Pielęgniarki: w sejmie o 1200 PLN po 1 kwietnia 2020.

Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych.


W sejmie o dodatku podwyżkowym pielęgniarek 

Komisja Zdrowia, obradująca pod przewodnictwem posła Tomasza Latosa (PiS), przewodniczącego Komisji, rozpatrzyła:
– projekt planu pracy Komisji na okres od 1 stycznia do 31 lipca 2020 r.

W posiedzeniu udział wzięli pracownicy Kancelarii Sejmu: Małgorzata Siedlecka-Nowak, Jakub Stefański, Monika Żołnierowicz-Kasprzyk – z sekretariatu Komisji w Biurze Komisji Sejmowych.

Przewodniczący poseł Tomasz Latos (PiS):

Witam serdecznie państwa posłów. Witam zaproszonych gości. Stwierdzam kworum. Dzisiejszy porządek dzienny obejmuje tylko jeden punkt – rozpatrzenie projektu planu pracy Komisji na okres od 1 stycznia do 31 lipca 2020 r.
Czy są uwagi do porządku dziennego posiedzenia? Nie widzę zgłoszeń. Stwierdzam, że porządek dzienny został przyjęty.

Szanowni państwo, wszyscy państwo otrzymali propozycję planu pracy. Było bardzo dużo czasu – kilka tygodni – na zgłaszanie swoich propozycji, co niektóre osoby zrobiły. Zatem proponuję przegłosowanie zaproponowanego na pierwsze półrocze porządku obrad…

Poseł Zdzisław Wolski (Lewica):

Panie przewodniczący, ale przecież jeszcze w tej chwili można mieć ewentualne propozycje…
Przewodniczący poseł Tomasz Latos (PiS):

Szanowni państwo, powiem wam tak. Przepraszam, podpowiem też pewne rozwiązanie praktyczne, jeżeli państwo pozwolą… Już. Tak, widzę, pani poseł. Po pierwsze, szanujmy się, bo były przypomnienia sekretariatu Komisji, ja przypominałem, było kilka tygodni. Zakładam, że nie wydarzyło się dzisiaj nic nadzwyczajnego co powoduje, że trzeba się pilnie czymś zająć, wpisać do planu pracy. To pierwsza sprawa.
Druga sprawa. Pamiętajcie państwo, że to jest na pierwsze półrocze. Będziemy mieli kolejne półrocze. Naprawdę będziemy nad tym dalej pracować. Nie chciałbym takiej sytuacji – od razu to powiem, zwłaszcza nowym posłom – w której, a często tak jest, plan pracy swoje, a życie swoje. W poprzedniej kadencji mieliśmy przeładowany plan pracy i w ogóle nierealizowany. Czyli, życie swoje, a plan pracy swoje. Przepisywaliśmy tematy pracy z półrocza na kolejne półrocze przez kolejne 4 lata, a niektóre i tak nie były zrealizowane.

(...)

Poseł Paulina Henning-Kloska (KO):

Panie przewodniczący, panie i panowie posłowie, najmocniej przepraszam, że dopiero dziś zgłaszam temat, ale jestem członkiem tej Komisji od tygodnia, w związku z tym wcześniej nie miałam zbytnio możliwości. Temat, który chciałabym zgłosić, jak myślę, jest bardzo ważny z punktu widzenia wszystkich członków Komisji. Warto byłoby go jednak poruszyć w pierwszym kwartale – koniecznie. Chodzi mianowicie o informację pana ministra na temat dalszych zasad finansowania części wynagrodzeń pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych. Jak wiemy, oddzielne kontraktowanie zostało przesunięte do końca marca 2020 r. Dzisiaj w regionie dyrektorzy szpitali bardzo często mnie i na pewno też państwa pytają, co dalej. Zaniepokojeni są sytuacją. Nie wiedzą, czy dostaną pieniądze na „zembalowe”, czy nie. I oczywiście same zainteresowane – pielęgniarki i położne – a także ratownicy medyczni chcieliby krótką, rzeczową, merytoryczną informację na ten temat…
Przewodniczący poseł Tomasz Latos (PiS):

OK. Dziękujemy pani poseł. Oczywiście.
Poseł Paulina Henning-Kloska (KO):

Myślę, że Komisja mogłaby odbyć krótkie posiedzenie na ten temat.
Przewodniczący poseł Tomasz Latos (PiS):

Dobrze. Oczywiście. Myślę, że sekretariat odnotował… A który miesiąc?
Poseł Paulina Henning-Kloska (KO):

Panie przewodniczący, myślę że najpóźniej pierwsza połowa lutego, jeżeli takie posiedzenie miałoby mieć sens.

