Salowa zarobi więcej. Trzeba pomyśleć znów o pielęgniarkach.

Wynagrodzenia w ochronie zdrowia.

SALOWA ZAROBI WIĘCEJ. TRZEBA POMYŚLEĆ

ZNÓW O PIELĘGNIARKACH. 

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 17 lipca 2019 roku w sprawie: pierwsze czytanie i rozpatrzenie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Przewodniczący Komisji ds. Usług Zdrowotnych Związku Pracodawców „Business Centre Club” Wiktor Masłowski:

Związek Pracodawców BCC, Wiktor Masłowski. Bardzo dziękuję, panie przewodniczący. Szanowni państwo, Wysoka Komisjo, jako pracodawcy zawsze mamy zmartwienie, skąd wziąć na to środki. Państwo zauważyli w materiale, że ze zwiększonych przychodów Narodowego Funduszu Zdrowia. Chciałbym zauważyć, że te przychody nie pokrywają skutków wdrażanych zwiększeń wynagrodzeń, przeciwko którym my w ogóle nie występujemy. Jesteśmy za, tylko nie ma na to środków.

My pokrywamy wszystkie skutki związane ze wzrostem płacy minimalnej, a w roku przyszłym ta płaca wzrośnie o 200 zł i zostanie z niej wyłączony dodatek stażowy. Tak więc, przy zadłużeniu SPZOZ-ów na koniec I kwartału na poziomie 17,3 mld zł zobowiązań ogółem i zobowiązań wymagalnych na poziomie 2,2 mld zł, to zadłużenie naprawdę będzie się jeszcze zwiększać.

Chciałbym też zapytać, dlaczego w tej tabeli „Wpływ na sektor finansów publicznych” są same zera, kiedy samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej są jednostkami finansów publicznych. Jeżeli koszty wprowadzonych regulacji są na poziomie 97 mln zł – tak jak państwo tu podają – to ta kwota powinna się tutaj znaleźć. Trzeba też pamiętać, że zadłużenie SPZOZ-ów obciąża finanse publiczne.

Chciałbym też się dowiedzieć, jak państwo wyliczali średnie koszty w 2020 r., gdyż – jak wiemy – ma być uwolnienie kwoty bazowej. Szacujmy, że wówczas ona się zwiększy z 4200 do ok. 5000 tys. zł.

Ja również podzielam głos mojej przedmówczyni. Z naszych wyliczeń wynika, że wzrost wynagrodzenia salowej, po odłączeniu dodatku stażowego z płacy minimalnej, będzie na poziomie 2940 zł, co czasem przewyższa albo jest równe wynagrodzeniom diagnostów, fizjoterapeutów, księgowych itd., itd. Wydaje mi się, że ta sytuacja niekontrolowanego porządkowania wynagrodzeń, w słusznym kierunku, zaburzy proporcje pomiędzy grupami zawodowymi i trzeba będzie w przyszłym roku znowu pomyśleć o pielęgniarkach. Dziękuję bardzo.

Zobacz co o wynagrodzeniach pielęgniarek mówiła pani Ptok

źródło: stenogram posiedzenia komisji

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Gazeta branżowa pielęgniarek i położnych

Komentarze użytkowników

#1  2019.07.25 10:51:57 ~Mara

Cóż za bzdury gdzie zarabia tyle stalowa ? Mają najniższą jak dobrze pójdzie ale oczywiście pielęgniarki jak zawsze takie poszkodowane a opiekunowie medyczni nawet nie brane są pod uwagę choc nasuwają na równi pielęgniarki fakt odpowiedzialność mają dużą i niech zarabiają dużo bo zasługują ale pamiętajcie o innych bo narazie mają pensje głodowe trzeba strajkować jak inni

#2  2019.07.25 11:04:27 ~Gosc

Pewnie dajcie jeszcze po 2000 zł więcej pielęgniarkom a salowa niech pracuje za 1600 i jeszcze robiąc za pielęgniarek. Bo szanowne lenie muszą kawę pić i internet przeglądać.

#3  2019.07.25 11:29:56 ~Ja

Jakie salowe? Nie ma juz takowych,teraz sa tylko brygady sprzatajace. Dalej sie pielegniarki miedzy soba zryjcie, licytujcie szkolami i kursami a inni w tym czasie zyskaja. Jak sie obudzicie z reka w nocniku to moze wreszcie te wasze wyjalowione magisterskie lepetyny obudza sie z letargu.

