W jak odmienny sposób ministerstwo zdrowia podchodzi do uznawania kwalifikacji personelu lekarskiego oraz pielęgniarskiego zza granicy wschodniej! W przypadku lekarzy "proces weryfikacji kompetencji ma być długi" i niewiele się zmieni co do obecnego stanu rzeczy (decydujący głos ma mieć izba lekarska). Natomiast w przypadku pielęgniarek ma zostać "uelastycznione zatrudnianie" i jednoosobowa decyzja dyrektora szpitala.

1 min czytania
AktualnościPielęgniarki z Ukrainy
W jak odmienny sposób ministerstwo zdrowia podchodzi do uznawania kwalifikacji personelu lekarskiego oraz pielęgniarskiego zza granicy wschodniej!  W przypadku lekarzy "proces weryfikacji kompetencji ma być długi" i niewiele się zmieni co do obecnego stanu rzeczy (decydujący głos ma mieć izba lekarska). Natomiast w przypadku pielęgniarek ma zostać "uelastycznione zatrudnianie" i jednoosobowa decyzja dyrektora szpitala.

Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 12 kwietnia 2018 roku

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Zbigniew Józef Król: 

Jeśli chodzi o część lekarską, to rzeczywiście sposób weryfikowania kompetencji musi być taki długi. Nawet patrząc na tę weryfikację, którą… Sam osobiście znam kilka takich przykładów, że nie zawsze edukacja jest na takim samym poziomie, jaki mamy w Polsce i chcielibyśmy, żeby reprezentowali nasi lekarze. 

I prawdopodobnie niewiele się zmieni. Być może usuniemy… Chcemy usunąć biurokratyczne obciążenia, ale w dalszym ciągu izby lekarskie będą na pewno wiodącym elementem. Na pewno zwiększymy zakres funkcjonowania CMKP, tak aby odciążyć z kolei ministerstwo nauki w kwestii nostryfikowania, czyli chcemy, że tak powiem, zminimalizować elementy biurokratyczne, żeby w miarę szybko określić te kompetencje, które dotyczą kontaktu lekarza z pacjentem.

Innym problemem są pielęgniarki i położne, bo w Polsce to jest grupa zawodowa z wyższym wykształceniem.

W krajach na wschód od nas jest to wciąż szkolnictwo na poziomie średnim i w wielu przypadkach te kompetencje są po prostu na tyle rozbieżne, że najprawdopodobniej okres stażowania czy, powiedzmy, rezydowania pielęgniarek i położnych będzie na pewno dłuższy.

Wspólnie w rządzie pracujemy nad tym, żeby można było uelastycznić zatrudnianie osoby przez szpital w danym miejscu i wziąć ją pod opiekę i na odpowiedzialność dyrektora szpitala czy zarządu szpitala, tzn. pracę tej osoby, po prostu żeby ułatwić nabywanie kompetencji praktycznych i ocenę, czy te kwalifikacje są odpowiednie dla danej jednostki. Dziękuję bardzo.

Z stenogramu wybrał 

Mariusz Mielcarek 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 1 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9406 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowaWynagrodzenia pielęgniarek

Lepsze pielęgniarki staną się gorszymi.

2 min czytania
Pielęgniarek gorszych będzie znacznie więcej. Ministerstwo zdrowia nie ustaje w wysiłkach w podziałach pielęgniarek na lepsze i gorsze. Sztandarowy projekt legislacyjny w…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarka zeszła z dyżuru biorąc urlop na żądanie.

2 min czytania
Pielęgniarka motywowała konieczność zejścia z dyżuru silnym wzburzeniem emocjonalnym.  Wyrok Sądu Rejonowego z 2026 roku. Poniżej cytujemy fragment uzasadnienia do wyroku w…
Aktualności

Praca dla pielęgniarki/pielęgniarza. Stawka od 75 do 90 PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki/pielęgniarza Przedstawiamy ofertę pracy dla pielęgniarki/pielęgniarza w Otwocku, przy ul. Hożej 2. Czas pracy oraz pozostałe warunki współpracy do indywidualnego…
Komentarze