Senator (PiS) chirurg: pielęgniarki to "personel niższy"!

W Polsce pielęgniarek nie cenią!



SENATOR (PIS) CHIRURG:

PIELĘGNIARKI TO "PERSONEL NIŻSZY"!

Posiedzenie senatu w dniu 28 maja 2019 roku

Senator Waldemar Kraska, przewodniczący senackiej komisji zdrowia:

(...)

"Oczywiście brak kadr, jeżeli mówimy o lekarzach, doskwiera w Polsce, ale, tak jak powiedziała do mnie pani senator Czudowska, to trwa niestety latami. No, doprowadziliśmy do tego, że w tej chwili jest prawie dwukrotnie więcej studentów na uniwersytetach medycznych, ale to jeszcze potrwa. Studia medyczne trwają 6 lat, specjalizacja ok. 5, więc dopiero po 11 latach powstaje lekarz specjalista. Myślę, że to też jest ważny i dobry przyczynek do tego, że przez te 4 lata rządów Prawa i Sprawiedliwości osiągnęliśmy to, że studiuje coraz więcej lekarzy. Jest też dobrze, jeżeli chodzi o personel niższy, czyli o pielęgniarki. To pierwszy rok, kiedy praktycznie wszystkie adeptki tego kierunku odebrały prawa wykonywania zawodu. A zdarzało się tak, że po skończeniu tego kierunku pielęgniarki – nawet 30% pielęgniarek – nie odbierały prawa wykonywania zawodu, czyli już wtedy zakładały, że nie będą rozpoczynały swojej kariery w tym zawodzie. W tej chwili widzimy, że zainteresowanie tym zawodem, zawodem pielęgniarki, jest zdecydowanie większe. Dlatego myślę, że niepotrzebne emocje towarzyszą tym dwóm ustawom, które rzeczywiście są dobre i wprowadzają dobre rozwiązania do polskiego systemu ochrony zdrowia.

Ale, tak jak zawsze… Jako lekarz – a ja też jestem zabiegowcem – nie czuję, że mam ten jakiś wyjątkowy gen… To zależy nie od zawodu, tylko od człowieka. Dziękuję bardzo".

źródło: stenogram posiedzenia senatu

Zobacz także: WAŻNE!!! Pismo redakcji pielegniarki.info.pl do senatora...

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Zobacz także:


Gazeta branżowa pielęgniarek i położnych

Komentarze użytkowników

#1  2019.05.31 17:12:54 ~kochane

Panie po liceum medycznym i bez matury! Miałyście tyle szans za darmo matura,za darmo licencjat,za darmo niektóre specjalizacje w dziedzinie pielęgniarstwa i co ,dlaczego tego nie zrobiłyście? Dlaczego zazdrościcie ambitnym magistrom i specjalistką? Płaca zależy i tak od uznania w kadrach można mieć liceum i zarabiać dużo więcej od magistrów .Spójrzcie w oczy magistrom ile wyrzeczeń ile nocy nie przespanych a ile pieniędzy wydanych w każdym zawodzie są wykształcone i nie wykształcone.Pozdrawiam magistrów pielęgniarstwa za wytrwałość.Pod petycją podpisują się tylko osoby ,które nie rozumieją co to są uczelnie wyższe i dla kogo są,oczywiście dla chcacych.

#2  2019.05.31 17:34:23 ~Do 1

Najbardziej debilny komentarz na tym portalu.

#3  2019.05.31 17:49:05 ~do 1

Zebrało mnie na wymioty po przeczytaniu

#4  2019.05.31 17:49:06 ~do 2

Prawda, jaki komentarz taki komentator.

#5  2019.05.31 17:51:03 ~do 4

Wiadomo. Komentarz sam się nie pisze.

#6  2019.05.31 17:55:50 ~Pig

Do1 Specjalistką . W naszym języku celownik liczby mnogiej ma końcówkę OM. Podaj tylko gdzie kończyłaś szkołę podstawową.

#7  2019.05.31 18:00:49 ~do 6

Dzięki za ten wpis.Mnie też rażą takie błędy.Musimy reagować i wytykać nieuctwo.

#8  2019.05.31 18:38:48 ~,,,,,,

Jak najdalej od tego zawodu.Inaczej ,życie w poniżeniu,udowadnianiu,że jest się nikim,człowiekiem nic nie wartym. Nie da się długo wytrzymać w takiej atmosferze. Mądry uczy się na cudzych błędach,a głupi na własnych.

#9  2019.05.31 19:21:07 ~do 1

Nie wysilaj się,co nie zrobisz to i tak u senatora jesteś personel niższy.

#10  2019.05.31 19:48:24 ~#

" Do pomocy zgłosili się ratownicy, pielęgniarki, a nawet jeden weterynarz, który zapytał, czy może zrobić kurs, który pozwoli mu zostać pielęgniarzem".

#11  2019.05.31 20:09:09 ~Katarzyna

Do pani kochanie specjalistkom pisze się tak a nie specjalistką pani wysoce uczona kłania się ortopeda z klas 1-3

#12  2019.05.31 20:10:11 ~Katarzyna

Ortografia oczywiście

#13  2019.05.31 20:30:32 ~....

Echh nie dziwi mnie, że ludzie mają takie zdanie o pielęgniarkach. same siebie nie szanujemy to jak ma ktoś nas szanować. Pozdrawiam.

#14  2019.05.31 20:49:43 ~Maria

Niższy wzrostem, wagą panie lekarzu?

#15  2019.05.31 20:57:56 ~Pilg

Pani 1,chora glawa na leczenie się nadaje.

