Sejmowa komisja zdrowia przyjęła poprawkę do ustawy o "receptach pielęgniarek".

2 min czytania
AktualnościRecepty pielęgniarek
Sejmowa komisja zdrowia przyjęła poprawkę do ustawy o "receptach pielęgniarek".

.

Sejmowa komisja zdrowia w dniu 21 lipca rozpatrywała poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do ustawy o „receptach pielęgniarek„.

Pierwsza zgłoszona poprawka dotyczyła rozszerzenia katalogu pielęgniarek i położnych, które będą uprawnione do: ordynowania leków, wyrobów medycznych oraz wystawiania recept o pielęgniarki „posiadające tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa”.

Poniżej cytuję proponowaną poprawkę w oryginalnym brzmieniu:

W art. 1, w art. 15a ust. 1 nadać brzmienie:

„1. W ramach samodzielnego wykonywania świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych pielęgniarka i położna posiadające dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo oraz pielęgniarka i położna posiadające tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa mają prawo samodzielnie:
1) ordynować leki zawierające określone substancje czynne, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe, oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, w tym wystawiać na nie recepty,
2) ordynować określone wyroby medyczne, w tym wystawiać na nie zlecenia albo recepty
– jeżeli ukończyły kurs specjalistyczny w tym zakresie.”;

Komisja proponuje powyższą poprawkę odrzucić w trzecim czytaniu, które odbędzie się na posiedzeniu plenarnym sejmu w dniu 22-25 lipca br. 

.

Druga zgłoszona poprawka dotyczyła nadania uprawnień wszystkim pielęgniarkom i położnym ubezpieczenia zdrowotnego do wystawiania skierowań na badania diagnostyczne.

Poniżej cytuję poprawkę w oryginalnym brzmieniu:

W art. 1, w art. 15a ust. 6 nadać brzmienie:
„6. Pielęgniarka i położna ubezpieczenia zdrowotnego mają prawo wystawiać skierowania na wykonanie określonych badań diagnostycznych, w tym medycznej diagnostyki laboratoryjnej, z wyjątkiem badań wymagających metod diagnostycznych i leczniczych stwarzających podwyższone ryzyko dla pacjenta.”;

Komisja proponuje powyższą poprawkę odrzucić w trzecim czytaniu, które odbędzie się na posiedzeniu plenarnym sejmu w dniu 22-25 lipca br. 

.

Trzecia zgłoszona poprawka dotyczyła nadania uprawnień do wystawiania skierowań na badania diagnostyczne pielęgniarkom i położnym posiadającym tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa.

Poniżej cytuję poprawkę w oryginalnym brzmieniu:

W art. 1, w art. 15a ust. 6 nadać brzmienie:
„6. Pielęgniarka i położna posiadające tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dyplom ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo mają prawo wystawiać skierowania na wykonanie określonych badań diagnostycznych, w tym medycznej diagnostyki laboratoryjnej, z wyjątkiem badań wymagających metod diagnostycznych i leczniczych stwarzających podwyższone ryzyko dla pacjenta.”.

Komisja proponuje powyższą poprawkę przyjąć w trzecim czytaniu, które odbędzie się na posiedzeniu plenarnym sejmu w dniu 22-25 lipca br. 

Mariusz Mielcarek

Zobacz także:

Intelektualny koszmarek! Ministerstwo zdrowia sprowadza pielęgniarkę z tytułem licencjata do roli „sekretarki lekarza”, która będzie musiała odbyć „specjalistyczny kurs” za 450 zł z własnej kieszeni, aby mieć uprawnienia do „wypisania” recepty na leki „zaordynowane przez lekarza”!

Zobacz także:

Aktualności według działówZapowiedź ministra zdrowia: pielęgniarki wypiszą recepty PRAWIE 900 KOMENTARZY!!!

.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8191 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądoweWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – resort zdrowia o liczbie spraw sądowych wytaczanych przez pielęgniarki dyrektorom szpitali...

3 min czytania
Wiceminister zdrowia: nie mamy danych o „ogromie” spraw sądowych wytaczanych przez pielęgniarki wobec dyrektorów szpitali… Liczba pozwów sądowych wytoczonych przez pielęgniarki dyrektorom…
Aktualności

Czy pielęgniarki i lekarze są gotowi na nowe uprawnienia pielęgniarek?

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Wiele tematów wzbudza żywą wymianę opinii wśród pielęgniarek i położnych. Tak też właśnie było z postem zamieszczony na naszym Facebooku,…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Wyniki kolejnego egzaminu specjalizacyjnego.

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne dla pielęgniarek Od 2006 roku ponad 3 tys. pielęgniarek uzyskało kwalifikacje potrzebne do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres…
Komentarze