MZ: Ponad 5 tys. pielęgniarek ma podstawę niższą niż nakazuje ustawa.

Płace pielęgniarek i położnych.


MZ: PONAD 5 TYS. PIELĘGNIAREK MA PODSTAWĘ

NIŻSZĄ NIŻ NAKAZUJE USTAWA. 

Jak informowaliśmy na portalu, ministerstwo zdrowia przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Celem projektu jest zmiana wysokości tzw. kwoty bazowej, na podstawie której oblicza się najniższe wynagrodzenie zasadnicze tak, aby na dzień 1 lipca 2019 r. uległa ona podwyższeniu z kwoty 3900 zł brutto do kwoty 4200 zł brutto. 

Przedmiotowe zmiany wpłyną bezpośrednio na sytuację pracowników objętych ustawą, których wynagrodzenia zasadnicze będą niższe niż najniższe wynagrodzeniazasadnicze po wprowadzeniu przedmiotowych zmian. Zmiana ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. spowoduje szybsze podwyższanie wysokości poziomu wynagrodzeń zasadniczych pracowników podmiotów leczniczych, w ten sposób, że w okresie 1 lipca 2019 r. do 1 lipca 2020 r. przy obliczeniu poziomu najniższego wynagrodzenia zasadniczego używana będzie kwota 4200 zł
brutto zamiast kwoty 3900 zł brutto, jak obecnie.

Więcej w sprawie oraz jaki to będzie miało wpływ na obecne wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek czytaj tutaj.

oraz w artykule pt:. Pielęgniarki robią to samo. Teraz różnica w płacy ponad tysiąc zł. Będzie dwa razy większa!

Zobacz także: MZ podało jakie są obecnie najniższe podstawy pielęgniarek w 7, 8 i 9 grupie.

W uzasadnieniu do projektu ustawy ministerstwo zdrowia podało także: "Szacunkowa liczba osób otrzymujących niższe wynagrodzenie zasadnicze od najniższego wynagrodzenia zasadniczego obliczonego na dzień 1 lipca 2019 r. na podstawie obecnie obowiązującej ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. (kwota bazowa 3900 zł)".

Poniżej przytaczamy dane w przedmiotowym zakresie w oryginalnym brzmieniu: 

Grupa 7 - Pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia

3 504 osób 

Grupa 8 - Pielęgniarka albo położna, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, albo pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa

615 osób 

Grupa 9 - Pielęgniarka albo położna inna niż określona w lp. 7 i 8, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia

1 101 osób 

żródło: uzasadnienie do projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych

Powyższe dane uzyskano w wyniku badania ankietowego przeprowadzonego w 885 podmiotach leczniczych.

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


 Zobacz także:


Gazeta branżowa pielęgniarek i położnych

Komentarze użytkowników

#1  2019.07.16 08:45:46 ~Abc

Co zalicza sie do dziedziny majacej zastosowanie w ochronie zdrowia?

#2  2019.07.16 09:36:13 ~dypl piel

Co to jest pielęgniarstwo, jeżeli jest w niej specjalizacja?

#3  2019.07.16 12:45:37 ~Basia

Ogólnie nasze place to jedno wielkie oszustwo. Nikt nie chce tego dokładnie kontrolować.

#4  2019.07.16 13:05:52 ~Wioletta

Może ktoś mi napisze bo ja nie ogarniam mam mgr i spec na dzień 1 czerwca mam podstawę 3450 to ile musze dostać podwyzki od 1 lipca

#5  2019.07.16 13:14:50 ~Ziuta

Do 4 Od01.07 - 192zl+100zl(zembalowe)do grupy

#6  2019.07.16 13:45:32 ~Wioletta

5dzieki

#7  2019.07.16 13:57:46 ~do 4

Gdzie ty pracujesz,że masz tak mało?

#8  2019.07.16 14:27:52 ~Do 7

Zapewne Podkarpacie. Jedna wielka dziura. Ale i tam pielęgniarki już się wykruszają, więc będą musieli zmienić politykę płacową.

#9  2019.07.16 14:29:00 ~Halina

Mam nam specjalizację i 3080 podstawy ile dostanę podwyżki.dziekuje.

#10  2019.07.16 14:38:38 ~Aguś

Może ktoś mi powie, jaką będę miała wynagrodzenie zasadnicze od 1 lipca. Obecnie mam 3.455 zł. Mam licencjat, specjalizacje, za niespełna rok kończę studia magisterskie z pielęgniarstwa.