#16  2019.05.31 20:59:07 ~do14

Uposażeniem :-)

#17  2019.05.31 21:13:18 ~do13

No nie? Tak się przyjaźnimy wewnątrz grupy zawodowej że nie potrzebujemy wrogów. Wystarczy rzucić hasło "wykształcenie" albo "pieniądze" a już co druga pluje jadem na odległość. Nie ważne czy jej dotyczy czy nie, grunt że można się wyżyć twórczo.

#18  2019.05.31 21:31:55 ~Terencjusz

Ukończyłam LM w 1981 roku. W latach 2004-2009 pracowałam w Italii nie było tam tak idiotycznych podziałów między ludźmi każdy kto pracował był człowiekiem wartościowym i cenionym nawet panie sprzątające były szanowane każdy był godziwie wynagradzany stać ho było na normalne życie.Pielegniarki tam miały bardzo wysoki prestiż zwodowy nie ważne czy po liceum czy studiach liczyło się doświadczenie i to co się potrafi Polki były bardzo cenione. To co się dzieje teraz w Polsce to jest nie do pojęcia-poddziały niższy wyższy same duperele żyć się nie chce a co mówić o pracy w takim gownianym środowisku

#19  2019.05.31 21:44:17 ~Ewik

Senator ? To już wiadomo jaki z niego lekarz a jeszcze zabiegowy tj żart.Buc i tyle w temacie,szkoda czasu na tego .

#20  2019.05.31 21:51:17 ~plg

Super. Popieram #2 i #19.

#21  2019.05.31 22:40:37 ~#21

Chciał być elokwentny,a słoma cha. z butów wyszła.

#22  2019.05.31 22:50:08 ~Do 1

Napisz gdzie te po Liceum i bez matury pracują,to je ukamieniujemy zlinczujemy,do lasu wywieziemy i zakopiemy,tobie zas damy medal za szczegolne osiagniecia i zaslugi za wklad do rozwoju rodzimego pielegniarstwa,bo za te nie przespane noce i wydane pieniadze,trudy kosztem rodziny itp ,no nie wiem,może postawimy ci pomnik na tym portalu.

#23  2019.05.31 23:03:43 ~Do 1

Ja za darmo zrobilam LM,maturę,studia pielegniarskie,nawet wszystkie noce przespalam,poświęcenia szczegolnego nie pamiętam,nawet trochę się balowalo,studia wspominam fajnie,były to najlepsze lata mojej młodości.Zastanawiam się, czy ty w jakims obozie koncentracyjnym byłaś,ze tak ci ciezko było ? Ktoś cię zmuszał do nauki ? Kogo to interesuje ?

#24  2019.05.31 23:11:39 ~Ada

Szanowne koleżanki te z magistrem i bez trochę szacunku do siebie opluwanie to nasza cecha ale cóż kultura nie idzie z wykształceniem w parze jakie to zacne uczelnie panie kończyły bo jedzie buractwem aż wstyd

#25  2019.06.01 00:07:29 ~Mariusz

Mam pytanie. Czy pielęgniarki z mgr. lepiej pampersa zmieniają, czy tylek myja pacjentowi? Bo nie rozumiem gdzie tkwi różnica i te spinanie się

#26  2019.06.01 00:52:17 ~amadorre

P.piełegniarki to personel sredni! Niższy to panie stalowe sanitariusze,wózkowe bez pan pielęgniarek to byś głupi chirurgu Nie zrobił nic. Mózgu nie masz umiejętności też. Stale prosisz o radę pani pielęgniarki głupolu.

#27  2019.06.01 01:41:41 ~Ja

Debilizm w czystej postaci wszędzie w świecie personel pielęgniarki ( pielęgniarki i pielegniarze) to zawód równy lekarzowi. Nigdzie w świecie nie mówi nie niższy personel, niższy może być opiekun czy salowa ale jak dla mnie też nie. Pan poseł sam jako wysłaniec narodu i sługa swoich wyborców sam jest najniższego personelu bo usługuje całemu narodowi ale niestety banda darmozjadów zapomina o tym. Dla tego powinno być prawo do wywiezienia takiego "posla" czy "posłanki" na taczkach. Dopiero docenią gdy zabranie osoby do leczenia i pielęgnacji

#28  2019.06.01 02:14:30 ~Do 1

W innych zawodach magister jest normalnym wykształceniem nikt nie podkreśla na każdym kroku, ile to wyrzeczeń musiał ponieść by skończyć studia. W zawodzie pielęgniarki ukończenie studiów czy specjalizacji jest podnoszone przez niektóre koleżanki do takiej rangi jakby co najmniej zdobyły tytuł profesora.

#29  2019.06.01 04:48:19 ~Grażyna

Kończąc LM musiałam zdać maturę w 4 klasie a w 5 dyplom nie było LM bez matury ktoś tu jest niedoiformowany

#30  2019.06.01 05:49:01 ~Justyna

A senator to człowieczek niższy?

#31  2019.06.01 06:42:58 ~Do 29

Można było nieprzystępować do matury. Matura nie była obowiązkiem.

#32  2019.06.01 06:45:30 ~Ula

Do #1 Niewykształcone się pisze "Nie" z przymiotnikami w stopniu równym piszemy razem Ty niewykształcona magisterko od siedmiu boleści. Jak zdałaś maturę z jez.polskiego ? Porażka ! Spadaj z tego portalu. To portal dla pielęgniarek, a nie dla psychopatek. Zmień lekarza i dawki leków, bo coś marnie z Tobą.

#33  2019.06.01 06:52:40 ~Janka

Bardzo przykro czytać te wypowiedzi, jeżeli jesteście do siebie takie niemiłe to jak się opiekuje chorymi, tyle w was jadu i nienawiści, obojętnie jakie wykształcenie czy średnie czy wyższe to i tak ta sama pracę wykonujecie.

