Dyrektor ma zapewnić łóżka dla chorych czy normy zatrudnienia pielęgniarek?

2 min czytania
AktualnościNormy pielęgniarek a likwidacja łóżek
Dyrektor ma zapewnić łóżka dla chorych czy normy zatrudnienia pielęgniarek?


Dyrektor ma zapewnić łóżka dla chorych
czy normy zatrudnienia pielęgniarek?  

Posiedzenie sejmu w dniu 17 stycznia 2019 roku

Poseł Jan Łopata:

(…)

A jeżeli chodzi o liczbę łóżek – to moje główne pytanie, sens tej informacji bieżącej – to muszę przyznać z przykrością, że trochę pani ten problem, przepraszam, zlekceważyła, a na pewno zbagatelizowała, mówiąc, że to proces w sumie organizacyjny. Z całym szacunkiem, nie widzi pani związku między wydanym rozporządzeniem, tymi normami a składanymi wnioskami do wojewodów, dyrektorów szpitali. To trochę rzeczywiście dziwne. Zacytuję tutaj też praktyka, prezesa Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, który mówi tak: Służba zdrowia to nie jest produkcja gwoździ. Pacjenci nie chorują pod dyktando ministerstwa. Raz jest ich na oddziale 30, raz jest dwóch. Zależy to m.in. od pory roku.

Trudno przewidzieć obłożenie, bo ponad połowa chorych trafia do nas w ramach ostrych przyjęć. I dodaje, że optymalne wykorzystanie ze względu na normy sanitarne to ok. 80%, a to znaczy, że łóżko jest stale zajęte. Trzeba je umyć, zdezynfekować salę. Średni pobyt pacjenta to 5 dni. Tyle praktyk. Ale nawet patrząc przez pryzmat statystyki, którą pani tutaj przytaczała, mianowicie mówiła pani, jeżeli dobrze zanotowałem, o 11% obłożenia gdzieś tam, ale średnia to 68% – mówię jeszcze raz, jeśli dobrze usłyszałem – a więc jeśli ta średnia to 68%, to przy podawanych procentach obłożenia w niektórych oddziałach musi być ponad 100%. To przecież jest tylko statystyka i logika. Zdaje sobie przecież pani sprawę, że we wnioskach dyrektorów szpitali składanych do wojewodów nie będzie odwoływania się do tego rozporządzenia, do norm. Przywołują oni właśnie ten klucz – wyraz „obłożenie”. Czy to jest w związku z tym – pytanie – kontrolowane i jak to jest czynione?

I powtórzę to pytanie zadane na początku, chyba najistotniejsze: 

Co dyrektorzy szpitali mają zrobić, czy zapewnić niezbędne miejsca dla pacjentów, czy nie przestrzegać przepisów prawa, bo do tego to się sprowadza? Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję za podjęcie tematu i dyskusję. Dziękuję. (Oklaski)

źródło: stenogram posiedzenia sejmu

 
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9402 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Praca na stanowisku pielęgniarki koordynującej/ pielęgniarza koordynującego.

2 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki/pielęgniarza Penta Hospitals to wiodąca grupa w branży medycznej. Posiadają wieloletnie doświadczenie i ugruntowaną pozycję. Obecnie do jednej z naszych…
AktualnościPraktyka zawodowa

Konflikty pielęgniarek mających polerowane paznokcie z personelem kontroli zakażeń. Kto ma rację?

2 min czytania
Wyniki badań opartych na dowodach. Czy odpryski na pomalowanych paznokciach pielęgniarek zwiększają obciążenie bakteriami?  W artykule z dnia 22 czerwca 2026 roku…
AktualnościNowa ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej

Ministerstwo powtarza jak mantrę frazesy o dwuzawodowości.

3 min czytania
Nowa ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej – zapowiedź kolejnego spotkania w ministerstwie. Sprawa nowej ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej autorstwa…
Komentarze