Szczepienia przeciwko grypie A/H1N1 mają w pierwszej kolejności objąć także pielęgniarki i położne. Pozwolisz się zaszczepić? 28 KOMENTARZY.

Pielęgniarstwo a grypa A/H1N1.

 

Media donoszą: Związek zawodowy francuskich pielęgniarek SNPI informuje, że ponad dwie trzecie jego członków jest przciwne przyjęciu szczepionki. Także jedna trzecia brytyjskich pielęgniarek według magazyn "The Nursing Times", jest przeciwna szczepieniu. Natomiast  np. w Grecji ma zostać zaszczepiona cała populacja - szczepienia mają być obowiązkowe.

Poniżej prezentuję przebieg dyskusji w sprawie szczepień na posiedzeniu sejmu w dniu 10 września 2009 roku:

(...)

Poseł Bolesław Grzegorz Piecha:

I pytanie szczegółowe. Słyszymy w telewizji, bo mamy głównie komunikację telewizyjną, że został podpisany jakiś list intencyjny co do zakupu szczepionki przeciwko świńskiej grypie, a żeby być poprawnym politycznie, to powiem: AH1N1. Z czego to będzie sfinansowane przede wszystkim? Czy rząd będzie się bawił w hurtownię farmaceutyczną? I na jakich zasadach te szczepienia będą przeprowadzane wśród obywateli? Bo że można wyłonić grupy ryzyka,
to jasne. Pytanie jest tylko, kto za to zapłaci. Musimy pamiętać, że w przypadku szczepień, również szczepień ochronnych, istnieje coś, co się nazywa kalendarzem szczepień, i (Dzwonek) zakup szczepionki jest wtedy finansowany z budżetu państwa. W budżecie państwa i w pani oświadczeniach, pani minister, nie ma słowa o tym, kto zapłaci za 5 mln dawek szczepionki.

Dziękuję.

(...)

Minister Zdrowia Ewa Kopacz:

(...)

Jeśli zastanawiacie się państwo, co będzie ze szczepionkami, bo pytał mnie o to pan poseł Piecha – w tym miejscu ukłon w stronę Lewicy, bo chcę przypomnieć, że za ich czasów była tzw. rezerwa pandemiczna, którą rozwiązano w 2006 r. i której nikt do tej pory nie odnowił, 35 mln zł, niemałe pieniądze – to ja odpowiem państwu, że będziemy kupować te szczepionki, tak jak państwo kupowaliście szczepionki na pneumokoki, zgodnie z rozstrzygnięciem, ale tylko wtedy, panie pośle, kiedy będziemy znać skuteczność tej szczepionki, nie kierując się tylko i wyłącznie marketingiem firmy, która będzie tę szczepionkę oferowała, i oczywiście będziemy ją zalecać,a nie refundować. Zaszczepimy nieodpłatnie tylko grupy ryzyka, dlatego że dzisiaj jest taki czas, w którym... Wiecie państwo, wtedy, kiedy ja obejmowałam urząd, który w tej chwili sprawuję, brakowało w waszym budżecie na szczepionki z kalendarza szczepień 27 mln zł. Dzisiaj mamy tzw. rezerwę na nowe zadania.Jeśli będzie taka potrzeba, to przy deklaracji rządu ten rząd zakupi szczepionki właśnie z tej rezerwy. Po to jest utworzona w tym budżecie nowa rezerwa, żeby można było dokonywać właśnie tego rodzaju zakupów wynikających ze zwiększenia bezpieczeństwa obywateli. 

na podstawie stenogramów sejmowych

zebrał Mariusz Mielcarek