#34  2019.06.01 07:38:47 ~Dzidka

Komentarz 1 bardzo trafny.czasy się zmieniły.wszystkie panie po liceum powinny pracować jako opiekun medyczny.kiedy to dotrzecie tych kobiet.wszkole też kiedyś uczono po liceum.dzisiaj nie wyobrażam sobie by oddać dzieckiem takie ręce.

#35  2019.06.01 07:46:27 ~M 69

Drodzy Panstwo. Zapomnieliscie w tym braku solidarnosci i nienawisci, że ten zawód trzeba kochać, szanować i rozwijać sie dla dobra pacjenta i siebie. Przestanmy blagam oglądać się na cudze kompleksy i niekompetencje. Za chwil kilka obchodzila bede jubileuszu 30 lecia ukonczenia LM. To co osiagnelam dalej nie powinno nikogo razic, a tym bardziej nie jestem w stanie sie tym chwalic. Moj wybor, moje zycie. Pragnę tylko doczekac emerytury i usłyszeć. Pielegniarka to brzmi dumnie. Pozdrawiam tych zadowolonych, jak też tych zakompleksionych. M.

#36  2019.06.01 07:58:31 ~Zdziwiony

Od kiedy opiekun medyczny to personel niższy głupia kundzio.mam ukonczona szkołę średnią i policealna szkołę opiekunów medycznych.i taki powinien być opiekun medyczny.anie przyjmuje się do pracy panią która sprzątała po podstawówce lub zawodówce całkiem innego zawodu.ktora dobrze donosi pan oddziałowej i pielęgniarkom .a pielęgniarki wtedy są bardziej dowartościowane.

#37  2019.06.01 08:04:28 ~Szacunek

Nie rozumiem senatora, co to za podział? Każdy pracownik ma swój zawód i należy mu się szacunek. W udzielaniu świadczeń zdrowotnych każdy ma swoje zadania i bez wzajemnej współpracy nic nie może prawidłowo zafunkcjonować. Senator dawno nie był chyba na sali operacyjnej. Myślę że tych słów nie odważył by się tam wypowiedzieć bo bez współpracowników nic by tam nie dał rady wykonać. Senatorze szacunku dla pań pielęgniarek które też ukończyły studia i obroniły pracę magisterską, ukończyły specjalizację.

#38  2019.06.01 08:27:12 ~Do 34

W pewnym szpitalu na oddziale zabiegowym pracują pielęgniarki po LM. Przez 30 lat pracy na tym właśnie oddziale nie doszło do zdarzeń niepożądanych i wszystkie dzieci przeżyły. Serdecznie pozdrawiam.

#39  2019.06.01 08:37:21 ~Joanna

Wykonuję zawód od. 1983r.Ukończyłam liceum medyczne 5 letnie. Pracuję z magistrami pielęgniarstwa. Z tego co zauważyłam to wyższe wykształcenie w tym zawodzie predysponuje do nieporozumień między personalnych. I wnosi konflikty a zarazem trudną atmosferę w pracy.

#40  2019.06.01 08:54:04 ~sens

Do pielęgniarki z punktu pierwszego ,nie jest wytykanie wykształcenia tylko intencją jest szansa podjęcia nauki dla wszystkich i bez względu na wiek .Chodzi o to ,że w każdym wieku można podwyższać kwalifikacje ,ale podwyższanie kwalifikacji jest dla chętnych.Nauka jest dobrowolna ,powyżej 18 r. życia

#41  2019.06.01 08:57:55 ~nikt

Nie chciał nikomu zrobić przykrości tylko oznajmić ,że na podwyższanie kwalifikacji nigdy nie jest za póżno. Pozdrawiam wszystkich.

#42  2019.06.01 09:03:34 ~w latach

80 matura dla pielęgniarek nie była obowiązkowa,matura była dla chętnych.Jak któraś nie podchodziła do matury ,a zdała dyplom to mogła wykonywać zawód pielęgniarki.To nie chodzi o to czy ktoś zdał maturę czy jej nie zdał.Po prostu nie musiał zdawać ,a i tak został pielęgniarką dyplomowaną.

#43  2019.06.01 09:05:25 ~to

że ktoś nie ma matury ,to nie oznacza nic w latach 80 matura nie była obowiązkowa.

#44  2019.06.01 09:12:18 ~Drt

Panie kolezanki,już czas na zakończenie sporów,nie obrażajmy się wzajemnie,pielęgniarka dyplomowana-to nasz wspólny tytuł,a wszystko co dalej jest napisane -specjalista,magister- to ważne aspekty rozwoju zawodowego i gratulacje dla tych Pań i Panów,ktorzy zdobyli tytuły.Niedlugo wszystkie będziemy z wyższym wykształceniem,nasze starsze koleżanki odejdą z zawodu na emertyturę,pozwólmy im z szacunkiem dokończyć ścieżkę zawodową i w sumieniach rozważmy czy faktycznie są takie niedouczone? czy wykonują zawód żle? czy my młode,prężne ,lepiej wyedukowane, wyróżniamy się na dyżurze ? tak już jest ,ze czasy niosą zmiany.Jedni mają doświadczenie bez magistra ,magister mniej doświadczenia ale skończone studia i co z tego wynika? chcemy za wszelką cenę udawadniać kto lepszy? Kto chce nas skłócić? walka tylko o pieniądze zrobi z czlowieka niewolnika,pamiętajmy o godności,o pasjach poza zawodowych,bo tylko wszechstronnie wykształcony i obyty człowiek zauważa drugiego człowieka.

