Powiedział: pielęgniarki to niższy personel. Został pełnomocnikiem rządu...

Pielęgniarki i pielęgniarstwo 2019.


POWIEDZIAŁ: PIELĘGNIARKI TO NIŻSZY PERSONEL.

ZOSTAŁ PEŁNOMOCNIKIEM RZĄDU...

Posiedzenie senatu w dniu 28 maja 2019 roku

Senator Waldemar Kraska, przewodniczący senackiej komisji zdrowia:

(...)

"Oczywiście brak kadr, jeżeli mówimy o lekarzach, doskwiera w Polsce, ale, tak jak powiedziała do mnie pani senator Czudowska, to trwa niestety latami. No, doprowadziliśmy do tego, że w tej chwili jest prawie dwukrotnie więcej studentów na uniwersytetach medycznych, ale to jeszcze potrwa. Studia medyczne trwają 6 lat, specjalizacja ok. 5, więc dopiero po 11 latach powstaje lekarz specjalista. Myślę, że to też jest ważny i dobry przyczynek do tego, że przez te 4 lata rządów Prawa i Sprawiedliwości osiągnęliśmy to, że studiuje coraz więcej lekarzy. Jest też dobrze, jeżeli chodzi o personel niższy, czyli o pielęgniarki. To pierwszy rok, kiedy praktycznie wszystkie adeptki tego kierunku odebrały prawa wykonywania zawodu. A zdarzało się tak, że po skończeniu tego kierunku pielęgniarki – nawet 30% pielęgniarek – nie odbierały prawa wykonywania zawodu, czyli już wtedy zakładały, że nie będą rozpoczynały swojej kariery w tym zawodzie. W tej chwili widzimy, że zainteresowanie tym zawodem, zawodem pielęgniarki, jest zdecydowanie większe. Dlatego myślę, że niepotrzebne emocje towarzyszą tym dwóm ustawom, które rzeczywiście są dobre i wprowadzają dobre rozwiązania do polskiego systemu ochrony zdrowia.

Ale, tak jak zawsze… Jako lekarz – a ja też jestem zabiegowcem – nie czuję, że mam ten jakiś wyjątkowy gen… To zależy nie od zawodu, tylko od człowieka. Dziękuję bardzo".

źródło: stenogram posiedzenia senatu wybrał: Mariusz Mielcarek 

W dniu 31 lipca 2019 roku pan senator został powołany na Pełnomocnika Rządu do spraw Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Zobacz także: 

Pismo redakcji pielegniarki.info.pl do senatora...

Odpowiedź pana senatora


Zobacz także:


Gazeta branżowa pielęgniarek i położnych

Komentarze użytkowników

#1  2019.08.01 11:07:00 ~Pragmatyk

Czego się spodziewać po lekarzu. Większość to ignoranci, żyjący w swoim świecie, w którym czują się panami.

#2  2019.08.01 18:52:19 ~60

Jak mi miło! Właśnie skończyłam 60 lat i przeszłam na emeryturę. Nigdy więcej pracy w zawodzie! Dno i kupa mułu. Jasne, będę dorabiać. Nigdy jako pielęgniarka. To już wolę niedopałki na przystankach zbierać. A tak naprawdę nocnym stróżem mogę być kroić sałatki w barach na poczcie nosić paczki. Byle nie być pielęgniarką!

#3  2019.08.01 18:57:55 ~Joanna

Wszystkiego dobrego ~60-tko, zazdroszczę upragnionej emerytury :)

#4  2019.08.01 19:08:57 ~60l.

Bardzo dziękuję. Jak mam dosyć nie do Łuków lekarzynów, roszczeniowych rodzin pacjentów również. Procedur chorych wpisów w trzy miejsca równocześnie. Tego że panie salowe są tylko od powierzchni płaskich. A my 2 na >40 pacjentów. A potem proces sądowy że odleżyny są! Nie da się ogarnąć wszystkich i wszystkiego. Uwierzcie mi młode młodsze koleżanki. Umiem wiele ale na jeszcze więcej nie miałam czasu. Spadam- nim prokurator mi wejdzie na kark.