źródło: strona internetowa sejmu RP

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Zobacz także:

Wynagrodzenia pielęgniarek - izba przystała na powiązanie "dodatku zembali" z zaangażowaniem w pracy oraz opinią pacjentów.

Szef do pielęgniarek: zróbcie "kroplówki z potasem" w klubie sportowym. Odmówiły! Sportowcy przyszli do pielęgniarek.

Pielęgniarka jednozmianowa miała L4. ZUS wypłacił 7 tys. zasiłku. W drugim zakładzie według ZUS-u "świadczyła" pracę, powinna oddać zasiłek. Co na to Sąd?


Komentarze użytkowników

#1  2020.01.15 09:36:54 ~1

Wezcie to właczcie do podstawy w końcu a nie że to jest już właczone już a co 3 miesiące sie prosimy o te 1200. Bez tego 1200 to ten zawód jest nie opłacalny.

#2  2020.01.15 10:46:56 ~2

To nie idzie o poselskie pensje które są zapewnione. Wiec można sobie pozwolić na opieszałość, zwłoke i ignorancje. Już dawno powinniśmy wiedzieć co po 31.03 czlowiek inaczej może by już zaczoł sobie organizować życie. Ps. Ile bd trwała jeszcze ta farsa. Co pół roku bd sie zastanawiać czy ktoś nam da ten dodatek który nie miał być dodatkiem. Przecież to jakimś bareją zaciąga. Praca stresujaca a tu kolejny stresor w postaci niepewności i żaglowanie poselskiego widzimisie. Dziekuje.

#3  2020.01.15 11:05:52 ~Ggf

A po co przyznawać od razu ? Bez sensu było by to dla posłów . Przecież oni dostają za te spotkania kasę więc jak by spotkań było mało to i kasa będzie mniejsza

#4  2020.01.15 11:19:12 ~Ewa

Mam to w podstawie ale tylko do końca marca a co potem zabiora

#5  2020.01.15 11:55:00 ~Piel

Ja też mam to w podstawie i nikt nam tego nie zabierze, rozmawiałam z moją przełożoną i tak mi powiedziała

#6  2020.01.15 12:03:28 ~gość

Trzeba zmniejszyć pensje pielęgniarkom,to wezmą dodatkowe dyżury,bo kasy będzie mało i problem braku personelu zniknie.

#7  2020.01.15 12:21:44 ~Piel.

Do 5 gadka szmatka

#8  2020.01.15 12:25:19 ~do 6

To prawda a na harowkę pójdą zamiast walczyć o swoje!

#9  2020.01.15 12:52:39 ~Bogna

Do 5. Nie gadka szmatka tylko tak jest. Kto ma w podstawie to nic zabierać nie będą. A wy się dalej nakręcajcie.

#10  2020.01.15 12:53:14 ~Bogna

Przepraszam to do 7

#11  2020.01.15 12:55:27 ~do 9

Nie wszyscy mają w podstawie.

#12  2020.01.15 13:08:06 ~Do 11

A jak inaczej?

#13  2020.01.15 13:34:50 ~Gość

11 dlaczego dopuściłyscie do tego że nie włączono wam do podstawy? Nie rozumiem.

#14  2020.01.15 13:38:07 ~Do 13 i 11

A jak wyglada umowa? W sensie ze sa 2 jedna z podstawa a obok dodatek?

#15  2020.01.15 14:05:42 ~Gość

Do 14 jest jedna nowa umowa. Np. Jak było 2800 to na nowej umowie jest 4000 zł i od tego są pochodne za noce święta i wysługa lat. To już jest podstawa stała. Nie obniżą ale jest szansa że podniosą.

#16  2020.01.15 14:24:05 ~Do 15

Dziekuje za wyjasnienie. Ale w takim razie zastanawiajace jest co pisza przedmówcy o dodatku gdzieś obok umowy. To wg tak można czy to jakiś proceder.

#17  2020.01.15 14:50:33 ~Gość

Ja w ogóle nie wiem o czym koleżanki piszą. W moich okolicach wsxystkie zakłady mają włączone do grupy

#18  2020.01.15 14:57:17 ~18

Właczone do grupy? Co to znaczy?

#19  2020.01.15 15:01:24 ~Gość

Tzn 1200 włączone do podstawy. Czytaj wpis nr 15

#20  2020.01.15 15:04:23 ~G.

Tzn. mają podniesioną podstawę wynagradzania. Ps. czasem zastanawiam się czy rzeczywiscie pielęgniarki zadawaja tak głupie pytania .