#45  2019.06.01 09:12:20 ~Ja

Jestem pielęgniarką z ponad 20 letnim stażem mam specjalizację magistra z rehabilitacji czyli dzied,i nie medycznej nie było łatwo mus,e robić mgr z pielęgniarstwa następna kasa nieprzespane noce wyjazdy i co najgorsze okrążenie rodziny z czasu który mogłabym im poświęcić tego niczym się nie nadrobić uważam że ludziom różnie poukladalo się życie i nie tanie pielęgniarek które nie posiadają matury są po samym liceum miałam z nimi do czynienia mądre ambitne pracowite gdy jadę na uczelnię czasami zastanawiam się co te osoby tam robią głupie infantylna aroganckie hamskie przepraszam ale tak niestety jest oczywiscie nie generalizuje to nie papier świadczy o człowieku taki teraz mamy system podzielił nas wykonujemy ta sama prace brakuje nas powinnyśmy mieć więcej szacunku do siebie a za wykonaną pracę jednakową płacę system jest krzywdząca a co do Pana zabiegowa to chyba nie wie że system kształcenia lekarzy się zmienił choć suma lat się zgadza tyle w temacie

#46  2019.06.01 09:14:48 ~Plg o 1

To nie koleżanka ,to wtóg nr 1.Jeżeli pozdrawia tylko pielęgniarki z mgr pielęgniarstwa .Koleżanki z pokrewnym, to co bez wykształcenia? W ogóle wszystkie jesteśmy b. dobrze przygotowane,mając taki bagarz doświadczeń.Nie jesteśmy tylko po LM czy SM.Nie zapominaj o tym.

#47  2019.06.01 09:28:47 ~Ech

Raczej do 1993 r. obowiązywała co najmniej matura (taka po gimnazjum 4 letnim) aby być przyjętym do szkoły pielęgniarskiej. Z tego wynika, że mile widziana była matura, nie mówiąc o studiach przyrodniczych.

#48  2019.06.01 10:02:20 ~Wor

Dlsczego robicie tyle błędów ortograficznych? BAGAŻ piszemy przez Ż a nie rz

#49  2019.06.01 10:03:30 ~1980 rok

Liceum medyczne pielęgniarskie ,matura nie obowiązkowa,dużo pielęgniarek nie przystępowało do matury ,bo nie musiały .Matury nie mają ,ale mają dyplom pielęgniarki bez matury.To wcale nie znaczy ,że bez matury pielęgniarki są gorsze nie .To tylko znaczy ,że na maturze im nie zależało ,bo w latach 80 ,tak matura nie była potrzebna chyba ,że któraś by chciała iść na studia.Pozdrawiam wszystkie ,które po prostu nie chciały mieć matury w latach 80 -dziesiątych.

#50  2019.06.01 10:10:29 ~właściwie

Matura nie była wymagana w latach 80

#51  2019.06.01 10:11:28 ~są

Pielęgniarki ,które kończyły liceum medyczne w latach 80 bez matury,bo nie była wymagana

#52  2019.06.01 10:22:18 ~Do 34

Ty głupia pi*o!

#53  2019.06.01 10:38:08 ~do 47

Raczej do 1996 r, choć to nadany tytuł "pielęgniarka", "pielęgniarz" przez odpowiednie urzędy państwowe (które są gwarantem, że osoba odpowiada wymogom formalnym), nadaje ustawowy status praktyce pielęgniarskiej.

#54  2019.06.01 10:40:08 ~Jaro

żrecie się i opszczekujecie jak typowe suki dlatego lekarze traktują was jak gówniary

#55  2019.06.01 11:12:44 ~Gr

Żałośnie jak dajecie się znowu podpuszczac p.Mielcarkowi,który tylko tym się karmi,biedaczyna nie zrobił mgr.piel.i ciągle nie jest dowartosciowany. .W każdym zawodzie ludzie mają studia lub nie i za to dodatkowe pieniądze i jakoś nie kipią nienawiścią. Ale nie ,trzeba się żreć żeby udowodnić jak się jest malutkim i niedowartosciowanym.Żal mi tych wszystkich którzy dają się na to nabierać. Do pampersow to Pan się tylko nadaje.choć to żadna hańba,bo taki zawód że może sporadycznie też się to zrobi , żaden wstyd. Pozdrawiam lepiej myślących

#56  2019.06.01 11:25:42 ~Joanna

Ale bzdury tu piszecie. Matura w liceum medycznym była obowiązkowa. Przystąpienie do niej i oczywiście zdanie było warunkiem przystąpienia do egzaminu dyplomowego z pielęgniarstwa.

#57  2019.06.01 12:46:48 ~Ajtam

Eeeeeeeeeeeee tam, czytają ustawę im zadaną o zawodzie pielęgniarki, bo mają mieć zapis o realizowaniu tekstów prawnych

#58  2019.06.01 13:16:43 ~Ech

Mają wyższe wykształcenie, znają procedury badawcze, poradzą sobie

#59  2019.06.01 13:23:24 ~Felczer78

Zespół terapełyczny buhaaachhhhaaaa, a wy pielęgniarki istotny element. Wszystkie norki z lasu okrągłego się obśmiały. Szanowne Panie i Panowie pielegniarki, jak odpalam wasz portal zawsze robię sobie popcorn i kupuję coca colle, jak ja was lubię.

#60  2019.06.01 13:52:17 ~Ja

Do59 jesteś tylko felczerem

#61  2019.06.01 13:52:18 ~Ja

Do59 jesteś tylko felczerem

#62  2019.06.01 14:05:03 ~dypl piel

Nie obrażajmy felczerów

#63  2019.06.01 14:33:23 ~ W 80 roku

Matura nie wymagana przy otrzymaniu dyplomu

#64  2019.06.01 14:36:42 ~Prawda

W 1980,1981 1982rmatura nie obowiązkowa w liceum medycznym

#65  2019.06.01 14:39:56 ~Do 56

Ale w latach 80 matura była nie obowiązkowa, sama nie musiałam jej zdawać, żeby otrzymać dyplom pielęgniarki. Taka jest niestety prawda.

