Izba pielęgniarek: pielęgniarki wracają do zawodu, bo "zaczyna dziać się dobrze w pielęgniarstwie".

Działalność izby pielęgniarek.

IZBA PIELĘGNIAREK: PIELĘGNIARKI WRACAJĄ DO ZAWODU,

BO "ZACZYNA DZIAĆ SIĘ DOBRZE W PIELĘGNIARSTWIE". 

Zobacz także:

Pielęgniarka: Jestem sfrustrowana zarobkami i mobbingiem współpracowników.

Rząd o pielęgniarkach i pielęgniarstwie.

Poniżej publikujemy wywiad z panią Zofią Małas, prezesem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, ktorego udzieliła Medexpressowi. Pani prezes w wywiadzie odnosi sie do nastpującej kwestii: w nabliższym czasie prawie połowa pielęgniarek może przejść na emeryturę i co to oznacza dla pacjentów? Posłuchaj co powiedziała pani prezes. Stwierdziła, że pielęgniarki, które uzyskują uprawnienia do emerytury niekoniecznie odchodzą z zawodu. Pobierają emeryturę i są nadal czynne zawodowo. I to dosyć duży procent. I to ratuje system!

Pani prezes uważa także, że trzeba wdrożyć zatrudnianie personelu pomocniczego, który może wykonywać około 30% czynności, które dotychczas wykonują pielęgniarki. Podkreśla także, że zmniejszyła się drastycznie emigracja pielęgniarek i zwiększyła się liczba pielęgniarek, które nie wykonywały zawodu i teraz po przeszkoleniu wracają do zawodu. Posłuchaj poniżej wywiadu... 

Mariusz Mielcarek 


Zobacz także:


Branżowy miesięcznik pielęgniarek i położnych

Komentarze użytkowników

#1  2019.06.29 21:43:30 ~75 pls

Większość pielęgniarek chce odchodzić wcześniej na emeryturę nie znam takiej która chciała by pracować do śmierci . Te które zostają nie robią tego bo chcą ale muszą bo nie są w stanie przeżyć z emerytury. Szkoda ze ta pani nie pracuje z przepracowanymi i schorowanymi 70 latkami . Wykształceni medycznie ludzie powinni wiedzieć co to jest starość jakie niesie ograniczenia a dawanie szerokich możliwości pracy w wieku poprodukcyjnym w zawodach wymagających dużej odpowiedzialności jest nieodpowiedzialne.

#2  2019.06.29 22:14:55 ~j23

Obsada dyżuru wygląda tak ; jedna pielęgniarka niedosłyszy druga niedowidzi i trzecia po udarze , nie chce aby takie składy opiekowały się np. moim dzieckiem to jest żałosne a nie powód do dumy .Bo chęci do pracy są nie zawsze równoznaczne z możliwościami a dyrekcja nadal zatrudnia emerytki z łapanki .

#3  2019.06.30 00:56:23 ~Ojejku

Kocham was Koleżanki. Walczmy w takim razie o 1000+ dla każdej pielęgniarki-emerytki! I nie zapominajmy nadal o pielęgniarkach pracujących w DPS-ach!

#4  2019.06.30 12:01:07 ~#4

No tak,już mamy dobrze w zawodzie,Pancie w czepkach odniosly sulces,bo uzdrowily pielegniarstwo.Nic nie jest dobrze,może głośna propaganda spowodowala,że trochę ludzi dalo sie nabrac,ale przyjdzie czas na refleksje.Ja żadnych zmian na lepsze nie zaobserwowalam,stoimy w miejscu.Jeszcze trochę zostalo mi do emerytury,ogarnela mnie apatia i bezsilnosc ,bezsilnosc i niemoc jak obserwuję głupotę i klamstwa naszych wladz pielegniarskich.Z czego się cieszycie? Z jakich sukcesow ? A gdzie urlopy zdrowotne dla.pielegniarek ,uznanie chorób zawodowych,wczesniejsze emerytury itp Często czytam na tym portalu o zastraszonych i poslusznych pielegniarkach po LM. Wlasnie takie mamy nasze wladze,posluszne i zastraszone.I co z tego ,że w systemie przybyło trochę pielegniarek? Jak długo wytrzymają pracę niewolnicza ? Jak dlugo wytrzymają w systemie gdzie lekarz zarabia 50 tyś,a pielegniarka 3 tys? Z czego się cieszycie ?

#5  2019.06.30 13:33:12 ~Do Pani M.

Wreszcie ktoś otwarcie powiedział, że emerytowane pielęgniarki ratują system . Pytanie tylko, na jak długo ? Rok, dwa, pięć i co potem ? Pielęgniarki nie emigrują w takiej liczbie, jak jeszcze parę lat temu, bo po pierwsze: tym na emeryturze nie opłaca się teraz zmieniać miejsca pracy, uczyć języka obcego na poziomie C1. Mają do wyboru pracować jeszcze parę lat w miejscu pracy, w którym pracowały przez ostatnie kilkadziesiąt lat lub przejść na lżejsze stanowisko do poradnia, mogą także wyjeżdżać jako opiekunki do niemieckiego seniora. Pielęgniarki zaraz po studiach także nie emigrują w ilościach hurtowych, bo po pierwsze, jedna trzecia nie odbiera prawa wykonywania zawodu, jedna trzecia idzie pracować do poradni, a pozostałe chcą zdobyć kilkuletnie doświadczenie na oddziałach szpitalnych przed emigracją. Za parę lat obecne emerytki nie będą pracować i ruszy kolejna fala emigracji pielęgniarek po studiach.

