Ministerstwo zdrowia: Jeśli sytuacja w sprawie braku pielęgniarek się nie poprawi to "będziemy zmuszeni do ostateczności, czyli otworzenia rynku dla pielęgniarek zza wschodniej granicy".

2 min czytania
Aktualności

W Bułgarii brakuje pielęgniarek


Bolesław Piecha, wiceminister zdrowia:

’Sytuacja pielęgniarek jest dramatyczna, ale nie zaradzimy jej z dnia na dzień. Poprawę na pewno przyniesie 30-proc. podwyżka płac. Inną sprawą jest, że z roku na rok ubywa chętnych do zawodu pielęgniarki.
Mamy nadzieję jesienią przedstawić gotowy projekt ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Musi tam znaleźć się zapis o pomocy pielęgniarskiej. Chodzi o to, żeby osoby po szkole średniej mogłyby być asystentami pielęgniarek. Będą idealnym dopełnieniem do kadry z licencjatami i tytułami magistrów. Jeśli te zmiany nie przyniosą poprawy, to będziemy zmuszeni do ostateczności, czyli otworzenia rynku dla pielęgniarek zza wschodniej granicy.’

Fragment wywiadu: Dziennik, 7 sierpnia 2006 r.


Komentarz redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Skąd ta nagła zmiana stanowiska ministerstwa zdrowia, które do tej pory nie zauważało problemu braku pielegniarek?

Na liczne interpretacje do ministra zdrowia w sprawie wsprawie emigracji zarobkowej pielęgniarek  ministerstwo odpowiada, że 'Zmiany powyższe mają także na celu podniesienie prestiżu zawodu pielęgniarki i położnej oraz wzrost jego atrakcyjności dla przyszłych kandydatów do zawodu.’

W odpowiedzi na interpelację do ministra zdrowia w sprawie zagrożenia zmniejszającą się liczbą pielęgniarek w polskich placówkach ochrony zdrowia ministerstwo odpowiadało 'Mając na uwadze fakt, że poziom edukacji pielęgniarek w Polsce nabiera strategicznego znaczenia dla sprawowania opieki zdrowotnej, pozostaje on we wspólnym obszarze stałej troski i odpowiedzialności sektora edukacji i zdrowia.’

Broń nas Boże od takiej troski!!!

Pomysł wprowadzenia do ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej pomocy pielęgniarskiej bardzo nas rozbawił. Nowa nazwa ustawy będzie brzmiała 'Ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej i pomocy pielęgniarskiej i położnej’. Ministerstwo wychodzi z założenia, że chętnych do pracy na stanowiskach pomocy pielegniarskiej i położnej bedzie wielu. Ciekawe jakie będą miały zarobki. Jeśli mniejsze od pielęgniarek i położnych to pomysł jest chybiony, jeśli wyższe to jeszcze gorzej.

Proponujemy rozważenie przez ministerstwo zdrowia utworzenia stanowiska pomocy lekarskiej.

Informujemy ministerstwo, że przyczyną braku pielęgniarek jest przede wszystkim poziom wynagrodzeń pielęgniarek. Ponadto traktowanie przez ministerstwo zdrowia naszej grupy zawodowej nie przyczynia się do zainteresowania zawodami pielęgniarek i położnych.

Redakcja Portalu Pielęgniarek i Położnych

Mariusz Mielcarek

Zobacz także:

Nadciąga katastrofa – brak pielęgniarek

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8191 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądoweWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – resort zdrowia o liczbie spraw sądowych wytaczanych przez pielęgniarki dyrektorom szpitali...

3 min czytania
Wiceminister zdrowia: nie mamy danych o „ogromie” spraw sądowych wytaczanych przez pielęgniarki wobec dyrektorów szpitali… Liczba pozwów sądowych wytoczonych przez pielęgniarki dyrektorom…
Aktualności

Czy pielęgniarki i lekarze są gotowi na nowe uprawnienia pielęgniarek?

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Wiele tematów wzbudza żywą wymianę opinii wśród pielęgniarek i położnych. Tak też właśnie było z postem zamieszczony na naszym Facebooku,…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Wyniki kolejnego egzaminu specjalizacyjnego.

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne dla pielęgniarek Od 2006 roku ponad 3 tys. pielęgniarek uzyskało kwalifikacje potrzebne do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres…
Komentarze