#66  2019.06.01 14:46:57 ~Nie

Zmuszany do matury roczników 1960 w liceum medycznym.

#67  2019.06.01 14:48:47 ~60rocznik

Nie miał obowiązku w liceum medycznym zdawać matury tj teraz 59 lat, mają rok do emerytury

#68  2019.06.01 14:49:53 ~Kto

Chciał to zdawał maturę latach 1980 w LM

#69  2019.06.01 14:53:56 ~Ada

Wsyd drogie koleżanki wylewanie syfu na siebie to tylko woda na młyn nikt nas nie szanuje bo same się nie szanujemy więc nie oczekujmy szacunku od pacjentów ich rodzin i oczywiście od kolegów lekarzy którzy mają ubaw z prymitywnych głupich bab dopuki się nie ogarniemy to nic się nie zmieni drogie koleżanki szacunku dla siebie życie jest zbyt krótkie żeby tak się opluwac i wylewać pomyje na siebie

#70  2019.06.01 15:46:02 ~Do 68

W punkt

#71  2019.06.01 15:53:02 ~kaja

Dajcie sobie spokój z tym wylewaniem na siebie brudów .Czy piel. z mgr czyn nie każdy chce zarobić i żyć lepiej .Piel. pielęgniarce nie równa nawet ta z kupionym mgr. .Lekarz lekarzowi też nie równy i żaden gen tu nie pomóże.Jeden jest wspaniałym lek. a drugi zaglądając krowie pod ogon może jej zrobić krzywdę.Pan poseł to go chyba niema bo mając go toby był w śród swoich pacjentów a tak robi karierę i liczy kasę za nic.Do felczera78 nie ma lepszego kabaretu niż lek. na dyżurze .Co potrafi nawywijać i jak ma w dupie chorego.To tylko piel.wie.Dobrze że chory w niwiedzy Felczer jak będziesz szedł na dyżur to weż sobie popcorn żebyś nie kradł pielęgniarkom jedzenia bo też będzie kabaret.

#72  2019.06.01 16:24:36 ~do 23

Wiesz, może pani nr 1 tępa była i musiała wkuwać po nocach albo jej studia pomyliły się z fizyką kwantową?

#73  2019.06.01 16:41:21 ~Plg

Boże ,czy my kiedyś zmądrzejemy i nabierzemy ogłady?

#74  2019.06.01 17:10:06 ~Joanna

Pan senator nie zna obowiązujących aktów prawnych. To z jego strony brak wiedzy. Na tym się skupmy. Pozdrawiam

#75  2019.06.01 17:12:50 ~Lekarz GTI

No i prawdę powiedział nie porównujcie tępe Grażyny swojego 3 letniego studium do 6 lat studiów, 5 lat specjalizacji a potem 4 lat doktoryzacji 8 lat habilitacji a potem profesury

#76  2019.06.01 17:22:13 ~76

Dajcie spokój koleżanki, uprawnienia felczera się otrzymywało po liceum medycznym i nie trzeba było zdawać matury

#77  2019.06.01 17:25:55 ~do 75

Ale my o tych czasach gdy studia lekarskie trwały 5 lat i nie było specjalizacji w dziedzinie medycyny. Dlaczego po wojnie poziom nauczania się obniżył?

#78  2019.06.01 17:38:52 ~Do 75

Skończyłeś już wyliczać tępaku? Doktoryzacji, habilitacji? Sracji marny lekarzyku od siedmiu boleści! Nie wysilaj się, bo i tak ci słoma z butów wystaje i żebyś nie wiem ile miał tytułów, to i tak bez pielęgniarek jesteś nikim. Każecie się tytułować "dohtorami", a większość z was ma tylko lek med przed nazwiskiem, czyli tyle ile pielęgniarka po studiach magisterskich, do której pogardliwie zwracacie się "siostro"! Nie wrzucam wszystkich do jednego wora, bo pracowałam i pracuję ze wspaniałymi lekarzami, którzy będąc prawdziwymi doktorami czy profesorami, są przede wszystkim profesjonalistymi i dobrymi ludźmi, którzy okazują szacunek wszystkim wokół siebie i nie dzielą współpracowników na niższych i średnich wobec siebie. Czyli zupełnie odwrotnie, niż ten marny senatorzyna i jego obrońca piszący pod #75. Zrozumiałeś buraku? A tak w ogóle, to co masz do kobiet o imieniu Grażyna?

#79  2019.06.01 17:58:01 ~m_igotka

Wstyd aby ktoś kto zasiada w senackiej komisji zdrowia był tak słabo zorientowany

#80  2019.06.01 18:12:59 ~Ojej

Środowisko naukowe, ludzie wykształceni.Osobliwa to sprawa! , gdy ktoś pozwala lub każe na siebie błędnie lub fałszywie nazywać doktor, a nie posiada takiego tytułu!

#81  2019.06.01 18:26:14 ~Joanna

Pozdrowionka dla Mariusza Mielcarka i całej klasy VD z liceum medycznego w Poznaniu. To były super czasy. Buziaki.

#82  2019.06.01 19:10:00 ~Ech

A pielęgniarki z DPS krzywdzone. Dlaczego je pominięto w podwyżkach?

#83  2019.06.01 19:23:32 ~e

Matura w latach 80 nie była obowiązkowa stąd pielęgniarki niektóre nie mają matury ,bo nie musiały jej zdawać

#84  2019.06.01 20:19:34 ~Paula

Dramatem często są stere chamskie pielęgniarki pamiętając komunę! To one uczą młode koleżanki chamstwa! Dlatego podczas badań i zabiegów powinna być osoba bliska by pilnowala!

