Odbywa się ˝exodus˝ polskich pielęgniarek oraz położnych anestezjologicznych do krajów UE. Zachodni pracodawcy oferują przybyłym znacznie lepsze warunki płac. Za granicą można też zrobić dodatkowo specjalizację zgodną z własnymi zainteresowaniami.

2 min czytania
Aktualności

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie niewystarczającej liczby pielęgniarek i położnych anestezjologicznych

   Szanowny Panie Ministrze! W ostatnich latach na całym świecie nasila się zjawisko migracji profesjonalistów z dziedziny medycyny. Możemy zatem zaobserwować m.in. ˝exodus˝ polskich pielęgniarek oraz położnych anestezjologicznych do krajów Europy Zachodniej, gdzie wśród czynników motywacyjnych, skłaniających w/w do wyjazdów związanych z poprawą warunków pracy, przeważają ekonomicznie. Zachodni pracodawcy oferują przybyłym znacznie lepsze warunki płac. Za granicą można też zrobić dodatkowo specjalizację zgodną z własnymi zainteresowaniami. Stąd decydując się na wyjazd, można liczyć na uzyskanie określonego wyższego prestiżu w środowisku medycznym. W związku z powyższym w polskich szpitalach zaczyna brakować wysoko wyspecjalizowanego średniego personelu medycznego. Niemal we wszystkich placówkach – z powodu braków personalnych dotyczących kadry asystującej – zabiegi chirurgiczne opóźniają się lub wykonuje się je w innych terminach. Ponadto należy zauważyć, że oferenci poszukujący kandydatów do pracy za granicą, kierują swoje propozycje zarówno do osób doświadczonych, jak i tych, którzy niedawno ukończyli studia i odbywają staż. W przeważającej mierze korzystają z nich ci ostatni, co powoduje starzenie się personelu medycznego, a jednocześnie pozbawia polskich pacjentów wykształconej, rzetelnej kadry specjalistów.

   Panie Ministrze! W kontekście przedstawionej sytuacji pozwalamy sobie zadać panu ministrowi następujące pytania z prośbą o udzielenie na nie odpowiedzi:

   1. Czy w związku z migracją kadry medycznej, w tym m.in. pielęgniarek oraz położnych w zakresie anestezjologii, resort przewiduje określone rozwiązania związane z przeciwdziałaniem masowej migracji specjalistów poza granice Polski?

   2. Kraje, które razem z Polską przystąpiły do UE: Czechy, Węgry, chcąc zapobiec wyjazdom swoich pielęgniarek i położnych, podwyższyły im płace. Czy zatem istnieją zdaniem pana ministra jakiekolwiek przesłanki, by podobne rozwiązania zastosować w polskich warunkach?

   3. Prosimy o ustosunkowanie się do kwestii zwiększenia liczby pielęgniarek i położnych anestezjologicznych w polskich szpitalach oraz pozostałych placówkach.

   Pozostajemy z poważaniem

   Posłowie Tadeusz Tomaszewski

   i Bogusław Wontor

   Warszawa, dnia 10 maja 2007 r.

 


Zobacz także:

Poseł do ministra zdrowia: Jak donosi prasa, brakuje pielęgniarek anestezjologicznych. Aby zostać pielęgniarką anestezjologiczną, trzeba przejść szereg kursów. Jakie kroki zamierza podjąć ministerstwo, aby zmienić ten stan rzeczy?

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7795 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - jaka wysokość nagrody pieniężnej z izby pielęgniarskiej?

2 min czytania
Pomoc socjalna z izby pielęgniarek i położnych Uchwała NR 88/VIII/2023 Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Kielcach z dnia 24 maja 2023…
AktualnościOdzież medycznaSklep Pielęgniarek i Położnych

Bluzy medyczne dla pielęgniarek i położnych idealne na lato.

1 min czytania
Bluzy medyczne dla pielęgniarek Bluza medyczna BD4 z dzianiny, dostępna w Sklepie Pielęgniarek i Położnych, będzie idealnym wyborem do pracy dla pielęgniarek…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Szpital skierował pielęgniarki z kardiologii do pracy na neurochirurgii.

2 min czytania
Narodowy Fundusz Zdrowia o organizacji pracy personelu pielęgniarskiego W majowym wydaniu Gazety Pielęgniarek i Położnych, na stronie 5 publikujemy uzasadnienie do wyroku…
Komentarze