Projekt rozporządzenia MZ w sprawie zasad wynagradzania pracowników publicznych zoz. Projekt przewiduje wzrost płac w stacjach sanitarno – epidemiologicznych o około 10% i regionalnych ośrodkach psychiatrii sądowej – wzrost o ok. 24%.

5 min czytania
Aktualności

Z redakcyjnej poczty: Od niedawna czytam inforamcje znajdujące się na tej stronie. Jest tutaj wiele ciekawych rzeczy. Gorącym tematem w ostatnim czasie są oczywiście podwyżki wynagrodzeń. Czy spotkał się Pan kiedyś na forum z taką instytucją jak Regionalny Ośrodek Psychiatrii Sądowej? Są to również placówki medyczne podlegające pod MZ i w 100% przez nie finansowane. Nie podlegamy pod NFZ i również nie otrzymaliśmy podwyżek. Są to specyficzne ośrodki psychiatryczne w których znajdują się bardzo niebezpieczni pacjeńci, oczywiście chorzy psychicznie. Placówki o mniejszym zabezpieczeniu otrzymały środki finansowe, natomiast te o największym zabezpieczeniu zostały pominięte. Pracownicy pełnią całodobową opieke medyczną, a są porównywani z pracownikami sanepidu czy krwiodawstwa. Trochę to dziwne.

Pozdrawiam

18 grudnia 2006 roku

 


Szczegóły – projekt rozporządzenia

 


Regulacje prawne dotyczące wynagradzania pracowników zakładów opieki zdrowotnej w zakresie powiązania wynagradzania z posiadanymi kwalifikacjami zawodowymi.

Cztery pytania z redakcyjnej poczty…

Pytanie pierwsze

Jestem pielęgniarką z 19 letnim stażem pracy. Miałam tytuł starszej pielęgniarki który został mi odebrany przy zmianie miejsca pracy tzn zmieniłam szpital w którym pracowałam na inny. Czy są jakieś przepisy prawne w tej kwestii,czy są to tylko wewnętrzne uregulowania w danym szpitalu, zależne od Związków Zawodowych PIP?

Pytanie drugie

W czerwcu 2006 roku ukończyłam studia licencjackie na kierunku: Praca socjalna i edukacja zdrowotna, obecnie podjęłam dwuletnie studia magisterskie na tym samym kierunku. Mam pytanie: czy zdobyte kwalifikacje, podniesienie poziomu wykształcenia: ze średniego na wyższe ma uwarunkowania prawne i powinno znaleźć odbicie w kwestii finansowej – od 17 lat jestem czynna zawodowo. Nadmieniam iż po otrzymaniu dyplomu ukończenia studiów I stopnia złożyłam prośbę do dyrekcji zakładu w którym obecnie pracuje, spotkało rozczarowanie: szanowny pan dyrektor : złożył mi pisemne gratulacje i życzył dalszych sukcesów ….Na tym sie skończyło. Mam tym większy żal iż Panie które ukończyły "pomostowe studia pielęgniarskie" w mojej pracy otrzymały podwyżkę w kwocie 150 zł.
  Złożyłam swoje dokumenty  do innego szpitala w moim mieście i jakie było moje zdumienie i radość-(że jednak mój trud i ciężka praca oraz własny wkład finansowy zostaną docenione), gdy Naczelna Pielęgniarka tej placówki zaproponowała mi wyższe uposażenie i pracę na stanowisku  młodszego asystenta, a nie jak dotychczas pracuję – starszej pielęgniarki. Zastanawiam się czy w każdej placówce obowiązują te same normy prawne czy są interpretowane na swój własny sposób danej komórki. Proszę o rozwianie moich wątpliwości. Ewentualnie proszę o podanie aktów prawnych na które mogę sie powołać w swoim zakładzie pracy odnośnie uposażenia osób z wykształceniem wyższym.

Pytanie trzecie

Pracuje w szpitalu miejskim i wraz z kilkoma koleżankami starałyśmy się o podwyżkę z tytułu ukończenia studiów licencjackich. Przedstawicielka z Izb Piel. w naszym szpitalu powiedziała że jest to nie możliwe, gdyż to że mamy wyższe wykształcenie nie ma żadnego znaczenia, że skoro pracujemy na tym samym stanowisku to powinnyśmy zarabiać tyle co osoby bez licencjaty. Czy tak może być?

Pytanie czwarte

Pracuję na OIOM. Jestem specjalistką pielęgniarstwa zachowawczego. Czy mam prawo używania tytułu specjalistki? Czy powinnam otrzymać angaż jako specjalistka? Specjalistką jestem już 9 lat i w poprzednim zakładzie pracy uznawano mi to uznawano.

Regulacje prawne dotyczące wynagradzania pracowników zakładów opieki zdrowotnej

W publicznych zakładach opieki zdrowotnej, zasady wynagradzania pracowników reguluje rozporządzenie, którego załączniki stanowią, tabela stawek wynagrodzenia zasadniczego  oraz tabela zaszeregowania stanowisk pracy  pracowników pzoz z wyłączeniem pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych  oraz tabela zaszeregowania stanowisk pracy  pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych. Kolejnym załącznikiem jest wykaz stanowisk na których przysługuje dodatek funkcyjny. Rozporządzenie reguluje ponad to uprawnienia do dodatku za wysługę lat, z tytułu posiadania stopnia naukowego, za pracę w porze nocnej oraz wypłat nagrody jubileuszowej i odpraw. Ta regulacja prawna dotyczy pzoz prowadzonych w formie jednostki budżetowej lub zakładu budżetowego /np. żłobków, przychodni, ośrodków zdrowia, których właścicielem jest nmiasto/, albo w zakładach opieki zdrowotnej utworzonych przez ministra, wojewodę, jednostkę samorządu terytorialnego w celu udzielania świadczeń zdrowotnych swoim pracownikom np. żłobków, przychodni, ośrodków zdrowia, których właścicielem jest np. miasto. Wynika z tego, że cytowana wyżej regulacja dotyczy znikomej ilości zakładów opieki zdrowotnej.