#85  2019.06.01 20:46:35 ~a

Wiem, że to nie na temat, ale zainteresował mnie wątek obowiązkowej matury w LM, bo piszecie że swego czasu była obowiązkowa. Co się działo jak ktoś nie zdał? Pytam z czystej ciekawości.

#86  2019.06.01 21:03:44 ~Ada

Chamskie to bardzo mocno powiedziane ale widać jaka kultura u koleżanki szambo ulewa się z ust a przeciez za chwilę sama będziesz stara a jeśli chodzi o scislosc to młode panie maja pacjenta gdzieś jak mowi przysłowie zawod pielęgniarki jest ok tylko pacjent uciążliwy sama blam pacjentka niestety to dramat dobrze że odpowiednia oddziałowa to za buźki trzyma i stawia w szeregu te panie wykształcone wszystkie jesteśmy wykształcone i mamy ogromną wiedzę więc prosze nie obrażać koleżanek

#87  2019.06.01 21:21:02 ~Rh

A ja dalej robię to co robię i jestem z tego dumna tylko czasy się zmieniają pozdrawiam wszystkie pielęgniarki.

#88  2019.06.01 22:44:35 ~ada54

Przykład z dnia dzisiejszego , jestem emerytowaną położną z 40 letnim stażem i z czymś takim spotkałam się po raz pierwszy , mowę mi odebrało. Szpital Uniwersytecki winda duża do przewożenia pacjentów ,przed windą pielęgniarki z pacjentem po operacji jadą z bloku operacyjnego na oddział .Winda się otwiera a w windzie młode adeptki medycyny widząc pacjenta i pielęgniarki , które chcą wjechać do windy mówią SORY ale my byłyśmy pierwsze . Zamknęły drzwi windy i odjechały .Wykształcenie wykształceniem a gdzie szacunek dla drugiego człowieka ,który niedługo będzie ich pacjentem ,aż strach pomyśleć.

#89  2019.06.01 22:47:23 ~Ojej

No ale ktoś wyuczył, że kasa i prestiż pielęgniarki jest im dalej od pacjenta tym wyższy. Nie ważne, że majaczy ( ba te co się "wybiły" wcześniej też majaczyły)

#90  2019.06.01 22:54:20 ~Maria do 1

Paniusiu ,wypraszamy sobie ,to co napisałaś świadczy tylko o twoim debilnym myśleniu ,mam dość obrażania mnie i nie tylko ,kończyłam liceum medyczne ,ale to nie znaczy że nic po za tym nie mam ,skończyłam studia ,specjalizacje i napewno mam coś więcej od ciebie ,a wiesz co ? To nazywa się doświadczeniem zawodowym i odpowiedzialnością za wszystko co robię i m9więmoże masz magistra ,ale sądzę że nawet jak bym miała tylko liceum medyczne to daleko ci do mnie ,nie dorasta dzisiaj mi do pięt ,pozdrawiam ,zalecam przemyślenia nad sabą

#91  2019.06.01 23:02:45 ~liceum

Medyczne w latach 1980 nie było obowiązkowych matur ,stąd tyle pielęgniarek bez matury,nie musiały zdawać matury ,więc nie zdawały.Wszystko na ten ten temat.

#92  2019.06.02 00:31:49 ~do 91

Niejedna bez matury prezentuje wyższy poziom intelektualny niż magisterki ze współczesnych cudownie rozmnożonych uczelni.

#93  2019.06.02 08:17:37 ~Aga

Te pielęgniarki bez magistra to starsze kobiety, wasze matki, ciotki, babcie. Przepracowały ciężko x lat w ciężkiej, trudnej pracy - - praca ta nigdy nie była lekka i niezasługują na taki brak szacunku ze strony zarozumiał ych gówniar, własnych młodszych koleżanek. Taki w tych czasach był system kształcenia i kropka. Dajmy z godnością odejść tym kobietom na zasłużoną emeryturę

#94  2019.06.02 08:37:29 ~Iga

Do 1 senator mial na mysli wszystkie pielegniarki te z magistrem i bez sa nizszym personelem

#95  2019.06.02 09:21:03 ~do93

Nie generalizowałabym z tymi starszymi kobietami, jest mnóstwo pielęgniarek jeszcze przed trzydziestką, które magistrami nie są, bo skończyły tylko licencjat. No bo chyba nie pomyliłaś magistra z maturą. Co do zarozumiałych gówniar to rozumiem że to pełne szacunku określenie Twoim zdaniem. Coś mi się wydaje, że poziom kultury to ani od wykształcenia ani od wieku nie zależy, jesteś tego najlepszych dowodem.

#96  2019.06.02 09:49:42 ~Pigułka

Lekarz dyrygent. Tylko kij z orkiestry jak nie ma kto grać

#97  2019.06.02 10:21:23 ~Do 1

Debilka napisala debilny komentarz. Pielegniarek po Studium i Liceum juz prawie nie ma,90% jest w wieku emerytalnym. Dla lekarzy nawet magisterki to personel nizszy.

