Pielęgniarki zdawały kolejny egzamin specjalizacyjny. Jaki osiągnęły procent zdawalności.

2 min czytania
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych
Pielęgniarki zdawały kolejny egzamin specjalizacyjny. Jaki osiągnęły procent zdawalności.

Szkolenie specjalizacyjne dla pielęgniarek

Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki pozwala pielęgniarce objąć specjalistyczną opieką pacjentów w okresie okołooperacyjnym, na wszystkich etapach znieczulenia i w bezpośrednim okresie poznieczuleniowym oraz prowadzić specjalistyczną opiekę nad ciężko chorymi pacjentami w oddziale intensywnej terapii.

Szkolenie zakończone jest egzaminem państwowym, który przeprowadza państwowa komisja egzaminacyjna powołana przez ministra właściwego do spraw zdrowia na wniosek dyrektora Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Egzamin w aktualnie trwającej sesji wiosennej odbył się w miniony poniedziałek, tj. 17.03.2025 r. Poniżej prezentujemy szczegółowe wyniki.

Pielęgniarki z tytułem specjalisty

Liczba osób zakwalifikowanych na egzamin542
Liczba osób przystępujących do egzaminu522
Liczba osób nieobecnych na egzaminie20
Liczba osób, które uzyskały wynik pozytywny520
Liczba osób, które uzyskały wynik negatywny2
Wynik najwyższy136
Wynik najniższy69
Zdawalność 99,62 %
Średnia punktów z egzaminu125,93

W trakcie powyższego egzaminu specjalizacyjnego najlepiej spisali się kursanci ze Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych na Rzecz Rozwoju, Promocji i Doskonalenia Zawodowego w Łomży (średnia punktów na egzaminie to 132).

źródło danych: ckppip.edu.pl

Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki – wykaz literatury 

Poniżej przedstawiamy pozycje, które sprawdzą się w przygotowaniach do odbycia przedmiotowego szkolenia. Książki można zakupić w Sklepie Pielęgniarek i Położnych:

Dyk D., L. Wołowicka: Anestezjologia i intensywna opieka. Klinika i pielęgniarstwo. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007 (dodruk 2022)

Jest to pierwszy zintegrowany podręcznik z tej dziedziny na rynku wydawniczym. Stanowi źródło aktualnej wiedzy i niezbędnych umiejętności, przydatnych w nauce i praktyce w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii i opieki. Treść podręcznika jest zgodna z obowiązującymi, ujednoliconymi programami nauczania na poziomie licencjackim i magisterskim.

Dyk D., A. Gutysz-Wojnicka: Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018

W książce omówiono zagadnienia dotyczące zapewniania holistycznej opieki pielęgniarskiej skoncentrowanej na pacjencie, obejmującej wszystkie sfery życia pacjenta, w tym biologiczną, psychologiczną, duchową i społeczną, uwzględniającą współdziałanie z rodziną pacjenta i osobami dla niego bliskimi.

Zagadnienia dotyczące opieki pielęgniarskiej przedstawiono w formie zaplanowanego, zorganizowanego, celowego działania realizowanego z wykorzystaniem struktury klasyfikacji diagnoz pielęgniarskich NANDA.

źródło: pzwl.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1248 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Specjalne rabaty dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Profesjonalna i stylowa odzież medyczna dla pielęgniarek i położnych Praca medyków to nieustanne wyzwania i ogromne zaangażowanie, a więc warto zadbać o…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
Komentarze