#4  2019.07.25 11:47:57 ~Ja

Jak salowe beda miec wiecej to pielegniarki widza ale jak one dostaja podwyzki to siedza cicho brak slow na nie ktorych odzialach po 12 pielegniarek a salowa 1 albo 2 to luksus juz.one siedza calymi dniami i i pija kawki jedza placki a salowe zapipszaja.wykorzystuja salowe i wysmiewaja sie sa nie powiem ze wszystlie bardzo podłe a te co sa magistrami to nic nie nauczone nawet posprzatac nie potrafia po sobie.

#5  2019.07.25 12:21:19 ~Do 2

Szanowny leniu, ty to chyba z wlasnej autopsji. Naprawdę Janusz, żal mi ciebie.

#6  2019.07.25 12:50:48 ~Iga

Proszę mi wierzyć ,salowa zarabia 1600 zł po 25 latach pracy w zawodzie,nie ma już chętnych teraz do tej pracy za takie grosze,Niech zostaną same panie pielęgniarki na oddziałach ,dopiero będą wiedziały czym jest ciężka praca salowej

#7  2019.07.25 13:36:17 ~abc

A jak pielęgniarka pracuje za dietetyczkę rehabilitanta opiekuna medycznego i jeszcze za 2 koleżanki które wg norm zatrudnienia powinny być a ich nie ma to ile powinna zarabiać . Nie wspomnę że w nocy i popołudniu pracuje również za salową to dlaczego bierze jedną marną wypłatę a nie np. cztery. Panie salowe już nie pomagają pielęgniarkom nawet w ciągu rannego dyżuru bo to już nie należy do ich obowiązków i maja chyba zakaz dotykania pacjentów .

#8  2019.07.25 15:01:25 ~Do 7

Za mnie paniusiu od 7 boleści nie pracujesz, to ja pracowałam przez 22 lata za ciebie. Nie do mnie należało :podawanie leków, czasami kaczki, podnoszenie pacjentów do posilku, pojenie kontrastem do TK, wożenie pacjenta na badania, zeszyt edukacji zdrowotnej na oddziale, monitoring lodówki z krwią i lekami. Rób to co masz w zakresie czynności a nie wysluguj się innymi.

#9  2019.07.25 15:52:02 ~do 8

Za to co robiłaś bez uprawnień jest artykuł i możesz odpowiadać za przekroczenie kompetencji nawet nie pisz takich głupot .

#10  2019.07.25 16:10:12 ~Diana

No właśnie 8 zastanów się co piszesz

#11  2019.07.25 16:19:44 ~Do 9,10

Do tego zmuszała mnie była oddziałowa pod przykrywką prośby a potem już to musiałam robić. A jak się zbuntowowalam to smarkata 24 letnia pielęgniarka po szkole ledwo przyszła do pracy, z kpina na ustach do mnie, , ale oddziałowa to kazała tobie zrobić. "Mam coś jeszcze dodać? To jest po prostu patologia ukladzików.

#12  2019.07.25 16:25:05 ~Do 11

Jakaś ty durna! Na twoją głupotę nie ma lekarstwa, ale na to, co robiłaś jest paragraf.

#13  2019.07.25 16:35:06 ~Do 11

Nie pisz głupot. Nie kręć bicza na swoją szyję. W sieci nikt nie jest anonimowy

#14  2019.07.25 18:49:57 ~Genia

Szkoły są ich nie zamykają

#15  2019.07.25 20:04:52 ~Do 13

Paragraf jest na osobę która mnie do tego zmuszała.

#16  2019.07.25 20:18:27 ~MGM

Jak się to wszystko czyta to człowiekowi przykro,że taka jest rzeczywistość skaczemy sobie do gardeł a przecież nie o to chodzi. Odnośnie pielęgniarek,ale i salowych .To prawda,że marnie zarabiają stalowe ,ale to nie jest wina pielęgniarek. Myślę, że chyba trzeba ponownie zastrajkiwać drogie Panie Pielęgniarki bo chyba się nie doczekamy poprawy w pracy i w płacy.

