Badania na personelu medycznym
W najnowszym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych poruszamy sprawę wyników badań przeprowadzonych na personelu medycznym dotyczących obciążenia bakteryjnego na paznokciach lakierowanych i nielakierowanych. Więcej na ten temat przeczytasz także w artykule pt. Pielęgniarki – zbadano w 2023 roku obciążenie bakteryjne na paznokciach lakierowanych i nielakierowanych.
Tematy wydania czerwcowego Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych
- GIS zakazuje noszenia sztucznych powłok na paznokciach. Bezprawnie?
Pielęgniarka: Myjemy i dezynfekujemy ręce kilkadziesiąt razy na dobę. Popękane dłonie, wysuszone paznokcie, poranione skórki, bolesne zadziory i piekąca skóra od środków dezynfekcyjnych. I właśnie takie uszkodzone dłonie dużo częściej stają się realnym problemem niż zadbane paznokcie zabezpieczone hybrydą i z opracowanymi skórkami. Dlatego chętnie porozmawiałabym o epidemiologii i bezpieczeństwie pacjentów w kontekście źródeł zakażeń – tam, gdzie one naprawdę istnieją. - Wyniki badań 2024 – wpływ powłok na paznokciach pielęgniarek na bakterie
„Żelowy lakier do paznokci nie ma negatywnego wpływu na obciążenie bakteryjne paznokci ani na jakość higieny rąk przy użyciu środka do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu. (…) W oparciu o te wyniki zespoły ds. profilaktyki i kontroli zakażeń mogłyby rozważyć zniesienie zakazu stosowania GP, gdy długość paznokcia wynosi <2 mm, chociaż potrzebne są dobrze zaprojektowane badania kliniczne, aby ocenić trudności z wdrożeniem w prawdziwym życiu”. - Konflikt interesów – wiceprezes izby pielęgniarek i położnych musi odejść
Pani wiceprezes odpowiada w izbie naczelnej za sprawy położnych. Pełni funkcję wiceprezesa od wyborów w 2023 roku. Jej wypowiedź z 14 października 2023 roku wywołała konsternację w środowisku zawodowym położnych. Przedmiotowa wypowiedź brzmiała: ,,Wiem, że moje koleżanki położne będą miały mi to za złe, ale uważam, że dojrzeliśmy już do tego momentu, by kształcić się jednoetapowo. A jeżeli ktoś chce zostać później położną, to 18 miesięcy kształcenia specjalistycznego w tym kierunku”. - Pielęgniarka wpadła w izbową pułapkę
Prezentujemy sprawę pielęgniarki, która skierowała do naszej redakcji korespondencję opisującą działania izby wobec jej osoby. Pod korespondencją zamieszczamy obszerny komentarz redakcji. Chciałoby się powiedzieć: „Dajcie spokój kobiecie, od 24 lat nie wykonuje zawodu”. - Pielęgniarka wniosła o gratyfikację emerytalną
Przytaczamy odpowiedź jednej z okręgowych izb pielęgniarek na wniosek o wypłacenie odprawy emerytalnej. Izba działa według regulaminu. Regulamin to świętość. Ok. Ale czy regulamin powinien być represyjny? Zadajmy pytanie: czemu i komu ma służyć zapis w regulaminie, że… - Pielęgniarki pionkami na szachownicy?
Wypowiedź prezesa jednego ze szpitali w sprawie pielęgniarek na posiedzeniu komisji zdrowia rady powiatu brzmiała: „Nikt nie jest do biurka przywiązany”. Jedna z pielęgniarek postanowiła odpowiedzieć na wypowiedź prezesa, przedstawiamy treść jej komentarza.

Komentarze