#11  2019.07.16 14:44:09 ~Wioletta

To ja 4 nie pracuje na Podkarpaciu pracuje w Wielkopolsce ale w szpitalu powiatowym ale widać że to też dziura ogromna jeśli chodzi o place w szpitalu

#12  2019.07.16 14:55:14 ~Do 10

Takie samo. Jesteś w gr 8 i przekraczasz podstawę. Po obronie magisterki załapuesz się na podwyżkę.

#13  2019.07.16 15:35:33 ~Aguś

Dziękuję 12

#14  2019.07.16 17:15:23 ~Do 10

Według mnie jesteś w 7-ej grupie .

#15  2019.07.16 17:29:42 ~Na

W jakiej 7.W 7 to będzie za rok -po obronie.

#16  2019.07.16 18:55:28 ~#16

Jeżeli przekraczam podstawę rozumiem że podwyżki nie dostanę.Bede miała swoją dotychczasową podstawę? Chyba mi nie odejma?

#17  2019.07.16 20:07:22 ~Ja

A ja mam pomaturalne studium,bez specki tylko z kursem kwalifikacyjnym,40 lat stazu i mam 35 zl.do reki za godzine. W prywatnym dps na wsi na Slasku. Tylko przy 15 dyzurach w miesiacu z palcem w nosie wyciagam ponad 6000 netto. Trzeba umiec negocjowac a nie ciagle dlubac w oczach magisterka.

#18  2019.07.16 20:19:20 ~Bb

Do 17. Tylko że ja w życiu nie chciałabym pracować w DPS. Pracuję na kardiologii w dużej klinice i tu jest moja ukochana praca. Tu naprawdę ratujemy ludzkie życie. Wolę studia, specjalizacje i inne kursy i czuję się kimś! ! Mam lat 50 plus. A 35 zł to żadne cuda. Pozdrawiam

#19  2019.07.16 20:23:18 ~Maja

Też tak uważam. W życiu trzeba mieć ambicje a nie tylko umieć negocjować. W dps powinny pracować opiekunki.

#20  2019.07.16 21:19:41 ~An

A DPS-Y tak narzekają, że źle.

#21  2019.07.16 21:22:30 ~do 17

Jeżeli masz pomaturalne studium (19+2)= 21 i 40 lat pracy to już emerytura. Pozdrawiam

#22  2019.07.16 21:49:44 ~do 15

A jak kurs scielenia to i 6 albo 5.

#23  2019.07.16 22:15:14 ~Na

Owszem

#24  2019.07.16 23:59:38 ~Ech

W której grupie będzie jak jeszcze dorobi szkolenie z zakresu motoryzacji ( np.prawo jazdy)?

#25  2019.07.17 13:22:51 ~Magister

Pielęgniarstwa 3800 brutto szpital umowa o pracę.

#26  2019.07.17 13:24:55 ~Dps

Prywatne 38zl na godzinę

#27  2019.07.17 13:49:50 ~Xx

Harujcie w tych dps u prywaciarzy. Ja wolę szpital. Tam jestem panią pielegniarką. W dps jesteś wszystkim. Salową, pomywaczką posługaczką itp. Nigdy! !

#28  2019.07.17 14:10:11 ~Ala

Specjalizacja jest dobra jeśli pracuje się w jednym oddziale ale jeśli przejdę na do pracy na inny oddział to muszę znowu robić inną specjalizację. Oddz. Neurologii a dziecięcy to niebo a ziemia

#29  2019.07.17 15:02:16 ~C

Do 28 po to masz specjlzację żeby cię nie przenosili. Widziałaś chirurga żeby go dali na pediatrię ?

#30  2019.07.18 22:11:25 ~lic.piel.

Drogie koleżanki.W państwowych DPS-ach nie mogą pracować tylko opiekunki ,ponieważ nie posiadają kompetencji pielęgniarskich.Proszę nie oceniać , nie mając pojęcia o pracy pielęgniarek właśnie w DPS'. Pozdrawiam serdecznie wszystkie Panie pielęgniarki.A nawiązując do wynagrodzenia-2840 brutto plus wysługa lat plus premia 10%=2700 netto.

#31  2019.07.19 10:21:58 ~Stella

Ja prqcuje w państowym DPSie od 24 lat. Mam 2950 zl podstawy.ZERO premii, ZERO "zembalowego".a mieszkancow 180 i.pojedyncze dyżury. Ktoś chętny na zamianę?

#32  2019.07.22 00:27:23 ~plg

Proszę mi wytłumaczyć ,bo ja się pogubiłam. Pielęgniarka ze specjalizacją w dziedzinie pokrewnej w gr 8,a ja 5 lat studiów w dziedzinie pokrewnej w 9 grupie . Dziwny ten kraj , dziwni w nim ludzie rządzący!