#17  2019.07.26 09:07:16 ~Margaret

Niestety zarabiamy marne grosze . Mówi się tylko wszędzie o lekarzach i pielęgniarkach jaką mają ciężką pracę . Ja mam stanowisko sanitariusza noszowego vel salowa . Nikt do nas nie mówi sanitariuszka tylko salowa . Mamy w obowiązkach pomoc pielęgniarkom a jeżeli czegoś nie zrobimy kończy się zabraniem premii motywacyjnej . Jak zwykle jest wielkie halo jak mają nam dać trochę więcej grosza . To niech za nas robią pielęgniarki . Szkoda że nie umieją po sobie posprzątać tylko my musimy po nich sprzątać . Ostatnio usłyszałam od pielęgniarki że cóż my takiego robimy przy pacjentach . Przykro mi się zrobiło . Dlatego drogie panie salowe nie bądzcie nadgorliwe w swojej pracy bo i tak nikt tego nie doceni a od pań pielęgniarek usłyszycie że trzeba było się uczyć . Tylko że tą niewdzięczną pracę też musi ktoś wykonywać .

#18  2019.07.26 10:14:13 ~Go

Drogie salowe/salowi.Niczego nie robicie za pielęgniarki- naprawdę jest inny zakres czynności-to tak dla tych salowych bezmyślnie wykonujacych wszystkie polecenia durnych-mam nadzieję- już nielicznych, oddziałowych (bo tylko takie zlecą Wam czynności pielęgniarskie,do wykonywania ktorych trzeba mieć dziś uprawnienia). Za to owszem-b.często pielęgniarki robią pracę innych-np:wydawanie posiłków,rehabilitację chorych mimo obecnosci rehabilitantow w szpitalach,za noszowych itp.itd.A o godne płace w ochronie zdrowia trzeba walczyć w grupach zawodowych-dawniej pielęgniarki zalatwialy podwyżki wszystkim-dziś tylko sobie (w Polsce inaczej się nie da).

#19  2019.07.26 10:51:51 ~Do 17

Pomyliłaś portal. I nie rozśmieszaj mnie, że robicie coś za pielęgniarki, bo pacjenta to nawet palcem nie tkniecie. Płaczesz, że nie mówią do ciebie sanitariuszka tylko salowa, tymczasem same zwracacie się do pielęgniarek siostro, albo tak o nich mówicie do pacjentów.

#20  2019.07.26 12:28:38 ~Ja do 17#

W różnych miejscach pracowała ale poświęciłam 3 lata na studia aby pracować jako pielęgniarka więc tak, trzeba się było uczyć.

#21  2019.07.26 18:47:36 ~Basia

Pracuje 32 lata. Zawsze na oddziale zabiegowy. Nikt nie pomyślał nigdy o mojej psychice,kręgosłupie,nogach. Studia mam, specjalizacje też, różne kursy itp. Podyplomowki kilka nawet. Panie stalowe za nas pracują. Jak pytam się. Nie karmią, nie myją pacjentów, nie zmieniają pozycji chorym. Nie podaja lekow, nie reanimuja, nie jezdza na badania Odpowiedzialność niewielka. Ambicje chore. Dyżury nocne? Raczej nie mają. To dlaczego się do nas porównują. A może lepiej mieć pensje lekarzy. Drogie panie walczcie. Bardziej sie Wam oplaca.

#22  2019.07.28 20:44:25 ~Piel

Pracuję na oddziale wewnętrznym jest 3 pielęgniarki na 40 chorych, większość osoby leżące. Nie ma opiekunek, salowa 1 czasem 2. Nic nam nie pomagają, nawet posiłków nie podadzą tylko stawiają obok tak że chory sam sobie nie weżmie. Na nocach też ich nie ma,pracujemy na 2 etaty a pensja jedna. Ja wiem że mało zarabiają ale to nie nasza wina. Wcześniej jak były strajki pielęgniarek to podwyżki dostawali wszyscy. .

#23  2019.07.29 14:03:35 ~Gość

Co szpital to obyczaj! Jak to nie pracujemy na nocki? Jak to nie pomagamy pielegniarkom pytam? Większość pracy która wykonuję za pielęgniarki właśnie nie należy do moich obowiązków .Mało tego pielęgniarka jak pracuje w dni świąteczne ma za to płacone, ja niestety nie! dlaczego pytam? Czy my salowe mamy inne żołądki niż pielęgniarki? czy my salowe nie mamy rodzin jak pielegniarki! dodatek za noc oczywiście dla salowej jałmużna, a tak samo zarywamy noc i tak samo ciężko pracujemy .A wam i tak zawsze mało ,latacie z pracy do pracy,a pozniej sily nie macie i wyslugujecie się mami salowymi które z dodatkami stazowymi i nockami bierzemy ok 1700 zl na rękę, wykonujac prace czesto za 2 salowe bo jak jednej zabraknie to do pomocy juz sie nikogo nie dostanie,często obskakujac 3 oddzialy naraz i jeszcze za panie pielegniarki ,tego nigdy nie widzicie.I niech mi tu nikt nie pisze że trzeba było się uczyć, bo właśnie akurat ja się uczyłam, tylko że żyjemy w takim kraju że niestety rzeczywistość jest okrutna.

