Raport: 30-50% pielęgniarek pracuje u kilku pracodawców.

2 min czytania
Aktualności


Pielęgniarki województwa podlaskiego 2019 

Poniżej publikujemy fragment raportu Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie pielęgniarstwa za 2018 rok 

Zobacz także:

Pielęgniarki w ramach "1200" dostały do podstawy 1320 PLN. "Chcemy 1500".

Raport – pielęgniarki sygnalizują  zmęczenie, wyczerpanie fizyczne i psychiczne.

Wnioski z całorocznej działalności Konsultanta

Konsultant ocenił funkcjonowanie pielęgniarstwa stacjonarnego w województwie podlaskim w 2018 r. na podstawie analizy informacji uzyskanych od pielęgniarskiej kadry zarządzającej (dyrektorzy ds. pielęgniarstwa, naczelne pielęgniarki, przełożone pielęgniarek), informacji pozyskanych z NFZ (Podlaski Oddział Wojewódzki w Białymstoku), Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, konsultantów w szczegółowych dziedzinach pielęgniarstwa oraz danych statystycznych pochodzących z Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych. 

Na tej podstawie należy stwierdzić, że dostępność i jakość realizowanych przez pielęgniarki świadczeń, zaplecze sprzętowe, organizacja pracy, pozostają na bezpiecznym poziomie. Wzrost liczby pielęgniarek specjalistek zatrudnionych w lecznictwie stacjonarnym z 1701 (34,6%) w 2014 r., do 1841 (37%) w 2015 r., do 2067 (40,5%) w 2016 r., do 2287 (43,85%) w 2017 r. i do 2389 (45,1%) w 2018 r. bez wątpienia należy traktować jako duże osiągnięcie zawodowe pielęgniarek.

Narastający problem, wymagający rozwiązania nie tylko w skali województwa, ale także w skali kraju, to deficyt kadr pielęgniarskich. Braki kadrowe niebawem mogą spowodować realne zagrożenie dla jakości realizowanych świadczeń zdrowotnych.

Zgłoszone konsultantowi rzeczywiste zapotrzebowanie na etaty pielęgniarskie w 2018 r. wynosiło 222 etaty, a wyliczone na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 października 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz.U. 2018 poz. 2012) – 571,83 etatu.

Nadal zbyt mało osób wybiera pielęgniarstwo jako kierunek kształcenia zawodowego, a jeszcze mniej po ukończeniu szkoły ubiega się o prawo wykonywania zawodu w celu podjęcia pracy zawodowej. W 2018 r. Okręgowe Izby Pielęgniarek i Położnych wydały 158 absolwentom prawa wykonywania zawodu. Z tej liczby 77 osób do końca 2018 r. podjęło pracę w zawodzie. Taka sytuacja spowodowana jest spadkiem popularności zawodu pielęgniarki.

Należy stwierdzić, że 7,3% ogółu pielęgniarek specjalistek pracuje niezgodnie z ukończonym kierunkiem specjalizacji, co powinno ulec zmianie. Liczba podejmujących pracę absolwentów nie wystarcza na uzupełnienie wakatów pielęgniarskich stanowisk pracy, nie zapewnia też wymiany pokoleniowej pomiędzy odchodzącymi na emeryturę pielęgniarkami a rozpoczynającymi pracę absolwentkami. Z tego powodu coraz częściej podmioty lecznicze zatrudniają ratowników medycznych, opiekunów medycznych, jak również emerytowane pielęgniarki. 

Z danych zebranych przez konsultanta wynika, że 30-50 % pielęgniarek pracuje u kilku pracodawców w ramach umowy o pracę i umów cywilnoprawnych (kontrakty, zlecenie).  

Autorem powyższego raportu (fragment) jest Konsultant Wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa pani Agnieszka Krynicka.

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8171 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent 113 kg, zarzuca pielęgniarce w sądzie, że nie podniosła go niezwłocznie z podłogi.

2 min czytania
Pielęgniarka odmówiła samodzielnego podnoszenia pacjenta gdyż nie chciała sobie uszkodzić kręgosłupa… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku napisano: (…)…
Komentarze