Izby pielęgniarek zorganizują kursy w zakresie pielęgniarstwa dla położnych.

2 min czytania
AktualnościPołożna pielęgniarką?Praktyka zawodowa
Izby pielęgniarek zorganizują kursy w zakresie pielęgniarstwa dla położnych.

Położna będzie mogła wykonywać świadczenia przypisane dla pielęgniarki…

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych informuje użytkowników pielegniarki.info.pl o projekcie ustawy, w którym zaproponowano szkolenia dla położnych w celu nabycia przez nie uprawnień do realizacji świadczeń zdrowotnych wobec wszystkich pacjentów – niezależnie od płci i wieku. Przedmiotowe kursy będzie prowadzić izba pielęgniarek.

W uzasadnieniu do przedmiotowego projektu ustawy zapisano między innymi:

(…) W art. 8 projektu ustawy wprowadza się zmiany do u.z.p.p., 8 projektu ustawy wprowadza się zmiany do u.z.p.p., umożliwiające położnym, w uzasadnionych przypadkach, wynikających z braku możliwości podjęcia zatrudnienia jako położna, (np. zatrudnionym w oddziałach ginekologiczno-położniczych, neonatologicznych itp., które są zamykane albo planowane do zamknięcia lub tym położnym, które nie mogą znaleźć zatrudnienia w zawodzie z powodu braku miejsc pracy) realizację świadczeń zdrowotnych wobec wszystkich pacjentów – niezależnie od płci i wieku, pod warunkiem ukończenia kursu uzupełniającego w zakresie pielęgniarstwa dla położnych.

Przedmiotowy kurs będzie opracowany przez dyrektora CMKP w porozumieniu z Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych i organizowany będzie przez właściwą okręgową izbę pielęgniarek i położnych. Do opracowania kursu stosuje się przepisy dotyczące kształcenia podyplomowego dla pielęgniarek i położnych. Natomiast położne, które nie ukończą ww. kursu, będą mogły wykonywać świadczenia zdrowotne – zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami i umiejętnościami zawodowymi – w stosunku do określonej grupy świadczeniobiorców. (…)

Natomiast w samym projekcie ustawy zamieszczono art. 8, któremu nadano poniżej cytowane brzmienie:

Art. 8. W ustawie z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2024 r. poz. 814 i 854) wprowadza się następujące zmiany:

(…) 2) po art. 5 dodaje się art. 5a w brzmieniu:

„Art. 5a. 1. W uzasadnionych przypadkach wynikających z braku możliwości podjęcia zatrudnienia jako położna, wykonywanie zawodu położnej, po ukończeniu kursu uzupełniającego w zakresie pielęgniarstwa dla położnych, opracowanego przez dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, zwanego dalej „CMKP”, w porozumieniu z Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych, organizowanego przez właściwą okręgową izbę pielęgniarek i położnych, może polegać również na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w zakresie:

1) rozpoznawania warunków i potrzeb zdrowotnych;

2) rozpoznawania problemów pielęgnacyjnych;

3) planowania i sprawowania opieki pielęgnacyjnej;

4) realizacji zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji;

5) edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia;

6) samodzielnego udzielania w określonym zakresie świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych.

2. Do kursu, o którym mowa w ust. 1, stosuje się art. 78 ust. 3-5. Program tego kursu zatwierdza minister właściwy do spraw zdrowia.

3. Za wykonywanie zawodu położnej uważa się również:

1) zatrudnienie w środowisku nauczania i wychowania,

2) zatrudnienie w opiece długoterminowej,

3) zatrudnienie w opiece paliatywnej,

4) pobieranie krwi i jej składników,

5) kwalifikowanie do szczepień i ich wykonywanie,

6) zatrudnienie w komórkach organizacyjnych zakładu leczniczego o profilu zabiegowym – zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami i umiejętnościami zawodowymi.”; (…)

źródło: legislacja.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.5 / 5. Ilość głosów: 17

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Specjalne rabaty dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Profesjonalna i stylowa odzież medyczna dla pielęgniarek i położnych Praca medyków to nieustanne wyzwania i ogromne zaangażowanie, a więc warto zadbać o…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
Komentarze