#21  2020.01.15 15:11:27 ~Do g

Pewnie dlatego że niema jasnego przekazu. Nawet politycy maja problem z ustaleniem jednolitego przekazu. Nikt by głupich pytań nie zadawał gdyby nie było tylu niejasności.

#22  2020.01.15 15:20:35 ~a_

Do ~20 naprawdę „zadawają&rdquo?

#23  2020.01.15 15:29:31 ~,,,,,

"zadawają",bo się źle mają,i dziękują Tym,co odpowiedzieć się starają.

#24  2020.01.15 15:43:12 ~24

No własnie jak to jest że jedni wiedza a drudzy nie wiedza.

#25  2020.01.15 15:48:55 ~G.

Jedni tłumaczą drugich, pełen profesjonalizm .niestety u siebie na oddziale też mam żyjące w ciemnogródzie koleżanki po fachu czasami wstyd się przyznać do zawodu słysząc takie głupoty jakie wygadują.

#26  2020.01.15 16:09:42 ~do 10

Tak gadka szmatka bo nie wszyscy mają w podstawie a poza tym wchodzą nowe siatki płac wymyślone przez pielegniarkę -wiceminister Szczurek, która obniża pensje pielęgniarskie a licencjat został potraktowany poniżej pasa!

#27  2020.01.15 16:28:01 ~do 17

I co z tego jak wchodzą nowe grupy wskaźników od kwietnia 2020 na pewno bedą zmiany bo dyrektorzy nie mają pieniędzy na nową minimalną w wys.2,600!

#28  2020.01.15 16:32:40 ~od 26

Odpowiedź dotyczy 9 oczywiście a poza tym żebyś nie musiała się i ty nakręcić jak przyjdzie czas!

#29  2020.01.15 16:42:39 ~Ja

26,27 prawda popieram!

#30  2020.01.15 16:44:16 ~Bogna

Do 28. Mnie to akurat nie dotyczy i nie muszę się nakręcać. Mnie trzyma ustawa. Mam ukończone wszystko .Póki co ustawy nie zmieniono. A ty jesteś złośliwa.

#31  2020.01.15 16:48:02 ~do 29

Tak prawda bo Rzeszów na darmo nie zaczyna działań i manifestacji od 18 stycznia

#32  2020.01.15 17:02:31 ~Mag

Włączenie odgórne tj poprzez ustawę sejmową oznacza zmianę siatki płac tj zmianę współczynnika pracy nam pielegniarkom, co oznacza, że pozostałym grupom zawodowym również musieliby podnieść podstawę - inaczej będzie fala protestów/strajków innych grup medycznych o zmianę współczynnika pracy (czyli zmianę podstawy). Żeby uniknąć tej sytuacji, ustawowo albo muszą to zostawić jako dodatek albo zostawić dowolność dyrektorom (tj NFZ da na dotychczasową podstawę bez zembalowego a czy dyrektor będzie chciał dołożyć 1200 to już jego sprawa- NFZ da tylko 2930 brutto) - tak to wygląda od strony systemowej.

#33  2020.01.15 17:03:24 ~Lanksztrum

A my w szpitalu musiałyśmy podpisać, że jeśli NFZ nie da od IV to zabiorą nam z podstawy (w tej chwili mamy włączone do podstawy). Więc jeśli nie dadzą to obniżą nam pensję o 1200 zł

#34  2020.01.15 17:40:09 ~do 33

U mnie w przychodni też to jest w aneksie.

#35  2020.01.15 18:58:25 ~do 33

W Szpitalu im Św Rodziny Warszawa też są aneksy

#36  2020.01.15 19:28:10 ~34

No to nieżle właczone do podstawy;) że za momęt wyłaczą. No zapowiada się ciekawy kwiecień. Karty zostaną wyłożone na stół. Pytanie czy jak komuś coś ubędzie to spuścić głowe i pokornie będzie pracował za mniej czy żuci to w cholere.a moze dojdzie do bubtu;) a nie porozumienie zabroniło:) zabawne to wszystko to to,)

#37  2020.01.15 19:46:13 ~Do #36

Ubaw po pachy to mają z nas Izbianki,że przez tyle lat robiły nas jawnie w karolka a my słuchałyśmy jak świnia grzmotu. Wszystkie, te po LM, licencjatach, magisterkach. Wszystkie zostałyśmy oszukane. A paniom chodziło tylko o to aby nas skłócić, co zresztą im się udało. My zamiast patrzeć szerzej,pogonić w diabły te baby kłócimy się która jest mądrzejsza. A panie, na cieplutkich stołeczkach, z pełnymi kieszeniami nie dosyć ,że opowiadają bzdury" mgr. zarabia 6.000", układają się z z ministrem.

