Dobra zmiana znalazła sposób na dodatki brutto brutto? Wejście w życie z dniem 1 lipca br. ustawy o najniższym wynagrodzeniu zasadniczym pracowników ochrony zdrowia, to praktyczna likwidacja dodatków brutto brutto wypłacanych obecnie pielęgniarkom i położnym.

2 min czytania
AktualnościNowa ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych.Tzw. podwyżki dla pielęgniarek i położnych
Dobra zmiana znalazła sposób na dodatki brutto brutto? Wejście w życie z dniem 1 lipca br. ustawy o najniższym wynagrodzeniu zasadniczym pracowników ochrony zdrowia, to praktyczna likwidacja dodatków brutto brutto wypłacanych obecnie pielęgniarkom i położnym.

      

 

W kontekście wypłacanych obecnie pielęgniarkom i położnym dodatków brutto brutto w projekcie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych zapisano:

„Art. 7. 2. Ustalony w drodze porozumienia albo zarządzenia sposób podwyższania wynagrodzenia zasadniczego osoby zajmującej stanowisko pielęgniarki lub położnej uwzględnia wzrost miesięcznego wynagrodzenia danej pielęgniarki albo położnej dokonany na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, 1807, 1860, 1948, 2138 i 2173)”.

Co na to związek pip?

Poniżej cytuję fragment opinii OZZPiP w zakresie powyżej cytowanego Art. 7. 2.

"OZZPiP stanowczo protestuje i nie akceptuje brzmienia art. 7 ust. 2 projektowanej ustawy. Jaki był zamiar Ministerstwa Zdrowia, aby w ogóle ten zapis wprowadzać do ustawy? Przy utrzymaniu takiej treści zapisu ustawy grupa zawodowa pielęgniarek i położnych nie otrzyma po wejściu w życie tej ustawy żadnego realnego wzrostu wypłacanych wynagrodzeń, bowiem MZ zezwoliło wprost w art. 7 ust. 2 projektu z dnia 27.09.2016 r. skorzystać na potrzeby wykonania tej ustawy ze środków przekazywanych NFZ w wykonywaniu wynegocjowanego w 2015 r. porozumieniu pomiędzy OZZPiP MZ i NFZ. Można zatem przypuszczać, że w konsekwencji pracodawcy, którzy obecnie w większości wypłacają pielęgniarkom i położnym dodatki miesięczne do wynagrodzenia, znaczną część tych środków przekierują na wzrosty wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych, aby wykonać nowe obowiązki ustawowe. Przypominamy, że ww. środki przeznaczone na wzrost wynagrodzeń grupy zawodowej pielęgniarek i położnych są gwarantowane Porozumieniem z dnia 23.09.2015 r. zawartym z Ministrem Zdrowia i Prezesem NFZ. Przypominamy, że był to bardzo trudny kompromis osiągnięty w roku 2015, który pozwolił wygasić ogólnokrajową akcję protestacyjną i zapobiegł narastającej fali strajków w podmiotach leczniczych. Kompromis był bardzo trudny do akceptacji przez środowisko pielęgniarek i położnych, ponieważ wymagał od naszej grupy zawodowej zgody na stopniową, czteroletnią, kroczącą podwyżkę wynagrodzeń, a nie na jednorazowy wzrost płac. W tych warunkach OZZPiP nie akceptuje żadnych prób zmiany zasad realizacji Porozumienia z dnia 23.09.2015 r. Oczekujemy wykonania przez Ministerstwo Zdrowia przyjętych zobowiązań w całości, bowiem w przeciwnym wypadku OZZPiP nie będzie w stanie powstrzymać spontanicznie organizowanych akcji strajkowych".

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Zobacz także:

Aktualności według działów: Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Specjalne rabaty dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Profesjonalna i stylowa odzież medyczna dla pielęgniarek i położnych Praca medyków to nieustanne wyzwania i ogromne zaangażowanie, a więc warto zadbać o…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
Komentarze