Pielęgniarka naczelna z wykształceniem wyższym pedagogicznym? Tak!

Kwalifikacje wymagane na kierowniczych stanowiskach w pielęgniarstwie.


Zobacz także: Pielęgniarki i położne: wykaz 2425 miejsc na bezpłatnych specjalizacjach. 

Stanowisko pielęgniarki naczelnej a wymagane wykształcenie

Fragment uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie: 

(...)

W piśmie z dnia... pielęgniarka naczelna zwróciła się do Dyrektora Szpitala odpierając skierowane pod jej adresem zarzuty, w odpowiedzi na co podtrzymano wcześniejsze stanowisko pracodawcy /k. 328 a.s./. W dniu... pisemnie Biuro (...) w W. odstąpiło od zalecenia pokontrolnego w zakresie oceny prawidłowości zatrudnienia na stanowisku naczelnej pielęgniarki ze względu na wątpliwości co do interpretacji przepisów prawa w przedmiocie oceny czy wykształcenie wyższe pedagogiczne /które posiadała powódka/ może być traktowane jako inne wykształcenie wyższe mające zastosowanie przy udzielaniu świadczeń w działalności podstawowej uprawniające do zajmowania stanowiska naczelnej pielęgniarki w rozumieniu rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 29 marca 1999 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych na stanowisku. Biuro wskazało, że wykształcenie wyższe pedagogiczne uprawnia do pełnienia stanowiska naczelnej pielęgniarki o ile pracownik posiada jednocześnie stosowne wykształcenie medyczne oraz staż pracy /k. 103/. Wobec powyższego pismem z dnia... pracodawca anulował wręczone pielęgniarce naczelnej w dniu... wypowiedzenie zmieniające z uwagi na odstąpienie Dyrektora Biura (...) od zalecenia pokontrolnego w sprawie spełnienia wymogów określonych prawem przez osobę zatrudnioną na stanowisku naczelnej pielęgniarki. Powódka wyraziła na to zgodę i w dalszym ciągu pracowała na stanowisku naczelnej.

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Pielęgniarki napisały do Kaczyńskiego. Co będzie od stycznia 2020 roku?

Związek pielęgniarek "podnosi ALARM".

Pielęgniarki wyliczyły: nasza pensja i elektryka po podniesieniu pensji minimalnej.

Pielęgniarki: sąd uznał, że rodzina deprecjonowała ich kwalifikacje.

 


Komentarze użytkowników

#1  2019.09.23 17:04:20 ~gość

Co to znaczy naczelna?

#2  2019.09.23 18:18:29 ~Gość

Pielęgniarki naczelne, to zbędne wakaty. To wyrzucanie pieniędzy w błoto .

#3  2019.09.23 19:32:04 ~Ooo

Z jednej strony się otwiera więcej wydziałów kształcących w zawodach medycznych ( głównie za publiczne pieniądze), a później się obsadza medykami stanowiska niemedyczne np. administracja, zarządzanie, ekonomia, itd. Więc się pytam, na czym polega kształcenie medyków, które jest droższe od nie medyków ( prawników, ekonomistów itd.) ?

#4  2019.09.24 10:59:40 ~Piel.

A pielęgniarki po np.Pedagogice Opiekuńczej np. ze specjalnością edukacja zdrowotna i z licencjatem pielęgniarstwa w najniższej grupie.

#5  2019.09.24 11:00:49 ~do 4

Popieram wskaźniki do poprawk!

#6  2019.09.24 16:06:17 ~Ech

Pielęgniarka to zawód medyczny art.2 Ustawy o zawodach p i p z 2011 r. Co to jest medycyna?

#7  2019.09.24 19:57:45 ~Plg do 5

Popieram,też uważam,że do poprawki.

#8  2019.09.25 07:59:05 ~Piel.

Popieram

#9  2019.09.25 11:31:43 ~Ja

Naczelna to osoba która powinna mieć wykształcenie pielęgniarskie plus obowiązkowo specjalizację epidemiologiczna i wtedy to.ma rację bytu amen

#10  2019.09.25 12:34:13 ~Katka

Trochę pokory do życia. Drogie Panie Licencjat i mgr pielęgniarstwa, również zdobywa się na Akademiach Humanistycznych. Tam również można zrobić kierunek Promocja Zdrowia. Czyż to nie tycz się pielęgniarek i lekarzy. Czyż nie edukujemy pacjentów. Jeśli nie - to nie powinny takie osoby pracować w zawodzie. To właśnie naszym zadaniem jest uświadamianie chorych odnośnie postępowania w np. cukrzycy, chorobach zakaźnych, nadciśnieniu. itp. Można by tu wyliczać bez końca. Edukacja zależy od specyfiki oddziału. Więc może nie ośmieszajmy się na forum, dyskryminując koleżanki po Promocji Zdrowia. Może zacznijmy się w końcu SZANOWĆ wzajemnie, a nie dyskryminować. Aż wstyd, że wszyscy mówią o nas, że jesteśmy najbardziej skłóconą grupą zawodową!

#11  2019.09.25 16:50:46 ~do 10

Cała prawda o nas przykra, ale niestety prawda. Taki głos rozsądku, kultury osobistej rzadko spotykamy.Przykre, że mamy organizacje, stowarzyszenia pielęgniarskie i że nie potrafiły zająć do obecnej chwili odpowiedniego stanowiska w kwestii promocji czy edukacji zdrowotnej.

#12  2019.09.26 22:09:09 ~Pld

Popieram Panią 10 i 11.Szanujmy wszystkie plg i te bez i z mgr.Szanujmy wszystkie nasze wykształcenia ,nie tylko mgr plg.Nie szanując się na wzajem obniżamy swoją wartość.

#13  2019.10.01 11:10:00 ~kaśka

Albo chce się być pielęgniarką i kończy się pielęgniarstwo albo pedagogiem w przedszkolu.

#14  2019.10.02 12:09:10 ~#14

Mam tytuł magistra pedagogiki ze specjalnością edukacja zdrowotna i promocja zdrowia . Warunkiem podstawowym przyjęcia na ten kierunek na Uczelni było posiadanie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej. Tyle w temacie , serdecznie pozdrawiam.