„Pozwoli to uniknąć zjawiska bezrobocia wśród absolwentów na tym kierunku”.
W dniu 24.07.2025 r. zostało opublikowane stanowisko NIPiP w sprawie wprowadzenia limitów przyjęć na studia na kierunku położnictwo w uczelniach. Poniżej przytaczamy jego treść.
Stanowisko Numer 10
Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
z dnia 15 lipca 2025 r.
w sprawie wprowadzenia limitów przyjęć na studia na kierunku położnictwo w uczelniach
Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, mając na uwadze zabezpieczenie ochrony zdrowia obywateli, jakość świadczeń opieki położniczej oraz racjonalne gospodarowanie środkami publicznymi, wnosi o wprowadzenie ograniczeń, poprzez określenie limitów przyjęć na studia na kierunku położnictwo w uczelniach.
Dane Głównego Urzędu Statystycznego oraz prognozy demograficzne jednoznacznie wskazują na systematyczny spadek liczby urodzeń w Polsce. Utrzymujący się od lat ten trend skutkuje zmniejszonym zapotrzebowaniem na świadczenia położnicze w kraju. W 2024 r. urodziło się jedynie ok. 252-272 tys. dzieci. Współczynnik dzietności spadł do rekordowo niskiego poziomu 1,11-1,16 (2023-2024), a w 2025 r. prognozowany jest na poziomic ok. 1,03. Liczba kobiet w wieku rozrodczym oraz porodów zdecydowanie maleje – co potwierdzają alarmujące dane o zamykanych oddziałach położniczych oraz konieczności konsolidacji oddziałów ginekologiczno-położniczych.
Od kilku lat liczba absolwentów na kierunku położnictwo regularnie przekracza zapotrzebowanie na rynku pracy, co prowadzi do trudności w ich zatrudnieniu. Konsekwencją powyższej sytuacji jest niewykorzystanie potencjału absolwentów, prowadzące do frustracji zawodowej, migracji do innych zawodów lub krajów oraz marnotrawienie publicznych środków finansowych.
W związku z tym nie istnieje potrzeba kształcenia tak dużej liczby absolwentów kierunku położnictwo, jaka miała miejsce w latach wcześniejszych.
Finansowanie edukacji przyszłych położnych powinno odpowiadać realnym potrzebom systemu ochrony zdrowia. Kształcenie liczby położnych adekwatnej do rzeczywistych potrzeb demograficznych i epidemiologicznych pozwoli uniknąć zjawiska bezrobocia wśród absolwentów na tym kierunku.
Mając powyższe na uwadze, Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych wskazuje na konieczność podjęcia działań zmierzających do racjonalizacji liczby przyjęć na kierunku położnictwo. Jednocześnie samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych deklaruje gotowość do współpracy z uczelniami, Ministerstwem Zdrowia oraz innymi instytucjami w zakresie monitorowania potrzeb kadrowych i dostosowywania polityki kształcenia do obecnej sytuacji demograficznej w kraju.
źródło: NIPiP