#5  2019.08.01 19:17:24 ~Do 2

Wiem, o czym Pani mówi. Wszystkiego dobrego! Pozdrawiam serdecznie.

#6  2019.08.01 19:44:31 ~#6

Brakuje w tym Sejmie pielegniarek,ktore by powiedzialy co o takim myślą,tak publicznie,aby mu w pięty weszło,szkoda,ze lekarz i taki prostak,

#7  2019.08.01 23:11:13 ~Janina

Nieetyczne i świadczy o braku wiedzy tego pana i profesjonalizmu. Obrazajace nasz zawód i ludzi, którzy z powołaniem służą drugiemu człowiekowi. Powinien za to zapłacić

#8  2019.08.01 23:20:45 ~Anna

Czuję się pokrzywdzona czytając jak kolejne osoby nas ponizaja, w tak łatwy sposób bez żadnych konsekwencji wypowiadają się w sposób nieetyczny, niszcząc przy tym nasz cały dorobek lepszego mienia dzięki temu, że stawalysmy się ludźmi wyksztalconymi, ludźmi nauki i sztuki bo ten zawód to sztuka umiejętności, przełamania i wytrwania przy cierpiącym człowieku. I jak nie wpaść przy tym w depresję.

#9  2019.08.01 23:27:18 ~40+

Doprowadza mnie to do depresji. Tyle lat nauki na studiach. Bo jak ktoś studiował pielęgniarstwo to też wie ile trzeba się uczyć. I taki jeden człowiek potrafi niszczyć nasz zawód tak nas ponizajac, obrażając. A państwo to toleruje. Gdzie tu Etyka? Bez żadnych konsekwencji tak można? Licznymy na głośne Przepraszam. To żenujące nazywać nas niższym personelem jak Mamy Wyższe wyksztalcenie

#10  2019.08.01 23:33:04 ~Kaśka

Panie Senatorze proszę nas przeprosić i pogłębić swoją wiedzę na temat naszych studiów, naszego zawodu, umiejętności i odpowiedzieć na pytanie dlaczego nikt nie chce wchodzić w ten zawód. Ja odpowiem na to ostatnie. Bo studia są trudne, zawód jeszcze trudniejszy, pieniądze śmieszne, a na drodze tacy jak Pan, którzy tylko ponizaja nas ponizaja i nie wiedzą nic o nas ile mamy wiedzy, co robimy i w jakich szkodliwych warunkach itd.

#11  2019.08.01 23:39:51 ~Grażyna

Panie Senatorze, ja pracuje z lakarzami i traktują mnie jak partnera a nie jak niższy personel. Pan ma jakiś przyzwyczajenia z czasów komuny. Nie wiem czym tłumaczyć Pana wypowiedź. I kiepska wiedzę na temat naszego kształcenia, wiedzy, roli, umiejętności. Przykre to i oczywiście zniechęca Pan przy tym młode osoby do wybierania tego zawodu bo nikt nie chce być niższy przy takiej nauce jak jest na studiach pielegniarskich i później odpowiedzialności w zawodzie

#12  2019.08.01 23:46:20 ~Ola

Taka wypowiedź w dzisiejszych czasach. Żenujące. Liczyłam na PiS, że to oswiecona partia i ma jakąś kontrolę nad takimi wychyleniami słownymi. Wypowiedź Pana Senatora była nieetyczna, kiepska i odczulam brak profesjonalizmu zawodowego u tego Pana i oczywiście ozieblosc w stosunku do zawodu pielegniarki. Zniecheca do wybierania tego zawodu, uczynił go nieatrakcyjnym

#13  2019.08.01 23:48:07 ~Iga piel

To tak jakby powiedział nie bądź pielęgniarka, chyba, że chcesz być służąca

#14  2019.08.01 23:50:02 ~Piel

Nie chce mi się już być pielęgniarka przez tego Senatora. Po co tyle nauki jak i tak w społeczeństwie jesteś smieciem

#15  2019.08.01 23:54:43 ~.....

