Pielęgniarki do pacjentów mówią: babciu, dziadku. To bardziej obraźliwe niż „siostro”.

2 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowa
Pielęgniarki do pacjentów mówią: babciu, dziadku. To bardziej obraźliwe niż „siostro”.

W tej sytuacji pielęgniarkom brakuje wrażliwości, ale na „siostrę” są bardzo wyczulone

Wiele tematów wzbudza żywą wymianę opinii wśród pielęgniarek i położnych… Poniżej cytujemy wypowiedź pacjenta dotyczącą zwracania się do pielęgniarek określeniem „siostro”.

Każdy ma prawo być nazywanym jak chce. Jednak większość zwykłych ludzi (przynajmniej do pewnego wieku) bywa w szpitalach sporadycznie i oburzanie się na nich, że nie orientują się gdzie co jest, co robić, lub jak się do kogo zwracać jest małostkowe. Ja chyba nie należę jeszcze do „starszych” bo mam ledwo 43 lata, ale większość razy w życiu byłem jednak w szpitalach, czy w sanatorium, w dzieciństwie i wtedy ZAWSZE mówiło się do pielęgniarek „siostro”, a do salowych proszę pani (albo też siostro jak ktoś nie rozróżniał).

Kilka lat temu wylądowałem nagle w szpitalu i z przyzwyczajenia, jak dawniej, w dobrej wierze powiedziałem grzecznie do pielęgniarki siostro. Zostałem ze złością obsztorcowany, że co ja sobie wyobrażam, że ona nie jest zakonnicą, że zakonnice w szpitalu nie pracują i jak tak mogę i w ogóle (nota bene, jak na ironię, za kilka dni na zastępstwo przyszła z innego oddziału pielęgniarka, która rzeczywiście była jednocześnie zakonnicą i pod fartuchem nosiła habit, a na głowie welon). Wystarczyłoby mi powiedzieć spokojnie, że chciałaby abym zwracał się proszę pani i na pewno bym tak robił. Tym bardziej, że do ludzi w sile wieku to jeszcze jako tako, ale do osób starszych pielęgniarki zwracają się nagminnie z lekceważeniem: „babciu”, dziadku”, „niech dziadek…, „niech babcia…”, a nawet „niech siądzie”, „niech zje”, „niech leży”, lub całkiem na „ty” – „siadaj” itp. To z pewnością jest obraźliwe i jakoś pielęgniarkom brakuje tej wrażliwości, ale (przynajmniej niektóre) na „siostrę” są bardzo wyczulone. Także proponuję więcej szacunku z obu stron.

Pielęgniarka: Moja zasada brzmi „pacjentowi się należy”…

Poniżej prezentujemy jedną z odpowiedzi pielęgniarek w tej sprawie.

Szczerze to ważne jest czy jestem zadowolona ze swojej pracy, a jestem bo oddzielam zarobki od miejsca pracy i pacjentów, oni zdani są na nas, więc moja zasada brzmi PACJENTOWI SIĘ NALEŻY, są to ludzie cierpiący, czekający na pomoc, gest, rozmowę i jeśli zwraca się do mnie SIOSTRZYCZKO, CIESZĘ SIĘ ŻE JEST PANI NA DYŻURZE to ani przez myśl mi nie przechodzi, że powiedział SIOSTRZYCZKO, a nie proszę Pani, bo pacjent nie myśli który zwrot jest odpowiedni, on wyraża swoje uczucia, swoje potrzeby często ból, strach.

Walka słowna o słowo SIOSTRA, a nie pielęgniarka toczy się od dawna, ale nie jest to słowo obraźliwe ani ujmujące, bo bardziej ujmujące jest jak reagujemy na dane słowo. Wybrałyśmy zawód pielęgniarki, nie wciskajmy sobie, że jesteśmy służącymi bo nie. Wybrałyśmy trudny pod każdym względem zawód. Wymagajmy szacunku wzajemnego od koleżanek, przełożonych, pacjentów, rodzin pacjentów, ale poprzez pracę i naszą postawę.

Zachowano oryginalną pisownię.

źródło: facebook.com/PortalPielegniarekiPoloznych

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 10

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1248 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Związek pielęgniarek przypomina, że pracodawca zobowiązany jest... do eliminowania ręcznych prac transportowych.

1 min czytania
OZZPiP – pracodawca musi zapewnić pielęgniarkom przy ręcznym przemieszczaniu przedmiotów tam gdzie to możliwe sprzęt pomocniczy! W dniu 13 kwietnia 2025 r….
Aktualności

Specjalne rabaty dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Profesjonalna i stylowa odzież medyczna dla pielęgniarek i położnych Praca medyków to nieustanne wyzwania i ogromne zaangażowanie, a więc warto zadbać o…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
Komentarze