#98  2019.06.02 10:30:00 ~Do 31

Po wojnie rzeczywiscie asystentki pielegniarstwa nie musialy miec matury. Ale pielegniarka konczaca liceum najpierw zdawala mature i dopiero po niej mogla przystapic do dyplomu. Nie zdala matury-nie przystapila do dyplomu. Natomiast do Studium byla matura obowiazkowa,ja 40 lat temu mialam nawet egzaminy wstepne. Wiec nie opowiadaj bajek bo tylko sie osmieszasz,tak samo jak 1

#99  2019.06.02 10:34:28 ~Do 34

Bzdury. Pielegniarka po Liceum,po Studium,po licencjacie czy z mgr ma dyplom i prawo wykonywania zawodu, ktore upowazniaja ja do wykonywania zawodu pielegniarki. Opiekunowie koncza inne szkoly. Zeby pielegniarke pozbawic prawa wykonywania zawodu( dyplomu pozbawic nie mozna) musialby byc prawomocny wyrok sadowy za jakies przestepstwo. PWZ nie mozna pozbawic za to,ze konczylo sie idawna szkole.

#100  2019.06.02 10:37:01 ~Do 34

Oddac dzieckiem w takie rece? Czyli jakie? Co to za okreslenie? Wyobraz sobie,ze na pediatrii pracuja glownie pielegniarki z b.dlugim stazem,po obecnych szkolach nie spotkasz.

#101  2019.06.02 10:43:26 ~Ja

Zrecie sie jak wsciekle suki drogie magisterki. Jakim cudem skonczylyscie liceum i studia? Chyba dyplomy pokupowalyscie na bazarze. Niby wyksztalcone ale bledy ortograficzne i stylistyczne jak w 3 klasie podstawowki. Chamstwo gorsze niz u meneli spod budki z piwem.

#102  2019.06.02 11:02:32 ~Ja1

Drogie zmije i sucze z mgr. Felczer to osoba mogaca udzielac podstawowej pomocy medycznej , pracujaca jak lekarz ale tylko w przychodniach,ktora nie ma dyplomu lekarza. A mimo to lekarze nie ublizaja felczerom,nie wytykaja braku dyplomu. Zapamietajcie zmijowate magisterki. Nie rodzaj szkoly daje nam prace lecz prawo wykonywaniu zawodu. Jeszcze 3/4 lata i zostaniecie same. Kogo bedziecie gnoic? Zapominacie o licencjatkach bez magistra i specek. Dlaczego ich nie gnoicie? Pielegniarka po kazdej szkole wykonuje ta sama prace. Wymagacie szacunku a nie szanujecie innych.

#103  2019.06.02 11:07:23 ~do 101

Ja tu za wiele "magisterek" nie widzę droga licealko czy też studiumko. To pielęgniarki że średnim wykształceniem najgłośniej szczekają. Utopicie się we własnym jadzie i nie doczekacie tej zasłużonej emerytury.

#104  2019.06.02 11:11:31 ~do 102

Kim trzeba być żeby nazwać pielęgniarkę "sucz"?

#105  2019.06.02 11:12:21 ~LM

Bez matury w latach 1980,matura nie obowiązkowa, dlatego tak dużo pielęgniarek bez matury, wiek 59,58,57,56

#106  2019.06.02 11:18:34 ~Udowodnimy

W latach 1980 nie wymagana matura, ale dla chętnych tak, można było ale nie trzeba było przystepowac, mówimy o LM. 5 letnim. Dopiero później wprowadzono po 4 klasie liceum medycznego obowiązek matury, ale to było wiele lat później.

#107  2019.06.02 12:37:00 ~K.

Biorąc pod uwagę, że pielęgniarki i położne nie tylko mają wykształcenie średnie i wyższe, ale coraz częściej bronią doktoratów, wykładają na uczelniach, zwiększają swoje kompetencje (chociażby wpisywanie recept) i udzielają się na międzynarodowych zjazdach interdyscyplinarnych, wypowiedź Pana senatora jest skandaliczna. Mam nadzieję, że wszystkie komentarze, pomimo ciężkich słów i zmian tematu, skłaniały się ku tej jednej konkluzji.

#108  2019.06.02 13:20:21 ~do 107

Obawiam się, że wprost przeciwnie. Gdyby ten senator przeczytał tutejsze komentarze stwierdziłby, że słusznie nazwał pielęgniarki niższym personelem. Taki poziom prezentujemy, tak nas ludzie oceniają. Jak można na publicznym forum wypisywać takie rzeczy? Tak się obrzucać gnojem? "Stare", "niedouczone", "zarozumiałe gówniary"! A tekst "sucze z mgr" pobił wszelkie rekordy chamstwa! Pomijam fakt, że to kompletnie nie na temat, że pod każdym możliwym tekstem trzecia wojna światowa o wykształcenie. Ale dyskutować, a nawet kłócić się, trzeba umieć! Wszystko można, byle z kulturą! Nie rozumiem jak redakcja może coś takiego tolerować. Inna sprawa, że komuś bardzo zależy na skłóceniu naszego środowiska. Ciekawe komu i dlaczego?

#109  2019.06.02 21:03:11 ~109

No, noooooooooo, a co jest napisane w ustawie o pielęgniarstwie w sprawie kwalifikacji do szkoły pielęgniarskiej?

#110  2019.06.03 06:56:55 ~do 102

Popieram!

#111  2019.06.03 06:58:14 ~matura

Nie była obowiązkowa koleżanki z rocznika 1960,1961,1962 nie miały obowiązku przystępować do matury więc dużo z tego przywileju skorzystało,ale tera nie mogły zrobić za darmo licencjatu ,bo nie miały świadectwa dojrzałości ,matury.Kadry w szpitalach wiedzą która nie ma matury.

#112  2019.06.03 06:59:34 ~doktoraty

Też zrównamy z pielęgniarkami po liceum bez matury

#113  2019.06.03 07:01:21 ~A

Doktorat wśród pielęgniarek ,to też będzie na poziomie z pielęgniarka bez matury.Czy robiąc doktorat bedziemy pracować za darmo jak doktor Judym ?

