Pielęgniarki - "redukcja dokumentacji medycznej".

Pielęgniarki i pielęgniarstwo 2019.

PIELĘGNIARKI - "REDUKCJA DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ".

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 17 lipca 2019 roku w sprawie: informacja Ministra Zdrowia na temat możliwości ograniczenia liczby obowiązków dokumentacyjnych związanych ze świadczeniami medycznymi i usprawnienia przepływu informacji.

Poseł Alicja Chybicka (PO-KO):

Panie przewodniczący, panie ministrze, szanowni państwo, powiem szczerze, że bardzo się ucieszyłam, że będziemy dzisiaj dyskutować nad redukcją dokumentacji medycznej a tymczasem słyszę, że to nie będzie żadna redukcja. Mało tego, nie będzie od zaraz, tylko za naście lat.

Panie ministrze, pytanie moje jest następujące: czy pan wie (jeśli pan tego nie wie w tej chwili, to proszę o odpowiedź na piśmie), ilu lekarzy w przyszłym roku może przejść na emeryturę i ilu, w wieku emerytalnym, pracuje w tej chwili w systemie polskiej ochrony zdrowia? To samo pytanie dotyczy pielęgniarek, bo z danych, które ja zgrubnie posiadam, jest to ogromna liczba, która spowoduje totalną zapaść w ochronie zdrowia a konkretnie zamykanie poszczególnych oddziałów i to, na co pacjenci teraz bardzo się skarżą, że lekarz nie ma czasu, bo rzeczywiście, biurokracja zajmuje bardzo dużą część pracy lekarzy.

Można by coś… Ja myślałam, że pan to dzisiaj powie, że pan takie nowe zapisy… Tak jak zresztą powiedziała pani przewodnicząca Małecka-Libera, my już wcześniej wałkowaliśmy to, co pan powiedział. Myślałam, że pan powie coś nowego, co zostanie zrobione od zaraz, czyli, że lekarz będzie mógł poświęcić się pacjentowi. A w przypadku, kiedy rzeczywiście jest nas coraz mniej, będzie to jak zbawienie, bo za chwilę pacjent w ogóle…

W tej chwili bardzo często chorzy dostają do domu papier, że zabieg jest odsunięty, że termin przyjęcia do poradni specjalistycznej jest przesunięty itd. Z czego to się bierze? Ze szczupłego zasobu personelu medycznego. I tu żadne kamasze,za przeproszeniem – nic nie pomogą, bo lekarz, który jest zmęczony, przepracowany i wypalony zawodowo – to samo dotyczy zespołu pielęgniarskiego – nie jest w stanie dobrze pracować.

O informatyzacji mówimy nawet więcej niż od dwóch lat – od wielu, wielu lat – tylko że sam system informatyczny (tak jak tu mówiła moja koleżanka), który w Polsce nie jest w całości spójny, w ramach którego nie można ze wszystkimi się dogadać, nawet na terenie jednego miasta, który jest jakby sam sobie… My od dawna pracujemy w systemie czysto informatycznym i co z tego, skoro i tak wszystko jest drukowane, gdy leżą sterty historii chorób, gdy muszę złożyć trzysta podpisów, bo gdy moje dziecko np. jedzie karetką na naświetlania (tam i z powrotem) to ja muszę podpisać (i tam, i z powrotem) i nie tylko ja, bo podpisuje się lekarz i jeszcze pielęgniarka, która wsadzi to dziecko… to jest do obłędu posunięta biurokracja – ja to mówię z punktu widzenia praktycznego.

To są rozporządzenia Ministra Zdrowia i zapisy ustawowe – czyli, tego nie da się obejść.

Ja myślałam, że pan dzisiaj powie, że stworzycie błyskawicznie ustawę (a potraficie to zrobić), która naprawdę zdejmie obowiązki z nas – lekarzy, pielęgniarek, tak, aby uratować jeszcze część oddziałów. Sam pan to wie.

Chciałabym więc zapytać, ile do tej pory i gdzie zamknęło się oddziałów?

