W ubiegłym roku odnotowano pierwsze w Polsce (i prawdopodobnie pierwsze w Europie) udokumentowane zakażenie wirusem HIV pielęgniarki województwa mazowieckiego będące wynikiem zranienia igłą zanieczyszczoną materiałem biologicznym (krwią pacjenta HIV+). Pielęgniarka nie zastosowała się do procedury postępowania poekspozycyjnego ponieważ jej nie znała?!

Pielęgniarstwo.

 

Fundacja Rozwoju Pielęgniarstwa Polskiego wychodząc na przeciw przedmiotowej problematyce organizuje Kampanię Edukacyjną 

STOP EKSPOZYCJOM ZAWODOWYM PIELĘGNIAREK

dla województwa mazowieckiego, szczegóły . . .

 

Zobacz koniecznie wypowiedź pielęgniarki w przedmiotowej sprawie w Gazecie Pielęgniarki i Położnej nr 3 w kolumnie Z redakcyjnej poczty.

 

 

 Zobacz także:

Postępowanie w przypadku ekspozycji pracowników służby zdrowia na HBV, HCV i HIV. Aktualne wytyczne Centers for Disease Control and Prevention

Komisja Europejska - będzie nowa dyrektywa, "by ograniczyć skalę obrażeń i infekcji na skutek zacięcia się skalpelem czy ukłucia igłą ". Rocznie w UE milion osób doznaje takich obrażeń. Pielęgniarko! Obowiązuje absolutny i natychmiastowy zakaz wkładania igieł po zastrzyku do plastikowych osłonek. To wtedy dochodzi do największej liczby obrażeń.