#114  2019.06.03 07:03:37 ~smutna

Co z naszymi doktoratami ,nie będą miały wartości ,cofniemy się z asystentami pielęgniarstwa na poziom pielęgniarek które nawet nie musiały zdawać matury ?

#115  2019.06.03 07:21:33 ~Anka

Nie mam matury ,nie była obowiązkowa ur.w 1962 roku

#116  2019.06.03 07:23:04 ~licencjat

Za darmo w formie zaocznej nic nie daje ,bo nie mam matury ,nie była ona obowiązkowa 1960 rok

#117  2019.06.03 07:23:51 ~Kasie

Czy można iść na studia licencjackie z pielęgniarstwa bez matury ?

#118  2019.06.03 07:25:11 ~poszłabym

Na licencjat pielęgniarstwa ,ale nie mam matury ,nie musiałam jej zdawać ,nie była obowiązkowa takich jak ja jest ogromna ilość pielegniarek

#119  2019.06.03 07:27:27 ~Gabrysia

Może będą licencjaty dla pielęgniarek bez matury dochodzi do tego ,że opiekunki maja mature a pielęgniarki nie maja matury

#120  2019.06.03 07:29:19 ~opiekunki

Maja mature ,a pielęgniarki nie musiały zdawać matury i matury nie maja i co teraz? Opiekunki ze świadectwem dojrzałości a pielęgniarki z 1062 roku bez matury i co teraz ?

#121  2019.06.03 07:31:06 ~wyższe

Wykształcenie mają niektóre opiekunki od pielęgniarek ,bo maja maturę i studia ,a pielęgniarki z rocznika 1961,1962,1960 matury nie maja ,bo nie musiały jej zdawać

#122  2019.06.03 07:34:00 ~jestem

Dumna opiekunką,mam maturę i mam studia,jak się okazuje to starsze pielęgniarki nie musiały mieć matury ,bo była nie obowiązkowa-siatka płac dla opiekunek z tytułem magistra

#123  2019.06.03 10:00:34 ~A ja

Jestem za tworzeniem instytucji opiekunek medycznych, jednak przypominam, że praktyki pielęgniarskiej nikt nie może wykonywać, wszędzie gdzie jest pacjent, nie spełniając kryteriów ustawowych ( dotyczy też zlecania czynności). Jak wygląda realizacja w tej kwestii zapisów Ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej przez organizacje do których musimy należeć (przymus konstytucyjny)?

#124  2019.06.04 12:36:44 ~Do 121

Pogięło cię? Jestem z rocznika 1959 i matura była obowiązkowa! W tym roku odchodzę na emeryturę.

#125  2019.06.04 13:47:34 ~GRAZA

Drogie maturzystki. Omijajcie studia pielęgniarskie.Polskie pielęgniarstwo ginie dzięki wszystkim rządom. Nawet po doktoracie i z tytułem profesora bedziecie tylko personelem niższym. Szacunku nie oc zekujcie od nikogo. Uczcie sie jezyków obcych i szukajcie pracy poza krajem. Przykre .

#126  2019.06.04 13:56:24 ~121,2

A ja mam mature i studia niektóre,więcej niż Ty i co,łyso ?

#127  2019.06.04 13:59:31 ~mm

Po prostu kabaret.Nie da się tutaj być poważnym.Za dużo tu głupoty.

#128  2019.06.06 02:24:21 ~D#128 do 1

Ta osoba z nr 1,to jakas salowa,opiekun medyczny,albo ratownik medyczny,ktos komu bardzo zależy na osmieszaniu nas.Mysle,że to może być jeszcze jakis inny przyglup,bo robi błędy ortograficzne,stylistyczne,posluguje się zubozalym językiem,ma wąski i prosty zasob słów,więc to nie mgr.Wazne zeby takich ludzi olewać i nie ulegać ich prowokacji i nie komentować takich wpisow.

#129  2019.06.06 09:45:01 ~...

Jestem studentką na 3 roku pielęgniarstwa i bardzo szanuję pielęgniarki, z którymi mam styczność na prakrytach, bez względu na to w jaki sposób zdobyły prawo do wykonywania tego zawodu. Jednak nie raz mogłam odczuć, "szydzenie" z odrobiną zazdrości w stosunku do studentów, np. jak to przecież wy jesteście po studiach to powinniście wszystko wiedzieć. Drogie panie pielęgniarki i przyszłe koleżanki, gdybym urodziła sie wcześniej zapewne skończyłabym liceum medyczne, nie moja wina, że w czasach mojej edukacji system jest inny. W tym zawodzie przede wszystkim liczy się doświadczenie, którego nie zdobywa sie na STUDIACH ale po latach ciężkiej ale fajnej pracy. Dlatego proszę was o zrozumienie a nie traktowanie nas jak wroga.

#130  2019.06.06 16:27:37 ~AGA

Do 95 sorry przejęzyczenie miałam na myśli bez matury bo ten wątek jest podejmowany .Pielęgniarki bez matury to starsze kobiety które kończyły szkołę ok 30 lat temu .przepracowały długie lata mają ogromne doświadczenie SZANUJMY JE

#131  2019.06.08 21:05:18 ~do 130

KAŻDA pielęgniarka zasługuje na szacunek, "gówniara" też! Więc zastanów się co piszesz!

#132  2019.06.16 14:55:08 ~Jolanta

Ukończyłam LM w 88 roku musiałam zdać najpierw maturę a dopiero mogłam przystąpić do egzaminu dyplomowe go. Były to to czasy komuny i stosunek nauczycieli do nas był okropny, obecnie pracuję w Dps i lubię tę pracę, a zarobki są minimalne. Izby o nas nie walczą bo nie jesteśmy MZ, a składki pobierają. Mam ukończone studia, ale ukończyłam je dla własnej wiedzy i cóż?