Należy podkreślić, że wyżej cytowane regulacje prawne nie dotyczą zakładów opieki zdrowotnej prowadzonych w formie samodzielnego publicznego zoz oraz niepublicznego zoz.

Natomiast w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej regulacją prawną, która określa zasady wynagradzania pracowników tych podmiotów jest ustawa o zakładach opieki zdrowotnej. Ustawa zasady wynagradzania reguluje w bardzo wąskim zakresie, gdyż tylko reguluje kwestie nagrody jubileuszowej, odprawy oraz dodatku za wysługę lat oraz dodatek za pracę w porze nocnej, niedziele, święta, dni wolne od pracy, a także dodatek za pracę w zespole wyjazdowym pogotowia ratunkowego.

 

Regulacje prawne dotyczące kwalifikacji pracowników zakładów opieki zdrowotnej

W zakładzie opieki zdrowotnej świadczenia zdrowotne mogą być udzielane wyłącznie przez osoby wykonujące zawód medyczny. Minister Zdrowia i Opieki Społecznej określił rozporządzeniem, wymagania jakim powinny odpowiadać osoby na stanowiskach kierowniczych np. kierownik przychodni, poradni w zakładach opieki zdrowotnej określonego rodzaju. 

Powyżej cytowane regulacje dotyczą wszystkich zakładów opieki zdrowotnej, także niepublicznych.

Natomiast kwalifikacje wymagane od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej określono w rozporządzeniu, którego załącznikiem jest taryfikator kwalifikacyjny . Dla lepszej orientacji w zapisach tego załącznika przedstawiamy wyciąg dotyczący tylko stanowisk pielęgniarek i położnych.

Powyżej cytowane regulacje dotyczą publicznych zakładów opieki zdrowotne,j także prowadzonych w formie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Nie dotyczą niepublicznych zoz.

Teraz dochodzimy do sedna sprawy, czyli połączenia tych dwóch regulacji prawnych w praktycznym znaczeniu: zależności wynagradzania pracowników od ich stopnia wykształcenia, posiadanych kwalifikacji. Wiadomo jedno – bez informacji w jakim zakładzie opieki zdrowotnej pracuje pytająca osoba nie można udzielić rzetelnej odpowiedzi. Może być bowiem być pracownikiem publicznego zoz, samodzielnego publicznego zoz lub niepublicznego zoz.

Jedno jest pewne, w interesującym nas zagadnieniu, czyli powiązaniu wynagrodzenia z wykształceniem /kwalifikacjami zawodowymi/, panuje "wolna amerykanka". Co zresztą jednoznacznie wynika z sytuacji przedstawionych przez zadających pytania. Te kwestie powinny być uregulowane w zakładowych regulaminach wynagradzania. A tam mogą być przyjęte inne rozwiązania. I dlatego jeden zakład postępuje inaczej niż zakład drugi. Dotyczy to zarówno sprawy stanowiska "starszej pielęgniarki", podnoszenia kwalifikacji zawodowych poprzez ukończenie studiów wyższych lub kursów dokształcających, specjalistycznych, kwalifikacyjnych lub szkoleń specjalizacyjnych.

Wnioski: Zagadnienia związane z powiązaniem wynagradzania z posiadanymi kwalifikacjami zawodowymi regulują zakładowe regulaminy wynagradzania zakładów opieki zdrowotnej. Z powyższego wynika, że poszczególne zoz mogą w odmienny sposób kształtować omawiane powyżej zagadnienia. Rolą przedstawicieli naszej korporacji zawodowej w zakładach pracy, czyli samorządu i zawiązku zawodowego pielęgniarek i położnych jest dbanie o korzystne zapisy w regulaminie wynagradzania dla naszej grupy zawodowej.

Mariusz Mielcarek

 


Zobacz także:

Państwowa Inspekcja Sanitarna jest zoz, jednak jej pracownicy, w tym także pielegniarki, nie zostali objęci ustawą podwyżkową. Praca tych pielęgniarek jest nie mniej ważna niż pielęgniarek pracujących w szpitalach czy przychodniach.

Podwyżki wynagrodzeń 2006/2007

Informator Portalu Pielęgniarek i Położnych – Podwyżki 2006/2007 – Przewodnik po ustawie o podwyżkach w ochronie zdrowia.

 
 
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8179 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenia pielęgniarek a co z innymi zawodami?

1 min czytania
Poseł o wynagrodzeniach innych zawodów medycznych i niemedycznych w kontekście wynagrodzeń pielęgniarek… Poniżej publikujemy wypowiedź posła Janusza Cieszyńskiego, z dnia 11 kwietnia…
Aktualności

Rola hurtowni medycznych w poprawie dostępności opieki zdrowotnej.

3 min czytania
Hurtownie medyczne są bardzo ważnym ogniwem w skutecznej opiece zdrowotnej. Dostarczają niezbędne materiały, sprzęt oraz leki do placówek na całym świecie. Tym…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarka z grupy drugiej słyszy: "masz najwyższe wykształcenie, to pomykaj".

2 min czytania
Ustawa skłóciła pracowników W kwietniowym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy wiadomość pielęgniarki skierowaną do Redakcji Portalu. Pielęgniarka „zaszeregowana do grupy…
Komentarze