Ciekawego czy ktoś każe mu przeprosić. Bo sam tego nie zrobi. O ile w ogóle. Czemu wszyscy mają nas za nic. Myślą, że jesteśmy takie jak , w daleko od noszy. Czas odejść od tego zawodu ja już mam dość tego obrażanie i ponizania. Też jestem człowiekiem i mam uczucia. W szpitalu rodzina, w tv senator.

#16  2019.08.02 01:08:51 ~16

Może i niższy ale niech pan senator znajdzie szpital który się bez nich obejdzie

#17  2019.08.02 07:24:21 ~,,,,

Jestem na emeryturze,ale odkąd pamiętam,co zawsze mnie bulwersowało w telewizji,w filmach,kabaretach,pielegniarka zawsze była przedstawiana jak debil,osoba prymitywna.Ludzie komentując mówią,że jest to nasza polska rzeczywistość.Tak jest do dzisiaj.Czy ktoś widział pielęgniarkę przedstawianą w dobrym świetle.Podziwiane są celebrytki,-ci ,którzy niby coś robią dla chorych,biednych w swoich niektórych pseudofundacjach ,ale w białych rękawiczkach,widnieją nazwiskiem "gwiazdy"Często,aby istnieć. Pan senator zna zawód pielęgniarki z prymitywnych filmów.To świadczy o jego wykształceniu,wiedzy,kulturze.

#18  2019.08.02 10:31:12 ~#18

Napewno niższy od lekarzy i po co ta afera

#19  2019.08.02 12:13:57 ~Do 12

Ale pojechałaś z tą oświeconą partią pisowską, słoma z butów wystaje, właśnie m.i. takie wypowiedzi o tym świadczą.

#20  2019.08.02 14:15:52 ~do 18

A kto tu mówi o lekarzach? Mówi się o pielęgniarkach.Pielęgniarka nie podlega lekarzowi,jest to zawód samodzielny.Z nikim się nie porównuje.Każdy tu pracuje i odpowiada za siebie.Na pewno nie określa się pielęgniarki jako "niższy",co to za archaizm ? A Ty nie powtarzaj bzdur,jak się nie znasz.

#21  2019.08.02 15:44:22 ~Do 18

Ale z ciebie frajerka

#22  2019.08.02 16:34:50 ~do21

Nie jesteś tu partnerem do rozmowy,za wysokie progi dla Ciebie.

#23  2019.08.02 17:05:07 ~do 21

Nie sądzę, że dla 21 to za wysokie progi, bądź co bądź, bardzo inteligentnie odgryzła się 18 za ten wybitnie ch.amski i żenujący wpisik. Spróbujcie, wy medyczne elyty poradzić sobie bez pielęgniarek w szpitalach za parę lat.

#24  2019.08.02 17:32:25 ~do 23

Inteligentna ? ,człowieku,jesteś chyba ociężały umysłowo.

#25  2019.08.02 18:53:32 ~Do 24

Radzę skorzystać z porady specjalisty a konkretniej psychiatry, bo widać tu ewidentnie jakieś problemy osobowościowe u 24.

#26  2019.08.02 18:55:41 ~do25

Widzisz,chyba masz omamy.

#27  2019.08.02 22:35:50 ~piel

Moze pan senator jest z pokolenia nizszego personelu czyli pielegniarek po LM I SM bo te napewno nie sa wyzszym personelem

#28  2019.08.02 22:38:42 ~do 26

Nie widzę omamów za to widzę, że 18, 22, 24 i 26 to żałosny trollik, marnujesz się tu. Dz.wka zarobi więcej, a ty tylko 2 zeta od wpisiku, oby zabrakło tobie i tobie podobnych opieki pielęgniarskiej. Mamusia wychowała ch.ama po mistrzowsku.

#29  2019.08.02 22:43:51 ~Do 27

Ktoś chce z kimś takim, jak 27 pracować? szczerze wątpie, Co to za ptak, co sra we własne gniazdo?

#30  2019.08.03 07:52:16 ~,,,,,,,

Skończcie już tą bezsensowną "rozmowe",bo to nie temat,ani miejsce na tego typu" rozmowy",jak kilka wpisów wyżej,znajdźcie sobie inne miejsce.