Ewa Kopacz a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych. Pani poseł (opozycja) szefowa sejmowej komisji zdrowia Ewa Kopacz w 2007 roku: ZA. Pani minister zdrowia (koalicja rządowa) Ewa Kopacz w 2009 roku: PRZECIW.

Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych.

 

Wypowiedź minister Ewy Kopacz na plenarnym posiedzeniu sejmu w dniu 10 września 2009 roku:

 

"(...) To jest państwa decyzja. I państwa decyzja będzie również w tej sytuacji, o której mówił mój poprzednik, kiedy będziemy się zastanawiać, czy jeśli chodzi o pieniądze, które są przekazywane na świadczenia medyczne – a one są naznaczone – mamy z góry być skazani na to, żeby w nieskończoność podnosić pobory w szpitalach. Może wreszcie warto ponadpolitycznie powiedzieć, że chcemy płacić za pracę, bo to się przełoży na dobro pacjenta (Oklaski), a nie dla zasady, nie za obecność w pracy. A więc może dyrektorowi, który w szpitalu koniec z końcem wiąże, mając taki, a nie inny kontrakt, dzisiaj nie wiązać rąk, nie mówić mu: panie, spłać pan zobowiązania wymagalne, bo za chwilę przyjdzie komornik, i nie dawaj pan 40% tylko dlatego, że ktoś jest u pana zatrudniony."

(...)

Poseł Bolesław Grzegorz Piecha

(...)

Natomiast mam pytanie szczegółowe. Te 40%, o których pani powiedziała, wcale nie dotyczy całości funduszu przekazywanego z Narodowego FunduszuZdrowia do szpitali, to jest tylko nadwyżka kontraktu, czyli im większy kontrakt, tym więcej wynosi to 40%. A o ile sobie przypominam, 2 lata temu, pani minister, na takiej ulicy, która się nazywa Aleje Ujazdowskie, na niewielkim podium to właśnie pani białe miasteczko do tego zachęcała, bo kwestia tych 40% wzrostu to był główny problem w sporze rządu z pielęgniarkami.

(...)

Poseł Czesław Hoc

 

 

(...) A co na to rząd Platformy Obywatelskiej i PSL-u? Do Komisji Zdrowia trafia projekt zmiany ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, w którym wykreśla się zapis gwarantujący pracownikom służby zdrowia przekazanie minimum 40% na ich wynagrodzenia od wzrostu kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Przypomnę, iż był to rezultat „białego miasteczka”, w którym m.in. nie kto inny, jak pani minister Ewa Kopacz, ówczesna przewodnicząca Komisji
Zdrowia, walczyła o ten zapis. Teraz w obliczu protestów niejako za karę pani minister proponuje ten zapis wykreślić".

 

 

na podstawie stenogramów sejmowych

zebrał Mariusz Mielcarek

 

Zobacz także:

3 września 2009 roku - Z redakcyjnej poczty: czy według ustawy podwyżkowej z 2006 pracodawca jest zobowiązany podwyższyć wynagrodzenie podstawowe w 2009 roku i latach następnych? Zobacz odpowiedź redakcji. Warto, bo w tym temacie wiele się dzieje. Minister Kopacz odbiera przywileje płacowe pielęgniarek i położnych! 8 KOMENTARZY.

 

23 kwietnia 2009 roku - Zobacz co minister zdrowia powiedziała w sejmie o "minimalnym wynagrodzeniu" pielęgniarek i położnych. 8 KOMENTARZY.

3 sierpnia 2009 roku - MZ "prowadzi ustalenia zmierzające do ewentualnego powołania zespołu ds. taryf, którego zadaniem miałoby być opracowanie, na podstawie wartościowania stanowisk pracy, projektu systemu wynagradzania pielęgniarek i położnych". 

12 grudnia 2008 roku - Komentarz na Portalu: "podawanie wysokości pensji brutto, to jak podawanie długości przyrodzenia z długością kręgosłupa".

 

Zobacz także:

NOWOŚĆ - Dyskusje na Portalu według działów:

Zasady wynagradzania pielęgniarek i położnych - 466 KOMENTARZY

Wartościowanie stanowisk pracy w pielęgniarstwie - 338 KOMENTARZY

 

Aktualności według działów - WYNAGRODZENIA / PROTESTY