80-cio letniej kobiecie. Inaczej sprawa wygląda z „młodzieżą ” niby dlaczego nie mogę wyedukować pacjenta, że zwrotu „siostro” już nie używamy? Większość pacjentek i pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że jest to niepoprawne. Przyjmują informację spokojnie i stosują się do ogólnie panujących zwyczajów. Tak jak się oduczyliśmy mówić milicja tak się oduczymy mówić siostro
  • Też nie zwracam uwagi starszym osobom. Z szacunku i dlatego, że nie widzę sensu. Młodzi coraz rzadziej używają „siostro”. Z resztą, wolę „siostro” z szacunkiem, sympatią niż „proszę pani” z pretensjami.
  • Teraz coraz częściej pacjenci mówią pani pielęgniarko, ale zdarza się że i szefowo. To przy rozdawaniu posiłków… No i siostro, siostrzyczko. Mnie akurat to nie obraża i mi nie ujmuje.. Rzadko zwracam uwagę, a jeśli już to bardziej w tonie żartobliwym.
  • Zwroty Siostro to czasy służby zdrowia, siostra ma służyć. Powinniśmy powoli uświadamiać pacjentów, że te czasy minęły. To nasza praca nie służba, wymagamy szacunku i godnej zapłaty za wykonywaną pracę.

źródło: pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 5

Bądź pierwszym, który oceni wpis

569 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Wynagrodzenia pielęgniarek – spotkanie w sprawie podwyżek.

3 min czytania
Ministerstwo zdrowia dalej prowadzi grę w sprawie podwyżek dla pielęgniarek… Gra na skłócenie strony społecznej? 14 maja br. w Centrum Partnerstwa Społecznego…
Aktualności

Profesjonalny gabinet trychologiczny. Jak wygląda praca pielęgniarki?

4 min czytania
Rola pielęgniarki w gabinecie trychologicznym jest niezwykle istotna, ponieważ to właśnie ona odpowiada za szereg zadań, które przyczyniają się do poprawy jakości…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

Czy pielęgniarka na chirurgii może zarabiać mniej niż na OIOM? Wyrok Sądu Najwyższego.

4 min czytania
Sąd Najwyższy – pielęgniarka stała na stanowisku, że jej wynagrodzenie zasadnicze, jest zaniżone w stosunku do wynagrodzeń otrzymanych przez pielęgniarki pracujących na…
Komentarze