Izba pielęgniarek – pielęgniarka powinna mieć uprawnienie do samodzielnego ordynowania adrenaliny.

1 min czytania
Aktualności
Izba pielęgniarek – pielęgniarka powinna mieć uprawnienie do samodzielnego ordynowania adrenaliny.

Ministerstwo o uprawnieniach pielęgniarek.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych ordynowanych przez pielęgniarki i położne oraz wykazu badań diagnostycznych, na które mają prawo wystawiać skierowania pielęgniarki i położne

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych zgłosiła poniższą uwagę.

W załączniku nr 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 stycznia 2018 r. w sprawie wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych ordynowanych przez pielęgniarki i położne oraz wykazu badań diagnostycznych, na które mają prawo wystawiać skierowania pielęgniarki i położne (Dz. U. z 2018 r., poz. 299) należy dopisać kolejny punkt – Adrenalinum 1 mg/ml lub 300 µg/0,3 ml lub 150 µg/0,3 ml lub 1 mg/10 ml – roztwór do wstrzykiwań. W opinii NRPiP zasadne jest dopisanie Adrenaliny do wykazu substancji czynnych, które mogą być ordynowane przez pielęgniarki i położne, o których mowa w art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej, oraz na które pielęgniarki i położne mają prawo wystawiać recepty. Adrenalina jest lekiem o udowodnionej skuteczności w leczeniu stanów zagrożenia życia, w tym wstrząsu anafilaktycznego. Umożliwienie pielęgniarkom i położnym ordynowanie Adrenaliny może prowadzić do zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów.

Stanowisko Ministerstwa Zdrowia względem powyższej uwagi.

Uwaga nieuwzględniona – poza zakresem nowelizacji. Propozycja zapisu będzie rozpatrywana przy nowelizacji rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 lutego 2017 r. w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego (Dz.U. z 2017 r. poz. 497).

źródło: legislacja.rcl.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8891 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Praca dla pielęgniarki. Umowa zlecenia 75 zł/godz.

1 min czytania
Praca przy badaniach klinicznych Lubisz swój zawód, ale masz dosyć pracy nocami i w święta? Masz optymistyczne nastawienie i zależy Ci na…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Poseł: pielęgniarki mają wyższe pensje niż dyrektorzy szpitali. 

2 min czytania
Poseł: Pomimo tych ogromnych wyzwań, wynagrodzenia dyrektorów szpitali publicznych w wielu przypadkach są niższe niż pensje lekarzy specjalistów, a nawet pielęgniarek. Interpelacja…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – sąd zbadał czy były zlecenia lekarskie, które mogły wykonać tylko osoby z wyższym wykształceniem.

3 min czytania
Sąd: zdarzały się dyżury, podczas których w ogóle nie było pielęgniarek z wykształceniem wyższym magisterskim lub specjalizacją i wówczas… Publikujemy fragment orzeczenia…
Komentarze