#24  2019.07.29 17:12:10 ~Kul

U nas pielęgniarka zarabia prawie tyle co lekarz i nadal narzeka, że ma mało.

#25  2019.07.29 21:18:46 ~Piel

Do 24 a gdzie tak dobrze płacą piel . Do 23 bzdury piszesz nam salowe nic nie pomagają. Ja was szanuje i wiem, mało zarabiacie, ale czy to nasza wina. Załóżcie sobie związki i walczcie. A tak szczerze to nie wiem czy chciałabyście mieć taką odpowiedzialność. Każdy nas się czepia, o wszystko pretensje, każdemu się wszystko należy. Pielęgniarka jest do wszystkiego. Najgorszy zawód w służbie zdrowia.

#26  2019.07.29 23:01:09 ~Doria

Pielęgniarki 4000 podstawy i one mówią że mniej od salowych . Porażka kto te Bzury wymyśla

#27  2019.07.30 09:47:49 ~#27

Salowe nie w każdym szpitalu mają obowiązki przy obsłudze pacjenta (mycie , karmienie , zmiana pieluch , pacjentów udarowych przekładanie na drugą stronę , ba! nawet czasami muszą mierzyć ciśnienia) , ale w zdecydowanej większości są takie realia. Salowa lata bo pielęgniarka się nie wyrabia w komputeryzacji , a jak się wyrobi to leci z kolezaneczkami do pokoju , śmiać się w głos , taka prawda o pielęgniarkach :) Nie wszystkie takie są ale zdecydowanie tytuł magistra im szkodzi , zamiast być bardziej wyuczone , to nie dość że nic nie potrafią to jeszcze powiedzą , Ja nie będę zmieniać pampersa , ja mam magistra ! " - i tak wygląda młoda pielęgniarka po studiach na oddziale noworodkowym :) Pensja większa dla tych magisterek ? Żart :D

#28  2019.07.31 09:15:53 ~Salowa

Salowa zarobi więcej? a co salowa to gorszy gatunek człowieka? salowa ma inną rodzinę,inny żołądek i inne rachunki niż pielęgniarka? a może salowa żyje na innej planecie Co? Moze wkońcu zaczniecie doceniać pracę salowych ,często nie mam czasu na tyłku usiąść a pielegniarki(zwłaszcza księżniczki ok 5-7lat przed emeryturą) potrafią tak uprzykszyc zycie okazując swoją wyższość ze rzygać się chce.A pacjenci? przykład z wczoraj.mialam 9 wypisów z oddziału,5 gruntówek sal-państwo pacjenci wychodzą i zapychają do dyżurki z pakami kaw,słodyczy itp mijając nas salowe jak furę z gnojem z podziękowaniem za opiekę pielęgniarek a mnie nawet dziękuję i do widzenia ani pocałuj mnie w d.przykre bo gdyby nie salowa to te wszystkie gwiazdy pacjentki na Połozniczym zarosly by brudem i przykleily do podłogi koło łóżka,nie wspomnę o walajacych się pampersach pod łóżkami, na parapetach czy pod poduszkami! ale nie nam się godziwy zarobek nie należy.ja już nie wspomnę o posiłkach, bywam na różnych oddziałach ale zgadnijcie kto pierwszy przegląda gary jak przypcham je z kuchni? żenada drogie "koleżanki "

#29  2019.07.31 11:40:51 ~Zbyszek

Do 28 .Masz rację kobieto. Popieram cię w 100 %

#30  2019.08.10 20:05:12 ~toja

W obecnych czasach panie salowe są tylko do mycia powierzchni płaskich. Przy pacjencie nawet palcem nie tkną! 5×w c.12 g przetrę korytarz i sale i to cała ich praca. Jaka praca taka płaca. Żyć nie umierać. Odpowiedzialność żadna. A jakieś tam składki do emerytury są odprowadzane. I pole na wsi i KRUS własne warzywa jedzonko jajka mięsko.