#6  2019.06.30 13:46:26 ~piel

Problem leży w tym ze na portalu źale łatwo się wylewa ale aby egzekwować skutecznie to co gwarantuje ustawa to trzeba wspólnego działania i stanowczości od naszego srodowiska. Ile osób podpisało petycję odn. naszych reprezentantek? Niewiele, Pismo do dyrekcji - nie, bo premie zabiorą i po co się narażać. Pogadajmy sobie.

#7  2019.07.01 00:23:13 ~Sara

Żadne pielęgniarki nie wracają bo i po co ? Żeby zarobić z 20.000 tyś marne 2000 zł? No już przestańcie taka propagandę siać że wracają I że lepiej jest. Nic nie jest lepiej jest coraz gorzej! Pielęgniarki przepracowane zmęczone przeladowane sfrustrowane wypalone . źle na siebie jadem plujace bo praciwac muszą bo koleżanki na urlopach albo chore I za za mało personelu to nie ich wina tylko chorego systemu oszczędzania przez dyrektorów i nie obsadzanie personelu nawet jak sie trafi tylko wykorzystywanie małej ilości personelu do katorzniczej pracy jak za karę I jeszcze teksty że jak się nie podoba to można się zwolnić. ale to nie o to powinno chodzić. Dyrekcja powinna dbać o personel wprawiony wykształcony jak o dobro narodowe A nie pomiatac potraktować jak zło konieczne I to jeszcze w tych czasach gdzie brakuje personelu. Kto takie klamstwa wypisuje? Ludzie odchodza zawod zmieniaja bo juz dosc maja a mlode uciekaja z kraju gdzie pieprz rosnie A tu takie bzdury . jedna wielka propaganda żeby ludzie uwierzyli. nikt głupi nie jest I nie da się nabrać na takie kłamstwa bo ludzie widzą co się dzieje!

#8  2019.07.01 15:51:05 ~Jan

Chyba w izbach pielęgniarskich mają przerost zatrudnienia bo nie na oddziałach. Kto ma wracać do zawodu i po co. Urlop latem to marzenie,wzrost płac cały czas bazuje na zembalowskim, od dyrekcji pielegniarki jako jedyna grupa zawodowa nie dostaje od kilku lat podwyżek. 25 do 30 pacjentów na dyżurze na jedną pielęgniarkę. Cała prawda o zawodzie. Proponował bym paniom z izb wyjść za biurek bo widać że się zasiedzialy

#9  2019.07.01 17:41:03 ~Malgosia

Ja mam koleżankę która jest na emeryturze schorowana ale ciągnie 280 godzin .O 23 podnieca nie daje rady ale pielęgniarka jest.Jest to że szkoda dla tej co z nią pracuje i dla pacjentów.Działaczki to zafundowały które siedzą przy korycie i bawią się za nasze pieniądze na zjazdach związków,izb.A kontrakty dlaczego żeby było nas więcej fikcyjne.Nie słyszałam żeby ktoś wracał do zawodu. Tak te co mają 50 +chyba.

#10  2019.07.01 22:05:09 ~Lic.piel.

Drogie koleżanki,walczmy o 1000 plus dla pielęgniarek-przyszłych emerytek z DPS.

#11  2019.07.02 12:02:55 ~Pielxxx

Za sam głupi wyraz twarzy, z głupkowaty uśmiech 25 lat pracy na odcinku. Za bzdury które wypowiada ta pancia zabrałbym jej prawo wykonywania zawodu.

#12  2019.07.02 22:13:19 ~Owieczka

Spieszcie sie szanowac pielegniarki, ktore tak ciezko pracuja. Na ten moment chory system dominujacy w braki kadrowe ratuja emerytki. Czas obudzic sie ze zludzen, ze wetranki beda zyc wiecznie. I wtedy co pozostanie? : reinkarnacja, klonowowanie owieczek. Jak obserwuje obecny sposob traktowania polskich pielegniarek w naszym kraju to mysle, ze musicie zaczac produkcje pielegniarek cyborgow, ktore przystepujac do pracy beda miec mgr, specjalizacje i kilkanascie kursow.

#13  2019.07.03 15:04:05 ~abc

Pielęgniarki na emeryturze muszą pracować żeby oszczędzić pieniądze bo nie starczy aby kiedyś spędzić resztę życia w DPS zmęczone schorowane niepotrzebne rodzinie ani pracodawcy który wycisnął ich jak cytrynę Kiedyś i tak zostaną sami bez warunków do godnego życia i bezsilni z powodu choroby i przepracowania , zadbajcie o siebie bo życie jest jedno. Za takie śmieszne emerytury na żaden Dps nie będzie was stać . Szanujcie swoje zdrowie bo tylko to macie najcenniejsze.

#14  2019.07.10 11:30:49 ~piel

Farsa a nie wypowiedź co to znaczy dobrze! izby powinny dawno temu być rozwiązane niczego dla nas nie robią, nic nam nie przysługuje ! nie mamy nawet chorób zawodowych! jeszcze do tego kłamią w żywe oczy gdyby to ode mnie zależało już dawno by izb nie było komunistyczny relikt i partyjne sprzedawczyki

#15  2019.07.18 17:44:50 ~Wiola

W tym kraju nic się nie zmieni bo nikt nie chce zapłacić pielegniarkom za ciężką pracę .Wymyslają różne bzdury typu urlop zdrowotny po 60 r.ż,zastępują je pomocami i wiele innych absurdów Dopóki pielegniarka nie będzie zarabiala godnie to będzie jeszcze gorzej.Zrozumcie wreszcie że gdyby teraz pielęgniarki zostały przy jednym etacie choć tydzień to staje cala ochrona zdrowia ,sanatoria poz itp.Wiec zróbcie to zrezygnujcie jeden miesiąc z dodatkowych prac a zobaczycie .Ale to wołanie na puszczy będziecie pracować za 10 zł bo się uzbiera a potem na zrujnowane zdrowie emerytury na leki nie starczy.