My taką listę posiadamy, jest ich dużo i będzie coraz więcej – i to z niczyjej złej woli, tylko – jeśli nie ma personelu to kto ma leczyć. Nawet, jeśli potem pan przesunie jakiekolwiek środki, to kto będzie konsumował te środki. Nie będzie jak ich…

To w ogóle jest chore, że w tej chwili szpitale między sobą walczą na finanse, czyli, kto gdzie wyszarpie więcej pieniędzy to wyszarpie lekarza i wyszarpie pielęgniarkę.

Czy naprawdę tak ma wyglądać ochrona zdrowia?

Panie ministrze (a pan jest jeszcze z informatyki bardzo mocny), niech pan coś zrobi – i zrobi szybko, nie za kilkanaście lat, czy za kilkanaście miesięcy. To jest do niczego, naprawdę, bo w międzyczasie panu tyle się rozłoży… a, jeśli raz coś się zamknie to otworzyć to potem jest bardzo trudno.

Bardzo dziękuję.

źródło: stenogram posiedzenia komisji

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Gazeta branżowa pielęgniarek i położnych

Komentarze użytkowników

#1  2019.07.25 15:13:47 ~Autor

U nas jeszcze lepiej. Dokumentacja papierowa plus komputerowa i to co w komputerze jeszcze drukowane. Dla chorego czasu brak !

#2  2019.07.25 21:48:55 ~Gabi. 28

U nas tak samo i gdzie miejsce dla chorego pacjenta najważniejszy jest papier

#3  2019.07.25 21:51:58 ~Rttt

Teraz liczy się tylko dokumentacja

#4  2019.07.25 22:09:13 ~Mania

U nas jeszcze lepiej zbieranie wywiadu przy przyjęciu wpisywanie w kompa+papier +drukowanie tego co w kompie. Przy wypisie drukowanie jeszcze raz tego co przy przyjęciu plus papiery wpisowe czyli aktualny Norton usunięcie wenflonu, dane opisowe za za pobyt oraz zalecanie poszpitalne. Masakra masło maślane

#5  2019.07.26 12:29:37 ~Piel

Kolejne posiedzenie komisji, kolejne postulaty a i tak nic z tego nie wynika.Nie liczę już na nic , Dobrze ,że emerytura blisko , tylko żal pacjentów .

#6  2019.07.26 15:40:18 ~Gość

Ostatnio byłam chora. Ochrona Zdrowia to jakaś pomyłka nic nie działa jak należy. Pielęgniarki ciągle zajęte a lekarz szybko szybko i nic na spokojnie nie wytłumaczy . Trzeba iść prywatnie a informację szukać w internecie. Teraz zachorować to lepiej szybko umrzeć.

#7  2019.07.26 16:16:37 ~Nikt

Wierzę w mądrość i ufam że te papiery zostaną zredukowane.a do komputera usiądą nie pielęgniarki lecz sekretarki.bo teraz to z pielęgniarek zrobiono służące .tylko ta służba nie dotyczy pacjenta .i tu zaczyna się tragikomedia.

#8  2019.07.27 05:43:19 ~Do Nikt

Za profesjonalną służbę trzeba sporo zabulić, Polszy na to nie stać, będzie za parę lat zupełnie bez kosztowo lub doktory przejmą rolę służby dla pacjenta, choć osobiście w to wątpię.

#9  2019.07.27 07:50:23 ~Prawa

U nas pielęgniarki siedzą a opiekunki medyczne pracują za dwoje.

#10  2019.07.27 08:59:52 ~DO 9

A kolejna poszkodowana opiekunka medyczna, to co robisz w tym zawodzie, jak czujesz się taką ofiarą pielęgniarek ? Do szkoły i też będziesz siedzieć ale nad tonami papierów.

#11  2019.07.27 22:14:55 ~Iwona

Do 9 Na co czekasz do SZKOŁY! Będziesz siedzieć i ty!

#12  2019.07.29 06:28:50 ~Jasiczek

A u nas siedzą opiekunki a pielęgniarki robią ,wszystko „ i co .tyle w temacie pozdrawiam .

#13  2019.08.01 11:16:58 ~Zofia

U nas, uwaga, zredukowano część dokumentacji pielęgniarskiej. Stwierdzono, że skoro i tak wypełnia się pewne papiery na koniec dyżuru, to to, co nie jest wymagane prawem jest niepotrzebne. Choć tyle.

Dodaj komentarz