Pismo pielęgniarek i pielęgniarzy po ukończonej specjalizacji z pielęgniarstwa ratunkowego w sprawie określenie ich uprawnień.

1 min czytania
Aktualności

  

Naczelna Izba Pielegniarek i Położnych
Al. Ujazdowskie 22. IIIp.
00-478 Warszawa

W związku z wejściem w życie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym od dnia 01.01.2007 r. Zwracamy się do Państwa z prośbą o określenie naszych uprawnień i podania wykazu leków, które pielęgniarka/arz po specjalizacji z „pielęgniarstwa ratunkowego” (egzamin państwowy w dniu 17.10.2006 r.) może podejmować bez zlecenia lekarza.

Wiąże się to z tym, że od dnia 01.01.2007 r. powstaje możliwość tworzenia w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego „zespołów podstawowych”, które w swoim składzie nie posiadają lekarza systemu natomiast mogą w nim znaleźć się pielęgniarki po w/w specjalizacji. W związku z tym, że w/w ustawa oraz rozporządzenia do niej nie określają czynności ratowniczych i wykazu leków zwracamy się do państwa o wyjaśnienie tego problemu. Nadmieniam, iż Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 2 września 1997 r. jest nam znane jednak od 1997 roku nie było ono nowelizowane standardy postępowania oraz leki podawane w stanach zagrożenia życia w/w rozporządzeniu nie są już aktualne.

Prosimy o potraktowanie naszej prośby jako priorytet w związku ze zbliżającą się data 01.01.2007 r.

Z poważaniem

Pielęgniarki i Pielęgniarze po ukończonej specjalizacji z pielęgniarstwa ratunkowego


Lublin dnia 2006-12-12


Do wiadomości:

  1. Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Lublinie

  2. Minister Zdrowia

  3. Niezależny Portal Pielęgniarek i Położnych


Zobacz także:

Rozporządzenie regulujące te zagadnienia pochodzi z 1997 roku. Jest kuriozalne. Powinno być znowelizowane. Ośmiesza naszą grupę zawodową. Nie koreluje z ustawą o państwowym ratownictwie medycznym.
 
 
 

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8192 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

W szkołach dla pielęgniarek za przedmioty nieprzydatne do pracy dołożyć więcej ćwiczeń praktycznych.

2 min czytania
Posłowie o potrzebie zmianie programów kształcenia w szkołach pielęgniarek… Pod artykułem zapraszamy do wzięcia udziału w sondzie: Czy w szkołach dla pielęgniarek…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki: jaka jest średnia wieku studentów pielęgniarstwa?

1 min czytania
Działaczka OZZPiP powiedziała w Sejmie W dniu 19 marca 2024 roku sejmowa podkomisja stała do spraw organizacji ochrony zdrowia rozpatrzyła informację na…
Aktualności

Haluksy - objawy, leczenie operacyjne i pozaoperacyjne

2 min czytania
Haluksy, znane również jako paluch koślawy, to powszechny problem ortopedyczny dotykający wiele osób, zwłaszcza kobiet. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym…
Komentarze