#38  2020.01.15 20:11:47 ~Zibi

Za co te podwyżki? . Za to że pielęgniarka idzie do pracy i spija tam kawe, i pół dyżuru przesiedzi w telefonie. Bądź uprawia sex na dyżurze. Bravo dla tego kraju.

#39  2020.01.15 21:45:18 ~a do 38

Lecz się debilu

#40  2020.01.15 21:46:44 ~Nn

Sex na dyżurze jest najważniejszy jakbyś nie wiedział trollu nr 38

#41  2020.01.15 22:12:37 ~47/50♧

Pielęgniarki spełniające kryteria Ustawy o pielęgniarstwie z 1935r mają też taką praktykę,której nikt nie może wykonywać bez ukończenia odpowiedniej szkoły i ustawowej zgody państwa zgody państwa PODOBNIE jak LEKARZE.I do której grupy jasniepaństwo je zaliczyło? ♧

#42  2020.01.15 22:32:18 ~50/47¥

A chociaż tyle samo mają obowiązków sanitariusza czy opiekuna medycznego, co inne grupy zawodowe, które też mają ustawowo zdefiniowaną praktykę w dwudziestoleciu międzywojennym? ¥

#43  2020.01.15 23:18:12 ~Iwona

Do 38 jesteś debilem

#44  2020.01.16 13:05:20 ~do 30

To Ty jesteś złośliwa określając mnie w ten sposób.A cóż ustawy mają to do siebie, że podlegają zmianom! A poza tym nie należy myśleć tylko o sobie czyli jednostkowo! Wiesz głupio się tak chwalić tym" wszystkim ukończonym "- dużo jest takich i tak się nie zachowują!

#45  2020.01.16 13:10:35 ~JA

Do 38 typowa polska patologia !

#46  2020.01.16 18:04:02 ~Xyz

Pracując 22 lata na ortopedii, zamiast specki nabijajacej kasę i Bianka skończyłam pedagogika. Od września ubiegłego roku pracuję jako nauczyciel w świetlicy. Teraz wiem jak powinno wyglądać normalne życie i normalne warunki pracy i dyrekcja przyjazna człowiekowi.

#47  2020.01.16 20:58:42 ~Ewa do 38

Obyś się w szambie utopil! Od wszystkich Pielęgniarek pachnące życzenia!

#48  2020.01.16 22:06:28 ~Do 38

Zazdrościsz nam? Zapraszam na dyżur w oddziale.Praca 12h.Obiecuję napijesz się kawy,nawąchasz się perfum,wysexujesz się.Czy masz jeszcze jakieś życzenia?

#49  2020.01.16 23:06:21 ~Bogna

Do 44 czytaj ze zrozumieniem. Nie przechwalam się.Napisałam tylko dlatego, że próbowałaś mi dopiec mówiąc że to ja będę się nakręcać. Wiem że dużo koleżanek osiągnęło wysoki poziom w pielegniarstwie i bardzo się z tego cieszę. A chwalić się należy bo to ogromny sukces Przypominam że ustawa nadal działa I bardzo dobrze! Nie myślę tylko o sobie. Zachęcam do długoletniej nauki i wszystkie będziemy mieć tak samo.

#50  2020.01.17 14:17:41 ~BB

Ja nie mam włączonego dodatku do podstawy - mam dwie umowy.Ta druga (aneks)mówi o 1200 zł dodatku który będzie wypłacany w/ g ustawy do póki NFZ będzie wypłacał pieniądze znaczone na podwyżki dla pielęgniarek tzn. na dzień dzisiejszy do 30.03.2020r.

#51  2020.01.17 16:08:28 ~Ewa do 48

TEN knur już nie może uprawiać seksu (bembol za duży), dlatego wożąc szambiarki upaja się w ich zapachu! Wiem co piszę i do kogo. Pozdrawiam

#52  2020.01.17 19:33:10 ~52

Jestem ciekawy co się stanie. W sensie jaka będzie reacja czy wgl takowa będzie jeśli 1 kwietnia naprawde zabiora 1200. Przecież w dobie obecnych podwyżek wszystkiego to będzie strzał w plecy środowisku pielęgniarskiemu.

#53  2020.01.18 13:53:54 ~Piel

Wszyscy się podniecają że mają włączone do podstawy, otóż nie ma się co oszukiwać po 1 kwietnie zostanie to po prostu wyłączone aneksem ;) Jest też większość szpitali które włączyło to do podstawy ale drobnym drukiem jest że tylko do 31.03 :)