Białko w moczu – co powinno się o nim wiedzieć?

3 min czytania
Aktualności

W moczu osoby zdrowej nie powinno się wykrywać białka. Obecność białka w urynie jest więc sygnałem niepokojącym, który zawsze powinien skłaniać do dodatkowej diagnostyki. Jakie są przyczyny pojawiania się białka w moczu? Czy zawsze jego wykrycie jest oznaką choroby? Dowiedz się więcej na ten temat.

1. Kiedy białko w moczu sygnalizuje chorobę?

2. Białkomocz a uszkodzenie nerek

3. Kiedy przyczyna białkomoczu leży poza nerkami?

Białkomocz to sytuacja patologiczna, która oznacza, że w organizmie dzieje się coś złego. Zdrowa osoba wydala wraz z moczem jedynie do 100 mg białka, a gdy pojawia się go więcej, lekarz powinien szukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Sprawdź, kiedy w urynie wykrywa się białko i co to może oznaczać.

Kiedy białko w moczu sygnalizuje chorobę?

Białko w moczu sygnalizuje chorobę w przypadku, gdy towarzyszą mu inne objawy kliniczne. Jeżeli w moczu wykryje się również bakterie lub krew, a pacjent skarży się na bolesne siusianie, pieczenie w okolicach cewki moczowej oraz ciągłe parcie na pęcherz, objawy wskazują na zakażenie. Najczęściej jest to dość łatwe w leczeniu zapalenie cewki moczowej lub pęcherza. Jeżeli tym objawom towarzyszy wysoka gorączka i ból w okolicy lędźwiowej, najprawdopodobniej doszło do zakażenia nerek. Nieleczone zapalenie nerek wiąże się z ryzykiem ich niewydolności, dlatego konieczne jest jak najszybsze wprowadzanie antybiotykoterapii.

Białkomocz u mężczyzn po 40-tym roku życia może świadczyć o problemach z funkcjonowaniem prostaty. Jeśli mężczyzna zauważa dodatkowo utrudnione oddawanie moczu pomimo parcia na pęcherz, powinien skontaktować się z urologiem. Badanie usg pozwoli ocenić stan prostaty oraz określić, czy potrzebne jest rozpoczęcie jej leczenia. Dzięki temu panowie z przerostem gruczołu krokowego mogą uniknąć wielu problemów i bólu, który towarzyszy schorzeniu.

U kobiet w ciąży białko w moczu może być oznaką gestozy, czyli zatrucia ciążowego. Jest to stan niebezpieczny zarówno dla płodu, jak i dla matki. Jeśli białku w moczu towarzyszą uogólnione obrzęki całego ciała ciężarnej oraz podwyższone ciśnienie tętnicze (powyżej 140/90), konieczne jest rozwiązanie ciąży. Jej kontynuacja może doprowadzić bowiem do rzucawki.

Białkomocz a uszkodzenie nerek

Białko w moczu często towarzyszy uszkodzeniom nerek. Jest to klasyczny objaw przewlekłej lub ostrej niewydolności tego narządu. Gdy nerki przestają prawidłowo pracować, nie filtrują białka. Jego cząsteczki są wydalane wraz z moczem, co prowadzi do dalszego uszkadzania narządu. W takich przypadkach konieczne jest rozpoczęcie leczenia specjalistycznego, najlepiej pod okiem nefrologa. Dzięki temu możliwe jest zahamowanie choroby i normalne funkcjonowanie na co dzień.

Białkomocz ma różne stopnie nasilenia, dlatego dla oceny stanu nerek niezbędna jest dobowa zbiórka moczu. Dzięki niej określa się, ile białka wydala wraz z moczem pacjent w ciągu 24 godzin. Na tej podstawie można podjąć decyzję o dalszym sposobie leczenia. W skrajnych przypadkach, gdy nerki przestają pracować lub pracują z niewielką wydajnością, nefrolog zaleca dializoterapię. Dializy mechanicznie oczyszczają krew pacjenta, dzięki czemu jego organizm jest chroniony przed zatruciem.

Kiedy przyczyna białkomoczu leży poza nerkami?

Zdarza się, że białkomocz nie jest objawem poważnej choroby. Niekiedy pojawia się on u pacjentów z wysoką gorączką w przebiegu grypy lub innych infekcji wirusowych. Taki objaw nie wymaga leczenia nerek, lecz dalszego kontynuowania kuracji przeciw chorobie wirusowej. Białko w moczu bywa również wynikiem nadmiernego wysiłku poprzedniego dnia. Jeśli odda się do badania poranny mocz, a dzień wcześniej wykonało się wymagający trening lub ciężko pracowało się fizycznie, analiza uryny może być niemiarodajna. Białkomocz bywa również efektem przemarznięcia, zachwiania równowagi hormonalnej lub stosowania nieprawidłowej diety. W tym ostatnim przypadku jest zwykle wynikiem stosowania diety proteinowej, która nieumiejętnie wdrażana daje szybkie efekty odchudzające, lecz prowadzi jednocześnie do uszkodzenia nerek.

Niestety, przyczyny białkomoczu leżące poza nerkami bywają poważne. U niektórych pacjentów białko w moczu jest jednym z pierwszych objawów nowotworu – szpiczaka mnogiego. U innych osób może być natomiast symptomem niewydolności serca. W takich przypadkach konieczne jest rozpoczęcie leczenia u onkologa lub kardiologa, gdyż nefrolog nie będzie w stanie prawidłowo zająć się chorym. Ponadto u pań białkomocz może pojawić się podczas infekcji bakteryjnych pochwy – leczeniem w takiej sytuacji zajmuje się ginekolog.

Aby wykryć białko w moczu, zawsze powinno się pamiętać, by do badania laboratoryjnego oddać poranną próbkę uryny. Przed oddaniem moczu do czystego pojemnika z apteki powinno się umyć okolice intymne wodą z mydłem lub preparatem do higieny intymnej. Próbkę powinno się zanieść do laboratorium w ciągu 2-3 godzin od jej pobrania. Zabronione jest jej przechowywanie w lodówce, przelewanie z brudnych naczyń do jałowych pojemników oraz wystawianie bezpośrednio na działanie promieni słonecznych.

LH

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8172 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
Komentarze