Pielęgniarki w roli „skoczków.” Przychodzą na kilka dyżurów w miesiącu.

2 min czytania
AktualnościNormy zatrudnieniaPraktyka zawodowa
Pielęgniarki w roli „skoczków.” Przychodzą na kilka dyżurów w miesiącu.

Przychodzi „pielęgniarka skoczek”, która z topografią oddziału dopiero się zaznajamia, zaznajamia się z miejscami, w których jest sprzęt medyczny. Nie zna pacjentów.

Pani Krystyna Ptok przewodnicząca OZZPiP udzieliła wywiadu redakcji rynekzdrowia.pl. Publikujemy fragment przedmiotowego wywiadu, w którym przewodnicząca związku pielęgniarek odnosi się do obecnej sytuacji w pielęgniarstwie.

Krystyna Ptok: (…) Mówimy o pracy zespołowej, tej pracy zespołowej nie będzie, jeśli większość osób w zespole to będą określani przez nas, może nie spodoba się to określenie, ale mówią o tych osobach skoczkowie. Przychodzą na dwa dyżury w miesiącu i tych osób, które zapełniają dawne 14 etatów, to jest dwadzieścia kilka. No trudno tworzyć zespół na osobach, które przychodzą na krótki dyżur. (…)

Redaktor: A ile tracimy na tym my, pacjenci właśnie na tym, że te zespoły dziś składają się z takich skoczków, którzy nie mają wypracowanej tej współpracy właśnie, bo to jest chyba kluczowe, szczególnie w przypadku zawodów medycznych.

Krystyna Ptok: Bardzo dużo. Ostatnio kolega mówił, że na OIOM-ie brakuje im 9 pełnych 24 godzinnych dyżurów do zabezpieczenia miesiąca. Więc proszę sobie wyobrazić, przychodzi nowa osoba, która z topografią oddziału dopiero się zaznajamia, zaznajamia się z miejscami, w których mamy sprzęt medyczny jednorazowy, w którym mamy rurki. No po prostu ona dopiero się próbuje odnaleźć. Ta osoba jest mniej zorientowana niż stały członek zespołu w stanie zdrowia pacjenta, w tym, co działo się z tym pacjentem dobę wcześniej, dwa dni wcześniej. Stali członkowie zespołu mają szansę przekazywać informacje o stanie zdrowia pacjentów i pamiętają ich. (…)

źródło: rynekzdrowia.pl

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Podsumowując powyższą wypowiedź pani przewodniczącej Krystyny Ptok, należy się ogólnie zgodzić z tezami i wnioskami, które przedstawia.

Natomiast zaprezentowane przez panią przewodniczącą realia wykonywania zawodu są niestety wypadkową poziomu skuteczności działań na rzecz personelu pielęgniarskiego, prowadzonych przez izbę i związek pielęgniarek.

Niestety, brak skuteczności w działaniu powyższych organizacji, odczuwają codziennie rzesze pielęgniarek i położnych na swoich stanowiskach pracy.

Art. 2 ustawy o izbach pielęgniarek i położnych stanowi:

Samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych, reprezentuje osoby wykonujące zawody pielęgniarki i położnej oraz sprawuje pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony.

Niestety, skuteczność w działaniach izby przejawia się w podwyższeniu składek ściąganych od pielęgniarek…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 159

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Specjalne rabaty dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Profesjonalna i stylowa odzież medyczna dla pielęgniarek i położnych Praca medyków to nieustanne wyzwania i ogromne zaangażowanie, a więc warto zadbać o…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
Komentarze